انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 226)
يکشنبه 24/11/1389 - 16:38 -0 تشکر 283330
عوامل لغزش هاشمی از نگاه روحانی

رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی در گفت‌وگویی، فامیل‌پرستی، آقازاده‌‌پرستی، غرور، یکدندگی و لجبازی را از عوامل لغزش رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید‌حمید روحانی، رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به عملکرد هاشمی‌رفسنجانی ‌در جریان فتنه سال گذشته، در پاسخ به این سؤال که آیا آقای هاشمی جزو خواصی که ریزش کرده‌اند، محسوب می‌شود؟ اظهار داشت: امیدوارم هاشمی‌رفسنجانی ریزش نکند و به دامن ملت و انقلاب بازگردد و در خدمت اسلام و انقلاب باشد، اما چند مسئله وجود دارد که در لغزش وی تأثیر داشته است.

هاشمی‌‌‌ در خطبه‌های نماز جمعه ‌مردم را به تجمل‌گرایی‌ و رفاه‌طلبی فرا می‌خواند

وی با بیان اینکه این جمله ‌حضرت امام(ره) که فرمودند "کسانی می‌توانند تا آخر با ما باشند که درد فقر را چشیده‌اند " هیچ‌گاه از ذهنم خارج نمی‌شود، ‌افزود: هاشمی‌رفسنجانی در یک خانواده مرفه رشد و زندگی کرده‌ است لذا زندگی مرفه و به نوعی اشرافی‌گری یکی از عوامل تأثیرگذار در ‌ریزش وی ‌است؛ هاشمی‌رفسنجانی حتی در خطبه‌های نماز جمعه خود، مردم را به تجمل‌گرایی، زندگی‌ کذایی و رفاه‌طلبی فرا می‌خواند و این عاملی بود که وی را از مردم جدا کرد.

فامیل‌پرستی و آقازاده‌‌پرستی از عوامل لغزش هاشمی‌رفسنجانی است

رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی "نورچشمی‌ها و آقازاده‌ها " را یکی دیگر از عوامل لغزش هاشمی‌رفسنجانی برشمرد و ‌گفت: این فامیل‌پرستی و آقازاده‌‌پرستی بسیار خطرناک است و بسیاری را به چالش، انحراف و بدبختی کشانده است که امیدواریم این آقاز‌اده‌‌پرستی سبب نشود ‌هاشمی‌رفسنجانی به طور کلی ساقط شود.

غرور، یکدندگی و لجبازی عوامل دیگر لغزش هاشمی

"غرور " موضوع دیگری بود که روحانی از آن به عنوان یکی از اسباب لغزش هاشمی رفسنجانی نام برد و تأکید کرد: ‌غرور، خود را در برج عاج دیدن و اینکه "انتظار داشته باشی از رهبری تا مجلس و قانون در سیطره و چنگ تو باشند "، خصلتی است که انسان را به تباهی می‌کشاند و این مسئله‌ای است که برای هاشمی‌رفسنجانی وجود داشته و دارد و سبب بروز چنین مشکلاتی شده است.

وی دلیل چهارم ‌به چالش کشیده شدن هاشمی‌رفسنجانی را "یکدندگی و لجبازی " برشمرد و از آن به عنوان "خطری ‌که همچنان او را تهدید می‌کند "، یاد کرد و ادامه داد: ‌این خصلت از صفات شیطانی و نفسانی است و انسان‌ها را به پرتگاه سقوط می‌کشد؛ اگر انسان فکر کند ایستادن روی حرفی که زده و اشتباهی که انجام داده، یک ارزش است و بر روی اشتباه خود پافشاری کند و آن‌را‌ افتخار بداند، به همان سرنوشت شومی دچار می‌شود که بسیاری از تاریک‌اندیشان و خودپرستان به آن دچار شده‌اند.

رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی اضافه کرد: خودخواهی، خودپرستی و یکدندگی ‌انسان را به سوی تکامل نمی‌برد بلکه عامل سقوط فرد می‌شود لذا این عوامل جزو دلایلی هستند که در لغزش هاشمی‌رفسنجانی تأثیر بسزایی داشتند که امیدواریم خداوند به او کمک کند تا از این منجلاب نجات یابد.

روحانی در خصوص ارزیابی خود از اظهارات اخیر هاشمی‌رفسنجانی و تأکید وی بر مواضع نماز جمعه سال گذشته خود با وجود گذشت بیش از یک سال از فتنه 88، تصریح کرد: واقعاً با این مسائل نمی‌توان گفت که عاقبت هاشمی‌رفسنجانی چه خواهد بود، اما حقیقت این است که هاشمی یک سری انتظاراتی از نظام دارد و فکر می‌کنم تا آن انتظارات ‌برآورده نشود، او به راه نمی‌آید لذا امیدوارم خداوند به ملت و مقام معظم رهبری صلابت، توفیق و عنایتی ارزانی دارد تا در مقابل اینگونه وسوسه‌ها استوارتر از گذشته بایستند و اجازه ندهند امیال نفسانی افراد تحقق یابد.

هاشمی انتظار دارد در نظام حرف اول را بزند و در ‌رهبری سهیم باشد

وی خاطرنشان کرد: هاشمی رفسنجانی انتظار دارد ‌در نظام جمهوری اسلامی حرف اول را بزند و تقریباً نقش رهبری را داشته باشد و در کنار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در رهبری سهیم باشد و به قول معروف به بازی گرفته شود، اما مقام معظم رهبری مرد خداست و طبق وظیفه خود عمل می‌کند و نمی‌تواند طبق خواسته‌های نفسانی این افراد عمل کند.

مقام معظم رهبری در وظایف اسلامی خود، دوست، رفیق و سوابق کذایی نمی‌شناسند

رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه مقام معظم رهبری در وظایف اسلامی خود، دوست، رفیق و سوابق کذایی نمی‌شناسند و به وظایف و رسالت خود عمل می‌کنند، گفت: هاشمی‌رفسنجانی از اینکه مقام معظم رهبری در چارچوب قانون اساسی به وی اجازه دخالت می‌دهند، به شدت ناراضی است و قطعا هر کارشکنی‌ که از دستش برآید، انجام می‌دهد.

روحانی راه هاشمی رفسنجانی را راهی دانست که انسان را به جهنم کشانده و سبب نجات انسان نمی‌شود و در ادامه‌ خاطرنشان کرد: راهی که هاشمی در پی‌گرفته، راه ملت، امام، انقلاب و اسلام نیست لذا خود هاشمی باید متوجه و متنبه شود چراکه رهبری و ملت انقلابی و آگاه ایران دست رد به سینه کسانی خواهند زد که اینگونه انتظارات را داشته باشند لذا هاشمی هرچه بیشتر بر روی اینگونه نادرستی‌ها و لغزش‌ها پافشاری کند، بیشتر به ورطه و گرداب سقوط نزدیک می‌شود.

برخی اعضای مجمع روحانیون اصلا اعتقادی به امام نداشتند‌

وی در ادامه گفت‌وگوی تفصیلی خود با فارس درخصوص مجمع روحانیون مبارز و در پاسخ به اینکه چرا اعضای این مجمع که در ابتدای انقلاب به همراهی با امام خمینی(ره) شهرت داشتند، در مسیر انقلاب از خط خود جدا شدند و در آخر نیز مقابل نظام ایستادند؟ گفت: در خصوص مجمع روحانیون مبارز چند مسئله دخیل بود که کار آنها را به اینجا کشاند؛ در میان اعضای مجمع روحانیون کسانی بودند که اصلا به امام خمینی(ره) اعتقاد نداشتند اما بوی قدرت به مشامشمان رسیده و آنها را به مجمع روحانیون کشانده بود.

برخی اعضای مجمع ‌به ناچار‌ اصل ولایت‌فقیه را پذیرفتد؛ برخی هم اندیشه لیبرالیستی داشتند

رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی با بیان اینکه همچنین در میان اعضای مجمع کسانی بودند که به امام اعتقاد داشتند اما به اصل ولایت فقیه معتقد نبودند و از روی ناچاری پذیرفته بودند که خود را موافق نشان دهند، ادامه داد: دسته سوم نیز کسانی بودند که اندیشه لیبرالیستی داشتند و با این اندیشه زندگی کرده و اساسا حرف‌ها و اندیشه‌های انقلابی را مسخره می‌کردند که اینها نیز در مجمع نقش داشتند و بعد هم در رأس تشکیلات قرار ‌گرفتند و در ‌انحرافی که برای مجمع به وجود آمد، نقش داشتند.

روحانی اضافه کرد: مسئله چهارم حفظ منافع و قدرت افراد بود؛ برخی از اعضای مجمع پس از رحلت امام(ره) احساس کردند که منافعشان را از دست داده‌اند‌ و در قدرت و نظام سهمی ندارند، یعنی به خیال خودشان کنار گذاشته شده بودند لذا این موضوع سبب شد در این جو قرار گیرند.

معتقدان به امام و رهبری در مجمع روحانیون در اقلیت هستند

وی با اشاره به اینکه البته در میان اعضای مجمع روحانیون افرادی بودند و هستند که به امام، انقلاب، اسلام و رهبری اعتقاد دارند اما در اقلیت هستند و نمی‌توانند نقشی ایفا کنند، گفت: متأسفانه مجمع روحانیون به دلیل این رفتارهای نادرست و اشتباه، خود را در صف دشمن قرار داد‌ و از انقلاب جدا شد‌.

"‌حالا ‌جالب است که در اعلامیه‌های خود از امام به صورت ابزاری استفاده می‌‌کنند. آنها بر روی برخی عبارات امام مانند رأی مردم و حق و حقوق مردم تأکید می‌کنند اما توجه ندارند که امام خمینی(ره) فرموده بودند پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به این مملکت آسیب نرسد‌. "

مجمع روحانیون از نام امام راحل استفاده ابزاری می‌کند

رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی پیروی از اصل ولایت فقیه و رهبری را از خطوط قرمز حضرت امام (ره) دانست و با اشاره به تأکیدات فراوان ایشان ‌بر روی این مسئله یادآور شد: ‌چطور می‌توان پذیرفت که فردی خود را در خط امام بداند اما فرامین رهبری را زیر پا بگذارد و به رهبری پشت کند که آقایان عضو مجمع باید این سؤال را ‌جواب دهند.

روحانی اضافه کرد: کسانی که امروز اطلاعیه می‌دهند و از امام دم می‌زنند و خود را یار امام می‌دانند، آیا ‌قبول دارند که امام مسئله ولایت فقیه و پیروی از رهبری را واجب می‌دانستند؟ آیا این استفاده ابزاری از امام نیست؟ اینها می‌خواهند چه کسانی را فریب دهند؟ ملت ایران آگاه است و با این مسائل فریب نمی‌خورد.

اگر اعضای مجمع امام را قبول دارند، باید از رهبری رهنمود بگیرند

وی با تأکید بر اینکه اعضای مجمع روحانیون باید خط خود را مشخص کنند که آیا امام خمینی(ره) و همه آرمان‌های ایشان را قبول دارند و یا در مسایلی که به نفعشان است، پیرو امام هستند، اظهار داشت: اولین مسئله رهبری است و اگر این افراد امام را قبول دارند، ‌باید بیایند، زانو بزنند و از مقام معظم رهبری رهنمود بگیرند و تکلیف و وظیفه‌شان را بپرسند.

‌رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی ادامه داد: اما اگر رهبری را قبول ندارند، پس امام را نیز قبول ندارند چراکه هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند که پیرو خط امام هستم اما رهبری را قبول ندارم؛ این موضوع خیانت، نفاق، دورویی و ریاکاری است و این افراد ‌با این شیوه نمی‌توانند در جامعه سر‌بلند کنند.

مجمع روحانیون مبارز به سرنوشت شوم نهضت آزادی و جبهه ملی دچار شده است

روحانی تأکید کرد: امروز می‌بینیم که این روش اعضای مجمع روحانیون سبب شده که مجمع این‌چنین منزوی شود و مانند گروهک‌های نهضت آزادی، جبهه ملی، مشارکت‌ و... از ملت دور شود‌ و این جای افسوس است که مجمع روحانیون مبارز به این سرنوشت شوم دچار شده است چراکه برخی از اعضای آن از کسانی بودند که زمانی در صحنه انقلاب حضور داشتند.

وی خاطرنشان کرد: انتظار ما این است که مجمع روحانیون دوشادوش ملت به صحنه بیاید؛ نه اینکه در گوشه‌ای بنشیند و اعلامیه دهد، چراکه نهضت آزادی نیز این اقدام را انجام می‌دهد و اعضای مجمع ‌باید از سرنوشت نهضت آزادی و دیگر گروهک‌هایی که راهشان را از امام و انقلاب جدا کردند، عبرت بگیرند.

اعضای مجمع با حرف زدن از امام نمی‌توانند مردم را فریب دهند

رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی متذکر شد: اگر اعضای مجمع فکر می‌کنند حرف زدن از امام می‌تواند مردم را فریب دهد، اشتباه می‌کنند، چراکه ملت ایران امروز به عمل نگاه می‌کند لذا تا زمانیکه این افراد راه خود را مشخص نکنند، در این جامعه اعتبار و ارزشی نخواهند داشت.

روحانی در پاسخ به اینکه یکی از معیارهای انقلاب عدم دوستی و نرمش با آمریکا بود اما چرا از سال 76 تقابل ایران با آمریکا به نرمی کشید، تأکید کرد: البته هیچگاه نرمشی در رابطه با آمریکا ندیده‌ام، چرا‌که مقام معظم رهبری راسخ‌تر و استوارتر در مقابل سیاست‌های آمریکا ایستاده‌اند و هرگونه گرایش به آمریکا را رد می‌کنند.

دولت خاتمی در جهت نزدیک شدن به آمریکا تلاش می‌کرد

وی اضافه کرد: البته دولت‌هایی که برروی کار می‌آیند، گاهی اندیشه‌های لیبرالیستی دارند؛ مانند دولت خاتمی که در جهت نزدیک شدن به آمریکا و گرایش به سمت آن تلاش می‌کرد، چه‌آنکه این دولت ‌مطرح می‌کرد "شعار "مرگ برآمریکا " سر ندهید، پرچم آمریکا را به آتش نکشید، ما دنبال تنش‌زدایی هستیم " که تمام این حرف‌ها غیر از مسیر امام و انقلاب و خواست ملت بود و دیدیم که اینها شکست خوردند.

دولت احمدی‌نژاد اندیشه و اهداف امام را بار دیگر در دنیا مطرح کرد

رئیس بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی با اشاره به "گام‌های خوبی ‌که دولت احمدی‌نژاد در پیشبرد آرمان‌های امام در سطح جهانی برداشته است "، تصریح کرد: دولت احمدی‌نژاد توانست اندیشه‌ها و اهداف امام را بار دیگر در دنیا مطرح کرده و ضعف‌های دولت قبلی را جبران کند.

روحانی در پایان یادآور شد: امیدواریم این راه امام و انقلاب در آینده نیز قوی‌تر جلو برود؛‌ به خصوص با ‌حرکتی که اکنون در جهان اسلام و جهان عرب موج ایجاد کرده و اندیشه‌های حضرت امام و صدور انقلاب توانسته کاخ‌ها را به لرزه در‌بیاورد. انشاءالله ملت ایران ودولت راسخ‌تر و پایدارتر از گذشته راه امام و انقلاب را جلو ببرند.

سه شنبه 26/11/1389 - 13:19 - 0 تشکر 284266

لطفا اگر مطلبی را نقل می کنید
نام منبع را ذکر کنید.
مطلب بالا در خط اول در قسمت گفت و گویی ، در اصل این بوده در گفت و گو با فارس (خبرگزاری فارس) که این قسمت تحریف شده و مطلب بنام شخص ثبت شده که درست نیست.
بینندگان این جوابیه میتوانند اصل این خبر را (خبر دست نخورده) در سایت سخن آشنا ملاحظه نمایند

اي كه از باغ هاي سرخ شهادت ميايي
و بوي گل هاي نو شكفته ان ديار را در
پيرهن داري
اي كه قافله سالار كاروان اسيراني
مارا نيز در پي اين قافله
با خود ببر!

www.sokhane-ashena.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی