بهداشت و سلامت (بازدید: 19071)
شنبه 13/11/1386 - 13:28 -0 تشکر 27948
علت گریه نوزاد و راه حل آن

نوزادان گریه می كنند و هیچ راهی برای خلاصی از گریه آنها وجود ندارد. از آنجا كه نوزاد نمی تواند حرف بزند، گریه او ممكن است برای والدینش نگران كننده باشد و از خود بپرسند “از كجا بفهمیم مشكلش چیست؟” فهمیدن علت گریه نوزاد ممكن است در آغاز دشوار باشد ولی باید توجه داشت كه قسمت بزرگی از بچه بزرگ كردن آزمون و خطاست و والدین خیلی زود یاد خواهند گرفت كه چگونه نیاز های كودك خود را پیش بینی كنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از نی نی سایت،  دلایل زیر شایع ترین دلایل گریه نوزاد هستند و نوزاد با گریه خود در واقع می خواهد مشكلش را به شما بفهماند:

چرا كودكتان گریه می كند

من گرسنه ام
وقتی یاد بگیرید كه نشانه های گرسنه بودن كودك خود (مثل نق نق كردن، سر و صدا راه انداختن و دنبال پستان مادر گشتن هنگامی كه او را در آغوش می گیرید) را بشناسید مشكلاتتان در سیر كردن او قبل از اینكه گریه كند كمتر می شود. وقتی كودكتان گریه می كند اول مطمئن شوید كه گرسنه نیست. شیر دادن ممكن است سبب قطع گریه كودك نشود ولی اگر می خواهد همچنان شیر بخورد بگذارید به خوردن ادامه دهد . بعضی اوقات شیرخواران حتی بعد از اینكه شروع به شیر خوردن می كنند به گریه كردن ادامه می دهند اما شما به شیر دادن ادامه دهید چون هنگامیكه معده اش پر شود از گریه كردن دست بر می دارد.

پوشكم را عوض كنید
بعضی كودكان به مجرد اینكه به تعویض پوشك نیاز داشته باشند سر و صدایشان در می آید اما بعضی دیگر اینطور نیستند. در هر صورت این هم یكی از دلایل گریه كردن كودك است و خوشبختانه هم فهمیدن آن راحت است و هم حل كردن آن.

سردم است؛ گرمم است
كودكان شیر خوار دوست دارند لباس زیاد و گرم داشته باشند. (بعنوان قاعده هر چند تا كه خودتان لباس پوشیده اید و از نظر دما احساس راحتی می كنید باید یك لایه بیشتر به كودك شیرخوارتان بپوشانید.) بنابراین گریه كودك ممكن است به این علت باشد كه سردش شده است (مثلاً موقعیكه كودك لخت است و شما در حال عوض كردن او هستید). بهتر است یاد بگیرید كه چطور كودكتان را سریعتر و قبل از اینكه سردش شود عوض كنید. توجه كنید كه كودك را زیادی نپوشانید چون احتمال گریه كردن كودك وقتی كه گرمش است در مقایسه با وقتی كه سردش است كمتر است (اگر هم گریه كند خفیف تر است).

مرا در آغوش بگیرید
كودكان شیر خوار آغوش و نوازش زیادی نیاز دارند. آنها دوست دارند صورت والدین خود را ببینند، صدایشان را بشنوند، به صدای قلبشان گوش كنند، و حتی می توانند بوی منحصر بفردشان (بخصوص شیر مادر را) تشخیص دهند. بعد از شیر خوردن، آروغ زدن و عوض شدن دوست دارند كه شما آنها را در آغوش بگیرید. ممكن است شما فكر كنید كه با این كار دارید كودكتان را “لوس” با می آورید ولی نگران نباشید؛ این مسئله در چند ماه اول زندگی اصلاً مطرح نیست. البته كودكان از نظر اینكه چقدر بخواهند كه شما آنها را در آغوش بگیرید با هم فرق دارند. بعضی از كودكان توجه زیادی را می طلبند و در مقابل بعضی دیگر می توانند مدت زیادی آرام بنشینند. اگر كودكتان توجه شما را می خواهد او را در آغوش بگیرید و یا در كنار خود بگذارید.

دیگه بسه!
هر چند كودكان شیر خوار به توجه زیادی نیاز دارند ولی ممكن است دچار “تحریك بیش از حد” نیز بشوند. گاهی كودك بعد از گذراندن یك روز تعطیل در میان افراد خانواده و بستگان و یا در انتهای هر روز ظاهراً بدون دلیل و بیش از حد طبیعی گریه می كند. فیلتر كردن تمامی تحریك های محیطی (شامل نور، صدا، بغل به بغل شدن) معمولاً برای نوزادان آسان نیست و این می تواند سبب خستگی آنها بدلیل فعالیت زیاد شود. در این شرایط نوزاد با گریه كردن خود در واقع می گوید “دیگه بسه!”. این مسئله معمولاً وقتی رخ می دهد كه كودك خسته است. سعی كنید كودكتان را به جایی آرام و ساكت ببرید و بعد ببنید می توانید او را بخوابانید یا نه.

حالم خوب نیست
اگر تازه به كودك خود شیر داده اید و می دانید كه راحت هم هست (گاهی كودك ممكن است بخاطر یك مسئله خیلی كوچك و پیش پا افتاده نظیر گیر كردن یك تار مو دور انگشت پایش و یا تماس مارك لباس با پوستش احساس ناراحتی كند) ولی كودك همچنان گریه می كند درجه حرارتش را اندازه بگیرید تا مطمئن شوید مریض نیست. گریه ناشی از بیماری معمولاً با گریه ناشی از گرسنگی فرق می كند و شما خیلی زود این را می فهمید.

هیچكدام از موارد بالا
بعضی اوقات دست آخر هم نمی فهمید چرا كودكتان گریه می كند. بعضی اوقات كودكان گریه می كنند و بسادگی نمی شود آرامشان كرد. این گریه كردن ممكن است از چند دقیقه گریه شدید تا كولیك كامل طول بكشد. كولیك عبارتست از گریه غیر قابل تسكین بمدت 3 ساعت در روز و حداقل 3 روز در هفته. حتی اگر كودك سه ساعت هم گریه نكند باز هم تحمل این وضعیت برای والدین سخت است. در صورتیكه علت گریه كودك دلایل بالا نبود راه های زیر را امتحان كنید.

علت گریه كودكم را نمی دانم. چكار باید بكنم؟

كودك را بپوشانید و در آغوش بگیرید
نوزادان دوست دارند همان احساس گرما و امنیت درون رحم را تجربه كنند. پس كودكتان را قنداق كنید و سرش را روی شانه تان بگذارید. توجه داشته باشید كه قنداق كردن و در  آغوش گرفتن ممكن است برای بعضی كودكان ایجاد محدودیت فیزیكی كند. ممكن است این كودكان به پستانك یا تكان تكان دادن بهتر جواب دهند.

استفاده از ریتم
نوزاد عادت به شنیدن صدای قلب مادر دارد و یكی از دلایلی هم كه دوست دارد در آغوش و نزدیك مادر باشد همین است. ولی به جای آن می توانید برای كودكتان موزیك ملایم بگذارید و یا برایش لالایی بخوانید و یا فقط او را كنار یك صدای یكنواخت مثل صدای هواكش قرار دهید.

تكان تكان دادن
گاهی تنها تكان تكان دادن كودك و راه رفتن می تواند او را آرام كند. بعضی اوقات هم می توانید او را در گهواره و یا Rocking chair بگذارید و تكان دهید. گردش با اتومبیل هم می تواند در این مواقع كمك كننده باشد.

مالیدن شكم
مالدین پشت یا شكم نوزاد یكی از آرام بخش ترین كارهایی است كه می توانید بكنید بویژه اگر گریه كودك ناشی از گاز روده ها باشد كه در بعضی كودكان كولیكی دیده می شود.

مكیدن
حتی موقعی كه كودك گرسنه نیست، مكیدن به آرام شدن ضربان قلب كودك، شل شدن معده، و كاهش دست و پا زدن او كمك می كند. در این مواقع پستانك بسیار كمك كننده است.

مواظب خودتان هم باشید
هیچ كودكی تا حالا از گریه كردن نمرده است! ولی گریه كودك می تواند استرس زیادی به پدر و مادر جدید وارد كند. شما در این مدت بسیار بی خوابی كشیده اید و ممكن است ندانید چكار كنید. مادران به اندازه كافی به دلیل  تغییرات هورمونی دچار هیجانات هستند. پدران هم ممكن است ندانند كه چه نقشی می توانند در مراقبت از كودكشان ایفا كنند و اینكه تمام توجه همسرشان به كودك نورسیده است خود استرسی برای آنهاست. حالا كودكی را هم كه در حال گریه كردن است به این دو نفر اضافه كنید تا ببینید كه چگونه بسیاری از والدین سرشار از احساس بی كفایتی می شوند. اگر مطمئنید كه نیاز های كودكتان را پاسخ گفته اید و سعی كرده اید كه آرامش كنید ولی همچنان گریه می كند زمان آن است كه كمی هم به خودتان برسید تا از پا نیفتید:

كودكتان را روی تخت بگذارید و بگذارید مدتی گریه كند (نترسید هیچ اتفاقی نمی افتد!)
از دوستان و بستگانتان راهنمایی بگیرید (حضور مادر بزرگ ها در این مواقع واقعاً نعمتی است!)
كمی استراحت كنید و بگذارید فرد دیگری از كودك مراقبت كند.
نفس عمیق بكشید.
با خودتان تكرار كنید: “كودك من مشكلی ندارد و گریه صدمه ای به او نمی زند. مشكلش فقط این است كه نمی تواند بگوید چه می خواهد.”
خوشبختانه كودكان (و والدینشان) بسیار انعطاف پذیرند و حتی بدترین شرایط را نیز بالاخره از سر می گذرانند. معمولاً از 8 تا 12 ماهگی به بعد كودك بهتر می تواند خودش را آرام كند و بسیاری از این گریه ها دیگر اتفاق نمی افتد.

برگرفته از : سلامت نیوز

برگرفته از سایت لوسه

جمعه 19/4/1388 - 11:23 - 0 تشکر 130959

فلج مغزی ذر نوزادان:

نوزادان مبتلا به فلج مغزی را دریابیم
وقتی از فلج شدن دست یا پا صحبت می‌كنیم همه ما می‌توانیم به‌راحتی آن را تصور كنیم، اما وقتی از فلج مغزی صحبت به میان می‌آید، شاید برای خیلی‌ها غیرقابل تصور باشد كه مغز هم بتواند فلج شود و این‌كه اصلا فلج‌شدن مغز چگونه است.

فلج مغزی(cp) واژه‌ای است كه برای توصیف وضعیتی استفاده می‌شود كه در آن حركات بدن و هماهنگی عضلات مختل می‌شود. این حالت از آسیب یك یا چند ناحیه از مغز در دوره جنینی یا نوزادی ناشی می‌شود. كسی كه به فلج مغزی مبتلا می‌شود، به علت آسیب مغزی دچار فلج‌شدگی بعضی از عضلات بدن می‌شود. این كودكان نمی‌توانند همانند هم‌سن و سال‌هایشان به راه رافتن، حرف‌زدن، غذاخوردن یا بازی كردن بپردازند.

فلج مغزی پیش‌رونده و مسری نیست. البته این بیماری قابل درمان هم نیست، ولی آموزش به بیمار و استفاده از تكنولوژی موجود می‌تواند تا حدی در بهبود زندگی این افراد نقش داشته باشد.

فلج مغزی؛ بیماری با علل ناشناخته

علت بیشتر موارد فلج مغزی ناشناخته است. بنابراین هنوز نمی‌توانیم علت فلج مغزی را در بیشتر كودكان مبتلا به فلج مغزی مادرزادی ارزیابی كنیم. البته می‌دانیم كه بیشترین خطر فلج مغزی نوزادان نارس را تهدید می‌كند. نوزادان كوچكی كه در 5 دقیقه اول پس از به دنیا آمدن گریه نمی‌كنند، بیش از 4 هفته زیر دستگاه می‌مانند و آنهایی كه دچار خونریزی مغزی شده‌اند. نوزادانی كه اختلال مادرزادی قلب، كلیه یا نخاع دارند نیز در خطر بیشتری برای ابتلا به فلج مغزی قرار دارند. تشنج در نوزادی كه تازه به دنیا آمده است نیز خطر فلج مغزی را افزایش می‌دهد.

بیشتر كودكان مبتلا به فلج مغزی ناهنجاری مادرزادی مغزی دارند. وقتی فلج مغزی تشخیص داده می‌شود، معمولا والدین احساس گناه می‌كنند و فكر می‌كنند كه چه كار اشتباهی انجام داده‌اند كه باعث این واقعه شده است. البته این والدین باید بدانند كه درست است مراقبت هنگام تولد مناسب نقش مهمی در جلوگیری از اختلالات نوزادی ایفا می‌كند، اما گاهی اوقات مشكلات مادرزادی حتی وقتی والدین همه دستورات پزشك را اجرا می‌كنند نیز رخ می‌دهند.

نشانه‌های زودهنگام و تاخیری یك بیماری

نشانه‌های فلج مغزی معمولا در اوایل نوزادی كشف نمی‌شوند و به مرور با بلوغ سیستم عصبی كودك مشخص می‌شوند. اولین نشانه‌ها شامل تاخیر رشدی مانند گردن گرفتن، غلت زدن، نشستن بدون كمك، چهار دست و پا رفتن یا راه افتادن است. شكل‌گیری دست غالب قبل از 18 ماهگی از نشانه‌های زودهنگام فلج مغزی است. در این حالت به علت ضعف ماهیچه‌های یك طرف كودك بیشتر كارها را با دست دیگر انجام می‌دهد. هرچه شـدت آسـیـب مـغزی بیشتر باشد مشكلات و نـاتـوانـی‌هـای كودك شدیدتر خواهد بود و تـشـخـیـص آنـهـا آسـان‌تر می‌شود. در این كودكان وضعیت ماهیچه‌ها غیرطبیعی است و ماهیچه‌ها بیش از اندازه سفت یا شل می‌شوند و كودك اندام‌های خود را در وضعیت نامناسبی نگه می‌دارد.

اختلالات اسكلتی هم به صورت كوتاه شدن اندام‌های یك سمت بدن در بعضی از كـودكـان دیـده مـی‌شـود. در ضـمن بعضی از كودكان و نه همه آنها به عقب‌ماندگی ذهنی دچار می‌شوند. به طور كلی هرچه عقب‌ماندگی شدیدتر باشد ناتوانی كودك بیشتر خواهد بود.

صحبت كردن از حركات ماهیچه‌های زبان، گلو و دهان ناشی می‌شود. بعضی از كودكان مبتلا به فلج مغزی نمی‌توانند به درستی این ماهیچه‌ها را كنترل كنند بنابراین دچار اختلال تكلم می‌شوند، حتی ممكن است بعضی از آنها با اختلال بلع مواجه شوند. از دست دادن نسبی شنوایی، مشكلات بینایی مانند انحراف چشم، خرابی زودهـنـگـام دندان‌ها و مشكل كنترل ادرار و مدفوع از دیگر نشانه‌های ابتلا به فلج مغزی است كه با شیوع متفاوت در مبتلایان به این بیماری مشاهده می‌شود.

علائمی كه با مشاهده آنها باید به پزشك مراجعه كنید

اگر كودكتان نارس به دنیا ‌آمده، وزن هنگام تولد كم داشته و دچار عوارض ناشی از زایمان شده است، باید در طول زمان به دقت از نظر نشانه‌های فلج مغزی بررسی و پایش شود. بنابراین با مشاهده هر یك از موارد زیر در اولین فرصت كودك را برای معاینه بیشتر نزد پزشك ببرید: كودكتان تشنج دارد یا این‌كه حركاتش پرشی و ناگهانی یا ناهماهنگ و آرام به نظر می‌آید. ماهیچه‌‌های كودكتان سفت یا بیش از حد شل است. اگر كودكتان با رسـیـدن به سن یك ماهگی در پاسخ به صداهای بلند چشم‌هایش را نمی‌بندد باید او را به پزشك نشان دهید. همچنین كودكتان باید در 4 ماهگی بتواند سرش را به سمت صدا برگرداند و دستش را برای گرفتن اسباب‌بازی دراز كند. به علاوه كودك شما باید قادر باشد در 7 ماهگی بدون كمك دیگران بنشیند. از دیگر نشانه‌هایی كه باید به آن توجه كنید این است كه كودكتان باید بتواند با رسیدن به 12 ماهگی لغات را به زبان بیاورد. با نگاه كردن به ظاهر كودك خود نیز می‌توانید نكات مهمی را دریابید. به عنوان مثال به چشم‌های كودكتان نگاه كنید تا انحراف نداشته باشند. همچنین راه رفتن او را زیر نظر بگیرید و اگر مشاهده كردید كه او قدم‌های نامناسبی برمی‌دارد او را نزد پزشك ببرید.

مواردی كه بیان شد از نشانه‌های قابل توجه فلج مغزی هستند. در صورت مشاهده هرگونه مشكلی كه بیانگر عدم كنترل روی حركات و ماهیچه‌ها باشد باید كودكتان را به پزشك نشان دهید.

تشخیص و درمان فلج مغزی

یك آزمون قطعی برای تشخیص فلج مغزی وجود ندارد بلكه تـشـخیص این بیماری توسط معاینه پزشك و مجموعه‌ای از آزمون‌های تشخیصی آزمایشگاهی صورت می‌گیرد. از روش‌های تـصـویـربرداری مغزی نیز برای بررسی ساختار مغز و كشف ناهنجاری‌های آن استفاده می‌شود. همچنین از نوار مغزی)EEG( بـرای تـشـخیص فلج مغزی ناشی ازتشنج و همچنین از نوار عضله)EMG( و آزمون هدایت عصبی)NCS( برای افتراق فلج مغزی از سایر اختلالات ماهیچه‌ای و عصبی استفاده می‌شود.

باید بدانید كه برای فلج مغزی درمان قطعی وجود ندارد و در واقع ما با درمان‌های حاضر سعی می‌كنیم تا ناتوانی‌های نـاشـی از فـلـج مـغـزی را كـاهـش دهیم. درمان توان‌بخشی این كودكان كه موجب بهبودی فعالیت‌های روزمره آنها می‌شود از مراحل مختلفی تشكیل می‌شود. در جریان درمان فیزیكی نرمش‌هایی به كودك داده می‌شود تا قدرت و هماهنگی عضلات وی بهتر شود.

برای بعضی از كودكان ممكن است از آتل‌ها و نگهدارنده‌های ویژه‌ای برای نشستن و راه رفتن استفاده شود. اسپاسم عضلانی توسط تزریق داروهای شل‌كننده عضله برطرف می‌شود و این كار موجب افزایش دامنه حركت، كاهش بدشكلی و پاسخ بهتر به درمان فیزیكی می‌شود. به علاوه در صورتی كه كودك مبتلا به مشكل زمینه‌ای مانند تشنج، مشكل در غذا خوردن، اختلال بینایی و... باشد باید درمان لازم صورت گیرد. بیشتر كودكان مبتلا به فلج مغزی دچار مشكلات روحی و رفتاری می‌شوند به همین جهت ترتیب دادن جلسات روانپزشكی می‌تواند مثمرثمر باشد.

زندگی با فلج مغزی دشوار است. اما با مراقبت مناسب و آموزش می‌توانید زندگی كودكتان را به حالت معمول نزدیك‌تر كنید. شما باید تلاش بیشتری به خرج دهید تا كودكتان بتواند با زندگی سازگار شود و در آینده مستقل باشد. مواردی از كودكان مبتلا به فلج مغزی وجود داشته‌اند كه در آموزش پیشرفت قابل توجهی داشتند. حتی بعضی از آنها توانسته‌اند وارد دانشگاه شده و فارغ‌التحصیل شوند و مانند یك انسان مستقل بزرگسالی خود را سپری كنند.

علت بیشتر موارد فلج مغزی ناشناخته است. بنابراین هنوز نمی‌توانیم علت فلج مغزی را در بیشتر كودكان مبتلا به فلج مغزی مادرزادی ارزیابی كنیم. البته می‌دانیم كه بیشترین خطر فلج مغزی نوزادان نارس را تهدید می‌كند. نوزادان كوچكی كه در 5 دقیقه اول پس از به دنیا آمدن گریه نمی‌كنند، بیش از 4 هفته زیر دستگاه می‌مانند و آنهایی كه دچـار خـونـریـزی مغزی شده‌اند. نوزادانی كه اختلال مادرزادی قلب، كلیه یا نخاع دارند نیز در خطر بیشتری برای ابتلا به فلج مغزی قرار دارند. تشنج در نوزادی كه تازه به دنیا آمده است نیز خطر فلج مغزی را افزایش می‌دهد.

بیشتر كودكان مبتلا به فلج مغزی ناهنجاری مادرزادی مغزی دارند. در كل باید گفت همانطور كه در نمودار مقابل مشخص است عوامل مختلف با درصد ابتلا‌ی متفاوت می‌توانند باعث تولد نوزاد با مشكلا‌ت و نارسایی‌های مغزی شوند.

منبع:جام جم آنلاین

کاش در اين رمضان لايق ديدار شويم

سحري بانظرلطف توبيدار شويم

کاش منت بگذاري به سرم مهدي جان

تا که همسفره تو  لحظه ي ديدار شويم

 

شنبه 20/4/1388 - 18:7 - 0 تشکر 131479

خوب دیگه طبیعی هست نوزاد باید گریه کنه نکنه که نمیشه

هر قدمی که از خداوند دور شوی،ده قدم از بشریت دور شده ای.

معاش خود را چنان تامین کن که باعث قطع معاش دیگری نشود.

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.