ایران سرای من (بازدید: 1530)
شنبه 30/11/1389 - 12:17 -0 تشکر 286092
12 آثار میراث تاریخی و فرهنگی ایران

به نام خدا - سلام .

ز 911 میراث جهانی، سهم ایران 12 مورد است. اغلب آثار ثبت شده ایرانی ارزش تاریخی و فرهنگی دارند و اغلب کلید مهمی در هنر معماری محسوب می شوند.

از 911 میراث جهانی، سهم ایران 12 مورد است. اغلب آثار ثبت شده ایرانی ارزش تاریخی و فرهنگی دارند و اغلب کلید مهمی در هنر معماری محسوب می*شوند. بیشترین میراث جهانی ایران در استان فارس قرار گرفته*اند.

 

 

تخت جمشید،* فارس
سال ثبت به عنوان میراث جهانی: 1979/ 1358. داریوش اول در سال 518 قبل از میلاد مسیح تخت جمشید را بنا گذاشت. تخت جمشید یا پرسپولیس، پایتخت هخامنشیان بود. اهمیت و کیفیت آنچه از تخت جمشید به جا مانده،* این اثر را در لیست میراث جهانی قرار داده است.

 

 

بم و فضای فرهنگی آن،* کرمان
سال ثبت به عنوان میراث جهانی: 2004/ 1385 (در لیست میراث جهانی در خطر قرار گرفته است). بم در محیطی بیابانی قرار گرفته است و در اصل به زمان هخامنشیان (قرن*های 4 تا 6 قبل از میلاد مسیح) برمی*گردد. دوران طلایی آن بین قرن*های 7 و 11 میلادی بود که در مسیر راه*های مهم قرار داشت و به تولید پوشاک ابریشم و کتان مشهور بود.

 

 

پاسارگاد،* فارس
سال ثبت به عنوان میراث جهانی: 2004/ 1383. پاسارگاد اولین پایتخت دودمانی هخامنشیان بود که در قرن 6 قبل از میلاد توسط کوروش کبیر در پارس، سرزمین پارسیان بنا نهاده شد. کاخ*ها، باغ*ها و آرامگاه کوروش،* نشان از تمدن استثنایی پارس*ها و هنر و معماری هخامنشیان دارند.

 

 

گنبد سلطانیه،* زنجان
سال ثبت به عنوان میراث جهانی: 2005/ 1384. مقبره اولجایتو در شهر سلطانیه در فاصله سال*های 1302 تا 1312 ساخته شده است. سلطانیه پایتخت سلسله ایلخانیان بود که توسط مغول*ها پایه*گذاری شد. این اثر از کلیدهای مهم رشد معماری اسلامی به حساب می آید.

 

 

بیستون، کرمانشاه
سال ثبت به عنوان میراث جهانی: 2006/ 1385. از آثار مهم بیستون،* نقش برجسته داریوش بزرگ است که یک کمان را به نشانه حاکمیت در دست دارد و شورشیان را به بند کشیده است. زیر نقش برجسته، در 1200 خط، داستان این واقعه و نیز اسامی شورشیان و حامیان شرح داده شده است.

 

 

مجموعه آثار رهبانی ارامنه در ایران،* شمال غرب ایران
سال ثبت به عنوان میراث جهانی: 2008/ 1387. این مجموعه، سه کلیسای مسیحی ارامنه به نام*های سنت تادئوس،* سنت استپانوس و زور زور را شامل می*شود. این سه کلیسا که قدیمی*ترین آن*ها (سنت تادئوس یا قره کلیسا) به قرن 7 برمی*گردد،* کلیدهای معماری ارمنی و یادبود تزیینات سنتی آن*ها هستند.

 

 

سازه*های آبی شوشتر، خوزستان
سال ثبت به عنوان میراث جهانی: 2009/ 1388. سازه*های آبی یا سیستم*های هیدرولیکی باستانی شوشتر به دوران داریوش بزرگ در قرن 5 قبل از میلاد برمی*گردد و از آن به عنوان بزرگ*ترین مجموعه صنعتی قبل از انقلاب صنعتی یاد می*شود: مجموعه*ای از کانال*های آبی و آسیاب*ها برای استفاده از آب.

 

 

بقعه و خانگاه شیخ صفی*الدین،* اردبیل
سال ثبت به عنوان میراث جهانی: 2010/ 1389. ساخت بقعه و خانقاه شیخ صفی*الدین بین اوایل قرن 16 و اواخر قرن 18 بوده است و بر اساس سنت صوفیان و اشکال سنتی معماری ایرانی ساخته شده است. ویژگی آن، *استفاده بهینه و حداکثری از فضای ممکن برای فعالیت*های گوناگون است.

 

 

مجموعه بازار تاریخی تبریز، آذربایجان شرقی
سال ثبت به عنوان میراث جهانی: 2010/ 1389. بازار تاریخی تبریز یکی از اماکن مهم خرید و فروش روی جاده ابریشم و در نتیجه مرکز مهم تبادل فرهنگی محسوب می*شده است. بازار تبریز ترکیبی از سازه*های خشتی، بازارهای سرپوشیده و فضاهای بسته برای فعالیت*های گوناگون است.

 

 

میدان نقش*جهان،* اصفهان
سال ثبت به عنوان میراث جهانی:* 1979/ 1358. این میدان توسط شاه عباس صفوی در قرن 17 میلادی ساخته شده است و روی تمامی ضلع*های خود، ساختمان*های تاریخی را جای داده است:* مسجد شیخ لطف*الهخ، مسجد شاه (که امروزه مسجد امام نامیده می*شود)، بازار قیصریه و کاخ عالی*قاپو*

 

 

چغازنبیل، خوزستان
سال ثبت به عنوان میراث جهانی: 1979/ 1358. خرابه*های شهر مقدس پادشاهی ایلام که با سه دیواربزرگ هم*مرکز احاطه شده، در چغازنبیل در نزدیکی شوش، خوزستان کشف شدند. هزاران آجر استفاده نشده در اطراف،* نشان می*دهد ساخت این شهر که 1250 سال قبل از میلاد مسیح آغاز شده، نیمه*تمام مانده است.

 

 

تخت سلیمان،* آذربایجان غربی
سال ثبت به عنوان میراث جهانی: 2003/ 1382. تخت سلیمان در دره*ای در منطقه کوه*های آتشفشانی شمال غرب ایران بنا شده است و شامل آتشکده زرتشتیان (که در قرن 13 میلادی بازسازی شده) و معبدی از دوره ساسانیان که به آناهیتا معروف است،* می*شود.

منبع:سایت کوچولو

 برای امام زمان صلوات فرستادی ؟      

خدایا شکرت که هر چه دادی بهترین بود . 


 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی