انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 674)
شنبه 20/11/1386 - 14:34 -0 تشکر 29187
حامی هنرهای تجسمی مدرن ایران درگذشت...

ژازه طباطبایی از بنیانگذاران مجسمه‌سازی ایران به‌شمار می‌رفت. او با ساختن مجسمه‌های فلزی در واقع به خلق نوعی فولكلور شهری می‌پرداخت

جواد مجابی گفت: درپی درگذشت ژازه طباطبایی شاعر آوانگارد قلمروهای آهنی یادآوری كرد، اگر از ابوالحسن صدیقی به‌عنوان بزرگترین مجسمه‌ساز كلاسیك ایران بگذریم، ژازه طباطبایی و پرویز تناولی از نوآوران مجسمه‌سازی ایران هستند. طباطبایی با نقاش شروع كرد، در ایام جوانی به ادبیات روی آورد، رمان و كتاب نوشت، اما كار اساسی‌اش ساختن مجسمه‌های فلزی بود.

وی توضیح داد: این مجسمه‌های فلزی از تكه پاره‌های اسقاط ‌شده ماشین‌ها فراهم آمده است. ژازه معتقد بود، ماشین، انسان را محاصره كرده، بنابراین كار او بازسازی ماشین است؛ ماشینی كه بر دیگران تسلط یافته، ولی هنرمند آن را بازسازی می‌كند؛ او با بازسازی پاره‌های ماشین‌ها به ساختن مجسمه‌های نوین پرداخت.

مجابی با بیان این مطلب كه ژازه با ساختن مجسمه‌های فلزی در واقع به خلق نوعی فولكلور شهری می‌پرداخت، افزود: به این معنا كه او شاهد بود كه نوعی زندگی قدیمی ایرانی كه در شهرها جریان داشت، بر اثر گسترش مدرنیزم از بین می‌رود، او آنچه را در معرض آسیب بود با اجزای اسقاطی ماشین‌ها یك بار دیگر به‌صورت هنر خلاقه باز آفرید.

مجابی این هنرمند را یكی از حامیان اصلی هنرهای تجسمی مدرن ایران دانست و متذكر شد: گالری هنر جدید كه از دهه 30 فعالیتش را آغاز كرده همواره محل ارایه آثار هنرمندان پیشتاز ایران بوده است. صدها نمایشگاه هنری در این گالری برپا شده كه در آن هنرمندان چندین دهه آثارشان را عرضه كرده‌اند.

وی عنوان كرد: خوشبختانه در سال‌های اخیر با انتشار سه جلد كتاب از آثار ژازه طباطبایی تاریخچه این گالری و بخش اعظم نقاشی‌ها و مجسمه‌های او در این سه مجلد چاپ شد كه شامل تحلیل منتقدان ایرانی و خارجی هم بود.

این منتقد هنر و ادبیات ابراز كرد: بنیاد ژازه كه قرار بود تشكیل شود با بیماری او به تاخیر افتاد. از سال‌ها قبل جمعی از دوستانش به او پیشنهاد كردند این میراث بزرگی كه شامل صدها مجسمه و نقاشی و بخشی از آثار هدیه هنرمندان بزرگ به ژازه است، همه در بنیاد ژازه حفظ شود تا در زمان حیاتش مسوولیت آن برعهده خودش و بعد از او با نظر بنیاد این میراث ارزشمند ایرانی محافظت شود.

او افزود: برای این عمل حركت‌ها و كوشش‌های صورت گرفت ولی تصمیم‌گیری آنقدر به تاخیر افتاد كه نشد كه این آثار سرو سامانی بگیرد

اللهم ‌ارزقنا توفیق‌الشهادة فی سبیلك تحت لواء ولیك

همراه شما در انجمن سیاسی anjoman.siasi@tebyan.org

و انجمن ورزش و تندرستی anjoman.varzesh@tebyan.org

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.