انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 813)
شنبه 20/11/1386 - 14:28 -0 تشکر 29185
عکاسی که اولین و آخرین عکس را از امام گرفت...

 یكی از معروفترین عكس‌هایی او از امام(ره) روی اسكناس هزار تومانی چاپ شده است. او از عكاسی خود از امام(ره) خاطرات شنیدنی زیادی دارد
علی كاوه عكاس دوران انقلاب، عكس‌های بسیاری از دوران انقلاب و امام خمینی (ره) گرفته است كه یكی از معروفترین عكس‌های او عكسی است كه روی اسكناس هزار تومانی چاپ شده و همیشه همراه همه است.
كاوه، متولد 1325 است كه از هفت سالگی با دنیای عكس آشنا شده و از سال 1340 همكاری خود را با مطبوعات آغاز كرد.وی در سال 1347 در موسسه اطلاعات مشغول به‌كار شد و تا سال 1354 برای مجله دنیای ورزش عكاسی كرد، در همین سال به استخدام تلویزیون درآمد و تا سال 1374 كه بازنشسته شد در گروه‌های تولید، سیاسی و جنگ فعالیت داشت.
كاوه هم اكنون در 62 سالگی همچنان به عكاسی در حوزه ورزش مشغول است و سال گذشته برای اولین بار آثارش را در نگارخانه ماه‌مهر به نمایش گذاشت.
این عكاس پیشكسوت  درباره عكسی كه روی اسكناس هزار تومانی چاپ شده است چنین گفت: این عكس به سال 1362 مربوط می‌شود و یادم می‌آید كه در آن سال به همراه 14 عكاس دیگر از تلویزیون و روزنامه‌های مختلف به منزل امام رفتیم و طبق وقتی كه برای عكاسی گرفته بودیم، از ایشان عكاسی كردیم.
وی ادامه داد: امام در حیاط منزلشان روی صندلی نشستند و عكاسان شروع به عكاسی كردند.امام دوبار سرشان را از چپ به راست و از راست به چپ به آرامی حركت دادند و من با دوربین نگاتیوی كه داشتم حدود 36 فریم عكس گرفتم و این عكس روی هزار تومانی یكی از آنها است كه در یك فریم با لنز تله 135 f.2.8 گرفتم.
كاوه افزود: فریم‌های دیگر را از امام و عكاسانی كه از ایشان عكاسی می‌كردند گرفتم.
علی كاوه درباره برجسته شدن عكسی كه از امام گرفته است معتقد است كه این شانس من بوده كه این عكس مورد توجه قرار گرفته است ولی به اعتقاد همكارانش این شانس او نبوده بلكه نگاه خاص یك عكاس حرفه‌ای به امام (ره) بوده است.
این عكاس خبری در ادامه به ذكر خاطراتی از امام خمینی(ره) پرداخت و گفت: خدمت امام خمینی (ره) رفته بودم كه از ایشان عكس بگیرم، امام تنها یك عرقچین مشكی بر سر داشتند و عمامه نداشتند، به حاج احمدآقا گفتم كه باید عكسی با لباس رسمی از ایشان بگیرم و این لباس برای خبر رسمی تلویزیون اصلاً مناسب نیست، حاج‌ احمدآقا به امام گفتند كه بروم عمامه و لباس رسمی شما را بیاورم كه امام فرمودند نه لازم نیست.سرانجام عكس‌ها را با همان لباس از امام خمینی (ره) گرفتم و در آرشیو تلویزیون ماند تا زمانی كه شعری از امام با مطلع «من به خال لبت ای دوست گرفتار شدم» در قالب پوستر منتشر شد و عكسی كه آن روز با عرقچین مشكی و لباس غیررسمی از امام گرفته بودم در كنار این پوستر چاپ شده بود كه فضایی معنوی را ایجاد كرده بود.‌
علی كاوه درباره اولین عكسی كه از امام خمینی (ره) گرفته است توضیح داد: اولین عكس و آخرین عكسم را از امام خمینی (ره) در بهشت‌زهرا گرفتم. اولین عكس را در 12 بهمن 1357 و آخرین عكس را در خرداد ماه سال 1368 و در مراسم تشییع پیكر ایشان در بهشت‌زهرا گرفتم.
این عكاس 61 ساله در ادامه درباره آرشیو عكس‌هایی كه از دوران انقلاب تا به امروز گرفته است گفت: یكی از شانس‌ها من این است كه تمام نگاتیوهای عكسهایی كه من از دوره انقلاب گرفته‌ام در آرشیو تلویزیون موجود است.
وی افزود: البته اگر بخواهم نمایشگاهی از عكس‌هایم در دوران انقلاب برپا كنم و یا در مسابقه‌ای شركت كنم، این عكس‌ها و یا نگاتیو آن برای چاپ را در اختیار من قرار نخواهند داد كه البته خیلی هم ناراحت نیستم.
علی كاوه درباره عكس‌هایی كه از زمان درگذشت رهبر كبیر انقلاب اسلامی گرفته است نیز توضیح داد: روزی كه امام فوت كردند 10 حلقه عكس از تشییع جنازه ایشان گرفتم و یكی از عكس‌های من از این مراسم عكسی بود كه هنگام شكسته شدن تابوت حامل حضرت امام (ره) از ایشان گرفتم . این عكس را كه با لنز واید 35 گرفته بودم یكی از عكس‌های تاریخی و نادری بود كه متأسفانه هم اكنون در آرشیو تلویزیون نیست.
وی افزود:‌این عكس را در همان زمان بالغ بر 40 هزار دلار می‌خریدند چون عكس بسیار تاثیرگذاری بود و پیكر حضرت امام(ره) در میان انبوه دستان مردم شبیه به صحنه‌ای از فیلم‌های مربوط به حضرت عیسی (ع) شده بود كه به صلیب كشیده است.
كاوه در ادامه با ابراز تأسف از ناپدید شدن این عكس گفت: خیلی دوست دارم كه این عكس و یا فیلم آن پیدا شود و به آرشیو تلویزیون بازگردد.

اللهم ‌ارزقنا توفیق‌الشهادة فی سبیلك تحت لواء ولیك

همراه شما در انجمن سیاسی anjoman.siasi@tebyan.org

و انجمن ورزش و تندرستی anjoman.varzesh@tebyan.org

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.