انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 359)
چهارشنبه 20/11/1389 - 23:44 -0 تشکر 281603
کشف بقایای غذای کپک زده کهکشان زمین/ راه شیری یک کهکشان را خورد!


محققان موفق به رصد بقایایی از یک رشته ستاره ای جوان، حاوی ستاره های سالخورده شده اند که به تازگی طعمه کهکشان راه شیری شده است؛ "درست مانند فردی غذای کپک زده ای را ببلعد."

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان معتقدند رشته ای از ستاره ها که به تازگی در میان صورت فلکی آکواریس مشاهده شده، بقایای کهکشانی کوچکتر است که به تازگی توسط کهکشان راه شیری بلعیده شده است.

کهکشان راه شیری میزبان بیش از دهها رشته ستاره ای است، بقایای کهکشانهای اقماری که به واسطه نیروی گرانش راه شیری از هم دریده شده و با این کهکشان ترکیب شده اند. بیشتر این رشته های ستاره ای به دور سطح کهکشان صفحه مانند راه شیری حلقه زده اند، درست مانند یک اختاپوس بزرگ که ظرفی غذا را در میان بازوهایش گرفته باشد.

اما این رشته جدید آکواریسی بسیار بی نظیر است زیرا با صفحه کیهانی ترکیب شده است. رشته آکواریس نزدیکترین رشته ستاره ای به زمین است و وسعتی برابر هزار و 500 سال نوری داشته و در فاصله 30 هزار سال نوری از زمین قرار گرفته است. در عین حال این رشته جوانترین رشته ستاره ای شناخته شده است زیرا زمانی در حدود 700 میلیون سال پیش شکل گرفته است، مدت زمانی که در مقیاس کیهانی، تنها به اندازه یک چشم بر هم زدن خواهد بود.
 

 
"مری ویلیامز" محقق موسسه فیزیک اخترشناسی پوتزدم در آلمان می گوید: ستاره های موجود در این رشته کاملا کهنسال هستند و برخی از آنها 10 میلیارد سال سن دارند از این رو این رشته ستاره ای پدیده ای سالخورده است که به تازگی بلعیده شده است، به نوعی می توان این رشته ستاره ای را به غذای کهنه و کپک زده تشبیه کرد.

ویلیامز معتقد است رفتارها و حرکات غیر عادی این رشته ستاره ای در اطراف مرکز کهکشانی باعث شده است هر نوع احتمال درباره اینکه این رشته از دل کهکشان راه شیری متولد شده از بین برود.

بر اساس گزارش نشنال جئوگرافیک، دانشمندان با مطالعه بر روی رشته آکواریس و دیگر بقایای به جا مانده از غذاهای کهنه کهکشان راه شیری نه تنها می توانند منشا کهکشان میزبان زمین را کشف کنند بلکه می توانند به اطلاعاتی درباره آینده آن نیز دست پیدا کنند.
 
 

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی