انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 195)
سه شنبه 3/12/1389 - 15:35 -0 تشکر 288432
کیفر فوری دشمن امام علی علیه السّلام

هنگامى که رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) على (علیه السلام ) را در روز (غدیر خم ) به خلافت منصوب فرمود و درباره او گفت :


«من کنت مولاه فعلى مولاه :هر کس من مولى و ولى او هستم على مولى و ولى او است » چیزى نگذشت که این مساءله در بلاد و شهرها منتشر شد.


شخصی پرکینه بنام «حارث بن نعمان فهری»؛ خدمت پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم ) آمد و به آن حضرت گفت:« تو به ما دستور دادى شهادت به یگانگى خدا و اینکه تو فرستاده او هستى دهیم ما هم شهادت دادیم ، سپس دستور به جهاد و حج و روزه و نماز و زکات دادى ما همه اینها را نیز پذیرفتیم ،اما با اینها راضى نشدى تا اینکه این جوان (اشاره به على (علیه السلام ) است ) را به جانشینى خود منصوب کردى،و گفتى :«من کنت مولاه فعلى مولاه» آیا این سخنى است از ناحیه خودت یا از سوى خدا؟!


پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم ) فرمود:والله الّذی لا اله الّا هو انّ هذا من الله:قسم به خدائى که معبودى جز او نیست این از ناحیه خدا است»


حارث از شدت ناراحتی روى بر گرداند در حالى که مى گفت:« اللهم ان کان هذا هو الحق من عندک فامطر علینا حجارة من السماء : خداوندا ! اگر این سخن حق است و از ناحیه تو، سنگى از آسمان بر ما بباران».


هنوز به مرکب سواری خود نرسیده بود که سنگی ازآسمان آمد وبر وسط سرش رسید و از قسمت پایین بدنش خارج گردید،وهمان دم کشته شد . همینجا آیۀ«سأل سائل بعذاب واقع للکافرین لیس له دافع»{آیات آغازین سوره معارج} نازل گشت .

سه شنبه 3/12/1389 - 15:39 - 0 تشکر 288433

مرحوم (علامه امینى ) در (الغدیر) آن را از سى نفر از علماى معروف اهل سنت نقل مى کند (با ذکر مدرک و نقل عین عبارت ) از جمله :


- تفسیر غریب القرآن (حافظ ابوعبید هروى ).


- تفسیر شفاء الصدور (ابوبکر نقاش موصلى ).


- تفسیر الکشف و البیان (ابواسحاق ثعالبى ).


- تفسیر ابوبکر یحیى (القرطبى ).


- تذکره ابواسحاق (ثعلبى ).


- کتاب فرائد السمطین (حموینى ).


- کتاب (دررالسمطین ) (شیخ محمد زرندى ).


- تفسیر سراج المنیر (شمس الذین شافعى ).


-کتاب (سیره حلبى ).


- کتاب (نور الابصار) سید مؤ من شبلنجى ).


-و کتاب شرح جامع الصغیر سیوطى از (شمس الدین الشافعى ).


و غیر اینها.


در بسیارى از این کتب تصریح شده که آیات فوق در همین رابطه نازل شده است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی