فرهنگ پایداری (بازدید: 378)
سه شنبه 17/12/1389 - 23:3 -0 تشکر 295587
مثال رهبر انقلاب به فتنه آفرینی بوسیله کذب

در درس خارج فقه مطرح شد:مثال رهبر انقلاب به فتنه آفرینی بوسیله کذب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان علل حکم عقلی به حرمت کذب که شامل تأثیر منفی بر جامعه و ایجاد جو بی اعتمادی و... می شود، فرمودند که مشاهده کردید بعضی با بیان یک مسأله کذب در جامعه فتنه ای ایجاد کردند.شبکه ایران: پس از اتمام بحث قمار و غنا، درس خارج فقه رهبر معظم انقلاب از اوایل اسفندماه سال جاری به مبحث "کذب" اختصاص پیدا کرده است. با توجه به اینکه موضوع درس از کتاب مکاسب محرّمه (کسب های حرام) انتخاب شده است لذا بعد از مشخص شدن انواع کذب، آنگاه هرگونه تکسّب و درآمد از این طریق نیز حرمتش مشخص خواهد شد. بنا به فرموده رهبر انقلاب در روزگار کنونی این مسأله (کسب درآمد از طریق دروغگویی) رواج دارد و افرادی هستند که پول می گیرند تا دروغی را در وبلاگ یا سایت قرار دهند یا از طریق مقاله دروغی را به کسی نسبت بدهند. پس از بررسی و تبیین موضوع، معظم له به سراغ حکم کذب از طریق عقل رفتند و فرمودند: بعضی بزرگان مثل شیخ انصاری می گویند عقل، حکم به حرمت کذب می دهد و بعضی نیز منکر می شوند. رهبر انقلاب سپس با بیان علل حکم عقلی به حرمت کذب که شامل تأثیر منفی بر جامعه و ایجاد جو بی اعتمادی و... می شود، فرمودند که مشاهده کردید بعضی با بیان یک مسأله کذب در جامعه فتنه ای ایجاد کردند.یکی از روحانیون نکته سنج حاضر در کلاس پرسید: شاید بشود گفت که عقل حکم به حرمت کذب نمی دهد چون این افراد (که با کذب باعث فتنه شدند) نیز خودشان از عقلای قوم بودند! و رهبر انقلاب در پاسخ فرمودند: اینگونه نیست که اگر عقل به چیزی حکم کرد حتماً در همه حالات به آن ملتزم باشد بلکه بنا به دلایلی ممکن است خلاف نظر خودش عمل کند.حاشیه‌ای جالب در کنار درسدر حاشیه همین جلسه پس از اینکه روحانیون حاضر در کلاس سؤالات خود را مطرح می نمودند، یک بار یکی از آقایان پاسخ دیگری را داد و آقا هم فرمودند: پس آقایان یکی سؤال کند و دیگری هم جواب بدهد و ماهم درس را ادامه بدهیم! چند دقیقه بعد مجدداً این اتفاق تکرار شد که معظم له با لبخندی فرمودند: اللهم اشْغَل عُلَمائنا بِعُلَمائنا! (یعنی خدایا علمای ما را مشغول به علمای ما کن)

اي كه از باغ هاي سرخ شهادت ميايي
و بوي گل هاي نو شكفته ان ديار را در
پيرهن داري
اي كه قافله سالار كاروان اسيراني
مارا نيز در پي اين قافله
با خود ببر!

www.sokhane-ashena.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی