ورزش و تندرستی (بازدید: 1616)
يکشنبه 15/12/1389 - 11:18 -0 تشکر 294593
مصاحبه ی روبرتو باجو: اسطوره فوتبال ایتالیا

 

با سلام .  مصاحبه ای از روبرتو باجو میدیدم که فکر کردم میتونه برای دوستان جالب باشه. مخصوصا عزیزانی که این بازیکن بزرگ رو میشناسند و بازیهاش رو برای تیم ملی ایتالیا به یاد دارند.این شما و باجوی دم اسبی با تراژدی از دست دادن پنالتی در فینال جام جهانی 1994


 

 

 

در گفتگو با مجله لیگ قهرمانان؛ باجو: بارسلونا مرا دیوانه می کند

 

مسی را درنظر بگیرید. او درست مثل کودکی که در پارک بازی می کند، فوتبال بازی می کند. فوتبال او به تاکتیکها و هم تیمی هایش و حریفان وابسته نیست به هیچ وجه مغرور هم نمی شود برای اینکه به هم تیمی هایش پاسهای فراوانی می دهد. شانس بزرگ او این است که مربی مثل گواردیولا در اختیار دارد.

 

مجله رسمی لیگ قهرمانان متعلق به یوفا درآخرین شماره خود درمورد مأموریت جدید روبرتو باجو، ستاره سابق فوتبال ایتالیا در نقش رئیس بخش فنی فدراسیون فوتبال این کشور که از تابستان گذشته شروع شده، گزارشی منتشر کرده است.
 باجو در گفتگویی اختصاصی با این نشریه گفته که نمی خواهد محدودیتی در کار برای خود ایجاد کند و مصمم است تا روی کار آتی مربیان ایتالیایی که با جوانان سر و کار دارند، تأثیر قابل ملاحظه ای بگذارد.

 

"باید کار بیش از 53هزار مربی را زیر نظرداشته باشم و خودم به همین دلیل مدرک مربیگری بخش جوانان را گرفته ام تا برای انجام این مأموریت آماده باشم و بتوانم بفهمم که برای بهترشدن شرایط چه کار باید کرد. اما هیچ گاه مربی حرفه ای نخواهم شد. این کار با تنش و استرس زیادی همراه است و نمی خواهم هارمونی جدید زندگی خانوادگی ام را خراب کنم" 

 

 

برنده توپ طلایی سال 1991 اروپا در مورد زندگی این روزهایش می گوید: «من در ارتباط نزدیک با جنگلها و زمینهای شخصی ام زندگی می کنم و درعین حال ازعشق وعلاقه افراد خانواده و دوستان کودکی ام لذت می برم. شکار هم می روم برای اینکه همان طور که همینگوی می گفت شکار به تثبیت رابطه درونی فرد با بقیه دنیا کمک می کند. من سالهای زیادی به دلیل اردوها، تمرین، مسابقات، سفرها و فشارهای دیگردر رفت وآمد بوده ام. فوتبال را ترک کردم چون به مقطعی رسیده بودم که به دلیل مصدومیتهای زانوهایم دیگر نمی توانستم ادامه دهم. فراموش نکنید که من همه آن سالها درحقیقت با «یک پا ونیم» فوتبال بازی کردم.»

 

 

 

 اما حتی برای باجو که از فوتبال فرار کرده بود، میل بازگشت دوباره به این عرصه زنده شد:" الان انرژی از دست رفته قبلی را از نظر فیزیکی و روحی بازیافته ام و برای یک نبرد دیگر آماده هستم. هیجان زیادی دارم. می توانم به جوانان توصیه های زیادی بدهم. به خصوص درنحوه مقابله با حریف و فشارهایی که درابتدای فوتبال حرفه ای وجود دارد. "

 

 

 

خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 15/12/1389 - 11:25 - 0 تشکر 294595

گذشته روبی باجو درالگوی مناسبی درفوتبال امروزی منعکس شده که درواقع لیونل مسی درقلب ارکسترهماهنگ بارسلوناست.

«درایتالیا همه همان طور که هواداران می خواهند فوتبال بازی می کنند تا فقط برنده شوند. در اسپانیا و آمریکای جنوبی درعوض فوتبال یک نمایش است. یک بار من در تلویزیون هواداران بوکاجونیورس را دیدم که تیم را به گونه ای تشویق می کردند که انگار قهرمان لیگ شده بودند. در حالیکه تیم آنها چهار بر صفرعقب بود.من عاشق آن هواداران شدم.

مسی را درنظر بگیرید. او درست مثل کودکی که در پارک بازی می کند، فوتبال بازی می کند. فوتبال او به تاکتیکها و هم تیمی هایش و حریفان وابسته نیست به هیچ وجه مغرور هم نمی شود برای اینکه به هم تیمی هایش پاسهای فراوانی می دهد. شانس بزرگ او این است که مربی مثل گواردیولا در اختیار دارد. من پپ را از روزهایی که باهم دربرشا بودیم می شناسم.هرچیزی که مربوط به بارسلونا است، مرا دیوانه می کند

از نظر باجو هم تیمی سابق او ( گواردیولا)  در تیمی که آن روزها بازیکنان دیگری همچون تونی، دی بیاجو، مائوری و ماتوزالم را دراختیار داشت، بهترین الگوی مربیگری در دنیاست که با ساکی، کاپلو، لیپی و همه مربیانی که باجو در طول دوران فوتبالش با آنها مشکلات زیادی داشت زمین تا آسمان فرق دارد.

 «من واقعاً نفهمیدم که چرا در طول این سالها تا این اندازه با آنها مشکل داشتم. شاید آنها به خاطر علاقه بیش ازحد مردم به من حسادت می کردند. چون حتی هواداران حریف هم مرا دوست داشتند. شاید حضور من باعث می شد تا توجه به آنها در آن زمان که مربیان همیشه چهره شاخص تیمها بودند کمترشود. فوتبال مدرن خودشیفتگی آنهایی که روی نیمکت هستند را مورد تجلیل قرارمی دهد.»


ولی باجو دوست دارد به خود فوتبال بیش ازهرچیز دیگری اهمیت دهد: « من ازکاری که میشل پلاتینی درنقش رئیس یوفا انجام می دهد واقعاً خوشم می آید. اصل وپایه هر بیزینسی در این ورزش باید فوتبال در زمین باشد و همه تصمیمات باید در چارچوب منافع افرادی که در این فوتبال سهیم هستند، اتخاذ شوند. پلاتینی حق داشت که مرا بازیکنی بین شماره 9 و10 می دانست. من در خط میانی و خط حمله بازی می کردم و گلهای زیادی زدم و البته پاسهای گل زیادی هم دادم

خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 15/12/1389 - 11:29 - 0 تشکر 294596

اما افسوس باجو، همیشه همان ضربه پنالتی است که درفینال جام جهانی  1994 فضای بالای دروازه تافارل را گشود.

«آن توپ سه متر بالاتر از تیرعمودی رفت. یک اتفاق باورنکردنی برای بازیکنی مثل من که اصلا هیچ پنالتی خود را تا قبل ازآن روز بیرون نزده بودم. برای همین هواداران برزیلی همیشه می گفتند که این یک رویداد غیرطبیعی بوده است. برای همین از آیرتون سنا که دوماه پیش ازآن تاریخ درپیست ایمولا ایتالیا کشته شده بود تشکرکردند که آن توپ را به بالای تیردروازه برد


شاید با این توضیح برای خود باجو هم آن اتفاق ناگوار، امروز تلخی کمتری داشته باشد.خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 15/12/1389 - 11:54 - 0 تشکر 294600

عکسهایی از باجو

خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 15/12/1389 - 12:4 - 0 تشکر 294603


دوستان شما از باجو خاطره ندارین؟ ایشون رو به یاد میارید؟
اگه نظری هست خوشحال میشم در جریان باشم.

خدا در همین نزدیکی است
دوشنبه 16/12/1389 - 22:53 - 0 تشکر 295195


مثل اینکه کسی باجو رو نمیشناسه ولی باید بگم بازیکنانی مثل باجو الان خیلی کمند. شایدم نباشن. حتی مسی هم شبیه باجو نیست.

خدا در همین نزدیکی است
سه شنبه 17/12/1389 - 6:21 - 0 تشکر 295248

با سلام

نه هیون عزیز؛ من که به یاد نمیارم/ امید وارم دوستان با شما همرا بشند ...

با تشکر
مدیر انجمن ورزش و تندرستی

 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی