انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 312)
پنج شنبه 28/11/1389 - 8:32 -0 تشکر 285208
تحلیلی کوتاه بر حادثه 25 بهمن

بسم الله الرحمن الرحیم

حادثه ای که در 25 بهمن امسال در تهران رخ داد بیش از پیش چهره سران فتنه را به همگان نشان داد.اما در این خصوص چند سوال مطرح است:

1- امریکا و اسرائیل و کشورهای غربی چرا با اینکه خیلی با نهضت مردم مصر همراه نیستند از این حرکت و بیانیه برای دفاع از مردم مصر که توسط سران فتنه صادر شد حمایت کردند؟چرا اینان حمایت های مردم در 22 بهمن را پوشش ندادند؟

2-چرا این رسانه های جمعی غربی گزارش لحظه به لحظه از اتفاقات 25 بهمن را برای دنیا ارسال می کردند؟

3- چرا شبکه بی بی سی فارسی برنامه های خود را دو ساعت زود تر شروع کرد؟

4- چرا پخش تصاویر تعداد اندکی از مردم کماکان در این رسانه ها ادامه دارد؟

اینها سوالاتی است که نیاز به پاسخ دارد و ممکن است ذهن هر خواننده ای را به خود مشغول کرده باشد.

در تحلیلی کوتاه سعی می کنم به این سوالات پاسخ دهم

اولا رسانه های غربی از ابتدای حرکت مردم مصر تمامی تلاش خود را به کار گرفتند که نگذارند انقلاب یا حرکت مردم مصر به انقلاب ایران شبیه شود.چرا که می ترسند در مصر نیز مانند ایران دین و سیاست با هم آمیخته شود و از این ترکیب قدرتی دیگر مانند ایران در منطقه حاصل شود.قدرتی که تمامیت رژیم صهیونیستی را به خطر بیاندازد. در نتیجه تمامی تلاش معطوف به این هدف است که نگذارند مردم مصر به سمت انقلاب ایران کشیده شوند و به آن تاسی کنند و آن را به عنوان نمونه و الگو برای خود قرار دهند.

ثانیا:برای رسیدن به هدف فوق ظرف چند هفته گذشته به دنبال سیاه نمایی اوضاع اجتماعی ایران در منطقه بودند.یعنی تمامی تلاش خود را کردند تا اوضاع اجتماعی و اقتصادی ایران را ضعیف جلوه دهند تا بدین صورت مردم مصر را از سرنوشت الگو برداری از انقلاب ایران بترسانند.آنها تلاش کردند تا به مردم مصر و البته کل منطقه بفهمانند در ایران خفقان است و مردم دائما سرکوب می شوند.

ثالثا:در تکمیل این پازل به دنبال راههایی هم بودند تا بتوانند بیشتر به این سیاه نمایی بپردازند.اینجا بود که وقتی موسوی و کروبی درخواست مجوز دادند. تمامی رسانه های غربی که به دنبال سوژه می گشتند و تقریبا مطمئن بودند که دولت به ایشان مجوز نمی دهد سوژه مورد نظر را یافتند و با تمامی قدرت و توان خود از این بیانیه و حرکت سران فتنه حمایت کردند و آن را حرکتی مردمی خوانند و بارها وبارها به مردم مصر و منطقه اعلام کردند چنین درخواستی از طرف مردم به حکومت ارائه شده و دولت با آن مخالفت کرده است.در نتیجه با این کار و با حمایت فراوان از این حرکت به دو هدف رسیدند: اول اینکه دولت ایران را مخالف با حمایت از مردم مصر نشان دادند حال اینکه دولت در زمانهای متفاوت حمایت خود از مردم مصر اعلام کرده بود و نمود بارز آن در راهپیمایی 22 بهمن خود را نشان داده بود. دومین هدف این بود که به مردم مصر و منطقه نشان دهند که چقدر در ایران خفقان است و سرنوشت انقلاب به اینجا رسیده که حرکتهای مردمی را سرکوب می کند.

اری اینگونه بود که رسانه های غربی بشدت از این حرکت سران فتنه حمایت کردند و گزارش لحظه به لحظه از حوادث 25 بهمن را برای دنیا ارسال کردند.

اما دو نکته نیز قابل توجه است: اول اینکه حضور چند صد نفری مردم به تمامی دنیا نشان داد که فتنه گران دیگر هیچ پایگاهی در میان مردم ندارند.و مردم با بصیرت ایران کاملا چهره زشت ایشان را دیده اند و کاسه صبر آنها برای محاکمه ایشان در حال لبریز شدن است

دوم اینکه یک بار دیگر سران فتنه با حمایت از اغتشاش گران که هیچ شعاری در حمایت از مردم مصر ندادند. خود را با منافقین و دشمنان قسم خورده نظام هم پیاله کردند و در ریختن خون جوانان این مرز بوم به همکاری پرداختند.

امین کوشکی

دانشجوی دکتری علوم سیاسی دانشگاه اصفهان

امين کوشکي

دانشجوي دکتري علوم سياسي دانشگاه اصفهان

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی