بهداشت و سلامت (بازدید: 1036)
يکشنبه 7/1/1390 - 13:52 -0 تشکر 301631
مصرف سوسیس کالباس= سرطان روده

ابتلا به سرطان‌های روده و معده با مصرف زیاد سوسیس و کالباس


کارشناس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی هشدار داد: مصرف زیاد فرآورده های گوشتی آماده از جمله سوسیس و کالباس ابتلا به سرطانهای روده بزرگ و معده را افزایش می دهد.

" پریسا ترابی " در گفت و گو با ایرنا، افزود: سرطان‌های معده و روده در سال‌های اخیر در کشور افزایش یافته است که این عمدتا به علت استفاده بی‌رویه از غذاهای آماده و کنسرو شده به‌ویژه موادغذایی است که به روش غیر استاندارد تهیه می‌شود .


وی با اشاره به وجود نیترات‌ در انواع مواد غذایی آماده افزود: افزودن نیترات‌های سدیم و پتاسیم به عنوان نگهدارنده در سوسیس و کالباس و ترکیب این مواد با "میوگلوبولین" و "هموگلوبولین" گوشت در بدن به یک ماده سرطانزا به نام نیتروزآمین تبدیل می‌شود.


ترابی تصریح کرد:‌ نیترات‌ها به علت ارتباطشان با نیتروزامین‌ها که قابلیت سرطانزایی دارند می توانند به دهان، معده، روده بزرگ و مثانه نفوذ یابند.

این کارشناس تغذیه هشدار داد : مردم بویژه نوجوانان و جوانان از مصرف سوسیس و کالباس بصورت مداوم پرهیز کنند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی