فرهنگ پایداری (بازدید: 305)
جمعه 20/12/1389 - 18:59 -0 تشکر 297098
خاطراتی از حضور آیت‌الله خامنه‌ای در دفاع مقدس

ماجرای حضور رهبر انقلاب در جبهه‌ها پیش از راهیان نور و دوران رهبری ایشان است؛ حتی پیش از ریاست جمهوری، ایشان بارها به جبهه‌ها آمده بودند. آقا در همان اوائل جنگ با حكم امام(ره) در جبهه‌ها بودند. در آن زمان مسئولیت دفتر مشاور نظامی امام(ره) در ارتش به‌عهده ایشان بود. بعد از آن هم دوباره با حكم دیگری از امام(ره) همراه با شهید چمران در شورای عالی دفاع بودند كه بارها در كنار هم در جبهه‌ها حضور داشتند.

در دوره ریاست جمهوری ایشان به ‌خاطر كارهای كشور و نیز نهی حضرت امام(ره) به ‌خاطر مسائل حفاظتی، این هدایت را از طریق وزارت دفاع تعقیب می‌كردند. در اواخر جنگ مجدداً به خاطر شرایط شكننده‌ای كه پیش آمد، ایشان احساس خطر كردند و از روی حس تكلیفی كه داشتند، به جبهه آمدند. بعد از آن هم بیانیه‌ای تاریخی را خطاب به ائمه جمعه صادر نمودند كه در آن (قریب به مضمون) فرمودند: من رفتم، دیگران هم اگر می‌خواهند، بپیوندند. این بیانیه هم به عنوان رئیس‌جمهور و هم امام جمعه تهران صادر شد. البته تأكید و مانور اصلی‌شان بر قسمت دوم بود، چرا كه جنبه مردمی و عمومیش پررنگ‌تر بود. نكته دیگر آن هم این بود كه ائمه جمعه باید مردم را بسیج می‌كردند.

مواقعی هم بود كه خطراتی ایشان را تهدید می‌كرد و حتی تا آستانه شهادت هم می‌رفتند. نمونه‌اش در قضیه فتح سوسنگرد بود. مثلاً در اطراف گمبوئه هم كه دشمن گرا را گرفته بود، چند ثانیه بعد از خروج رهبر معظم انقلاب از یك نقطه مشخص، دقیقاً همان‌جا را آماج حملات خودش قرار داد. این مربوط به اوایل جنگ است؛ یعنی سال 1359.

در اواخر جنگ هم حضرت آقا حضوری نسبتاً طولانی در جبهه‌ها داشتند و تمام یگان‌ها را از نزدیك بازرسی می‌كردند. ایشان كاملاً سعی می‌كردند آمادگی نیروها را حفظ كنند و بالا ببرند. همین اواخر جنگ هم چندین بار آقا به‌طور جدی در معرض خطر قرار گرفتند. مثلاً در
دزلی  در حال سخنرانی بودند كه همان نقطه بمباران شد. باز در یك قرارگاه دیگر‌ی (بیمارستان فاطمه‌الزهراء) ایشان در حال صحبت بودند كه دشمن آنجا را مورد حمله قرار داد. یعنی كاملاً مشخص بود كه دشمن اوضاع را رصد می‌كرد و دنبال این بود كه شخصیت‌های مؤثری را كه به جبهه می‌آیند، هدف قرار دهد. این حضور بی‌محابا و كاملاً شجاعانه رهبر انقلاب، خودش یك پشتوانه معنوی و قوت روحی برای رزمندگان بود.

 

پایگاه حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی