دانش و فن آوری (بازدید: 1227)
يکشنبه 17/11/1389 - 9:10 -0 تشکر 280034
تصاویر فوران کوه آتشفشان کریشما در ژاپن/ قدرتمندترین فوران آتشفشانی ژاپن


قله آتشفشانی "شینموداک" از رشته کوه های آتشفشانی "کریشیما" در ژاپن از روز چهارشنبه آغاز به فوران کرده که این فوران در تاریخچه 52 سال گذشته این آتشفشان یکی از قدرتمندترین فورانها به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، این فوران عظیم تمامی روستاها و مزارع نزدیک را در زیر خاکستر مدفون کرد و باعث شد مقامات محلی از ساکنان بخواهند این منطقه را به شعاع دو کیلومتر تخلیه کنند.

کوهستان کریشیما بخشی از مجموعه آتشفشانی متشکل از 20 قله آتشفشانی در جزیره جنوبی "کیوشو" ژاپن است. این منطقه در فیلم "تو تنها دوبار زندگی می کنی" محصول سال 1967 به عنوان پایگاه سری شخصیت تبهکار فیلم نمایش داده شد. با وجود اینکه آتشفشان کریشیما معمولا فعال است اما این انفجار یکی از قدرتمندترین فورانهای این کوهستان طی 52 سال گذشته بوده است.

 

منبع: خبرگزاری مهر

 

 ما مي توانيم ....

يکشنبه 17/11/1389 - 9:17 - 0 تشکر 280036

 سازمان هواشناسی ژاپن در روز چهارشنبه سطح هشدار آتشفشانی را بالا برد و از ساکنان نزدیک به قله درخواست کرد هرچه سریعتر منطقه را تخلیه کنند. متخصصان آتشفشانی در این سازمان معتقدند این فوران پیش زمینه فورانی عظیمتر نخواهد بود:

رشته های رعد و برق بر فراز فوران توده های خاکستر و ماگما


رعد و برقهای آتشفشانی هنوز یکی از اسرار کوه های آتشفشان به شمار می رود
برخی گمان می کنند منشاء این رعدها می تواند تعامل سیلس باردار موجود در ماگماها با اتمسفر باشد

توده ای متراکم و عظیم از خاکستر

 تصویر ماهواره ای از فوران آتشفشانی


ماهواره GOSAT پیش از افزایش فعالیتهای آتشفشان این تصویر را به ثبت رسانده است

این ماهواره با هدف کنترل سطح گازهای گلخانه ای به مدار زمین ارسال شده است

منبع: خبرگزاری مهر

 ما مي توانيم ....

يکشنبه 17/11/1389 - 9:21 - 0 تشکر 280037

تصاویر ماهواره ای از فوران آتشفشان ژاپن

ماهواره ناسا تصاویری از فوران مواد مذاب از آتشفشان "شینموئه داک" واقع در جنوب ژاپن تهیه کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، در تصاویری که ماهواره ناسا روز پنجشنبه سوم فوریه 2011 از قله کوه "شینموئه داک" بین "میازاکی" و "کاگوشیما" تهیه کرده است خاکسترها و مواد مذاب آتشفشانی که از این کوه فوران می کنند به وضوح دیده می شوند.

بیش از هزار نفر در جنوب ژاپن در پی فوران این آتشفشان این منطقه را ترک کردند و به دلیل گسترش توده خاکستر ناشی از این فوران در هوا بسیاری از پروازهای فرودگاههای این کشور متوقف شده اند.

براساس گزارش رویترز، آتشفشان "شینموئه داک" واقع در جزیره "کیوشو" یکی از 20 کوه آتشفشانی رشته کوه "کریشما" است. این آتشفشان 26 ژانویه فوران کرد.

آخرین فوران این کوه در 1959 رخ داده بود. در فعالیت جدید این آتشفشان، "شینموئه داک" توده های خاکستر را تا ارتفاع حدود 3 کیلومتری (9 هزار و 800 پایی) پرتاب کرد که این توده ها در جریان باد تا ارتفاع 15 هزار پایی (4.57 کیلومتری) بالا رفتند.

 ما مي توانيم ....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی