فرهنگ پایداری (بازدید: 326)
جمعه 13/12/1389 - 1:22 -0 تشکر 294010
دولت اربکان از نگاه رهبر انقلاب

نجم الدین اربکان نخست وزیر وقت ترکیه در سال ۱۳۷5 در سفر به ایرا ن با مقام معظم رهبرى دیدار کرده بود؛ در آن دیدار آیت‏الله العظمی خامنه‏اى، روى کار آمدن دولت اسلام خواه اربکان را یک تجربه مبارک در ترکیه دانسته بودندمرکز خبر حوزه، در پی درگذشت نجم الدین اربکان نخست وزیر اسبق ترکیه بخش هایی از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی را در دیدار با اربکان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معظم له منتشر می کند.تجربه مبارکمقام معظم رهبرى در این دیدار از روى کار آمدن دولت اسلام خواه آقاى اربکان در ترکیه به عنوان یک تجربه مبارک براى آن کشور یاد کردند و فرمودند: دولت ترکیه با شعارها و جهت گیریهاى اسلامى مى‏تواند قدرت وسیع و عظیمى را در دنیاى اسلام به دست آورد و بدون تردید چنین وضعیتى براى مردم، سیاستها و اهداف این کشور برکات زیادى را به همراه خواهد داشت.حضرت آیت‏الله خامنه‏اى با آرزوى موفقیت براى دولت ترکیه، خطاب به آقاى نجم‏الدین اربکان فرمودند: شما به نام اسلام حرکت و مبارزه کردید و به پیروزى رسیدید و ما در ایران اسلامى امیدواریم که شما به برکت اسلام قدرت پیدا کنید و روز به روز موقعیت بهترى را در ترکیه به دست آورید و بدون تردید مادامى که به خدا توکل کنید، خداوند متعال نیز به شما کمک خواهد کرد. 

توسعه روابط میان کشورهاى اسلامىرهبر معظم انقلاب اسلامى ضرورت تقویت و توسعه همه‏جانبه روابط میان کشورهاى اسلامى و برادر را مورد تأکید قرار دادند و فرمودند: ملتهاى منطقه و عمدتا اسلامى باید در تمامى زمینه‏هایى که منافع و ضرورتهاى آنها اقتضا مى‏کند با جدیت همکارى کنند و بر همین اساس براى دو کشور پرجمعیت و داراى استعداد توسعه فراوان، نظیر ایران و ترکیه، زمینه‏هاى زیاد همکاریهاى مشترک وجود دارد و دولت شما این فرصت را به ترکیه خواهد داد که ارتباطات خود را با کشورهاى اسلامى وسیعتر و گسترده‏تر کند. 

یادآوری خطر اسراییلمقام معظم رهبرى احترام دولت ترکیه به شعائر اسلامى را موجب نگاه صمیمانه‏تر ملتهاى مسلمان به سوى آن کشور دانستند و در پایان سخنانشان ضمن گوشزد کردن خطر اسرائیل براى کشورهاى اسلامى فرمودند: اسرائیل موجود خطرناکى است که به اقتضاى منافع خود عمل مى‏کند و دولت ترکیه باید مراقب این دشمن خطرناک جهان اسلام باشد و براساس منافع واقعى خود عمل کند؛ زیرا اسرائیل براى ضربه زدن به دولت مسلمان ترکیه در نزد افکار عمومى جهان اسلام ملاحظه این کشور را نمى‏کند.

 ایران و ترکیه الگوی اتحاد اسلامىمرحوم نجم‏الدین اربکان نخست وزیر ترکیه در آن دیدار؛ مراتب افتخار و خرسندى خود و هیأت همراه خویش را از دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامى ابراز کرده و آن را یکى از اهداف سفر خود دانست و گفته بود:در این برهه حساس، جمهورى اسلامى ایران و ترکیه مسؤولیت سنگینى را متوجه خود مى‏دانند و ما مصمم هستیم که اثبات کنیم برادرى اسلامى یک خیال واهى نیست و عامل بسیار مهمى در کلیه زمینه‏ها محسوب مى‏شود. ایران و ترکیه با همکارى همه‏جانبه خود الگویى از اتحاد و برادرى اسلامى را به روشنى نشان خواهند داد. 

نگاهی کوتاه به زندگی اربکاننجم‌الدین اربکان در سال 1926 در شهر سینوپ در نزدیکی سواحل دریای سیاه در ترکیه به دنیا آمد.وی پس از پایان دوره دبیرستان به استانبول نقل مکان کرد و در سال 1948 با مدرک مهندسی مکانیک از دانشگاه فنی استانبول فارغ‌التحصیل شد و در همان سال به عنوان دستیار مشغول به کار شد.اربکان برای ادامه تحصیل به آلمان رفت و از دانشگاه شهر آخن مدرک دکترای خود را اخذ کرده و پس از مراجعت به زادگاهش، مشغول تدریس در دانشگاه شد.وی در انتخابات سراسری سال 1995 از سوی مردم قونیه انتخاب و وارد مجلس شد. در این انتخابات حزب رفاه با 21.7% آرای مردم توانست عنوان حزب اول را کسب کند و به دنبال این موفقیت اربکان برای اولین بار در حیات سیاسی خود مامور تشکیل کابینه شد. وی در دوران نخست وزیری خود علاوه بر موفقیت های داخلی، در عرصه بین المللی نیز پیشگام تاسیس گروه دی هشت شد و ظرف مدت کمتر از یک سال این گروه را بنا نهاد.وی یکی از نخست وزیران اسلامگرای ترکیه بود که از سال 1996 تا 1997 در این پست خدمت کرد و بعد از یک سال خدمت استعفا کرد.این شخصیت کهنه‌کار عرصه سیاسی ترکیه در دوران نخست وزیری خود، تهران را به‌عنوان نخستین سفر خارجی انتخاب کرد و قرارداد معروف گاز بین دو کشور در این سفر به امضا رسید.نجم الدین اربکان در سال 1998 پس از انحلال حزب اسلامگرای رفاه به مدت پنج سال از فعالیتهای سیاسی منع شد و پس از پایان این مدت در سال 2003 به رهبری حزب سعادت برگزیده شد.

 

 

اي كه از باغ هاي سرخ شهادت ميايي
و بوي گل هاي نو شكفته ان ديار را در
پيرهن داري
اي كه قافله سالار كاروان اسيراني
مارا نيز در پي اين قافله
با خود ببر!

www.sokhane-ashena.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی