انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 342)
چهارشنبه 20/11/1389 - 23:52 -0 تشکر 281606
تحقق رویای بازگشت به ماه تا سال 2012/ سفر یک روبات به ماه


یک شرکتی خصوصی در نظر دارد تا ماه دسامبر سال آینده یک نقلیه با توانایی فرود آمدن و یک کاوشگر روباتیک را با کمک گرفتن از راکت فالکن 9 به سطح کره ماه بفرستد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شرکت "استروبوتیک" یکی از شاخه های فرعی دانشگاه کارنگی ملون روز یکشنبه از قرار داد خود با شرکت SpaceX خبر داد. به این شکل راکت فالکن 9 فضاپیمای استروبیوتیک خود را برای سفری 4 روزه به کره ماه خواهد فرستاد. سپس نقلیه فرود استروبیوتیک وارد مدار ماه شده و به صورت خودکار خود را با سطح تنظیم کرده و با استفاده از سیستم هدایتی که ویژه خودروهای بی سیم طراحی شده اند، بر روی سطح ماه فرود خواهد آمد.

این کاوشگر برای 902 روز در ماه اقامت خواهد داشت به این شکل که روزها به صورت مداوم به جستجو و تحقیق پرداخته و شبها به خواب خواهد رفت.

استروبوتیک یکی از دستاوردهای 21 تیمی است که برای جایزه 30 میلیون دلاری X prize ماه گوگل با یکدیگر به رقابت مشغولند. 20 میلیون از این 30 میلیون دلار به اولین تیمی که بتواند تا 21 دسامبر 2015 کاوشگری را بر روی ماه فرود آورده، مسافتی برابر یک سوم مایل را بر روی ماه طی کرده و عکسها و تصاویر ویدیویی به زمین ارسال کند اختصاص پیدا خواهد کرد.
 

 
 
دیگر موفقیتهایی که بر روی سطح ماه به دست خواهند آمد، از جمله یافتن آب و طی کردن مسافتی سه مایلی بر روی سطح ماه از جوایز نقدی دیگری برخوردار خواهند بود. هدف استروبوتیک یافتن آب بوده و این کاوشگر در حالیکه سفر خود را در قالب تصاویر ویدیویی سه بعدی به نمایش خواهد گذاشت، جزئیات آن را نیز به صورت صوتی شرح خواهد داد.

راکت فالک 9 که تا به حال دو پرواز آزمایشی موفقیت آمیز انجام داده است، مشابه نمونه ای است که ناسا آن را برای حمل محموله های باری به ایستگاه فضایی بین المللی، پس از بازنشسته شدن شاتلهای فضایی در تابستان، خریداری کرده است.

به گفته "الون موسک" بنیانگذار شرکت SpaceX این راکت برای رسیدن به ماه به هیچ تغییر و بهبودی نیاز ندارد و در حال حاضر از قابلیت ارسال محموله هایی مشابه مریخ نوردهای اسپیریت و آپارچونیتی به فواصلی به دوردستی مشابه مریخ برخوردار است.

براساس گزارش دیسکاوری، با این همه بار استروبوتیک چندان سنگین نخواهد بود و از این رو فالکن 9 می تواند محموله ای 240  پوندی را نیز با خود حمل کند. شرکت SpaceX این فضای خالی را به ازای هر پوند 700 هزار دلار به فروش گذاشته است به اضافه اینکه 250 هزار دلار نیز برای بار زدن، ارتباطات و دیگر خدمات پشتیبانی از محموله دریافت خواهد کرد.
 
 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی