انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 120)
دوشنبه 25/11/1389 - 20:11 -0 تشکر 283901
کار خیر از دیدگاه حضرت رضا (ع)

شخصى به حضور حضرت رضا (ع ) آمد و پس از سلام عرض کرد:

من از دوستان شما و پدران شما هستم ، از سفر حج برمى گردم ،پولم تمام شده و مى خواهم به محل سکونتم بروم مبلغى که مرا به وطنم برساند به منبدهید، وقتى که به وطن رسیدم ، وضع مالى من در محل خوب است ، به همان اندازه که بهمن داده اى ، به نیت شما به فقراء صدقه مى دهم

حضرت رضا (ع ) برخاست و به اندرون خانه اش رفت و پس از ساعتى بازگشت و دستش رااز پنجره بالاى در، بیرون آورد و به آن حاجى فرمود
این دویست درهم را بگیر، و مخارج سفر را با آن تاءمین کن ،وقتى که به وطن رسیدى ، لازم نیست که آن را از جانب من به فقرا صدقه بدهى ، آن رابه تو بخشیدم ، برو که نه من تو را ببینم و نه تو مرا ببینى


آن شخص به سوى وطن خود رفت .
یکى از حاضران از حضرترضا (ع ) پرسید:

چرا پول را از بالاى پنجره به اودادى و نخواستى او تو را ببیند؟

حضرت رضا (ع ) فرمود:
از آن ترسیدم که مبادا وقتى که با او رخ به رخ شدم ، خوارى سؤال کردن را درچهره اش مشاهده نمایم ، آیا نشنیده اى که رسول خدا(ص ) فرمود:

المستر بالحسنة تعدل سبعین حجة ، والمذیع بالسیئة مخذول والمستتر بهامغفور


آن کسى که کار نیکوى خود رابپوشاند، پاداش او برابر هفتاد حج (مستحبى ) است و آن کس که آشکارا گناه کند،درمانده بى چاره است ، و آن کس که آن را بپوشاند، زیر پوشش آمرزش خدا است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی