آموزش الکترونیکی (بازدید: 651)
چهارشنبه 20/11/1389 - 2:55 -0 تشکر 281176
آموزش الکترونیکی برای معلولان، مزایا و معایب

یکی از شیوه های مورد استفاده در آموزش از راه دور آموزش الکترونیکی است. در ابتدا شاید این سوال پیش بیاید که چه مسافتی را راه دور می نامیم؟
 
● آموزش الکترونیکی، نوعی آموزش از راه دور

یکی از شیوه های مورد استفاده در آموزش از راه دور (۲) آموزش الکترونیکی (۳) است. در ابتدا شاید این سوال پیش بیاید که چه مسافتی را راه دور می نامیم؟ دکتر نورمن کومب (۴) در پاسخ به این پرسش می گوید: "من در تمام نقاط دنیا از جمله اروپا, آمریگا, آسیا, خاور میانه و .... دانشجو دارم، بنابراین راه دور از یک طرف شامل همة کره زمین است . از طرف دیگر حدود نیمی از دانشجویان برنامه های آموزش از راه دور موسسه فن آوری روچستر (RIT(۵ ،که من حدود ۴۰ سال است در آنجا تدریس می کنم، تنها چند ساعت با این مرکز فاصله دارند، یعنی راه دور می تواند همان پشت در باشد". امروزه با پیشرفت فن آوری اطلاعات و ارتباطات و امکان برقراری ارتباط از طریق اینترنت، مقوله آموزش الکترونیکی به عنوان مهمترین نوع آموزش از راه دور در آمده است.

البته در خیلی از موسسات آموزشی دنیا دانش آموزان علاوه بر تعامل رو در رو در کلاس, از طریق ارتباطات رایانه ای با یکدیگر و با استاد خود تعامل دارند. برخی این روش را فن آوری ترکیبی (۶) می خوانند.
 

چهارشنبه 20/11/1389 - 2:55 - 0 تشکر 281177

● ابزارهای آموزش الکترونیکی

حال ببینیم چه فن آوری هایی در آموزش الکترونیکی به کار می آیند. در سال های اولیه پیدایش تلویزیون، تعدادی از مدارس بعضی درس ها را در ساعات اولیه روز و از طریق تلویزیون ارائه دادند. در حال حاضر در بعضی مناطق از دستگاه های تلویزیونی ماهواره ای با قابلیت تعامل دو طرفه به طور گسترده ای استفاده می شود. در بعضی موارد از ابزار های ویدئویی یک طرفه۷ به همراه ابزار های صوتی دو طرفه۸ و در برخی موارد از ابزار های ویدئویی دو طرفه استفاده می شود. کنفرانس تلفنی یکی دیگر از تحولات ناشی از ارتباطات دوربرد۹ است که می تواند برای ارائه مواد آموزشی به کار رود.

نامه الکترونیکی۱۰ به عنوان وسیله لی لرتباطی هنوز بیش از هر ابزار دیگری در اینترنت به کار می رود و می تواند به عنوان بخشی از برنامه های آموزش الکترونیکی، بسیار مفید باشد همچنین برای کاربرانی که به نوعی دارای معلولیت هستند مشکلات چشمگیری ایجاد نمی کند. ابزارهای چند رسانه ای۱۱ یکی دیگر از ابزار های پر مصرف در اینترنت هستند که جزو ابزار های مهم سرگرمی و آموزش به شمار می روند. قدرت ابزارهای چند رسانه ای در این است که از صوت و تصویر به طور همزمان استفاده می کنند و در نتیجه می توانند علاوه بر متن, احساس را نیز منتقل کنند. این ابزار ها می توانند مشکلات عدیده ای برای دانش آموزان معلول به وجود آورند که برای بیشتر آنها راه حل هایی وجود دارد ولی در مواردی ایجاد این راه حل ها زمان بر و پر هزینه است.

چهارشنبه 20/11/1389 - 2:56 - 0 تشکر 281178

ارتباطات فعال اینرتنتی مجموعه ای از شاهراه هایی هستندکه امکان برقراری ارتباط به طور همزمان را در اختیار افراد و گروه ها قرار می دهعند و شامل دستگاه های تصویری و صوتی فعال می باشند. در حال حاضر هر دو دستگاه تصویری و صوتی فعال در اثر تراکم شبکه ها و مشکلات مشابه آسیب دیده اند به طوری که به هیچ وجه قابل اعتماد نیستند و به همین دلیل در خیلی از مجموعه های آموزشی ازآنها استفاده نمی شود. خیلی از معلمان از اتاق های گفتمان متنی فعال۱۲ برای ارتباط همزمان با دانش آموزان خود استفاده می کنند. می توان از دستگاه های تصویری دو طرفه اینترنتی نیز استفاده کرد اما لازمه آن داشتن تجهیزات گران و اتصال اینترنتی پر سرعت و گران می باشد. وب۱۳ نیز یکی از ابزار های مهم برای انتقال مواد آموزشی در آموزش الکترونیکی است. یکی از مزیت های این روش آن است که همانند نامه الکتونیکی، تقریبا همه دانش آموزان در خانه خود و با استفاده از مرورگر های وب به آموزش دسترسی دارند. اگرچه ممکن است صفحات وب مشکلاتی بر سر راه دانش آموزان معلول قرار دهند اما راه حل های شناخته شده خوبی برای این مشکلات وجود دارد.

چهارشنبه 20/11/1389 - 2:56 - 0 تشکر 281179

● انواع معلولیت

در بخش قبل اشاره شد که آموزش الکترونیکی مزیت هایی برای دانش آموزان معلول در بر دارد اما چه نوع معلولیت هایی وجود دارند؟ دانش آموزان نابینا نخستین گروهی هستند که به ذهن می آیند و دانش آموزان کم بینا (نیمه بینا) دومین گروه هستند. افراد معلول جسمی حرکتی که قادر به حمل کتاب یا ورق زدن صفحات نیستند گروه دیگر را تشکیل می دهند. دسته دیگر افرادی هستند که دارای مشکلات یادگیری اند. همچنین با ورود ابزار های چند رسانه ای, معلولان شنوایی به دسته های قبل که با محتوای نوشتاری آموزش الکترونیکی مشکل داشتند پیوستند.

چهارشنبه 20/11/1389 - 2:57 - 0 تشکر 281180

● مزیت ها و معایب آموزش الکترونیکی برای دانش آموزان معلول

با توجه به اینکه در آموزش الکترونیکی محتوا به صورت دیجیتال ذخیره و انتقال داده می شود انعطاف پذیری زیادی در نمایش آن وجود دارد. یک فرد نابینا نمی تواند محتوای نوشتاری روی کاغذ را بخواند اما اطلاعات دیجیتال را می توان بر روی نمایشگر رایانه بزرگ کرد یا از نمایشگر های با خروجی بریل (برجسته نگار) استفاده کرد یا از نرم افزار هایی که محتوای صفحه نمایش رایانه را به صورت صوت می خوانند(Screen Readers) استفاده کرد. همچنین می توان با دست کاری اطلاعات مشکل دیگر معلولان را نیز حل کرد. از ویژگی های مهم استفاده از فن آوری اطلاعات در زمینه آموزش کمک به معلمان نابینا است مثلا اگر قرار باشد همه دانش آموزان &#۶۵۵۳۳; بینا, نابینا, کر و ... &#۶۵۵۳۳; تکالیف خود را از طریق نامه اکترونیکی برای معلم نابینای خود ارسال کنند دیگر او نیازی به کمک گرفتن از دیگران برای بازخوانی تکالیف ندارد چون نرم افزار هاپی مانند JAWS به او کمک می کنند تا خود این تکالیف را باز خوانی کند.

چهارشنبه 20/11/1389 - 2:57 - 0 تشکر 281181

از جمله ویژگی های آموزش الکترونیکی این است که دانش آموزان ساعت کلاس را با برنامه روزانه خود تنظیم می کنند نه برنامه روزانه خود را با ساعت کلاس و این امر به دانش آموزان بزرگسال یا اخراجی یا مشغول به کار کمک زیادی می کند. بعضی دانش آموزان علاقه مند هستتند درس را به روش خودشان مطالعه کنند به ویژه دانش آموزان معلول که ناچار هستند بر مطالب مکث کنند یا آنها را تکرار نمایند. به خصوص دانش آموزانی که دچار معلولیت بینایی هستند از ارتباط مستقیم با متن های الکترونیکی در برابر مشکلات دسترسی به مطالب نوشتاری استقبال می کنند.

چهارشنبه 20/11/1389 - 2:57 - 0 تشکر 281182

اگر چه پشتیبانی های شخصی ای که از یک شبکه رایانه ای می توان به دست آورد بسیار زیاد و هیجان برانگیز است ولی این پشتیبانی ها هنوز به کیفیت تعامل های رو در رو نمی رسند و باید در نظر داشت که برخی دانش آموزان در محیط جمعی و با پشتیبانی های شخص معلم بیشتر رشد می کنند. برخی از دانش آموزان معلول هم به چنین محیطی نیاز دارند. بعضی از دانش آموزان هم توانایی مالی پرداخت هزینه های مورد نیاز برای این نوع فن آوری را ندارند و در این گروه هم دانش آموزان معلول وجود دارند. یک فرد معلول همانند دیگران باید یک رایانه با تجهیزات عادی خریداری کند اما او باید علاوه بر این، هزینه ای هم برای نرم افزار های جانبی جهت استفاده معلولین از رایانه پرداخت کند که مبلغ آن در آمریکا به حدود ۱۰۰۰ دلار می رسد. او همچنین مانند هر فرد دیگری باید کار با رایانه و نرم افزار های لازم برای استفاده از آموزش الکترونیکی را بیاموزد علاوه بر این او باید کار با نرم افزار های ویژه افراد معلول را نیز یاد بگیرد. از سوی دیگر در رایانه های جدید به طور گسترده ای از نشانه های گرافیکی استفاده شده است البته در اکثر موارد عناوین گفتاری جایگزین برای این نشانه ها انتخاب می شوند اما به هر حال محیط کار برای دیدن سازماندهی شده است و برای افراد نابینا مشکلاتی را پدید می آورد.

چهارشنبه 20/11/1389 - 2:58 - 0 تشکر 281183

● سخن آخر:

استفاده از آموزش الکترونیکی در کشوری که با افزایش بی رویة جمعیت روبرو بوده است و این جمعیت در نقاط مختلف شهری و روستایی پراکنده اند و ساختن کلاس درس برای آنها بسیار هزینه بر و زمان گیر است می تواند خیلی مفید باشد. اما باید بدانیم که برای انجام هر کار نو باید پیش نیاز های آن را فراهم کرد که موارد زیر نمونه هایی از این پیش نیاز ها می باشند:

ایجاد نگرش مثبت به استفاده از رایانه در میان تمام اقشار جامعه به ویژه دبیران, دانش آموزان و اولیا آنها

تجهیز مدارس به رایانه و ایجاد تسهیلات برای دبیران و دانش آموزان جهت خرید رایانه

ایجاد زیر ساخت اینترنتی لازم برای انتقال داده های دیجیتالی و فرآورده های چند رسانه ای صوتی و تصویری

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی