• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نصف جهان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نصف جهان (بازدید: 2920)
سه شنبه 10/12/1389 - 7:37 -0 تشکر 292089
بام‌های سبز بر فراز اصفهان

 
 اصفهان به لحاظ فضای سبز شهری فقیر محسوب می‌شود، اقلیمی خشك كه سرانه فضای سبز آن در حال حاضر24مترمربع است پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی انگار گم شده در هجوم در و دیوار است. خالی مانده جای درختان كهن در ذهن اصفهانی ها و هیچ عطری، شمیم روح نواز یاس‌ها را به مشام شهروندان نمی‌رساند. چاره چیست این فقر سبز را شاید فضای سبز عمودی و بام های سبز جبران کند!
 

در اصفهان به علت کمبود زمین و قیمت بالای آن، فضای سبز افقی بسیار هزینه‌بر و گران است و اکثر زمین‌ها هم توسط ساختمان‌ها و خیابان‌ها اشغال شده اند، با تبدیل بام ساختمان به باغ، می‌توان طبیعت مورد نیاز شهر را به اصفهان بازگرداند. همچنین استفاده از جعبه های گیاهان دیوارهای خشك و خالی را چشم نواز می كند.

 

فضای سبز عمودی؛ راهكاری مناسب

فضای سبز عمودی راهكاری است كه سازمان پارك ها و فضای سبز اصفهان به كار برده تا اصفهان دوباره رختی رنگارنگ از گلها و گیاهان بپوشد.

ساختمان ها،دیواره ها، بلوك های بتنی مناظری یكنواخت هستند، كه تنها سبب خستگی چشم شهروندان می شوند و بس. محدودیت های شهر اصفهان هم باعث شده كه نتوان در همه محلات فضای سبز تدارك دید. حالا فضای سبز عمودی راه حلی است كه شهرداری در پیش گرفته است.

فضای سبز عمودی، ایجاد و توسعه فضای سبز بر بدنه ساختمانها و فضاهای بلا استفاده واجد شرایط به لحاظ فنی و شهرسازی، سبز نمودن دیواره ها و بلوك های سنگی موجود در شهر و همچنین سبز كردن پشت بام هاست.

پشت بام هایی كه سبزند

در حدود 30 سال است که در کشورهای پیشرفته برای جلوگیری از اثرات مخرب آلودگی هوا، به مسئله ایجاد بام‌های زندگی یا همان بام‌های سبز توجه شده است.

در 15 سال اخیر نیز به علت کشف مواد ترکیبی جدید و ساده‌شدن مراحل ساخت باغ بر روی بام‌های منازل مسکونی، تجاری و اداری، این کار به یک صنعت پر رونق و سودآور در بسیاری از کشورهای جهان تبدیل شده است که نمونه آن را می‌توان در صنعت باغ بام هلند، فرانسه و سوئیس مشاهده کرد.

«باغ بام»ها یا همان بام‌های سبز، علاوه بر نقش تصفیه‌کنندگی هوا، از پوسیده شدن و فساد عایق رطوبتی بام جلوگیری می‌کنند. بدین ترتیب نیاز به تعویض دوره‌ای عایق بام از بین می‌رود.

تا امروز بیش از 10 ساختمان عمومی اصفهان مانند ساختمان پارکینگ فرشادی،کانون وکلای دادگستری و 8 سرویس بهداشتی به عنوان پایلوت انتخاب شدند و هم قرار است شهرداری یك پروژه نیز برروی ارگ بزرگ جهان نما در جهت ایجاد بام، دیوار و نمای سبز اجرا كنند همچنین دیوارهای بزرگراههای شهر برای انجام این پروژه در نظر گرفته شده و سبز شدن چند جداره باغ گلها نیز در دستور کار قرار گرفته تا علاوه بر نمای ظاهری تا حدودی از آلاینده های موجود کاسته شود.

پوشش گیاهی فضای سبز عمودی

در فضای سبز عمودی از سه نوع پوشش گیاهی استفاده می‌شود روش سنتی یا فلاور باكس، گیاهان بالا رونده یا دیوار زنده .

در سیستم متمركز به نام مقطع كم ارتفاع با ضخامت كم نیز شناخته می‌شود، فقط یك یا دو نوع گیاه با محیط كاشت كم عمق كاشته می شود و معمولا هم این سیستم برای زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد كه حداقل بار و وزن مدنظر باشد.

این نوع بام‌ها مثل چمن‌های نروژی، بر روی بام‌های مسطح و شیبدار احداث می شود و معمولا گیاهانی به عمق 40 تا 100 میلیمتر بر روی آن کاشته می‌شوند. ضمن اینکه مقدار بار نهایی بام تقریباً بین 50 تا 100 كیلوگرم بر متر مربع در حالت اشباع است.

در سیستم بام‌های گسترده كه به نام مقطع عمیق یا باغ بام نیز شناخته می‌شود، از انواع مختلفی از گیاهان تشکیل می‌شود و مشابه یك پارك طراحی می‌گردد.

برخی بام‌های سبز دارای درختان بزرگ و آبنماهایی می‌باشند كه این موضوع خود احتیاج به تقویت اساسی سازه دارد.

اما در روش فلاورباكس ، گیاه و محیط كاشت آن در جعبه‌های مخصوصی كه تمام یا بیشتر بام سبز را می پوشاند، نگهداری می شود و محیط كاشت یك لایه پیوسته بر روی بام سبز ایجاد می‌کند.

همچنین می توان از گیاهان رونده برای داشتن فضای سبز در منازل و ادرات استفاده كرد. گیاهان رونده بدون اینكه به مكان زیادی برای كاشت پیاز گیاه احتیاج داشته باشند به دیوارها می چسبند و نمای منازل را زیبا می كنند. به خصوص در مكان هایی كه معاتبر تنگ است و امكان كاشت درخت وجود ندارد این نوع گیاهان مفید هستند.

آبیاری فضای سبز عمودی

سیستم آبیاری در نظر گرفته شده در فضای سبز عمودی آبیاری قطره ای است . با آبیاری قطره ای نه تنها بار سنگینی بر شبكه آبرسانی شهر اصفهان وارد نمی شود، بلكه با این روش موجودیت فضاهای سبز این چنینی در صورت بروز بحران آب نیز دچار تهدید نمی شود.

البته برای اجرای این روش ساختمان ها باید مجهز به عایق های حرارتی،برودتی و صوتی باشند و بنابراین در مصرف انرژی هم از این طریق صرفه جویی خواهدشد.

احداث بام سبز

داشتن یک باغ بام سبزاز نظر فنی بسیار ساده و صد در صد هم عملی است. یک بام سبز، از گیاهان، گل‌ها و مسیرهای گردشی ایجاد شده و به شما امکان گردش، تماشا و نظاره باغ و پرورش گیاهان دلخواهتان را می‌دهد.

این باغ از 3 قسمت تشکیل شده است:

1 - سقف ساختمان یا آن چیزی که هم‌اکنون بر بام همه ساختمان‌ها وجود دارد و بر روی آن عایق ساختمان مثل ایزوگام یا هر عایق دیگر کشیده و احیانا روی آن موزاییک نیز شده است.

2 - «باغ بام»‌ها كه یک لایه محافظت کننده هستند و سقف و عایق رطوبتی را از لایه خاک و گیاهان جدا می‌کنند.

3 - خاک و کود و سیستم آبیاری باغ که هر کدام با دقت در محل خود قرار می‌گیرند.

موادی که در ساخت «باغ بام» استفاده می‌شود، دارای عمر بسیار طولانی هستند که این خصوصیت آن‌ها، باعث می‌شود نیازی به تعویض دوره‌ای نداشته باشند. این مواد بین 30 تا 50 سال ماندگاری دارند.

شهرداری با بخشودگی عوارض، تخفیف در صدور پروانه‌های ساختمانی و لحاظ کردن باغ بام در نقشه ساختمان ها می‌تواند در ایجاد چنین فضاهایی برفراز ساختمان‌های شهر نقش موثری ایفا کند باشد كه چهره اصفهان لطیف تر شود.

 

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم كه از تراكم اندیشه های پست تهی باشد                                                                مسعود خادمی                                        
چهارشنبه 11/12/1389 - 8:19 - 0 تشکر 292706

سلام
این که خیلی خوبه اگه همه از این بام استفاده کنند چقدر شهرمون خوشگل میشه لطفا اگه اطلاعات بیشتری از این باغ بام دارین برامون ذکر کنیم
یه سئوال: این باغ آسیبی به ساختمان وارد نمی کنه؟

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

جمعه 12/3/1391 - 13:41 - 0 تشکر 458805

سلام سلام سلام
موضوع خیلی خوبیه اگر هرچه زودتر اجراش گسترده تر بشهاللهم عجل لولیک الفرج
دوشنبه 15/3/1391 - 15:17 - 0 تشکر 459367

yasekaboud63 گفته است :
[quote=yasekaboud63;498511;292706]سلام

یه سئوال: این باغ آسیبی به ساختمان وارد نمی کنه؟


اگه زیر سازی بشه نه

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.