دانش و فن آوری (بازدید: 2948)
دوشنبه 18/11/1389 - 15:40 -0 تشکر 280555
رونمایی از 4 ماهواره بومی،‌ موتور ماهواره‌بر "سفیرB1 " و "كاوشگر4 "


توسط رئیس‌جمهور صورت گرفت؛
رونمایی از 4 ماهواره بومی،‌ موتور ماهواره‌بر "سفیرB1 " و "كاوشگر4 "


احمدی‌نژاد از نمونه‌های مهندسی ماهواره‌های ملی "ظفر "، "رصد1 "، "فجر " و ماهواره "آتست "(دانشجویی امیركبیر) و نمونه مهندسی ماهواره‌بر "سفیرB1 " و كپسول زیستی "كاوشگر4 " رونمایی كرد.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور صبح امروز دوشنبه در مراسم ویژه روز فناوری فضایی كه به مناسبت دومین سالروز پرتاب ماهواره ‌امید به فضا ‌در ‌سالن اجلاس سران كشورهای اسلامی برگزار شد، از نمونه‌های مهندسی چهار ماهواره "ظفر "، "رصد1 "، "فجر "، "دانشجویی امیركبیر " و همچنین نمونه مهندسی موتور ماهواره‌بر "سفیر B1 " و كپسول زیستی "كاوشگر4 " رونمایی كرد.

‌نمونه مهندسی ماهواره ملی ‌‌ "ظفر " نیز توسط دانشگاه علم و صنعت و به سفارش سازمان فضایی ایران ساخته شده ‌كه با فناوری سطح بالا و كاملا عملیاتی است و قابلیت عكسبرداری رنگی با قدرت تفكیك بهتر از 80 متر را داراست و مقایسه این ماهواره با ماهواره "نوید علم و صنعت " بیانگر ارتقای بیش از 5 برابری خط فناوری دوربین‌ها، دوبرابری دقت كنترل و افزایش بیش از 15 برابری نرخ ارسال داده‌های تصویری است.
ماهواره ملی ظفر كه دارای 90 كیلومتر جرم است، به منظور استقرار در مدار دایره با ارتفاع 500 كیلومتر و زاویه انحراف مداری 55 درجه طراحی شده است.

‌ماهواره "رصد1 " به عنوان اولین نانوماهواره دانشجویی تصویربرداری كشور با قابلیت تصویربرداری با تأثیرپذیری بهتر از 200 متر است كه كلیه زیرسیستم‌های آن در كشور طراحی و ساخته شده است.

‌نمونه مهندسی ماهواره ملی ‌ "فجر " اولین ماهواره بومی جمهوری اسلامی ایران است كه مأموریت مانور مداری دارد. این ماهواره از زیرسامانه پیش‌رانش گاز سرد برای انتقال‌مداری استفاده می‌كند. علاوه بر زیرسامانه پیش رانش گاز سرد، ماهواره فجر از رانشگر پالس پلاسمایی كه یك رانشگر الكتریكی با ضربه ویژه بسیار بالا است، به عنوان محموله فرعی بهره‌گیری می‌كند. این رانشگر جدید باعث می‌شود دوران ماهواره حول مركز جرم خود خواهد شد.
همچنین این ماهواره به منظور اهداف نقشه‌برداری از یك محموله دوربین نیز استفاده می‌كند كه آن‌را به عنوان اولین ماهواره بومی سنجش كشور در فضا ثبت خواهد كرد.

نمونه مهندسی ماهواره "آتست "(دانشجویی امیركبیر) ‌‌با هدف طراحی، ساخت‌، تست و تحویل برای پرتاب میكروماهواره‌های با وزن حدود 80 كیلوگرم با توانایی انجام مطالعات سنجش از دور و ذخیره و ارسال اطلاعات مخابراتی در خردا 86 و به سفارش سازمان فضایی ایران به صورت رسمی آغاز شد كه این پروژه پس از تلاش سه ساله 65 نفر از اساتید، فارغ‌التحصیلان و دانشجویان دانشگاه امیركبیر به ثمر نشسته است و 80 كیلوگرم جرم دارد.

‌موتور ماهواره‌بر "سفیر B1 " هم ‌از 32 به 37 (افزایش در حدود 50درصدی در وزن و 25 درصدی در ارتفاع) با قابلیت حمل ماهواره تا وزن 50 كیلوگرم در مدار بیضوی 300 -450 كیلومتری افزایش یافته است.

كپسول زیستی "كاوشگر4 " نیز شامل محموله علمی پژوهشی است كه به منظور انجام تحقیقات زیستی و ارسال موجود زنده به فضا به وسیله یك پرتاب‌كننده به فضای ماورای جو قوی انتقال می‌یابد و ضمن ارسال و مخابره نتایج، در بازگشت به زمین بازیابی شده و نتایج آزمایش‌های علمی و تحقیقاتی از آن استخراج می‌شود و دسترسی به ارتفاع 120 تا 150 كیلومتر، ارسال موجود زنده انسان‌نما به فضا، دستیابی به فناوری طراحی، ساخت و پرتاب كپسول زیستی، بازیابی سالم محموله، پله متری و ثبت داده‌های محیطی، زیستی و تصاویر در تمامی مراحل پرتاب و تعیین بارهای آكوستیكی محفظه از جمله اهداف اصلی مأموریت كاوشگر4 است.

 

منبع: خبرگزاری فارس

 

 ما مي توانيم ....

دوشنبه 18/11/1389 - 15:52 - 0 تشکر 280557

جزئیات 10 ماهواره و چهار ماهواره‌بر ایرانی/ 4 ماهواره جدید وارد شدندژ


کشورمان که با پرتاب ماهواره امید جان تازه ای در تحقیقات فضایی احساس کرده است امروز نیز شاهد رونمایی چهار ماهواره "رصد"، "ظفر"، "فجر" و "امیرکبیر" با ماموریتهای مطالعه در مورد حوادث طبیعی، سنجش از راه دور و تصویر برداری در حضور رئیس جمهور رونمایی بود.


به گزارش خبرنگار مهر، ایران که تاکنون موفق به ساخت ماهواره های مصباح، زهره، سینا، امید و طلوع و ماهواره برهای سیمرغ، سفیر، سفیر امید، کاوشگر ۱ و  ۲ شده است، گامهای دیگری را در حوزه ساخت ماهواره ها با کاربردهای متفاوت برداشته است. رونمایی از چهار ماهواره جدید "رصد"، "ظفر"، "فجر" و "امیرکبیر" حاکی از گامهای موفقیت آمیز محققان کشور است.

ماهواره امیرکبیر

ماهواره امیرکبیر که از سوی پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی و ساخته شده است، تحت عنوان RU300 است که به سفارش سازمان فضایی کشور اجرایی شد. ماموریت اصلی این ماهواره انجام مطالعاتی در زمینه حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله است.

تیم 80 نفره این پروژه که متشکل از اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته های برق ، مکانیک، کامپیوتر، هوافضا، صنایع و نساجی دانشگاه امیرکبیر بودند موفق به ساخت نمونه اولیه این ماهواره شدند و طبق برنامه ریزیها قرار است این ماهواره در اردیبهشت سال 1390 به فضا پرتاب خواهد شد.

ماهواره فجر

ماهواره فجر از دیگر پروژه های فضایی کشور است که به همت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اجرایی شد.

این ماهواره، انرژی مورد نیاز خود را از سلولهای خورشیدی تامین می کند و از نوع ماهواره های شناسایی است که ماندگاری و پایداری خوبی دارد و می‌تواند مدت طولانی تری در فضا بماند.

ماهواره رصد و ظفر

ماهواره رصد از دیگر پروژه هایی است که امروز رونمایی شد. ماموریت اصلی این ماهواره برای تصویربرداری و سنجش از دور است.
تصاویر این ماهواره دارای کاربردهای هواشناسی، تشخیص مرزهای دریایی و ترسیم مسیر حرکت رودخانه ها است که از این تصاویر در طرح های ملی استفاده خواهد شد.

پروژه ماهواره ای "ظفر" از دیگر طرحهایی است که امروز رونمایی شد. زمان پرتاب این دو ماهواره متعاقبا اعلام می شود.

علاوه بر این کاوشگر 4 و نیز موتور مرحله اول و دوم ماهواره بر سفیر فجر و ایستگاه زیست محیطی و بازیاب فضایی از دیگر دستاوردهای محققان کشور در این زمینه هوا فضا است که امروز در مراسمی با حضور رئیس جمهور رونمایی شد.

امید ؛ اولین گام ایران در حوزه هوافضا

نخستین تلاش پژوهشگران کشورمان که در حوزه هوافضا به ثمر نشست ماهواره "امید" بود. این ماهواره با هدف برقراری ارتباطات متقابل ماهواره و ایستگاه زمینی، تعیین مشخصات مداری و تله متری مشخصات زیرسامانه ها به وسیله ماهواره بر "سفیر 2 " به صورت کاملا بومی در کشور طراحی و ساخته شد و در مدار زمین قرار گرفت.
ماهواره "امید" هر 24 ساعت 15 بار به دور زمین می چرخید و در هر دور، دو بار به وسیله ایستگاههای زمینی دورسنجی و بردسنجی کنترل و هدایت می شد. این ماهواره ملی با دو باند فرکانسی و هشت آنتن، اطلاعات را به زمین ارسال و از زمین دریافت می کرد.

ماهواره بر"سفیر 2"نیز به عنوان پرتابگری دقیق وهدایت پذیر قادر است ماهواره های سبک را تا ماوراء جوپرتاب و درمدار پیش بینی شده قرار دهد که تمامی قطعات و اجزاء این ماهواره وماهواره بر از جمله موتور ماهواره بر که از تکنولوژی بسیار بالایی برخوردار است به دست متخصصان صنایع هوافضای کشور طراحی و تولید شد.

این موفقیت سکوی پرشی برای پژوهشگران کشوربود تا گامهای بعدی را با امید وهمت بیشتری بردارند. این امرمنجر به سایر دستاوردها در حوزه طراحی و ساخت ماهواره شد.
ردیف نام ماهواره خصوصیات
1 امیرکبیر   انجام مطالعاتی در زمینه حوادث طبیعی
2 فجر  ماهواره های شناسایی با ماندگاری و پایداری بالا
3

رصد

تصویربرداری و سنجش از دور
4 ظفر
5 امید برقراری ارتباطات متقابل ماهواره و ایستگاه زمینی، تعیین مشخصات مداری و تله متری مشخصات زیرسامانه ها
6 طلوع  سنجش از راه دور
7 زهره  این ماهواره دارای ماموریت های مختلف است که در سالهای آتی پرتاب خواهد شد
8
نوید 
تصویربرداری از زمین با وضوح تصویر 750 میتر و به صورت تک باند
9
سینا

نخستین ماهواره و کاوشگر فضایی ایران / سنجش از راه دور و دریافت، ذخیره و ارسال داده های مخابراتی

10 بشارت ماهواره مشترک کشورهای اسلامی

 ما مي توانيم ....

دوشنبه 18/11/1389 - 15:55 - 0 تشکر 280559

ساخت ماهواره طلوع و دستگاه تعیین وضعیت آن

پس از دستیابی پژوهشگران کشور به دانش فنی طراحی و ساخت ماهواره اخیرا محققان به دنبال دستیابی به سایر فناوریهای نرم افزاری و سخت افزای این فناوری هستند که دراین راستا موفق به طراحی وساخت دستگاه تعیین وکنترل وضعیت ماهواره طلوع شدند.

ماهواره طلوع، نخستین ماهواره سنجش از راه دور ایران است که در 14 بهمن سال 1388- روز ملی فناوری ماهواره ای- رونمایی شد. این ماهواره توسط ماهواره بر "سیمرغ" قابل پرتاب است و دارای فناوریهایی مانند محموله تصویربرداری، کنترل وضعیت مکانیزم ها و سلولهای خورشیدی است. ماموریت اصلی این ماهواره، تصویربرداری تک طیفی با تفکیک پذیری 50 متر، ذخیره و ارسال داده های تصویر به ایستگاههای زمینی است.

با توجه به ویژگی های تصاویر ماهواره طلوع از آن می توان در اموری چون نقشه برداری زمین در مقیاس بزرگ، مطالعه و بررسی حوضچه های آبی و دریا، مشاهده و ارزیابی تخریب منابع انسانی، بررسی علوم کشاورزی، جنگلی، مشاهده پوشش ابرها، پراکندگی انسانی و ارزیابی بلایای طبیعی نظیر زلزله،‌ سیل‌ و آتش سوزی بهره مند شد.

این محققان در گام بعدی اقدام به طراحی و ساخت دستگاهی برای تعیین و کنترل وضعیت این ماهواره شدند.

ماهواره زهره

طراحی و ساخت ماهواره زهره از اوایل انقلاب در دستورکار قرار گرفت که درسالهای اخیر به عنوان یک ماهواره ملی بومی مطالعه بر روی آن آغاز شد. این ماهواره دارای ماموریت های مختلف است که در سالهای آتی پرتاب خواهد شد.

ماهواره نوید

نخستین ماهواره ملی- دانشجویی ایران با عنوان "نوید" توسط دانشگاه علم و صنعت ایران طراحی و ساخته شده و در روز 14 بهمن سال گذشته مصادف با روز ملی فناوری ماهواره ای رونمایی شد. ماموریت این ماهواره تصویربرداری از زمین با وضوح تصویر 750 متر و به صورت تک باند است.

این ماهواره با وزن 40 کیلوگرم به منظور استقرار در مدار پایین طراحی شده است. ارتباط ماهواره با ایستگاه زمینی از طریق سه فرستنده و گیرنده در باندهای VHF و UHF صورت می گیرد و انرژی آن توسط صفحات خورشیدی نصب شده بر بدنه جانبی سازه ماهواره در کنار باتری و بهره گیری از تنظیم کننده ها و مبدلهای ولتاژ تامین می شود.

ماهواره سینا

ماهواره سینا نخستین ماهواره و کاوشگر فضایی ایران است. این ماهواره که در روز پنجشنبه 6 آبان ماه سال 84 به فضا پرتاب شد با موفقیت در مدار اختصاصی ایران قرار گرفت.

سنجش از راه دور و دریافت، ذخیره و ارسال داده های مخابراتی دو ماموریت این ماهواره است که بخش سنجش از دور، در موارد کشاورزی، تشخیص پوشش زمین ازنظر گیاهی، تغییرات ژئولوژیک مانند سیل وآتشفشان و غیره کاربرد خواهد داشت.

تلاش ایران برای پرتاب ماهواره جهان اسلام

به گزارش مهر، محققان کشور با همراهی کشورهای جهان اسلام پس از موفقیت های ایران در پرتاب ماهواره ها و قرار دادن آن در مدار به دنبال پرتاب ماهواره جهان اسلام هستند. این ماهواره که با نام "بشارت" طراحی و ساخته می شود از سوی ایران و با همکاری برخی کشورهای عربی، ترکیه، پاکستان و مالزی آماده پرتاب خواهد شد.

طبق گفته رضا تقی پور وزیر ارتباطات در منطقه خاورمیانه کشور ترکیه می تواند در این زمینه مشارکت داشته باشد. همچنین برخی کشورهای عربی، پاکستان و مالزی با توجه به فناوریهای محدودی که در این عرصه دارند چنانچه مایل باشند و قبول مسئولیت کنند برای ساخت قسمتهای مختلف پروژه به همکاری گرفته می شوند.

این ماهواره قرار است با همکاری مشترک کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی به فضا پرتاب شود. شنیده ها حاکی از آن است که هسته اصلی پرتاب ماهواره بشارت، ایران خواهد بود.

-----------------------------
  گزارش: مریم رضایی

 ما مي توانيم ....

دوشنبه 18/11/1389 - 16:42 - 0 تشکر 280577

گزارش تصویری
برای دیدن عكس های بیشتر روی لینك منبع كلیك كنید.


 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی