انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 614)
يکشنبه 22/12/1389 - 20:50 -0 تشکر 298288
دومین شاتل ناسا آماده آخرین پرواز/ اندیور در انتظار


دومین پرواز آخر شاتلهای ناسا در آستانه آغاز است و شاتل اندیور نیز در پی پایان یافتن عمر کاری شاتل دیسکاوری، با قرار گرفتن بر روی سکوی پرتاب در پایگاه فضایی کندی برای آغاز آخرین سفر فضایی خود آماده می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، آخرین پرواز اندیور بیست و پنجمین سفر این شاتل به فضا خواهد بود که قرار است در تاریخ 19 آوریل آغاز شود. اندیور درست یک روز پس از فرود آمدن شاتل دیسکاوری بر روی سکو قرار گرفته و اکنون در انتظار فرارسیدن روز آخر به سر می برد. اندیور به همراه 6 فضانورد همراهش ساعت 7:48 عصر روی 19 آوریل زمین را ترک کرده و به سوی ایستگاه فضایی خواهد شتافت.

فرماندهی این پرواز آخر به عهده مارک کلی، همسر سناتور گابریل گیفوردز است که در تاریخ هشتم ژانویه از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت. اما از آنجایی که گیفوردز به سرعت مراحل بهبود را پشت سر گذاشته است، "کلی" که در ابتدا از حضور در آخرین ماموریت اندیور انصراف داده بود، تصمیم گرفت در این ماموریت حضور داشته باشد.

در این ماموریت یکی از مهمترین و ارزشمندترین ابزارهای فیزیکی که تا به حال به فضا ارسال شده به ایستگاه انتقال خواهد یافت: طیف سنج مغناطیسی آلفا که قرار است در ایستگاه فضایی برای یافتن پاسخ سئوالات متعددی که درباره طبیعت و تکامل جهان هستی وجود دارد مورد استفاده قرار گیرد.

بر اساس گزارش یو اس ای تودی، برای آخرین ماموریت اندیور چهار راهپیمایی فضایی برنامه ریزی شده است تا فضانوردان طی این راهپیمایی ها قطعات مختلف را بر روی ایستگاه نصب کرده و جا به جا کنند.
 


 

 ما مي توانيم ....

سه شنبه 16/1/1390 - 12:55 - 0 تشکر 304203


تاخیر در آخرین ماموریت "اندیور"/ آغاز سفر کپسول "گاگارین" به سوی ایستگاه


کمبود فضا برای کناره گرفتن فضاپیماها در ایستگاه فضایی منجر به این تصمیم ناسا شد که آخرین پرواز شاتل اندیور را برای 10 روز به تاخیر بیاندازد، در حالی که همزمان با این تصمیم فضانورد ناسا با کمک کپسول روسها راهی ایستگاه فضایی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اکنون این سازمان در نظر دارد ماموریت STS-134 اندیور را در عصر روز جمعه 29 آوریل 2011 آغاز کند، 10 روز دیرتر از مدت پیشین زیرا به این شکل پیچیدگی های برنامه ایستگاه به واسطه پرتاب کپسول روسی در 27 آوریل سبک تر خواهد شد.

روسها عامل تاخیر ماموریت اندیور

پیش از این قرار بود اندیور آخرین ماموریت دوران کاری خود را در 19 آوریل 2011 انجام دهد، این ماموریت دو هفته ای بوده و چند راهپیمایی فضایی در آن انجام خواهد گرفت. به گفته ناسا از آنجایی که کپسول فضایی روسها در صورت نزدیک بودن شاتل ناسا به ایستگاه قدرت کناره گیری را نخواهد داشت، ماموریت اندیور با این تاخیر 10 روزه مواجه شده است با این همه هنوز مشخص نیست که چرا روسها زمان پرتاب کپسول خود را به تاخیر نیانداخته اند.

پرواز اندیور توسط "مارک کلی" فرماندهی خواهد شد، فضانورد کهنه کاری که به دلیل ترور همسرش "گابریل گیفوردز" نماینده کنگره آمریکا طی ماه های گذشته از حضور در این ماموریت انصراف داده بود، اما دوباره نظر خود را تغییر داد. این ماموریت آخرین ماموریت فضایی اندیور و ماموریت ماقبل آخر شاتلهای ناسا خواهد بود.


روسها در ایستگاه

عصر روز چهارم آوریل 2011، روزی که ناسا خبر تاخیر پرواز شاتل اندیور را اعلام کرد، یک فضانورد کهنه کار ناسا و دو فضانورد تازه کار سفر فضایی خود را در کپسول گاگارین به سوی ایستگاه فضایی آغاز کردند. این فضانوردان در کپسول سایوز TMA-21 که به احترام پنجاهمین سالگرد اولین پرواز فضایی روسیه توسط گاگارین "یوری گاگارین" نامگذاری شده است، از پایگاه فضایی بیکنور به سوی ایستگاه پرتاب شدند.

فضانوردان "ران گاران" از آمریکا و " آندری بوریسنکو" و "الکساندر ساموکوتیف" از روسیه به همراه سایوز-گاگارین راهی ایستگاه شده اند و قرار است به مدت 6 ماه در این پایگاه بین المللی فضایی اقامت داشته باشند.

منبع: خبرگزاری مهر 

 ما مي توانيم ....

چهارشنبه 17/1/1390 - 21:3 - 0 تشکر 304804


تصاویری از شاتل ناسا و شکارچی ضدماده/ انتقال شکارچی به ایستگاه فضایی
شاتل اندیور که براساس تازه ترین برنامه ریزیهای ناسا 29 آوریل از پایگاه کیپ کارناوال فلوریدا آخرین ماموریت خود را انجام می دهد با خود دستگاه "طیف نگار آلفا مغناطیس" ساخت سرن را به ایستگاه فضایی بین المللی حمل می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، "طیف نگار آلفا مغناطیس" (AMS) دستگاهی علمی به وزن 7 تن است که با بودجه یک میلیارد و نیم یورویی در شورای تحقیقات هسته ای اروپا (سرن) واقع در ژنو سوئیس ساخته شده است. این دستگاه که با هدف شکار "ضدماده و جستجوی ذرات عجیب" توسعه یافته قرار است همراه با آخرین پرواز شاتل اندیور در 29 آوریل (9 اردیبهشت) از مرکز فضایی کندی در پایگاه کیپ کارناوال فلوریدا به ایستگاه فضایی بین المللی حمل شود.

این دستگاه با کمک دو بازوی روباتیک به بدنه بیرونی ایستگاه فضایی متصل شده و به مدت 10 سال به دنبال کشف اسرار کیهان و شکار ضدماده می گردد. این دستگاه 5 متری هر یک میلیاردیم ثانیه از تک تک ذرات فضایی که با آن برخورد می کنند عکسبرداری می کند.

در ساخت AMS بیش از 600 دانشمند از 16 کشور به سرپرستی "ساموئل تینگ" برنده نوبل فیزیک 1976 در سرن با یکدیگر همکاری کرده اند.

این طیف نگار 26 آگوست 2010 توسط یک فروند هواپیمای باری C5 نیروی هوایی ارتش آمریکا از سرن سوئیس در یک پرواز 11 ساعته به پایگاه کیپ کارناوال ناسا در فلوریدا منتقل شد.

در آنزمان خبرنگار مهر مصاحبه ای را با روبرتو باتیستون" (Roberto Battiston) مسئول ایتالیایی این پروژه در شورای تحقیقات هسته ای اروپا (CERN) در ژنو سوئیس انجام داد و این فیزیکدان سرن توضیحاتی را در خصوص ویژگیهای AMS ارائه کرد.

"روبرتو باتیستون" در خصوص مهمترین بخشهای این طیف نگار توضیح داد: "این دستگاه یک ردیاب ذرات است که در یک میدان مغناطیسی کار می کند و می تواند بارانی از تمام ذراتی را که به آن برخورد می کند دریافت، اندازه گیری و شناسایی کند. برای مثال اگر در تهران باران بسیار شدیدی بیاید که از میلیاردها میلیارد قطره شفاف تشکیل شده باشد این دستگاه می تواند به صورت روزانه تمام این میلیاردها میلیارد قطره شفاف را اندازه گیری و شناسایی کند.

وی افزود: بنابراین دستگاه AMS قادر است میلیاردها میلیارد ذره ای را که از مسیرش عبور می کنند جمع آوری کند و این کار را با بخشهای مختلفی انجام می دهد. از جمله این بخشها می توان به ردیاب انتقالی، تحلیلگر زمان پرواز و گرماتاب مغناطیسی اشاره کرد. دستگاه گرماتاب مغناطیسی که مغناطیسی تصفیه شده از مسیر عبور ذرات را اندازه گیری می کند قادر است میدان مغناطیسی مثبت و منفی و یا همان ماده و ضدماده را از هم تفکیک کند. این دستگاه می تواند با دقت بالایی این میدانهای مغناطیسی را تصفیه کند و توانایی اندازه گیری ذرات پرتوهای کیهانی را با دقت 10 بخش بر میلیون یا 10 میلیونیم متر دارد و می تواند نشان دهد که کدامیک از این مغناطیسها منفی بوده و بنابراین مربوط به ضد ماده هستند."

وی همچنین درباره مدت ماموریت AMS گفت: "همانطور که می دانید ایستگاه فضایی بین المللی از سوی آژانسهایی فضایی حداقل تا سال 2020 مورد استفاده قرار خواهد گرفت که احتمالا این تاریخ به سال 2028 نیز خواهد رسید. AMS  نصب شده بر روی این ایستگاه به هیچ نوع ماده ای برای مصرف نیاز ندارد و بنابراین می تواند به مدت 18 سال یعنی تا زمان پایان کار ایستگاه به طور مداوم اطلاعات خود را جمع آوری و ارسال کند. به طور حتم 18 سال مدت زمان بسیار خوبی برای دستیابی به نتایج بسیار بزرگی خواهد بود."

 ما مي توانيم ....

چهارشنبه 17/1/1390 - 21:6 - 0 تشکر 304805

دستگاه طیف نگار آلفا مغناطیس

AMS هنگام حمل به فرودگاه ژنو برای انتقال به فلوریدا

پایگاه کیپ کارناوال

AMS

منبع: خبرگزاری مهر 

 ما مي توانيم ....

چهارشنبه 17/1/1390 - 21:10 - 0 تشکر 304808

شاتل اندیور

اندیور در سکوی پرتاب

نمایی دیگر از شاتل ناسا

بزرگ بودن شاتلهای ناسا حمل دستگاههای عظیمی چون AMS را به ایستگاه فضایی بین المللی امکانپذیر می کند

فضانوردانی که در آخرین ماموریت شاتل اندیور حضور دارند

منبع: خبرگزاری مهر 

 ما مي توانيم ....

يکشنبه 25/2/1390 - 13:49 - 0 تشکر 317827

پایان انتظار برای آغاز آخرین پرتاب شاتل اندیور/ سرگذشت اندیور در قالب اعداد


ظاهرا پس از تاخیر های پی در پی قرار است پرواز یکی مانده به آخر شاتلهای ناسا صبح روز دوشنبه 16 می 2011 و ساعت 8:56 صبح به وقت شرقی از پایگاه فضایی کندی آغاز شود.


به گزارش خبرگزاری مهر، مدیران ماموریت اندیور روز شنبه به آخرین پرواز اندیور به سوی ایستگاه فضایی چراغ سبز نشان دادند در حالیکه پیش بینی های هوا نیز احتمال مناسب بودن شرایط جوی برای آغاز این ماموریت را 70 درصد اعلام کرده است.

اندیور تحت فرماندهی "مارک کلی"، همسر سناتور دموکرات مجلس آمریکا که به تازگی قربانی یک ترور ناموفق شده است، به ایستگاه فضایی بین المللی پرواز خواهد کرد. "گابریل گیفوردز" همسر مارک کلی که بار اول نیز در مراسم آخرین پرواز اندیور حضور یافته بود، برای بار دوم نیز در پرتاب نهایی شاتل اندیور حاضر خواهد بود.

ماه گذشته نقص الکتریکی در بخش موتور شاتل اندیور شمارش معکوس پرتاب این شاتل را متوقف کرد و این روند تا زمانی که جعبه کلید و ترموستات آسیب دیده موتور شاتل تعویض نشد، ادامه پیدا کرد. در این ماموریت 16 روزه 6 فضانورد حضور خواهند داشت.

پس از ماموریت اندیور تنها یک پرواز دیگر از ماموریت شاتلها باقی خواهد ماند که توسط آتلانتیس انجام می گیرد اندیور جوانترین شاتل ناسا به شمار می رود که به عنوان جانشینی برای شاتل چلنجر که در سال 1986 به همراه سرنشینانش از بین رفت، ساخته شده است.

اندیور در این ماموریت یکی از مهمترین و ارزشمندترین تجهیزات فیزیکی جهان، یعنی طیف نگار آلفا مغناطیس را به همراه تجهیزات یدکی برای تکمیل ایستگاه با خود حمل خواهد کرد. پس از اتمام این ماموریت اندیور در موزه علوم کالیفرنیا بازنشسته خواهد شد.


آنچه اندیور پس از بازنشستگی از خود و دستاوردهایش به جا خواهد گذاشت را شاید بتوان در قالب اعداد به این شکل نمایش داد:

1,800,000,000 دلار: هزینه ای که در سال 1987 صرف ساخته شدن اندیور به عنوان جانشینی برای شاتل چلنجر شد. در حالی که شاید 8/1 میلیارد دلار برای ساخت یک شاتل بسیار زیاد به نظر بیاید در آن سال این قیمت تنها نیمی از قیمتی بود که برای ساخته شدن شاتلهای قدیمی تر از اندیور صرف شده بود زیرا مهندسان می توانستند در ساخت اندیور از قطعات به جا مانده از دیگر شاتلها استفاده کنند.

186,196,688 کیلومتر:
کل مسافتی که اندیور پیش از آخرین ماموریتش به سوی ایستگاه فضایی، پیموده است.

750,000 نفر:
تعداد تماشاچیانی که در اولین تلاش برای پرتاب اندیور در 29 آوریل 2001 در منطقه پرتاب جمع شده بودند.

500,000 نفر:
تعداد تماشاچیانی که انتظار می رود برای آخرین پرتاب اندیور در نزدیکی پایگاه کندی جمع شوند.

6,154 نفر:
تعداد افرادی که در زمان ساخته شدن شاتل اندیور، برای نامگذاری آن ثبت نام کردند. در نهایت این شاتل به افتخار کشتی ماهیگیری قرن 17 میلادی که HMB اندیور نام داشت نامگذاری شد. این کشتی توسط فردی به نام "جیمز کوک" در سفری مشهور که در نهایت به کشف اقیانوس اطلس جنوبی منجر شد هدایت می شد.

28,002 کیلومتر بر ساعت:
سرعت حرکت اندیور برای باقی ماندن در مدار، این سرعت پنج برابر سرعت یک گلوله است.

4,423 دور:
تعداد چرخشهایی که اندیور پیش از این آخرین ماموریت، به دور زمین زده است.

1992:
سالی که اولین پرواز اندیور آغاز شد. در این پرواز هفت فضانورد در ماموریتی به نام STS-49 با هدف تعمیر و ترمیم یک ماهواره ارتباطاتی حضور داشتند.

283 روز:
تعداد روزهای دور از خانه اندیور.

167 نفر:
تعداد سرنشینانی که تا کنون اندیور به فضا حمل کرده است، البته جدا از 6 سرنشینی که طی آخرین ماموریت خود به ایستگاه فضایی انتقال خواهد داد.

25 بار:
تعداد ماموریتهایی که اندیور تا قبل از آخرین ماموریت خود انجام داده است.

12 بار:
تعداد دفعاتی که اندیور به ملاقات ایستگاه فضایی رفته است.

4:
تعداد شاتلهایی که ناسا پیش از اندیور ساخته است اجداد اندیور به ترتیب کلمبیا، چلنجر، دیسکاوری و آتلانتیس نام دارند.

3.5 :
تعداد سالهایی که صرف ساخته شدن اندیور شد ساخت این شاتل از سپتامبر سال 1987 آغاز شده و در اوریل 1991 به پایان رسید.

1 بار:
تعداد دفعاتی که اندیور به دیدار تلسکوپ فضایی هابل رفته است از این شاتل برای آغاز اولین ماموریت تکمیل و سرویس دهی به هابل در سال 1993 استفاده شد که در این ماموریت ناسا توانست نقص لنزهای تلسکوپ را با موفقیت برطرف کند.

منبع: خبرگزاری مهر 

 ما مي توانيم ....

سه شنبه 27/2/1390 - 12:1 - 0 تشکر 318383


آغازی برای پایان "اندیور"


شاتل اندیور جوانترین شاتل ناسا در نهایت پس از بارها تاخیر در برنامه پرتاب در میان آسمان صبح خزیده و پس از 19 سال فعالیت، آخرین ماموریت فضایی خود را به سوی ایستگاه فضایی آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شاتل اندیور راس ساعت 8:56 دقیقه بامداد به وقت شرقی از پایگاه فضایی کندی راهی ایستگاه فضایی بین المللی شد.

اندیور به همراه 6 سرنشینش به فرماندهی "مارک کلی" همسر سناتور دموکرات "گابریل گیفوردز" که به تازگی قربانی تروری ناموفق شده بود، راهی ماموریتی 16 روزه شدند تا طی آن تجهیزات یدکی و یکی از بزرگترین ابزارهای فیزیکی جهان به ارزش دو میلیارد دلار را به ایستگاه انتقال دهند.

تلاش قبلی ناسا برای پرتاب این شاتل به دلیل بروز نقص در یکی از بخشهای موتور شاتل با تاخیر مواجه شده بود. پرتاب این شاتل پنج هزار نفر را به اطراف پایگاه فضایی کندی کشانده بود تا از نزدیک شاهد آخرین سفر اندیور باشند. گیفوردز، سناتور زخمی دموکرات نیز از جمله افرادی بود که برای مشاهده این رویداد مهم در پایگاه حضور داشت.

از جمله دیگر افراد مهمی که در این مراسم حضور داشتند می توان به فضانورد مایک کالینز، پنج نماینده کنگره، و مقامات رسمی از ایتالیا، ژاپن، اکراین، و برمودا اشاره کرد.

بر اساس گزارش اسپیس، مهمترین بار اندیور طیف نگار آلفا مغناطیس است، ردیاب ذره ای دو میلیارد دلاری که قرار است با کمک آن اسرار بزرگی از جهان هستی از جمله اطلاعاتی از ماده تاریک و ضد ماده کشف شوند. جدا از این طیف نگار 6 هزار و 350 کیلوگرم تجهیزات یدکی نیز به همراه اندیور به ایستگاه انتقال داده می شوند. اندیور روز چهارشنبه در ایستگاه فضایی کناره خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری مهر 

 ما مي توانيم ....

پنج شنبه 29/2/1390 - 1:15 - 0 تشکر 318827


حس فیزیکدان پیش از سفر اندیور؛
"طیف نگار آلفا مغناطیس" دریچه ای به سوی قلمرو جدید علمی

لحظاتی پیش از پرتاب موفقیت شاتل اندیور به فضا، وب سایت اسپیس با یکی از برندگان جایزه نوبل و یکی از حامیان پروژه طیف نگار آلفا مغناطیس گفتگویی انجام داده که وی در آن از این طیف نگار به عنوان دریچه ای به سوی قلمروی جدید نام برده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، با آغاز آخرین مامورت شاتل اندیور، تنها عمر حرفه ای یکی از شاتلهای ناسا به حداکثر خود نرسید، بلکه تلاشی 15 ساله که هزینه ای دو میلیارد دلاری در پی داشته است نیز به بار نشست و طیف نگار آلفا مغناطیس در نهایت به فضا پرتاب شد.

این طیف نگار ابعادی برابر یک اتوبوس دارد و آزمایشگاه فیزیک اختری است که در آن از مغناطیس برای ردیابی ذرات پرتوهای کیهانی استفاده می شود. این پرتوها می توانند حاوی انواع عجیبی از ضد ماده و یا انواع دیگری از گونه های ناشناخته باشند که دانشمندان امیدوارند شناسایی آنها بتواند پرده از برخی از بزرگترین اسرار جهان هستی از قبیل ماده تاریک، بردارد.

با وجود تمامی توانایی های این طیف نگار، AMS برای دوره ای در حس تعلیق بازماندن از سفر به سر برد. در ابتدا قرار بود این ابزار با استفاده از شاتل کلمبیا به فضا فرستاده شود، اما پس از انفجار این شاتل، AMS حامل خود را به همراه تمامی سرنشینانش در سال 2003 از دست داد و وزارت نیروی آمریکا به همراه اعضای آکادمی ملی علوم و برندگان نوبل این ماموریت را مورد بازبینی دوباره قرار دادند.

بازبینی علمی این ماموریت نشان داد که این پروژه باید ادامه پیدا کند، بازبینی توسط کشورهایی که در ساخت AMS  مشارکت داشتند نیز نتیجه ای مشابه داشت و ناسا در نهایت فرصت دوباره ای برای پرتاب این آزمایشگاه به دست آورد.

اکنون سایت "اسپیس" با یکی از پر و پاقرص ترین پشتیبانان این پروژه که AMS را در فراز و نشیبهای متعدد همراهی کرده بود و یکی از مسئولان این پروژه به شمار می رود، گفتگویی انجام داده است، "ساموئل تینگ" فیزیکدان موسسه MIT و یکی از برندگان جایزه نوبل درباره این پروژه توضیحاتی ارائه کرده است:

اسپیس: زمانی که اجازه نهایی برای سفر AMS به فضا صادر شد چه احساسی داشتید؟

تینگ: من هرگز در اینکه این آزمایشگاه به فضا پرتاب خواهد شد هیچ تردیدی نداشتم. فکر می کنم سه روز پس از مراسم تحلیف باراک اوباما بود که ما آگاه شدیم امکان ادامه پیدا کردن این ماموریت به وجود آمده است. ما پیش از آن نیز ماموریت را تغییری نداده بودیم و در حال ادامه دادن به آن بودیم.

* امیدوارید این آزمایش بیش از همه چیز به چه سوالی پاسخ دهد؟

- برای ما به عنوان فیزیکدانان تجربی، مهمترین موضوع درک حقیقت است و اکنون در حال ورود به محدوده ای هستیم که پیش از آن توسط انسان مورد بررسی دقیق قرار نگرفته بوده است. واقعا مشخص نیست چه چیزی قرار است دیده شود زیرا دریچه ای به سوی قلمروی کاملا جدید گشوده شده است. مهمترین مسئولیت من اطمینان حاصل کردن از عملکرد درست تجهیزات AMS است، به همین دلیل است که ما ردیاب آن را سه بار جدا کرده و دوباره سر هم کردیم.

* چرا باید AMS به جای زمین در فضا قرار بگیرد؟

- ما می خواهیم پرتوهای باردار کیهانی را اندازه گیری کنیم. می دانید، ما در فاصله 96 کیلومتری از اتمسفر زندگی می کنیم، گویی 9 متر آب بالای سر ما قرار گرفته است. از این رو پرتوهای باردار کیهانی اصلی را نمی توان از روی زمین ردیابی کرد. به همین دلیل باید به فضا رفت.

* چقدر احتمال می دهید که AMS بتواند ماده تاریک را پیدا کند؟

- برای تجربه گراها، مهمترین موضوع بی طرف بودن است. نظر من و شما در این باره یکی است، تا زمانی که پدیده ای را نبینید از چیزی آگاه نخواهید شد. فیزیکدانان به آرا دیگران وابسته نیستند، مثلا اگر صد نفر یک حرف را می زنند و یک نفر حرف متفاوتی می گوید دلیل نمی شود که حرف آن صد نفر درست باشد.

* چرا انسانها باید برای ماده تاریک و ضد ماده اهمیت قائل شوند؟

- تفاوت میان انسانها و حیوانات نبوغ آنها است. این نبوغ است که فیزیک را به جلو پیش می برد تا به ناشناخته ها دست بیابد. بگذار دلیل دیگری برایت بیاورم. صد سال پیش بزرگترین رویداد علمی کشف الکترونها و پرتو ایکس بود. در آن زمان کسی به این دو اهمیتی نمی داد. تنها از دهه 1930 به بعد بود که مردم دریافتند این دو در پزشکی کاربرد دارند و می توان از آنها برای انجام کارهای الکترونیکی استفاده کرد.

در دهه های 1920 و 1930 رویداد مهم علمی مکانیک کوانتومی و فیزیک کوانتومی بود. در آن زمان نیز مردم همان سوال همیشگی را می پرسیدند: ما چه سودی از آن خواهیم برد؟ امروز فناوری اطلاعات، تلفن، تلویزیونها، و تقریبا تمامی زندگی روزمره انسانها از تلاشهای علمی دهه 1930 سرچشمه می گیرند. مهمترین رویداد علمی دهه 1940 فیزیک و انرژی اتمی بود که امروزه به درستی یا به اشتباه مورد استفاده قرار می گیرد.

از زمان اکتشاف یک رویداد تا یافتن کاربرد برای آن، تاخیر زمانی وجود دارد که می تواند تا 30 یا 40 سال نیز طول بکشد، اما زمانی که مورد استفاده قرار گرفت، زندگی انسانها را متحول خواهد کرد.

* فکر می کنید پس از پرتاب اندیور چه احساسی داشته باشید؟

- معمولا زمانی که رویدادهای بسیار مهمی در حال رخ دادن هستند، من آرام هستم، باید به اتاق کنترل بروم تا به آنها بگویم که "برو" یا "نرو"، البته در حال حاضر تصمیمم را گرفته ام که بگویم "برو".

* برای پرتاب شدن شاتل هیجان زده خواهید شد؟

- فکر نمی کنم اینطور شوم. آرام بودن بسیار مهم است، دانستن اینکه توانایی هایت محدود است و باید از آن، به جای بالا و پایین پریدن، با دقت و به آرامی استفاده کنی، بسیار حیاتی است.

 ما مي توانيم ....

پنج شنبه 29/2/1390 - 1:42 - 0 تشکر 318829

ماجرای پرتاب شاتل اندیور اززبان عضوفیزیک هسته‌ای ایتالیا/ آخرین تصاویر


دستگاه طیف نگار آلفا مغناطیس با هدف شکار ضدماده و ماده تاریک روز دوشنبه همراه با شاتل اندیور به سوی ایستگاه فضایی پرتاب شد و قرار است روز جمعه بر روی ISS نصب شود. در این راستا خبرگزاری مهر با یکی از مسئولان این پروژه مصاحبه ای را انجام داده است.

به گزارش خبرنگار مهر، شاتل اندیور عصر روز دوشنبه با موفقیت از مرکز فضایی کندی در پایگاه کیپ کارناوال فلوریدا پرتاب شد و به همراه خود دستگاه طیف نگار آلفا مغناطیس (AMS) را حمل کرد. این دستگاه که قرار است بر روی ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) نصب شود در شورای تحقیقات هسته ای اروپا (سرن) در ژنو سوئیس با همکاری 600 محقق از 60 موسسه تحقیقاتی از 16 کشور ساخته شده است.

این دستگاه یک ردیاب ذرات است که در یک میدان مغناطیسی کار می کند و می تواند بارانی از تمام ذراتی را که به آن برخورد می کند با به کارگیری بخشهای مختلفی دریافت، اندازه گیری و شناسایی کند. از جمله این بخشها می توان به ردیاب انتقالی، تحلیلگر زمان پرواز و گرماتاب مغناطیسی اشاره کرد.

دستگاه گرماتاب مغناطیسی قادر است میدان مغناطیسی مثبت و منفی و یا همان ماده و ضدماده را از هم تفکیک کند. این دستگاه می تواند با دقت بالایی این میدانهای مغناطیسی را تصفیه کند و توانایی اندازه گیری ذرات پرتوهای کیهانی را با دقت 10 بخش بر میلیون یا 10 میلیونیم متر دارد و می تواند نشان دهد که کدامیک از این مغناطیسها منفی بوده و بنابراین مربوط به ضد ماده هستند.

این دستگاه هم اکنون در راه ایستگاه فضایی بین المللی است تا پرتوهای کیهانی را با دقتی که دانشمندان تاکنون بدان نرسیده بودند مورد مطالعه قرار دهد. ماموریت این دستگاه، جستجوی نوع جدیدی از ماده یا همان ضد ماده است که در ابتدای تشکیل جهان وجود داشته و بعد ناپدید شده است.

این ماده همان ماده تاریک است که بخش وسیعی از جهان را در بر گرفته است به طوری که بیش از 90 درصد از جهان با ماده ای که ما از آن ساخته شده ایم متفاوت است و تنها با کمک اثر لنز گرانشی می توان به صورت غیر مستقیم آن را مشاهده کرد.

همچنین با کمک این دستگاه دانشمندان به دنبال گروه دیگری از مواد، معروف به "ماده عجیب" هستند. این ماده محتوی ذرات عجیبی است که امکان تولید آنها هرگز در لابراتوار وجود ندارد. ماده عجیب در حقیقت حالت فوق متراکم ماده است که از "کوارک بالا" (quark up)، کوارک پایین (quark down) و کوارک عجیب (quark strange) تشکیل شده است.

به دلیل اهمیت موضوع، خبرنگار مهر با "روبرتو باتیستون" (Roberto Battiston) استاد فیزیک عمومی دانشگاه پروجا، عضو موسسه فیزیک هسته ای ایتالیا (INFN) و مسئول ایتالیایی این پروژه در سرن گفتگویی انجام داده است.

این عضو پروژه AMS که روز دوشنبه در لحظه پرتاب شاتل در کیپ کارناوال بود روز سه شنبه و به محض بازگشت به اروپا در یک مصاحبه تلفنی با خبرنگار مهر فضای حاکم در زمان پرتاب شاتل را شرح داد.
* خبرگزاری مهر - گروه فناوریهای نوین: شما برای برنامه پرتاب شاتل اندیور در مرکز فضایی کندی در کیپ کارناوال بودید درست است؟ شرایط در این پایگاه چگونه بود؟

- روبرتو باتیستون عضو موسسه فیزیک هسته ای ایتالیا و عضو سرن: شرایطی بسیار زیبا و احساسی بود. همه همکاران ناسا و سایر کشورهایی که از 7 سال قبل در کنار هم کار می کردیم در پایان، لحظه پرتاب شاتل را با یکدیگر تقسیم کردیم. به بیانی ساده، لحظه ای بسیار هیجان انگیز و احساسی بود. وقتی شاتل پرتاب شد تنها چیزی که باقی مانده بود یک ابر سفید به ارتفاع چندین کیلومتر و سرو صدای زیاد پرواز بود.

* آیا شما بر عملیات قرار دادن دستگاه طیف نگار آلفا مغناطیس (AMS) در داخل شاتل اندیور نیز نظارت داشتید؟

- بله. من هم همانند سایر اعضای تیم در ادغام و قرار دادن دستگاه در شاتل مشارکت داشتم.

* چه زمانی دستگاه AMS بر روی ایستگاه فضایی بین المللی نصب خواهد شد؟


- جمعه. یعنی چند روز پس اتصال شاتل به ایستگاه فضایی. بنابراین ما سه روز زمان داریم تا دستگاه بر روی ایستگاه فضایی نصب شود. سپس سیستمهای گرمایی و دمای سیستم را کنترل می کنیم و بر این نظارت می کنیم که آیا دستگاه به خوبی رفتار می کند یا خیر.

* از چه زمانی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد؟

- در همان روز و چند ساعت پس از پایان عملیات نصب.

* عملیات فعال سازی را چه کسی کنترل می کند؟

- عملیات فعال سازی توسط فرماندهی زمینی در یک مرکز کنترل در تکزاس آغاز می شود.

* عملیات نصب دستگاه بر روی ISS نیز توسط فرماندهی زمینی کنترل می شود یا توسط فضانوردان ساکن ایستگاه؟

- عملیات نصب را فضانوردان انجام می دهند به طوری که دو فضانورد با استفاده از بازوهای روباتیک AMS را از داخل شاتل به روی ISS انتقال می دهند.

* فعالیت طیف نگار آلفا مغناطیس چه تاثیراتی بر روی تحقیقات فضایی آینده خواهد داشت؟

- معتقدیم که این دستگاه خواهد توانست تمام پرتوهای کیهانی را که در مسیرش قرار می گیرند و آن را در هر لحظه بمباران می کنند شکار کند که در میان آنها ذرات کمیابی می توانند وجود داشته باشند که تاکنون هرگز دیده نشده اند. برای مثال، ماده تاریک و ضدماده. اکنون این دستگاه می تواند به ما در کشف این ذرات بسیار جالب کمک کند و به ما اجازه دهد آن چیزی را که تاکنون ندیده ایم بررسی کنیم.

* آیا شما پیش از پرتاب اندیور موفق شدید "روبرتو ویتوری" (Roberto Vittori) فضانورد ایتالیایی عضو آژانس فضایی اروپا (ESA) را ببینید؟

- بله. ساعاتی قبل از پرواز توانستم دیدار کوتاهی با این فضانورد داشته باشم و از دیدنش بسیار خوشحال شدم.

دستگاه AMS در زمان قرارگیری در شاتل
تست AMS
روبرتو باتیستون درحال کنترل AMS

سالن کنترل در مرکز فضایی کندی

همه دست اندرکاران AMS در مقابل دستگاه
روبرتو باتیستون با دایره قرمز مشخص شده است
همه دست اندرکاران AMS در مقابل شاتل هنگام انتقال اندیور به سکوی پرتاب
باتیستون با دایره قرمز مشخص شده است
این عکس، محل قرارگیری طیف نگار آلفا مغناطیس را بر روی ایستگاه فضایی بین المللی نشان می دهد
این دستگاه روز جمعه نصب خواهد شد

منبع: خبرگزاری مهر 

 ما مي توانيم ....

پنج شنبه 29/2/1390 - 1:43 - 0 تشکر 318830

اندیور در کنار ایستگاه فضایی پهلو گرفت


شاتل فضایی اندیور پس از دو روز سفر امروز چهارشنبه با موفقیت در کنار ایستگاه فضایی بین المللی پهلو گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، شاتل اندیور که عصر سه شنبه آخرین ماموریت خود را آغاز کرد با طی مسافت حدود 350 کیلومتر در شمال غربی شیلی ساعاتی قبل به ایستگاه فضایی بین المللی رسید و به اتاقک "هارمونی" ایستگاه فضایی متصل شد.

براساس گزارش رویترز، این شاتل در ماموریت آخر خود و پیش از بازنشسته شدن دستگاه آشکارساز طیف نگار آلفا مغناطیس را که با بودجه دو میلیارد دلار در سرن ژنو ساخته شد به ایستگاه فضایی حمل کرد. این دستگاه قرار است روز جمعه به روی ایستگاه فضایی نصب شود.

با رسیدن اندیور به ایستگاه، اسکات کلی (فرمانده ایستگاه) و مارک کلی (فرمانده شاتل) که به دوقلوهای فضانورد ناسا معروف هستند با یکدیگر دیدار می کنند.

شاتل اندیور پس از انجام ماموریت 16 روزه خود، اول ژوئن به مرکز فضایی کندی در فلوریدا باز می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی