زن ریحانه آفرینش (بازدید: 597)
دوشنبه 16/12/1389 - 10:38 -0 تشکر 294861
آقای وزیر ارشاد اینجا نمایشگاه مد اسلامی است؟

نخستین نمایشگاه مد و لباس ایرانی ـ اسلامی در حالی آغاز به کار کرده که برخلاف گفته مسئولان مبنی بر کاربردی بودن لباسها برای پوشش زنان ایرانی، بیشتر محصولات ارائه شده فاقد این ویژگی بودند و باز هم بازدیدکنندگان با طرحهای تکراری و بی بهره از خلاقیت روبرو شدند.

به گزراش جهان به نقل از مهر نمایشگاه مد و لباس ایرانی - اسلامی روز گذشته در فرهنگسرای نیاوران بازگشایی شد تا باز هم علاقمندان به طراحی های بومی ایرانی اسلامی بتوانند از طرح ها و مدهای جدید که به دست هنرمندان خلاق ایرانی طراحی شده بازدید کنند اما این بار نیز بازدیدکنندگان همچون نمونه های مشابه شاهد طرح های تکراری و بعضا غیر کاربردی در این نمایشگاه بودند؛ طرح هایی که در همه نمایشگاه ها و جشنواره های پیش از این نیز ارائه شده بود و برای بازدیدکنندگان تازگی نداشت.

 

برخلاف گفته و تاکید "عیسی کشاورز" مسئول کارگروه تخصصی مد و لباس ایرانی و اسلامی در افتتاحیه این نمایشگاه که از رونمایی ۵۰ اثر برتر و کاملا جدید خبرداده بود پس از بریده شدن روبان قرمز توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وارد شدن بازدیدکنندگان به نمایشگاه، بازدیدکنندگان با فضایی موزه وار از طرح ها و لباسهای قدیمی و بیشتر بومی روبرو شدند.

در پلکان ورودی این نمایشگاه مانکنهایی با پوشش لباسهای اقوام لر و کرد در انواع و اقسام رنگ ها و مدل ها جاخوش کرده بودند که محلی برای عکسهای یادگاری برای برخی از بازدیدکنندگان شده بود و برخی دیگر تنها با تعجب به آنها نگاه می کردند و با واکنش تعجبی می گفتند که "آیا اینها جزو ۵۰ اثر برتری است که برای اولین بار ارائه شده است."جالبتر اینکه در کنار این مانکنهای بومی سفره هفت سین نوروز نیز چیده شده بود تا بیشتر فضا را نمایشی نشان دهد. 

در قسمت چادر سر نیز به غیر از یک تا دو طرح جدید، بقیه چادرها طرح ملی، قاجاری بودند که پیش از این نیز بارها در نمایشگاههای مد و لباس دیگر رونمایی شده بود.

 

در بخش مانتوی زنان نیز اکثر طرح ها در نمایشگاههای پیشین و مشابه ارائه شده بود. ضمن اینکه بیشتر این پوشش ها ذهن بازدیدکننده را به سمت لباسهای کارکنان زن شرکتهای هواپیمایی با همان برشها و دوخت ها اما با کمی تغییرات می انداخت. 

پوشش روسری خاص و غیراسلامی در نمایشگاه

نکته جالب در مانکنهایی که قرار بود لباسهای عمومی و رسمی را به نمایش بگذارند، نمایش روسریها و نوع بستن آن بود که توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می کرد. در اکثر مانکنها بستن روسری و شال به گونه ای تبلیغ شده بود که گردن و موی سر مانکن مشخص بود تا آنجا که بیساری از بازدیکنندگان معتقدند بودند این شیوه با پوشش اسلامی مغایرت دارد.

 

 

قیمت گران لباسهای عرضه شده

یکی از مسائل دیگری که در این نمایشگاه و سایر نمایشگاههای پیش از این نیز وجود داشت، قیمت بالای لباسهای ارائه شده است. بیشتر این پوشاکها به دلیل استفاده از پارچه های گران قیمت و دوختهای خاص قیمتهای بالایی دارند که تولید انبوه آن را دچار مشکل می کند. چرا که این پوشاکها نسبت به پوشاکهای ارائه شده در بازار بسیار گران قیمت هستند و برای خریدار مرقون به صرفه نیستند.

به طور مثال، قیمت یک مانتوی سنتی ساده در این نمایشگاه ۷۵ هزار تومان یا یک مانتوی ساده مشکی ارائه شده ۶۴ هزار تومان بود که نشان از این دارد که باز هم طراحان جدید مد و لباس به موضوع نرخگذاری و رابطه آن با تقاضا و عرضه بی توجهند.

ارائه نشدن لباسهای مردانه در نمایشگاه

همچنین در این نمایشگاه که قرار بود فرصتی برای تبلیغ و ارائه مد و لباسهای ایرانی اسلامی باشد اثری از لباسها و طراحی هایی برای مردانه نبود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره گرانی پوشش های رسمی و اداری عرضه شده در این نمایشگاه و همچنین نمایشگاههای مشابه قبلی گفت: بنیادی را در این خصوص تشکیل داده ایم تا بتواند با همکاری سایر بخشهای دیگر این موضوع را پیگیری کند.

 

جهان

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

دوشنبه 16/12/1389 - 10:42 - 0 تشکر 294863

سلام

منكه خیلی ناراحت شدم...همونطور كه اشاره شد هم لباسا رو نمیشه نمیشه استفاده كرد و هم اینكه قیمتش مناسب نیست...طرف یه مانتو توی بازار رو بخره واسش راحت تره تا این.....هیییییییی

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

دوشنبه 16/12/1389 - 13:49 - 0 تشکر 294997

موافقم، بعضی چیزها رو بهش فقط یک اسم اسلامی اضافه می کنند تا بتونند آن را اجرا کنن. در حالیکه مغایر با اصول اسلامی است.

شنبه 21/12/1389 - 21:0 - 0 تشکر 297769

با سلام
عکسها نشان داده نمیشود.هرچند باید خانم ها نظر بدهند بیشتر در رابطه با این تاپیک.

نیکی و بدی که در نهاد بشر است                         شـادی و غمی که در قضا و قدراست 

با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل                        چرخ از تو هزار بار بــــیچاره تر است

مدیر انجمن خانواده ی تبیان

 

 

شنبه 21/12/1389 - 21:47 - 0 تشکر 297782

سلام
منم عکسها رو نتونستم ببینم
به نظرم طراحهای خوبی داریم که میتونن به شکلی هدفمند ازشون استفاده کنن فقط کافیه توی این زمینه مسئولین بخوان کاری اساسی انجام بدن

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

يکشنبه 22/12/1389 - 11:7 - 0 تشکر 297988

سلام

معذرت میخوام از دوستان این لینك اصلیه..میتونید عكسها رو اونجا ببینید....آقای وزیر ارشاد اینجا نمایشگاه مد اسلامی است؟

در ضمن، آقارضا، نه بابا همه میتونن نظر بدن...به هرحال هركسی به این قضیه یه جور نگاه میكنه

در پناه حق

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

يکشنبه 22/12/1389 - 13:36 - 0 تشکر 298060

با سلام
به نظر من فروشگاه های لباس زنانه به نوعی دارند از علاقه خرید زنان سواستفاده میکنند. مثلا در یک مغازه ای که با خانواده بودیم نوشته بود 70% تخفیف یعنی به فرض لباس 100 تومنی رو 30 تومان میداد. باز ببینید تو همین هم چقدر استفاده کرده است. قیمت نمایشگاه بهاره هم که هیچ فرقی نداره نهایتش هزار تومان تا 3 تومان ارزان تر است که به شلوغیش و غیره نمی ارزد.
تازه مهم تر از همه این است که اغلب جنس ها بی کیفیت است و مارک معروفی در نمایشگاه یافت نمیشود.

از لحاظ خود لباس هم فکر کنم افراد با حجاب و حتی حجاب معمولی دارند هم چاره ای جز دادن پارچه به خیاط ندارند. چون اکثر لباس ها به صورتی طراحی شده که کمتر به مساله فرهنگ ایرانی توجه شده است و حتما" فروش خوبی دارند وگرنه مغازه دار ها اینگونه لباسهای غرب گرایانه رو نمی آوردند.

نیکی و بدی که در نهاد بشر است                         شـادی و غمی که در قضا و قدراست 

با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل                        چرخ از تو هزار بار بــــیچاره تر است

مدیر انجمن خانواده ی تبیان

 

 

سه شنبه 24/12/1389 - 9:15 - 0 تشکر 298719

سلام

امسال به فروشگاه های بهاره نرفتم ولی سال قبل كه رفتیم همینطوری بود كه میگید....اكثرا از اجناس بنجل و قدیمی و رنگ و رورفته بود....

قیمتها هم خب وقتی لباس قدیمیه معلومه كمتره...

این لباسایی كه میگن اسلامیه من تا حالا هیچ جا ندیدم...اگه هم ببینم مطمئنا نمیخرم :)...چون هم گرونه و هم اینكه غیرقابل پوشیدن....من كجا بپوشم آخه ؟‌:)....

خیلی وقته با خیاطا ما سروكار داریم:)

حق یارتون

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

سه شنبه 24/12/1389 - 10:16 - 0 تشکر 298812

سلام
من که نفهمیدم چرا هر چی رو می خوان بگن خوبه
یه کلمه اسلام اینور اونورش میذارن
میدن بخورد مردم
کجای اینا اسلامیه
چین ایناااا

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی