انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 2229)
سه شنبه 3/12/1389 - 11:4 -0 تشکر 288268
کلاس های پرورشی

ایده و آرمان طراحان و برنامه ریزان کلاسهای پرورشی مدارس ارائه یک الگو در برنامه ریزی درسی مدارس است تا بتوانند کلاس مفید، سازنده و فعالی را با شرایط ذیل برای مربیان خود تدارک ببینند؛

۱) تدوین مطالب آموزشی در این کلاس ها توسط خود دانش آموز صورت می گیرد. این امر علاوه بر اینکه زمینه ای برای مطالعه عمیق تر و نمودی از تفحص و جستجوی مطالب را بنیان می گذارد، میزان تعامل دانش آموز را با مباحث ارائه شده افزایش خواهد داد و همین افزایش تعامل باعث یادگیری بهتر مطالب تدوین شده خواهد شد.

۲) نقش فعالی و غیرانفعالی دانش آموز در چنین کلاس هایی متضمن تحرک و ایجاد فعالیت های مثبتی است که نهایتا تامین اهداف متعالی نظام تعلیم و تربیت و بهره مندی بیشتر از نتایج رفتارها را به دنبال خواهد داشت.

۳) با توجه به اهمیت و نقش هنر در اکتشاف، ابتکار و خلاقیت های بارز و موجود در توانمندی های نهفته دانش آموزان و علاوه بر آن به جهت نظم، ترتیب و آفرینشی که در این مقوله مهم وجود دارد از طرفی شدت علاقه و رغبت های پایدار متربیان را در به کارگیری مستمر چنین فعالیت هایی سبب شده و از طرفی دیگر استفاده قابل توجه از عنصر هنر در کلاس های پرورشی که محتوای تربیتی آن قابل تدوین می باشد امکان رشد و بالندگی بیشتر دانش آموزان را فراهم خواهد آورد.

۴) روش تدریس مربیان چنین کلاس هایی مبتنی بر کار جمعی و هدایت گروهی است و چنین روشی بهره وری مناسب و اثربخشی بهتر فعالیت ها را به دنبال خواهد داشت.

۵) امکان رابطه اجتماعی میان دانش آموزان در کلاس و ارائه نقش های اجتماعی فعال به آنان از مزایای دیگر وجود چنین کلاس هایی می باشد تا بتوان عملکرد مناسبی را برای فعالیت های آتی آنان در ورود به زندگی حقیقی هر فرد پی ریزی نمود.

۶) تبدیل کلاس به صحنه کارگاه و تلاش دسته جمعی دانش آموزان، لحظات مناسب کار و تلاش یدی متربیان را فراهم می آورد. این چنین فعالیت های رضایت بخشی میزان تعامل دانش آموزان و نهایتا کارآمدی فعالیت های کلاس را افزایش خواهد داد.

۷) از مزایای مهم تر وجود چنین کلاسهایی در موقعیت کنونی جامعه، امتداد خط فعالیت کلاس پرورشی به فضای خارج از مدرسه و گره خوردن فعالیت ها با ذوق دانش آموزان کلاس می باشد که به نوبه خود می تواند در پر نمودن اوقات فراغت دانش آموزان موثر بوده و نتیجه مطلوبی را عاید آنان نماید و علاوه بر آن ارزش های آموخته شده در کلاس را به محیط خانه دانش آموز تسری دهد و در گسترش فرهنگ تربیتی موجود در نظام آموزش و پرورش نقش آفرین باشد.

۸) از آنجا که برنامه های آموزشی چنین کلاسهایی مطابق استعدادها و ذوق های مختلف دانش آموزان ارائه می شود و امکان استفاده از همکاری حرفه ای سایر معلمان نیز در ارائه برنامه های کلاس وجود دارد موقعیت مناسبی را برای ایجاد انگیزه و بهبود وضعیت تحصیلی دانش آموزان فراهم خواهد آورد.

يکشنبه 8/12/1389 - 15:44 - 0 تشکر 291363

پیامدها و عواقب منفی نبودن زنگ پرورشی به شرح ذیل بوده است:

1- عدم کتاب های پرمحتوای پرورشی از سطوح ابتدایی تا دبیرستان

2- نبودن نمره ی پرورشی در کارنامه (در مقطع راهنمایی)

3- نبودن کتاب جهت نمره ی انضباط (10 نمره عمی و 10 نمره مربوط به آموزش انضباط تحت عنوان انضباط اجتماعی و وجدان کاری) و لحاظ کردن نمره در کارنامه.

4- عدم افزایش تعداد کتاب های پرورشی با توجه به نیاز کسترده به آن در موضوعات اخلاقی، مذهبی و سیاسی در هر پایه ی تحصیلی با توجه به سن دانش آموز.به امید اصلاح ساختار پرورش و آموزش و تزکیه و تعلیم و به امید توفیق روز افزون برای تمامی دست اندرکاران مخلص و دلسوز امر تربیت و تعلیم انشاء الله.

يکشنبه 8/12/1389 - 17:49 - 0 تشکر 291432

با سلام
خوشبختانه با اجرای ارزشیابی توصیفی در چندسال اخیر و طرح کرامت تو بعضی مدارس کم کم به بعد تربیتی و اخلاقی و مذهبی بچه ها داره توجه میشه البته چندین سال کمکاریهایی صورت گرفت.

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

يکشنبه 8/12/1389 - 19:17 - 0 تشکر 291460

ای کاش روزی فرا برسه که به کلاس های پرورشی هم  بیشتر از این بها داده بشه ، و از وقت این کلاس برای تقویت درس ریاضی و ... استفاده نشود .

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی