انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 301)
شنبه 7/12/1389 - 21:4 -0 تشکر 291050
چنددستور برای خودسازی از مرحوم علامه طباطبایی

اشاره :
این قسمت سئوال و جوابی است که با مرحو م علامه طباطبا یی شده است.


بسم الله الرحمن الرحیم


محضر مقدس نخبه مجتهدین حجه السلام و المسلمین جناب آقای علامه محمد حسین طباطبائی دام مجده

سلام علیکم و رحمه الله وبرکاته .

خداوند ان شاءالله خیر دنیا و آخرت عطایت فرماید و با اولیا و انبیا محشورت سازد .

برادر عزیز ! فراوان احساس کمبود می کنم . هر چه دست و پا می زنم و تلاش می کنم و به هر جهت می نگرم دریا در نظرم وسیعتر جلوه می کند .نمی دانم در چه مسیری روی گردانم کدام سفینه را سوار شوم تا به ساحل خوشبختی رسم ؟ از شما برادر عزیز استمداد می طلبم . نمی دانم مر ا چه می شود ؟ مدتی است خود را چنان می بینم که بر آسمان افکارم ابرهای سنگین و تیره و تار بر آمد ه و عالم مرا غمناک ساخته اند .حتی غرشی نیست تا ببارد و آسمانی صاف بینم . عامل این تیرگی چیست نمی دانم ؟


در لابه لا ی این حالات فکر می کنم اگر سئوال مرا در این موضوع پاسخ گوئید راحت شوم . برادر عزیز ! با روشن بینی خود و حقیقت خواهی خود اگر بتوانی حالت مرا درک کنید و آنچنان جوابم گوئید که ناخود آگاه جرقه ای در من به و جود آید که تا ابد ( مرگ ) روشن باشم . آیا می توانید راهنمائی کنید تا 1- عاشق خدا شوم 2- عاشق پیامبر شوم 3- عاشق اولیاء خدا شوم . راه چیست و چاره کدام ؟ اگر راز عشق مر آموزید و معشوق را به نیکی برایم بشناسانی ،اگر دستم گرفته به کوی عشق رهبری نمائید و با اشاره معشوق رابنمائید دوان دوان می روم حتی لحظه ای آرام نمی گیرم . اما چه کنم جاهلم و عاشق نیستم .

استاد عزیز از قر آن جز خواندن (‌بدون تعارف ) چیزی نمی دانم . با سخنان معصومین تقریبا بیگانه ام . نمی دانم چگونه استفاده کنم ؟ صبر کنم تا رشد علمی بیابم و یا بموازات تحصیل ..... طریق استفاده رانیز بیان فرمائید .

شنبه 7/12/1389 - 21:10 - 0 تشکر 291053

جواب علامه به نامه


به عرض شریف می رساند : نامه شریف دوم زیارت شد . قبلا نیز یک نامه دیگر ی رسیده بود که تاکنون پاسخ آن نوشته نشده . اصولا در زمستان گذشته در اثر کسالت مزاج و ناراحتی اعصاب نه تنها نامه جنابعالی ، بلکه نامه های زیادی دیگری که دراین مدت رسیده تا امروز برای هیچ کدام نتوانسته ام جواب بنویسم . اینروزها که کمی حالم رو به بهبود است تدریجا جواب می فرستم . بهر حال عذر گذشته را می خواهم .


عرض کنم روشی که برای ما در همه حال و همه شرایط در حد ضرورت است ، روش خداشناسی است و راه آن طبق آنچه از کتاب و سنت بر می آید ، همانا یاد خدا و امتثال تکالیف عملی است . یعنی همان مراقبه و محاسبه است که در نامه اولی خدمت تان عرض شده ، فعلا به این ترتیب که هر صبح که از خواب بیدار می شوید تصمیم بگیرید که خدا فراموش نخواهید کرد . آنگاه بطور استمرار خود را در برابر خدا تصور کنید . و شب وقت خواب به حساب کارهای روزه بپردازید . اگر غفلتی شده استغفار و توبیخ نفس ، و اگر نشده حمد خدا بکنید . و ضمنا برای تقویت ذکر تاچهل روز ، روزی هزارمرتبه طرف صبج با توجه تام کلمه طیبه لااله الا الله بگوئید حال بندگی که از این روش به دست می آید الگو و مقیاس همه حالات زندگی است .


والسلام علیکم محمد حسین طباطبائی


توضیح :


عدد چهل ، و چهل روز در میان اهل معنی دارای ویژگی است . پیامبر مادر 40 سالگی به رسالت مبعوث شد . میقات موسی علیه السلام 40 روز بود . هر کس 40 حدیث حفظ کند ، خداوند اورا در روز قیامت فقیه محشور فرماید ، هر کس 40 روز اعمالش را برای خداوند خالص کند ، حق تعالی چشمه های حکمت بر زبانش جاری کند و ... و در میان اهل باطن و ریاضت شرعی ، چله (=چهل روز ) نشینی مر سوم بوده است .


ذکر لا اله الا الله


ذکر آن است که به یاد محبوب باشی و خود را در حضورش دانی و به فرمانش از دل و جان گردن نهی و از نافرمانیش در بیم و حذر باشی


امام صادق (ع) فرماید : ذکر خداوند ، فقط سبحان الله ، الحمدالله لااله الا الله و الله اکبر گفتن نیست . بلکه بدان معنی است که هرگاه فرمان الهی بر تو وارد شد به کار بندی و هر گاه نهیی رسید آن کار را ترک کنی .-1- لیکن برای تقویت حضور عندالله ، در روایات بسیار به اذکار فراوانی توصیه شده است که بنده بر لب داشته باشد . و چون مرحوم علامه دراین نامه به ذکر شریف لا اله الا الله ، توصیه فرموده است از روایات متعدد آن به یک روایت بسنده می کنیم . پیامبر گرامی مافرماید : نه من و نه هیچ پیامبری پیش ازمن . پیامی به عظمت لااله الا الله نیاورد ه اند .-2-


منابع و مأخذ :


1- بحار الانوار ، جلد 90 ، ص155


2- ثواب الاعمال ، ص

يکشنبه 8/12/1389 - 18:41 - 0 تشکر 291442

سلام

ممنون از شما....چقدر این نامه، هم سوال و هم جواب علامه زیبا بود و دلنشین...ما هم میتونیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟.....

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی