انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 4890)
دوشنبه 8/1/1390 - 19:6 -0 تشکر 301865
نظر اسلام و قرآن درباره رابطه دختر و پسر چیست؟

به نام خدا

نظر اسلام و قرآن درباره رابطه دختر و پسر چیست؟

 

 در آیه 23 سوره قصص خداوند داستان حضرت موسی (ع) و دختران حضرت شعیب را اینگونه ذکر می فرماید:« آنگاه که موسی بر سر آب مدین رسید، گروهی ازمردم را دید که گوسفندان خود را آب می دهند و درنزدیکی آنان، دو زن را دید که دور ایستاده اند و جلونمی آیند. به آن دو گفت: کارتان چیست و چه می کنید؟ گفتند روش ما این است که گوسفندان را آب نمی دهیم؛تا چوپانان ازآبشخور درآیند و گوسفندان خود را از آن خارج سازند. پدرمان پیری سالخورده است و خود نمی تواند گوسفندانمان را به اینجا بیاورد.آنگاه موسی،گوسفندانشان را آب داد،سپس از آبشخور به سوی سایه رفت و گفت: پروردگارا، من به هرخیری که به سویم بفرستی، سخت نیازمندم؛سپس یکی از آن دو زن، درحالیکه با نهایت حیا و عفت گام برمی داشت،نزد موسی آمد و به وی گفت:پدرم تو را فرا می خواند تا مزد آب دادنت به گوسفندان را به تو بپردازد».

در این آیه، راههای روابط سالم، بیان شده که عبارتند از:

1- رابطه نباید صرفاً رابطه و لذت غریزی باشد؛ بلکه اگر به اقتضای یک فعالیت اجتماعی و عملی جایز باشد، اشکالی ندارد.

2- نگاه به نامحرم، باید به دور از هوا و هوس باشد. نگاه حضرت موسی برخورد نمودن بود یعنی همانطور که مردم را دید،آنها را نیز دید و دیدن آنها چشم چرانی نبود.

3- زنان در فعالیت اجتماعی،نباید با مردان مختلط شوند.

4- سخن گفتن با نامحرم، اشکال ندارد؛ ولی در سخن گفتن، دو طرف باید مراعات اختصار و متانت را بنمایند.پس سخن گفتن زن و مرد با یکدیگر، تا وقتی که مفسده ای برای دو طرف نداشته باشد،آزاد است و مفسده، همانطور که ممکن است از محتوای سخن دو طرف حاصل بشود(مثل اینکه سخنان آنان وسوسه انگیز باشد) ممکن است از طرز حرف زدن نیز حاصل بشود؛ یعنی با کرشمه و ناز سخن بگویند.

5- فعالیت اجتماعی زنان، اشکالی ندارد،اما تا حد امکان باید کارهای مردانه و زنانه از یکدیگر تفکیک شوند،مگر در موارد ضرورت.

6- مکان ارتباط، نباید خلوت و خصوصی باشد.

7- زنان درهنگام حضور درمنظر نامحرم، باید با کمال حیا، حاضر شوند و پوشش و نوع راه رفتن و برخوردها،نباید جلب توجه کند.

8- دو طرف، ارتباط را ازخانواده خویش مخفی نکنند و سعی کنند آنها از اینگونه مسائل، مطلع شوند و حتی پدر می تواند محرم اینگونه امور باشد.

9- اگر جوانی نیازمند تشکیل خانواده و ازدواج است، به جای روابط ناسالم و گناه، بر خدا توکل کند و رابطه خویش را با او نزدیک کند.

10- انسان از رابطه ای که هیچگونه امکان ازدواج درآن نیست، باید پرهیز کند؛ زیرا نمی تواند آن را تحت چارچوب های ارزشی شرع و عرف درآورد.

مسئله دوستی دختر و پسر، برخلاف تصور برخی افراد که گمان می کنند محصول شرایط زمان فعلی ماست، از دیرزمان با همین عنوان،مطرح بوده است.

مسئله دوستی دختر و پسر، برخلاف تصور برخی افراد که گمان می کنند محصول شرایط زمان فعلی ماست، از دیرزمان با همین عنوان،مطرح بوده است. قرآن شریف در وصف مردان شایسته،به بانوان چنین سفارش می کند: مردانی مناسب همسری اند که پنهانی و به صورت نامشروع، با زنان، دوستی و رابطه نداشته باشند؛(و لا متَّخِذی أخدانٍ)سوره مائده آیه 5 کسانی که دوست دختر، اختیار نکرده باشند.

همچنین به مردان،چنین سفارش می کند:زنانی شایسته همسری هستند که به صورت پنهانی، با مردان رابطه دوستی نداشته باشند؛(و لا متّخِذاتِ أخدانٍ)سوره نساء آیه 25 کسانی که دوست پسر اختیار نکرده باشند.

دراینجا این سؤال پیش می آید که کسی که قصد انتخاب همسر دارد از کجا بفهمد که قبلا آن شخص ارتباط نامشروع داشته یا نه؟ یا شایسته همسری هست یا نه؟

قرآن در جواب می گوید:(ألخبیثاتُ للخبیثین والخبیثونَ للخبیثات والطّیباتُ للطیبین والطیبونَ للطیبات)سوره نور آیه 26  

زنان بدکار و ناپاک شایسته مردانی بدین وصفند و مردان زشت کار ناپاک نیز شایسته زنانی بدین وصفند و بالعکس زنان پاکیزه لایق مردانی چنین و مردان پاکیزه نیکو لایق زنانی همین گونه اند.

پس آدمی باید به خودش بنگرد که گذشته و جوانی خود را چگونه سپری کرده؛ آیا مصداق پاکان برای پاکان است یا خدای نکرده...

برخی از پیامدهای رابطه با جنس مخالف

 

 

۱- عاشق شدن؛ نوع خلقت انسان، به ویژه در سن جوانی به گونه ای است که جنس مخالف، برای او جاذبه دارد و اگر ارتباط پیوسته بین دختر و پسری برقرار باشد، بعد ازمدتی به یکدیگرعلاقه مند می شوند و اگر این ارتباط دوستی ادامه یابد، از حد علاقه نیز گذشته، شیفته و عاشق یکدیگر می شوند؛ تا حدی که عیب های یکدیگر را نمی بینند. این عشق و علاقه، فقط به جهت ارتباط حاصل می شود و منشأ آن، غریزه جنسی است و به دور از ملاک ها و معیارهای منطقی، عقلایی و عرفی می باشد.

بیشتر جوانانی که این گونه عاشق می شوند، علاوه بر اینکه ازجهت سن، شغل و موقعیت خانوادگی، دارای شرایط ازدواج نیستند، شناخت کاملی از طرف مقابل و خانواده او نیز ندارند.

عقل می گوید:این وابستگی، به صلاح تو نیست و تمام انرژی و نشاط جوان را می گیرد؛ به طوری که جوان ازفعالیت های درسی و اجتماعی، باز می ماند و مبتلا به نوعی افسردگی و کسالت می شود.

درعین حال، دل، راضی به حکم عقل نیست و روز به روز، مایل به روابط بیشتر و نزدیکتر است و به جای اینکه به عواقب آن توجه کند، در پی رسیدن به خواسته های نفسانی است و دراینجاست که تعارض عقل و دل یا به عبارتی عقل و عشق رخ می دهد.

این ناهنجاری که بیشتر ازطریق دیدارها و تلفن های مخفیانه صورت می پذیرد و باضعف اراده، تشویش خاطر، نگرانی، افسردگی و غصه های طولانی مدت، همراه است و جوان را ازواقعیات زندگی دور کرده و به عالم تخیل و مستی فرو می برد.جالب اینجاست این همه علاقه و خماری پی در پی جوان، به خاطر ارتباط با شخصی است که نه خانواده اش را به خوبی می شناسد و نه حتی خود او را  و نه پسر و دختر با فرهنگ یکدیگر آشنا هستند؛ نه شرایط هم کفو بودن و هم شأنی لحاظ شده و خانواده ها از این مسأله خبر دارند.

۲- تقویت حرص و خواسته های جنسی؛ دراینگونه ارتباط ها هریک از دوطرف، ابتدا به حداقل ها راضی و خشنود هستند و شاید هدفی جز نگاه کردن و سخن گفتن با یکدیگر ندارند؛ ولی هنگامی  که رفاقت و معاشرت حاصل شد،دیگربه این حد قانع نیستند و خواهان ارتباط بیشتر می شوند به شکلی که قدم به قدم و مرحله به مرحله خواسته های طرفین بیشتر شده،ارتباط پیشین را به هیچ وجه کافی و ارضا کننده به حساب نمی آورند.خواسته های انسان،تمام شدنی ومحدود نمی باشند و شخص، هیچ گاه به ارتباط با یک فرد، قناعت نمی کند و مایل به گسترش این گونه روابط با افراد گوناگون است و اگر کسی تصور کند که در این مسأله، سیر و اشباع می شود سخت در اشتباه است.

۳- عدم رضایت نسبت به همسر خود در آینده؛ارتباط های غیرمتعارفی که در چارچوب فرهنگ دینی و اجتماعی ما نباشند، از آنجا که در طول زمان با افراد مختلف، متعدد و متنوع صورت می پذیرند موجب می شوند که چنین شخصی در زندگی آینده خود، دچار مشکل شده، زندگی اش سرد و عاری از نشاط گردد.

زندگی کسانی که به اقتضای شغل خود ارتباط های وسیع و صمیمی با جنس مخالف دارند، مانند بازیگران و هنرپیشگان، شاهد این مدعاست.

دلیل این رویداد تلخ چند چیز است: اول این که جوّ بدبینی نسبت به همسر و به طور کلی جنس مخالف، در ذهن هریک از طرفین شکل گرفته است.

دلیل دوم، عدم توانایی در ابراز محبت خالص و صمیمی نسبت به همسر، در اینگونه افراد است. کسی که تا به حال به جهت ارتباط های خود با جنس مخالف مجبور به انواع ابراز محبت به افراد مختلف بوده، درقبال همسرآینده خود، آنچنان عاجز خواهد بود که همسرش به راحتی، تصنعی بودن(ساختگی بودن) ابراز محبت او را درک می کند.

۴- خطر به دام افتادگی؛ یکی دیگر از ضررهای روابط دختر و پسر، خطر به دام افتادن در نقشه های شوم شیّادان و بی رحمان نسبت به آبرو و عفت افراد است.

۵- افزایش  هزینه زندگی؛برای پسر و دختر که دانشجو و محصل هستند و درآمد خاصی ندارند، خریدن هدیه جشن تولد و رفتن به بعضی تفریحگاه ها، پرداخت قبض های تلفن همراه و دیگر هزینه ها نوعی فشار روحی است که رفته رفته موجب ازبین رفتن عزت نفس، خودباوری و نشاط روحی آنان می شود.سه شنبه 9/1/1390 - 22:56 - 0 تشکر 302245

با سلام
ممنون - تفسیرهای خوب و قشنگی بود
توصیه میكنم دوستان بخونن حتما

موفق باشید.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
سه شنبه 9/1/1390 - 23:6 - 0 تشکر 302252

سلام

خیلی خوب بد..ممنون از شما

منم به دوستان توصیه میكنم بخونن

یاحق

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

چهارشنبه 10/1/1390 - 9:38 - 0 تشکر 302304

سلام
ممنون ازتون به خاطر گذاشتن این مطالب امیدوارم که هممون بهش توجه کنیم.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

چهارشنبه 26/7/1391 - 14:31 - 0 تشکر 567215

توی خبرگزاری ها می گشتم که توی ایسنا چشمم به خبری درمورد "ارتباط دختر و پسر" دیدم که خالی از لطف نیست اینجا هم قرا ربگیره تا ان شاالله بانک اطلاعاتی مون در این زمینه کاملتر بشه.. مهمترین بحث در مورد این روابط همون "حیا" است. بقول معروف نحوه سخن گفتن (تایپ کردن) اگر مخاطب دختر یا پسر باشد باید فرق کند و باید قابل تشخیص باشد. این حفظ "حیا در کلام" در هنگام چت یا صحبت با جنس مخالف یک راهکار خوب برای رسیدن به یک فضای سالم اسلامی می تواند باشد.
و اما متن خبر ایسنا را در ادامه بخوانید:
حجت‌الاسلام دوست‎علی محمدی در گفتمان دینی - دانشجویی «ارتباط بین دختر و پسر قبل از ازدواج» از سلسله نشست‌های «خانواده ایرانی» با تأکید بر این‌که «جامعه امروزی بشر دچار بحران لذت است» گفت: در جوامع امروز بشر کمتر کسی را می‌توان مشاهده کرد که با استفاده از دو عنصر «آسایش» و «آرامش» از زندگی خود لذت ببرد.

 

وی افزود: «آسایش» مساوی با رفاه در زندگی بوده و «آرامش» عنصری است که گاهی در پی آسایش پدید می‌آید و گاهی نیز انسان از رسیدن به این لذت روی باز می‌ماند.

 

این مدرس حوزه و دانشگاه‌های زنجان، «قرآن کریم» را دفترچه راهنمای بشر برای رسیدن به آرامش و لذت در زندگی دانست و گفت: از آن جایی که انسان محصول و آفریده کارخانه خلقت است، دفترچه راهنمایی همچون قرآن دارد تا برای رسیدن به آرامش، با اجرای دستورات الهی در مسیر خود حرکت کند.

 

محمدی، با اشاره به این که تعریف حدود و حریم برای ارتباطات جنس مخالف ضروری است، اظهار کرد: نشان دادن قدرت اجتماعی از سوی جنس مذکر، یکی از انگیزه‌هایی است که در ایجاد ارتباط با جنس مخالف از آن استفاده می‌کنند و با ادامه این ارتباط قصد ثابت کردن خود به اجتماع به عنوان یک خرد قدرتمند اجتماعی را دارند.

 

وی تصریح کرد: طبق پژوهش‌های انجام شده، 97 درصد ارتباطات ایجاد شده با جنس مخالف، به بهانه ازدواج صورت می‌گیرد، در صورتی که صداقت در بیان این انگیزه در میان جنس مذکر بسیار کم بوده و در جنس مؤنث 97 درصد است و این امر سبب می‌شود که ضربه‎های روحی فراوانی به این قشر وارد شود.

 

این مدرس حوزه علمیه امام صادق(ع) زنجان خاطرنشان کرد: «حیا» تنها عامل حفظ سلامت ارتباط با جنس مخالف است و هرچه «حیا» در وجود دختر و پسر کمتر می‌شود لغزش افزایش می‌یابد.

 

محمدی با اشاره به این‌که «نشان دادن جاذبه‌های فردی از سوی جنس مؤنث و همچنین تأمین نیازهای عاطفی از سوی دختران و نیازهای جنسی از سوی پسران، جزو انگیره‌های ایجاد ارتباط با جنس مخالف است» یادآور شد: «خودآرایی افراطی» برای پوشش برخی کمبودهای ظاهری در راستای نشان دادن جاذبه‌های فردی و جذب جنس مخالف صورت می‌گیرد و از نظر اسلام مردود است.

 

وی یادآور شد: طبق آیه 25 سوره نساء، خداوند به مردان می‌فرماید که با زنانی که به طور پنهانی دوست‌گیری کرده‌اند، ازدواج نکنند؛ در غیر این صورت، سرمایه‎ زندگی که همانا «اعتماد» است در میان زوجین از بین رفته و به لذت از زندگی نخواهند رسید.

 

این کارشناس مسائل مذهبی تأکید کرد: دین مبین اسلام افراط در ارتباط با جنس مخالف را نمی‌پسندد و همچنین تفریط را نیز جایز نمی‌ماند، بنابراین طبق فرمایش امام حسین(ع) «کسی که بخواهد از راه گناه به مقصدی برسد، دیرتر به آرزویش می‎رسد و زودتر به آن چه می‌ترسید گرفتار می‌شود.»

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی