انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 665)
جمعه 6/12/1389 - 14:2 -0 تشکر 290271
22 اسفند روز خشم عربستان

اسفند روز خشم مردم عربستان

فعالان عربستان طی فراخوانی در صفحه اجتماعی فیس‌بوك روز 13 مارس (22 اسفند) را "روز خشم و اعلام انزجار مردم" از حكام سعودی اعلام و تاكید كردند در این روز تظاهرات گسترده و سراسری برگزار می‌كنند.


فعالان سعودی به تازگی صفحه‌ای با نام " 13 مارس روز خشم در جزیرة العرب " در شبكه اجتماعی "فیس‌بوك " باز كردند و در آن برای حضور مردم در انقلاب خشم فراخوان داده‌اند. پایگاه "وطن" تاكید كرد این گروه از جوانان سعودی از طریق فراخوان خود در صفحه فیس‌بوك خواستار ایجاد اصلاحات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در عربستان و برپایی نظام مشروطه سلطنتی در عربستان شدند.
فعالان سعودی صفحه دیگری را نیز در شبكه اجتماعی فیس‌بوك با عنوان "مردم خواستار اصلاح نظام هستند "، باز كردند كه تاكنون دو هزار نفر در آن عضو شدند.

عربستان هیچ نهاد قانونگذاری منتخبی ندارد غیر از انتخابات جزئی شوراهای شهر كه اولین بار در تاریخ این كشور در سال 2005 برگزار شد و زنان حق شركت در آن را نداشتند و در سال 88 كه قرار بود برای دومین بار این انتخابات برگزار شود مدت قانونی كار شوراهای شهر برای دو سال دیگر تمدید شد كه منجر به لغو انتخابات گردید.

فعالان، 12خواسته خود از رژیم سعودی را مطرح كردند كه بارزترین آن ایجاد نظام مشروطه بر اساس جدایی نظام پادشاهی از حكومت، تدوین قانون اساسی مكتوب و مصوب از سوی مردم كه جدایی بین قوای دولتی را به رسمیت شناسد و شفاف عمل كردن مقامات و مبارزه با فساد و تشكیل دولتی در خدمت به مردم است.
از دیگر خواسته‌های معترضین، برگزاری انتخابات پارلمانی، ایجاد آزادی‌های عمومی، احترام به حقوق بشر، تاسیس نهادهای فعال جامعه شهروندی و لغو انواع تبعیض‌ها علیه شهروندان است.

فعالان اینترنتی بر اهمیت حقوق زنان و عدم تبعیض علیه آنها، برخورداری از دستگاه قضایی مستقل و عادل، توزیع عادلانه ثروت و حل جدی مشكل بیكاری تاكید كردند.

29 بهمن‏ماه گذشته صدها تن از شهروندان شیعه "عوامیه " در شرق عربستان در اعتراض به ادامه بازداشت سه تن از فعالان شیعه عوامیه در این شهر راهپیمایی سكوت برگزار كردند.
شماری از شهروندان سعودی نیز دیروز در مركز شهر القطیف در شرق عربستان تجمع كردند و با سردادن شعارهای ضددولتی خواستار ایجاد اصلاحات در این كشور شدند.
معترضان در مصر نیز اولین اعتراضات خود را براساس فراخوانی در صفحه فیس بوك خود در 25 ژانویه ـ پنجم بهمن‏ماه ـ سازماندهی كردند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی