فرهنگ پایداری (بازدید: 270)
جمعه 6/12/1389 - 23:35 -0 تشکر 290540
رفتار مخالف عرف امام صدر

ایشان‌ در سفرهایی‌ كه‌ با رفقایش‌ داشت‌ نیز در رعایت‌ اصول‌ اخلاقی‌ كوتاهی‌ نمی‌كرد. از جمله‌ عادت‌های‌ استادان‌ حوزة‌ علمیة‌ قم‌ این‌ بود كه‌ وقتی‌ می‌خواستند به‌ زیارت‌ امام‌ رضا (ع) در مشهد بروند، بعضی‌ از شاگردان‌ خود را هم‌ با خود می‌بردند. آقا موسی‌ از جانب‌ امام خمینی‌ (ره) و مرحوم صدوقی‌ برای‌ همراهی‌ با آنان‌ در سفر انتخاب‌ شد و به‌ وی‌ اجازه‌ دادند كه‌ كسی‌ را به‌ عنوان‌ همراه‌ با خود بیاورد. ایشان‌ هم‌ مرا انتخاب‌ كرد.
در چنین‌ سفرهایی‌ معمولاً‌ استادان‌ و شاگردان‌ آنان‌ برخی‌ كارها را كه‌ باید در طول‌ سفر انجام‌ بگیرد، میان‌ خود تقسیم‌ می‌كنند. آقا موسی‌ با من‌ قرار گذاشت‌ كه‌ جز كارهای‌ ساده، در انجام‌ كارهای‌ استادان‌ همكاری‌ كنیم، و همین‌ طور هم‌ شد.
او آن‌ گونه‌ كه‌ مناسب‌ وی‌ بود و با طبیعت‌ بشری‌ هم‌ مخالف‌ نبود، رفتار می‌كرد؛ هرچند آن‌ رفتار مخالف‌ عرف‌ باشد. مثلاً‌ در مهمانی‌هایی‌ كه‌ چندین‌ نوع‌ غذا بر سر سفره‌ می‌گذاشتند، هیچ‌گاه‌ اختیار از كف‌ نمی‌داد و ضروری‌ نمی‌دانست‌ كه‌ برای‌ احترام‌ به‌ میزبان، از همة‌ انواع‌ غذاها بخورد. یك‌ بار همراه‌ پدرم‌ در یك‌ میهمانی‌ كه‌ به‌ تنوع‌ غذاهای‌ سفره‌ مشهور بود، شركت‌ كرد. وقتی‌ برگشتند، مادرم‌ از او پرسید كه‌ از كدام‌ نوع‌ غذا خورده‌ است‌ و آقا موسی‌ جواب‌ داد كه‌ فقط‌ یك‌ نوع‌ غذا خورده‌ است، زیرا یك‌ نوع‌ غذا، آدمی‌ را هم‌ سیر می‌كند و هم‌ گواراتر است، در حالی‌ كه‌ تناول‌ غذاهای‌ متنوع‌ باعث‌ سوءِ‌ هاضمه‌ می‌شود و لذتی‌ در آن‌ نیست.
اینها نمونه‌هایی‌ از رفتار و اخلاقیات‌ او بود كه‌ مورد رضایت‌ پدر ما هم‌ واقع‌ می‌شد و همواره‌ در حق‌ او دعای‌ خیر می‌كرد. آقا موسی‌ همان‌ طور كه‌ با دوستان‌ و رفقایش‌ مهربان‌ و صمیمی‌ بود، نسبت‌ به‌ پدر و مادرش‌ هم‌ بسیار محبت‌ می‌كرد. به‌ یاد دارم‌ در شش‌ ماهة‌ آخر از عمر پدرمان، آقا موسی‌ شبانه‌روز در خدمت‌ ایشان‌ بود و از مادرم، برای‌ اینكه‌ راحت‌ باشد، خواهش‌ كرده‌ بود كه‌ در اتاق‌ دیگری‌ بخوابد و در عوض‌ خود او در خدمت‌ پدر بود و از ایشان‌ پرستاری‌ می‌كرد. در طول‌ شب، اگر پدرم‌ كوچك‌ترین‌ حركتی‌ می‌كرد، آقا موسی‌ فوراً‌ متوجه‌ می‌شد و كاری‌ را كه‌ لازم‌ بود انجام‌ می‌داد.

سید علی صدر، برادر امام موسی صدر

منبع: گذارها و خاطره ها، ص 50- 52

خوش  دارم كه مجهول و  گمنام ،

 به سوی  زجر دیدگان دنیا بروم ، در رنج و شكنجه آن ها شركت كنـم ، همچـــون  سربازی خاكی در میان انقلابیـــون آفریقا بجنـگم تا به درجـه شهادت نایل آیـــم.

 

" شهید دكتر چمران "

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی