انجمن ها > انجمن شمال > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
شمال (بازدید: 796)
پنج شنبه 18/1/1390 - 16:31 -0 تشکر 305117
پایتخت

سریال پایتخت

نظراتتان را درباره‌ی سریال نوروزی پایتخت که این اواخر کلّی در مازندران سر و صدا کرده را بگویید.

 

(می‌توانید در اینجا واکنش بالادستی‌های مازندران و رسانه‌ی ملی را بشنوید.)

 

 

نظر خود من این است که این سریال به جز در لهجه‌ای که داشت هیچ بی‌احترامی دیگری نکرده.

من که در این فیلم فقط 3-4کلمه‌ی مازندرانی زبان شنیدم:

بوریم، نخاردمه و اَره

 

به نظرم رسانه‌ها نیز با کتمان حقیقت می‌خواهند این گند را لاپوشانی کنند و سرپوشی برسرش بیندازند. من که هیچ جای این اینترنت ِبه این عظمت از تجمع در جلوی فرمانداری نشنیدم!

 

این کار یعنی تمسخر لهجه‌ها و زبان‌های قومیتی فلات ایران الآن 4-5 سالی است که در رسانه‌ی ملی انجام می‌شود. البته این تمسخر نسبت به اقوام لُر، مازندرانی، گیلکی و... است زیرا هیچگاه داد تجزیه نکشیدند و اصحاب رسانه می‌دانستند تمسخر آن‌ها با واکنشی روبرو نمی‌شود، ولی تجمع چند روز پیش مردم بابل، شاهی، ساری و آمل در روبروی فرمانداری شهرستان ساری باعث شد به بدنه‌ی آنان که چنین اندیشه‌هایی داشتند شوک سختی وارد آورد.

 

جنت عدن است گويي کشور مازندران     در حريم حرمت اسپهبد اسپهبدان
 
 
 
جمعه 19/1/1390 - 4:43 - 0 تشکر 305301

اگرچه  سریال پایتخت در مواردی دچار اشکالات فاحش بوده است اما.......

اما در آشفته بازار مجموعه های نوروزی امسال، در بین سریالها اثری قابل تامل بوده است.  اگر بخواهیم با صرفنظر از معایب سریال، بخشی از محاسن آنرا برشماریم؛ میتوانیم مطالب زیر را عنوان کنیم:

 1- احترام به والدین که درتمامی قصه و دیالوگ ها ادب مازندرانی دیده می شود.چگونگی صحبت کردن نقی و هما  و احترام آن ها به والدین و نیز دخترها کاملا" مشهود است.

 2- صداقت در گفتار و بی آلایشی در کلام و رفتار

 3- درستکاری و بیان حلال و حرام خدا از سوی نقی و همسرش

 4- نبودتجمل گرایی و ترویج بی آلایشی و سادگی زندگی مردمان شمال ایران

 5- نبود تملق و گنده گویی در کلام و کردار

 6- مشورت در همه امور با همدیگر که نشان ازتعاون و شورا در هر شرایط دارد

 7- متحد بودن و یکپارچگی و وحدت در امور

 8- عشق ورزی به زندگی زناشویی از سوی نقی و همسر

 9- احساس مسئولیت پذیری نسبت به دیگران ( از سوی نقی و ارسطو) و حفظ نوامیس

 10- همدردی و همدلی در موقع ایجاد بحران ( به مصداق بنی آدم اعضای یکدیگرند)

11-عبور نکردن از خط های قرمز اجتماعی

 12- ترویج گویش و لهجه مازندرانی با نگاه نو

13- نبود طمعکاری و حرص ورزی

 14- نبود اختلافات خانوادگی و وجود وابستگی تام خانوادگی

 15- تبیین نکات معارفی ودینی از جمله ، بیان وقت نماز و...

 16- خودداری دراوج عصبانیت که نشان از کظم غیض دارد

17- بالا بردن عزت اجتماعی و فرهنگ بومی در سطح ملی

 دراین سریال تلاش شده در مقابل این چهره ها و منش های با صداقت و باصفا، پایتخت به عنوان یک کلان شهر نامطمئن، پر از دغل،حرص ورزی، بی اعتمادی،دروغگویی، بی رحمی، نبود ارتباطات اجتماعی و تهاجم قومی و فردی نشان داده شود.


از خـــــم ابروی توام هیچ گشــــایشی نشد***وه که در این خیال کج عمر عزیز شد تلف

  چنــد بنـــاز پرورم مهــر بتـــــان سنـگ دل***یـــاد پدر نمی کــــنند این پســـران نا خــلف 

 حافظ اگر قدم زنی در ره خانــدان به صدق***بدرقــــه رهــت شود همت شحــنه نجـــــف

 

  ₪₪۩۞۩  بفرمایید اینجا ۩۞۩₪₪  
 

 

 

جمعه 19/1/1390 - 14:37 - 0 تشکر 305386

من هم این موارد را قبول دارم ولی آنچه که مورد اعتراض دوستان است لهجه‌ی افراد بود که به نظر من هم نمیتوانسته چیزی جز تمسخر باشد.

کشیدن حرف آخرکلمات یا تندتند حرف زدن چه معنایی جز تمسخر دارد؟

البته جز نکات بالا که خیلی سطحی بودند، نکاتی هم وجود داشت که بدون تفسیر نمیتوان برآنان پی برد مثل:
1- صحبت با کودکان به فارسی و با بزرگ‌تر ها به زبان محلی و نابودی زبان مازندرانی به صورت تدریجی
2- مقایسه‌ی طرز تفکر مردم دو منطقه‌ی تهران و مازندرون مثلأ اینکه مردم در تهران به فکر فاحشه نشدن همسرانشان هستند ولی در شمال به فکر خسته نشدن آن‌ها و کارشان
3- پایبند بودن اعتقادات باستانی و نیمه خرافی و بعضی عادات باستانی مهیّج در بین خانواده ها (مثل:انداختن سبزه در آب روان، کنارگذاشتن هرچیزی که ازان قصدی ناپاک بوده«=مثل انداختن کفشی که برای تهران خریده بودند»، شرط بندی با جناغ مرغ و...)
4- این مطلب که اغلب اهالی استان مازندران فکر میکنند مردمی بیرون از استان وجود ندارند که تبری زبان باشد ولی اینطور نیست(وجود علی آباد در گلستان واقعأ چه چیزی را غیر از این می‌خواست نشان دهد؟!)
5- یکی بودن ظاهر و باطن
6- ...

جنت عدن است گويي کشور مازندران     در حريم حرمت اسپهبد اسپهبدان
 
 
 
جمعه 19/1/1390 - 16:42 - 0 تشکر 305438

ببینید به نظر من اونا قصد تمسخر نداشتند برای اینکه یکی از جاهای ایران رو که آب و هواش نسبت به تهران بهتره رو نشون بدن از شمالی ها انتخاب کردند تا جایی که تونستند سعی کردند لهجشون رو با مازندرانی ها تطبیق بدن اما خوب قبول کنید که اونا هرگز نمی تونن به خوبی مازندرانی ها صحبت کنند بلکه تقلیدی از لهجه اون ها می کنند.

شاید تقدیر قابل تغییرنباشد،اما تغییر قابل تقدیر است.
شنبه 20/1/1390 - 16:28 - 0 تشکر 305752

آیا کشیدن حرف آخر کلمات تقلید است؟

دو حالت دارد:
اگر تقلید است پس تقلیدی کورکورانه بوده و باید عذرخواهی می‌کردند نه دفاع از اشتباهشان...
اگر نیست پس تمسخر است و باید مجازاتی باریشان درنظر گرفته شود زیرا قوانین را زیر پا گذاشته و به اقوام در رسانه ملی توهین کرده‌اند...

ولی من فکر می‌کنم حالت دوم باشد، هیچکس اینطوری تقلید نمی‌کند، اگر قصدشان تقلید بود و می‌دیدند که نمی‌توانند خوب ادا درآرند از بازیگران مازرونی استفاده می‌کردند نه اینکه بدانند نمی‌توانند بعدش بر انجامش مسر شوند.

جنت عدن است گويي کشور مازندران     در حريم حرمت اسپهبد اسپهبدان
 
 
 
دوشنبه 23/3/1390 - 20:0 - 0 تشکر 331037

فکر مي‌کنم دو جواب بايد به پاسخ شما بدهم: 1- اگر اين ها اتفاقي است پس: چرا هر دو فيلمي که براي نوروز ساختند در مازندران(منظورم از مازندران اين مرزهاي استاني ِپوچ و بي‌معنايي نيست که دورمان کشيدند و هيچ اصول خاصي ندارد؛ بلکه سرزمين مازندران است) بود؟ چرا يکي شرق و يکي غرب؟ چرا يکي انقدر لهجه‌اش سنگين يکي ديگر انقدر فارسي نما؟(اگر يادتان باشد من همين صفحه قبل از اکران "توطئه فاميلي" همين حرف امروزم را گفتم که: در پايتخت فقط 3کلمه‌ي مازندراني به کار رفته بود) چرا يکي نشان دهنده خانواده دهاتي و ديگري فرنگ رفته؟ يکي سنگدل يکي دل‌رحم؟ و... نظرمن و معدودي پيشخيالان ديگر چنين است که همه‌ي اين‌ها براي سنگ اندازي است. وگرنه چرا اين 30سال يک سريال درباره مازندراني‌ها نساختند و حالا يکدفعه دوتا دوتا مي‌سازند؟ قصدشان چيست؟ شايد بگوييد مي‌خواهند تلافي کنند؛ پس چرا براي لُرها يا گيل‌ها يا خراساني‌ها يا ايليات يا... چنين تلافي نکردند؟ 2- به هيچ وجه فرهنگيختگان مازندران نبايد سرزنش شوند. اين‌ها همه تقصير مردم است. چرا نبايد همه‌ي مردم ما فرهنگي باشند؟؟؟؟!!!! کسي که فرهنگي شده، بازهم خيلي کار بزرگي کرده. در اين جامعه‌ي فارسي‌زده و در اکثريت ِکم‌تر هم غربي‌زده چه طور بايد فرهنگسازي کرد؟؟؟؟ با تلويزيوني که صبح تا شب فارسي مي‌پراند يا با مدارس دو زبانه؟؟؟؟؟ اگر بخواهند واقعأ کاري بکنند که از اين وجه خلاص شويم و کسي هم به همين منوال کمکمان نکند، فقط يک راه است و آن تفريط در مقابل افراط است. کاري که کُردها کردند و حالا 30سال دارند برايش خون مي‌دهند و به کارشان افتخار هم مي‌کنند!!!!

جنت عدن است گويي کشور مازندران     در حريم حرمت اسپهبد اسپهبدان
 
 
 
شنبه 21/3/1390 - 23:6 - 0 تشکر 340317

شايد بشود از زاويـــه ديگر هم به اين موضوع نگاه کرد!؟.... يعني ميشود اين موضوع را اينطور تحليل کرد واين احتمال را قوي دانست که اکثر کارگردانان و تهيه کنندگان مجموعه هاي تلويزيوني و سينمايي عموما تصورات و دريافت هاي سطحي و شخصي و گاها ناصحيح خود را در به تصوير کشيدن استانهاي شمال کشور و فرهنگ غني و اسلامي مردم آن، در آثار هنري خود دارند اعمال مينمايند شايد اين ضعف اولا متوجه متوليان امر باشد که با پژوهشهاي ناکافي وارد عرصه ميشوند و از طرفي اين ايراد به آن دسته از فرهيختگان فرهنگي در استانهاي شمال کشور وارد باشد که نتوانسته اند بطور صحيح و لازم اقدام به شناساندن فرهنگ غني اين خطه از کشور عزيزمان کرده باشند. قضاوت با شما............


از خـــــم ابروی توام هیچ گشــــایشی نشد***وه که در این خیال کج عمر عزیز شد تلف

  چنــد بنـــاز پرورم مهــر بتـــــان سنـگ دل***یـــاد پدر نمی کــــنند این پســـران نا خــلف 

 حافظ اگر قدم زنی در ره خانــدان به صدق***بدرقــــه رهــت شود همت شحــنه نجـــــف

 

  ₪₪۩۞۩  بفرمایید اینجا ۩۞۩₪₪  
 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی