انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 368)
جمعه 15/11/1389 - 22:4 -0 تشکر 279545
حجت راستین

امام، حجت خدا بر همه آفریدگان است. از این رو، نه تنها به تمامی زبان ها و لهجه ها آشناست؛ بلکه به زبان همه حیوانات نیز آگاه است. سلیمان جعفری می گوید: «با حضرت رضا علیه السلام در باغی بودیم؛ ناگاه گنجشکی با پریشانی نزد آن حضرت آمد و صیحه زد و هر چه توان داشت، فریاد کشید. امام به من فرمود: آیا می دانی این گنجشک چه می گوید؟ گفتم: نه، خدا و رسول و فرزند رسول خدا داناتر است. امام فرمود: «به من می گوید: ماری کنار آشیانه ام آمده و می خواهد بچه های مرا بخورد. به داد من برسید. حال، سلیمان برخیز و این چوب را بگیر و آن مار را بکش». سلیمان می گوید: برخاستم و مار را کشتم و آن بچه گنجشک را از آسیب آن مار حفظ کردم.

جمعه 15/11/1389 - 22:0 - 0 تشکر 279541

در هر زمان، معجزه پیغمبران با توجه به نیازهای آن عصر با هم تفاوت داشت. امام رضا علیه السلام در این زمینه فرمودند: «هنگامی که خداوند موسی بن عمران را به پیامبری برانگیخت، سحر و جادو بر مردم چیره بود. از این رو، خداوند به موسی معجزه ای داد که سحر آنان را باطل کند. در زمان حضرت عیسی علیه السلام ، مردم گرفتار بیماری های درمان ناپذیر بودند. خداوند معجزه ای به وی عطا کرد که مردم از داشتن همانند آن ناتوان بودند. مردم زمان پیامبر اسلام حضرت محمد صلی الله علیه و آله ، اهل شعر و ادب بودند و خداوند بر پیامبر، قرآنی نازل کرد که موعظه ها و احکامش برترین بود ومردم از آوردن مانند آن عاجز بودند و این چنین حجت خدا بر مردم تمام می شود». در این لحظه، ابن سِکّیت، ادیب معروف از امام می پرسد: کنون حجت خداوند بر مردم چیست؟ امام فرمود: «عقل و اندیشه، حجت خدا بر خلق است. با عقل می توانند راستگو را تشخیص دهند و او را تصدیق کنند و دروغگویان را بشناسند و تکذیب نمایند».

جمعه 15/11/1389 - 22:3 - 0 تشکر 279544

گروهی از دوستداران امام رضا علیه السلام از راه دور برای دیدار ایشان به مدت دو ماه پی در پی به در خانه وی می آمدند. امام اذن ورود نمی داد تا این که آنان گفتند: ما از شیعیان پدرتان امیرمؤمنان هستیم. دشمنان از این که شما اجازه ورود نمی دهید، ما را سرزنش می کنند. آن امام اذن ورود داد. به حضور ایشان رفتند، ولی باز آن حضرت به آنان بی اعتنا بود. از این رو گفتند: ای پسر رسول خدا، چه شده که این گونه با ما بی مهری می کنی؟ امام علیه السلام این آیه را تلاوت فرمود: «ناگواری هایی که به شما می رسد، به دلیل کارهایی است که انجام داده اید». آن گاه فرمود: «شما ادعا می کنید شیعه علی هستید، ولی در انجام واجبات کوتاهی می کنید. در ادای حقوق برادران دینی سست هستید. اگر کردارتان با گفتارتان تطبیق نکند، به هلاکت می رسید؛ مگر این که توبه کنید و جبران نمایید تا مشمول رحمت الاهی شوید». سپس آنان توبه کردند و آن گاه حضرت احترام شایانی کرد و یکایکشان را در آغوش گرفت.

جمعه 15/11/1389 - 22:11 - 0 تشکر 279546

سلام

مطلب خوبیه....كه اید بهش دقت كرد....

راستی، ماشاالله چقدر مطلب...! تا اومدم تو انجمن....!! امیدوارم همیشه اینطور موثر باشید...مطالبتون جالبه

یاعلی

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی