انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 329)
دوشنبه 9/12/1389 - 21:21 -0 تشکر 292030
تعریفی از معرق

 

معرق كاری : ( فرهنگ دهخدا )

ساختن یا نصب كاشی های معرق ، معرق كاری در قرن 6 هجری یعنی در دوره سلجوقیان به سمت كمال رفت و بسیار متداول گردید. در قرن هشتم هجری هنرمندان معرق كار بمراتب از هنرمندان عهد سلجوقی جلو افتادند . در این قرن موفق شدند اجزایی را كه اشكال معرق از آنها تشكیل می یابد كوچكتر كنند و لطیفترین و زیباترین اشكال بنائی و هندسی را در مجموعه ای از رنگهای زیبا و براق كه جز در فنون و صنایع شرقی مخصوصاً ایرانی دیده نمی شود نمایش دهند . مخصوصاً ارزانی معرق بیشتر موجب شیوع آن گردید . زیرا هزینه ساختن معرقهای لعاب صدفی دار بمراتب كمتر از هزینه آجرهای كاشی مینایی بود و علت این امر واضح است. زیرا در كاشی لازم بود پس از كشیدن رنگ و نقش یك بار دیگر آن را در كوره گذارند و این عمل گذشته از هزینه اضافی كه داشت چندان مورد اطمینان نبود و چه ممكن بود كاشیها از كوره سالم بیرون نیاید ، صنعت معرق كاری در قرن های نهم و دهم هجری به منتهای ترقی خود رسید در این دوره مراكز مهم معرق سازی شهرهای اصفهان ، یزد ، كاشان ، هرات ، سمرقند و تبریز بود.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی