بهداشت و سلامت (بازدید: 1333)
پنج شنبه 12/12/1389 - 13:20 -0 تشکر 293752
خانه تکانی یا شستشوی ریه

در نظافت و خانه‌تکانی آخر هر سال، با خیل عظیمی ‌از بیماران مواجهیم که استنشاق بخارات مواد شوینده باعث تحریکات و آسیب‌های جدی و خطرناکی درحنجره شده و فرد دچار گرفتگی صدا و اختلال در تنفس می‌شود.
بدترین شیوه استفاده از مواد شوینده، مخلوطکردن آن با آب‌گرم و استفاده از آن در محیط‌های بسته است. هنگام استفاده از این مواد در حمام و دستشویی و محیط‌های بسته حتما درها را باز بگذارید و هواکش را روشن کنید.
استفاده از ماسک اگرچه به عقیده پزشکان خیلی تاثیری ندارد اما بی‌فایده هم نیست. پزشکان معتقدند ماسک‌های موجود در بازار نمی‌توانند از تنفس ذرات شیمیایی مواد شوینده جلوگیری کنند و این ذرات به راحتی از ماسک‌ها عبور می‌کنند با این حال استفاده از آنها بهتر از کنار گذاشتنشان است.
برای کاهش آسیب‌های ناشی از این مواد در وهله اول باید تاحد امکان استفاده از آنها را محدود کرد و از موادی که کمتر آسیب‌زا هستند استفاده کرد، به‌ عنوان نمونه پودرهای شوینده‌ای که آنزیم دارند از مواد سفیدکننده‌ای که بخار دارند، امن‌تر هستند.
توصیه می‌شود مواد شوینده شیمیایی که بخار تولید می‌کنند را از برنامه خود حذف کنید و اگر مجبور به استفاده از آنها هستید حتما در محیط‌هایی که جریان هوای سریع باعث پراکنده‌شدن بخارات می‌شود کار کنید.
از آنجا که در این روزها کار با مواد شوینده علاوه بر آسیب‌رساندن به ریه و حنجره، ممکن است باعث مسمومیت داخلی هم ‌شود خوردن شیر می‌تواند مفید باشد. البته شیر در جلوگیری از مسمومیت موثر نیست اما در صورت بروز مسمومیت مفید خواهد بود.
معمولا هنگام مسمومیت نباید بیمار را تحریک به استفراغ کنید، مگر اینکه کمک‌های پزشکی فوری امکانپذیر نباشد.
اگر مسموم هوشیار باشد و تشنج نداشته باشد خوردن یک لیوان آب یا شیر به رقیق‌شدن ماده سمی در بدن کمک می‌کند، به‌ویژه اگر مدت کوتاهی از مسمومیت گذشته باشد، در هنگام بروز مسمومیت بهترین اقدام، تلفن به مراکز اورژانس است.
بخار متصاعد شده از ترکیب جوهرنمک و وایتکس برای چشم، پوست و ریه خطرناک است و خانم‌ها باید از ترکیب این دوماده جلوگیری کنند.
این مواد دارای ترکیبات آلی فراری هستند که به سرعت در فضا منتشر شده و دارای اثرات سوء متعددی از جمله سوزش چشم و آلرژی‌های مختلف تا سرطان است.

منبع :شبکه ایران

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی