انجمن ها > انجمن خراسان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خراسان (بازدید: 545)
يکشنبه 24/11/1389 - 13:49 -0 تشکر 283226
افزایش ۴۰درصدی تعداد شرکت کنندگان در دومین دوسالانه تذهیب های قرآنی

این دوسالانه با نگاه ویژه به هنر تذهیب در قرآن کریم هر ۲ سال یک بار در مشهد برگزار می شود، دومین دوره این دوسالانه به مدت ۷روز در مشهد برگزار می شود و در این مدت آثار رسیده به صورت همزمان در ۴نگارخانه این شهر در معرض دید علاقه مندان قرار می گیرد، در این دوره ۴۶۵ اثر و ۲۵مقاله توسط ۳۶۷ هنرمند و پژوهشگر به دبیرخانه ارسال شده است و با توجه به اهمیت موضوع هنر تذهیب قرآن کریم یک برنامه ۱۰ ساله را برای این دوسالانه تدوین و مقرر شده است دوسالانه حداقل۵ دوره برگزار شود.

مدیرعامل موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی با اشاره به جایگاه ویژه هنر تذهیب در بین سایر هنرها از آن به عنوان زبانی گویا برای نشان دادن ارادت هنرمندان به اهل بیت(ع) نام برد و گفت: هنر تذهیب از دیرباز به منظور نشان دادن ارادت هنرمندان به قرآن کریم و ائمه اطهار(ع) مورد توجه بوده است که وجود آثار تذهیب قرآنی نفیس از دوران گذشته نشانگر این موضوع است.

وی با بیان این که این دوره دوسالانه با موضوع محوری مکتب خراسان برگزار می شود، افزود: مکتب خراسان از جمله مکاتب مطرح در عرصه هنر است که می توان از آن به عنوان یک مکتب جامع یاد کرد چرا که همچون سایر مکاتب هنری تنها متعلق به یک دوران خاص نیست و در دوره های مختلف تاریخی جاری و ساری بوده است.

 

دبیر دوسالانه تذهیب های قرآنی وسعت محدوده جغرافیایی را به عنوان یکی از ویژگی های بارز مکتب خراسان عنوان کرد و افزود: این مکتب از شرق دور تا غرب را شامل می شده و راه ابریشم حلقه اتصال این تبادلات بوده است.ضرابی احیای مکتب خراسان را احیای همه هنرهای سنتی ایران دانست و اظهار داشت:احیای این مکتب با توجه به حوزه گسترده آثار موجود در آن می تواند زمینه را برای احیای همه هنرهای سنتی ایران در دنیای کنونی فراهم کند.

وی گفت: در گذشته با توجه به اهمیتی که به تذهیب قرآن داده می شد، هنرمندان برای تذهیب یک قرآن زمان زیادی سپری می کردند و حتی در برخی موارد شاهد هستیم که آثار تذهیب تاریخ را ورق زده و شاهد حضور چندین حکومت نیز بوده اند یکی از نمادهای بارز این موضوع کتابخانه های سلطنتی در دربارهای صفوی و تیموری بوده است.ضرابی ادامه داد: از جمله قرآن های نفیس تذهیب شده می توان به قرآن «ابراهیم سلطان» که به حرم مطهر رضوی اهدا شده است، اشاره کرد.

همچنین علی ثابت نیا دبیر اجرایی دومین دوسالانه تذهیب دررابطه با جزئیات آن اظهار داشت: در اولین دوره دوسالانه ۳۶۵ اثر از ۲۶۴ هنرمند کشورمان در زمینه های «شمسه عنوان و ختم قرآن»، «گل و بوته جلد» و «تذهیب حاشیه صفحات و سرسوره ها» به دبیرخانه ارسال شده بود.وی درباره این دوره دوسالانه تذهیب های قرآنی نیز اظهار داشت: از میان ۴۶۴ اثری که به دبیرخانه دوسالانه ارسال شده است، ۲۴۷ تذهیب، ۱۲۳ اثر گل و بوته و گل و مرغ، ۴۲ طرح کاشی، ۱۱تشعیر، ۳اثر در بخش گرایش های نوین و ۱۱ اثر هم مربوط به بخش جنبی است.ثابت نیا با بیان این که پس از بررسی آثار رسیده ۱۵۸ اثر برای نمایش در نگارخانه ها انتخاب شد، گفت: این آثار بین روزهای ۲۴بهمن تا پنجم اسفند در ۴نگارخانه رضوان، پارسه، میرک و سلطان علی مشهدی در معرض دید عموم قرار می گیرد.وی افزود: مراسم اختتامیه دوسالانه نیز اول اسفند در تالار نور مشهد برگزار می شود.

جهانی فکر کن    با استفاده از امکانات محلی تولید کن    جهانی توزیع کن

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی