انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 716)
دوشنبه 25/11/1389 - 11:48 -0 تشکر 283711
جزئیات ارسال فضانورد ایرانی به فضا تا سال 1404/ میمون به فضا میفرستیم

 
عضو سازمان فضایی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران طبق سند چشم انداز تا سال 1404 انسان به فضا ارسال می کند گفت: در حال حاضر مطالعاتی در این زمینه در دستور کار قرار دارد که در فاز موجودات زنده غیر انسانی این مطالعات پس از موش بر روی میمون در حال انجام است.

دکتر فتح الله امی در گفتگو با خبرنگار مهر، علوم و فنون هوافضا را جزء فناوریها و تکنولوژیهای پیشرفته و نوین دانست و افزود: در دنیا کشورهای محدودی هستند که وارد این عرصه شدند چرا که یا توانمندی علمی آن را ندارند و یا از حمایت کننده مالی برخوردار نیستند از این رو کشورهایی که در علوم هوا فضا سرمایه گذاری می کنند کم هستند.

وی با اشاره به وضعیت و جایگاه ایران در این حوزه اظهار داشت: یکی از کشورهایی که در این زمینه اقدام به سرمایه گذاری کرده ایران است. این توجه ویژه به دلیل سیاستگداریهای راهبردی کشور و تاکیدات سند چشم انداز بوده است از این رو کشور در مسیر کشورهای صاحب تکنولوژی هوافضا در حرکت است.
 
عضو سازمان فضایی با تاکید بر اینکه کشور در حوزه طراحی و ساخت ماهواره برها پیشرفت خوبی داشته است خاطرنشان کرد: ما با دستیابی به فناوری ماهواره برها توانمندی پرتاب ماهواره را داریم ولی به طور کلی می توان گفت در صنعت فضا پیشرفت های خوبی داشتیم ولی در بخش هوا هنوز وضعیت مطلوبی نداریم.
وی با اشاره به اقدامات کشور در حوزه ارسال انسان به فضا به مهر گفت: موضوع پرتاب انسان به فضا از بحث پرتاب ماهواره از نظر ماموریت ویژه ای که بر عهده بخش ماموریتی سیستم است متفاوت است. به این معنا که در ارسال ماهواره به فضا، اصراری به بازگشت آن نیست و زمانی که مدت زمان مامورت ماهواره تمام می شود به عنوان زباله فضایی در فضا رها می شود.
 
امی ادامه داد: ولی انسانی که به عنوان فضانورد به فضا می رود حتما باید به زمین برگردد لذا آن قسمت مفید ماهواره بر حامل کپسول زیستی است تا انسان را به فضا ببرد و بعد از انجام ماموریت مجددا سالم به زمین بازگرداند.
 
وی با بیان اینکه ما در این زمینه در گامهای اولیه این تکنولوژی هستیم، اضافه کرد: در حال حاضر مطالعاتی بر روی موجودات زنده غیر از انسان در حال انجام است ولی انسان با سایر موجودات زنده تفاوت ماهوی به لحاظ ضرورت سالم بازگشتن به زمین را دارد.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس یادآور شد: طبق برنامه زمان بندی و مطالعاتی که انجام شده است پیش بینی می شود که اگر همه پیش بینی ها محقق شود ارسال انسان به فضا تا سال 1404 محقق می شود.
 
امی همچنین به تجربه کشور در زمینه ارسال محموله زیستی به فضا اشاره کرد و گفت: با یک بار تجربه نمی توان دستاوردهای مورد انتظار را به دست آورد. این تجربیات نیاز دارد که صدها بار دیگر تکرار شود تا زمینه مناسب برای ارسال انسان به فضا فراهم شود.
 
وی از ادامه تحقیقات در زمینه ارسال محموله های زیستی به فضا خبر داد و اظهار داشت: مطالعات در این زمینه ادامه دارد و در حال حاضر برنامه هایی برای انجام تست های مورد نیاز در دستور کار قرار دارد.
 
عضو سازمان فضایی با اشاره به تجربه اول کشور در زمینه پرتاب محموله زیستی به فضا یادآور شد: موجوداتی که در محموله زیستی ارسال شد موش بود. این موجود به علت اینکه تحمل خوبی که در برابر فشار ناشی از شتاب گرانشی دارد، انتخاب شد.

امی، میزان این فشار را 7 تا 8 جیوه ذکر و خاطرنشان کرد: پس از موش، میمون تحمل خوبی نسبت به فشار ناشی از شتاب گرانشی دارد از این رو در حال حاضر بر روی میمون کار می شود.

منبع: مهر

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

دوشنبه 25/11/1389 - 11:58 - 0 تشکر 283715

چه تیتر مسخره ای!!!
اه اه
بدم اومد از این سلیقه شون!

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

دوشنبه 25/11/1389 - 14:52 - 0 تشکر 283790

دقیقا. منم عین تیترو گذاشتم تا ببینین چطوری یک ایرانی رو با یه میمون یکی کردن. وقتی خودمون اینطوری بگیم چه توقعی از خارجیها داریم؟

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

سه شنبه 26/11/1389 - 22:17 - 0 تشکر 284500

با سلام
آخه توی خودشون نمیبینن كه یه آدم رو بفرستن و جونش و به خطر بندازن
هنوز به این در جه از اعتماد به نفس فكر نكنم رسیده باشن

موفق باشید.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی