سينما و تلویزیون (بازدید: 1095)
دوشنبه 11/11/1389 - 14:54 -0 تشکر 278437
سیمای فجر انقلاب در شبکه های سیما

جام جم آنلاین: شبکه های سیما ، به مناسبت فرا رسیدن ایام مبارک دهه فجرانقلاب اسلامی ، برنامه های ویژه ای و متنوعی درقالب های نمایشی ، گفتگو، گزارشی ، مستند، سخنرانی ، ترکیبی ، انیمیشن ومسابقه تولید کرده اند که دردهه مبارک فجر از رسانه ملی پخش خواهد شد .

شـبـکـه یـک

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روابط عمومی سیما، همزمان با آغازدهه مبارک فجرشبکه یک سیما برنامه های ویژه ای را به این مناسبت تولید کرده است که ازاین شبکه پخش خواهد شد.

ویژه برنامه های شبکه یک سیما درحالی آغازمی شوند که دربین آنها مجموعه نمایشی « تبریز در مه » وفیلم تلویزیونی «چالسیو» و چندین برنامه مستند، گزارشی وسخنرانی دیده می شود .

پخش مجموعه نمایشی 26 قسمتی « تبریز در مه» که به بخش هایی از زندگی فتحعلی شاه و عباس میرزا و جنگ های ایران و روسیه می پردازد ، هرشب ( به جز دوشنبه و جمعه) ساعت 20 ادامه پیدا می کند.
جمشید مشایخی ، محمد مطیع، محمدرضا شریفی نیا، حسام نواب صفوی ، الهام حمیدی ، داریوش كاردان ، رزیتا غفاری ، سعید امیر سلیمانی ، ارژنگ امیرفضلی ، سید جواد هاشمی ، ژیلا سهرابی ، زهیر یاری ، حسین محب اهری ، شهرام عبدلی و امیر دژاكام ازجمله بازیگران این مجموعه نمایشی هستند.
برخی عوامل مجموعه نمایشی « تبریزدرمه » عبارتند از: کارگردان: محمد رضا ورزی ، تهیه کننده : علی لدنی ، تدوین : یلدا جبلی ، طراح گریم: شهرام خلج، مدیرتصویربرداری : فرشاد خالقی، صدابردار: مهران ملكوتی ، مدیرتولید : تینا پاكروان، دستیاراول كارگردان و برنامه ریز: مسعود عجمی ، جانشین تولید: وحید مشاری، جلوه های ویژه میدانی: حمید رسولیان.

موضوع فیلم سینمایی «چالسیو» که جمعه 22 بهمن ماه ساعت 16 پخش می شود ، درمورد شکنجه گران ساواک می باشد که طی نقشه ای درمنطقه جنگی به دست نیروهای انقلابی می افتند و موجب سرافکندگی نیروهای ساواک می شود.

درمستند 6 قسمتی « شهدای انقلاب » شبکه یک سیما به موضوع روایت فتح و شهدای انقلاب پرداخته شده است.این مستند از16بهمن هرروزبه جزجمعه ها ساعت 15/18روی آنتن می رود .

جمعه ها ساعت 18 مجموعه سخنرانی دکترحسن رحیم پورازغدی با موضوع " واکاوی عوامل موثر درپیروزی انقلاب اسلامی" ازبرنامه « طرحی برای فردا » پخش می شود.

علاوه براین جشنواره فیلم های سینمایی به این مناسبت، فیلم های سینمایی با موضوع انقلاب اسلامی، از قبیل مدرک جرم ، تشریفات و سناتور، از 12 بهمن ساعت 24 در ابتدای برنامه های سیمای شبانه پخش می شود.

در بخش برنامه های ترکیبی « صبح بخیر ایران» و «هفته به هفته» به تهیه کنندگی امیرعباس حدسنی از گروه اجتماعی نیز با گزارش های مردمی و مصاحبه با چهره های شاخص حاضر درانقلاب و همچنین پخش سرود و تصاویر مستند از سال های منتهی به پیروزی انقلاب از بخش های تشکیل دهنده این برنامه است.

علاوه بر این دو برنامه، بخش ویژه ای با عنوان «نگاه امام و انقلاب اسلامی به زن و خانواده» در برنامه " سیمای خانواده " به تهیه کنندگی حسین سبطی از گروه اجتماعی گنجانده شده است که بینندگان در دهه فجر شاهد آن خواهند بود.

«روزگار تلخ» کاری ازگروه مستند ، روایتگراتفاقات تاریخی ازتاسیس قاجاریه تا انقلاب اسلامی با استفاده ازتصاویرآرشیوی، تصاویربازسازی شده و گفتگوی کارشناسان تاریخ است.
این برنامه که توسط محمد جوزانی تهیه و کارگردانی شده از 11 بهمن هر شب ساعت 23 به مدت ده شب پخش می شود.

« مجله انقلاب» برنامه دیگر شبکه یک سیما به مناسبت دهه فجراست که درگروه حماسه و دفاع، توسط محمد شکیبانیا در 5 قسمت 30 دقیقه ای تهیه شده و پخش آن بعد از اتمام مستند « روزگارتلخ » ساعت 23:40 آغاز می شود .

« همت ماندگار » در20 قسمت 20 دقیقه ای درگروه سیاسی توسط حسین سبطی تهیه شده است که ازجمعه شب بعد ازخبرساعت 21 این برنامه اوضاع سیاسی کشور را ازانقلاب اسلامی تا پایان جنگ تحمیلی درگفتگو با چهره های شاخص انقلاب بررسی می کند.
حسن غفوری فرد ، کمال فرازی ، آیت ا... مهدوی کنی ، سید یحیی رحیم صفوی و علی اکبر ولایتی ازشخصیت هایی هستند که دراین برنامه با آنان گفتگو شده است.

همچنین برنامه زنده «سیمای آبادی» به تهیه کنندگی فرامرز روشنی و اجرای احمد توکلی از گروه جهاد هر روز ساعت 17 و برنامه « اقتصاد انقلاب» کاری ازگروه دانش و اقتصاد ، هرروزساعت 14:40برنامه هایی هستند به معرفی رویدادها و دستاوردهای اقتصادی و جهادی کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون می پردازد.

علاوه بر این برنامه های متعدد دیگری در قالب های مختلف تهیه شده است که به صورت میان برنامه و یا درفرصت های ویژه ازشبکه یک سیما پخش خواهند شد که ازآن جمله می توان به برنامه مستند «گفتگو با انقلاب» به تهیه کنندگی سعید رشتیان در4 قسمت 30 دقیقه ای در روزهای یکشنبه ، سه شنبه و پنجشنبه ساعت 14:40وبرنامه های « تابوت خالی » و « فصل وصل » به تهیه کنندگی عبدالحمید ارجمند تولید شده درگروه تامین برنامه اشاره کرد که به ترتیب دوشنبه و جمعه 12 و15 بهمن ساعت 14:40 روی آنتن خواهد رفت.

مصاحبه های مردمی ،به همراه میان برنامه هایی با موضوع انقلاب اسلامی ازجمله برنامه های دیگری است که شبکه یک سیما برای پخش در ایام مبارک دهه فجر تدارک دیده است.

شـبـکــه دو

« بچه های بهشت »عنوان مجموعه نمایشی به کارگردانی خسرو معصومی و تهیه کنندگی فرزاد کاشف است که درمرکزسیما فیلم برای پخش ازشبکه دو سیما تولید شده است.

این مجموعه نمایشی با مضمونی اجتماعی و روایت روزهای مبارزات مردمی برای دست یابی به پیروزی انقلاب، خاطرات نوجوان دبیرستانی را به تصویرمی کشد که به نوعی درگیر شرایط روزهای باقی مانده تا پیروزی انقلاب می شود.
محمد رضایی راد فیلمنامه این مجموعه را نگارش کرده است و درآن شاهد ماجراهای جذاب و شیرین دیگری چون درست کردن روزنامه دیواری مشترک و اخذ جایزه بهترین ها، ازدواج دختری فرشباف با رئیس کارگاه فرشبافی، بازگشت مردی به نام قاسم پس از سالهای دوری از وطن با مدرک دکترای پزشکی و رویارویی با تابلویی دربلوار اطراف منزل با نام همکلاسیش که به شهادت رسیده خواهیم بود.
«بچه های بهشت» در 12 قسمت 45 دقیقه ای تولید شده است که در دهه مبارک فجرپخش می شود .
حسین محجوب، سیامک اطلسی، جمشید جهانزاده، مریم کاظمی، شیوا خسرومهر، ناصر آقایی، صالح میرزا آقایی، مریم بوبانی، جمال اجلالی، میرصلاح حسینی، روح اله مفیدی، اکبرمعززی، کاظم هژیر آزاد، بیژن افشار، باقرصحرا رودی، کامران فیوضات، اسماعیل سلطانیان، زهره صفوی و نقی سیف جمالی از بازیگرانی هستند که در این مجموعه به ایفای نقش پرداختند.
سایرعوامل این پروژه عبارتند از: مدیران تصویربرداری: منصور آذرگل؛ نظام کشفی ، صدابردار: احمد صالحی ، دستیار اول کارگردان: حمید رضا قطبی و مهدی فرخ پور، برنامه ریز: علی معصومی، گریم: حسین صالحیان ،غزال حسینی و روح ا... مفیدی ،طراح صحنه و لباس: هومن معصومی ، موسیقی: محمد کلاسی بهار، صداگذار: محمد رضا یوسفی ، تدوین : یاورتورنگ ، مدیرتولید : خلیل پرداختی

فیلم تلویزیونی « مسافر شب» به کارگردانی اکبر نصیری جوزانی و تهیه کنندگی علیرضا افخمی در گروه فیلم و سریال شبکه دو سیما تولیدشده است .

این فیلم با مضمون «اجتماعی- خانوادگی» داستان زندگی پیرزنی را به تصویر می کشد که پس از سالها همراه پسرش عازم سفر به مشهد مقدس می شود که در این راه ماجراهایی برای آنها به وقوع می پیوندد.
فیلمنامه فیلم تلویزیونی «مسافرشب» به قلم علیرضا افخمی و فیروزه قشقایی به نگارش درآمده و شبنم قلی خانی ، نیلوفر شهیدی، رحیم نوروزی، ایمان صفا، مریم بوبانی، محمد نوبرانی، میترا خواجه ئیان و حسن نجفی از بازیگرانی هستند که در این فیلم به ایفای نقش پرداختند.
« مسافر شب» با بیان تأثیر میزان عملکرد هریک از افراد بر مقبولیت زیارت هریک از ائمه و امامان و حتی قبولی دعا به درگاه معبود سعی دارد به بررسی آداب درست زیارت و تأثیر آن در زندگی و سرنوشت هریک از ما بپردازد.
سایرعوامل این فیلم که در روز 15 بهمن ساعت 18:25همزمان با شهادت امام رضا(ع) ازشبکه دو روی آنتن می رود ، عبارتند از: دستیاراول کارگردان وبرنامه ریز:مهدی آقایی، تصویربردار: حسن علی اسدی ، صدابردار: محمد شیبندی ،مجری طرح: حسین تاجیک ، طراح صحنه و لباس:علی شیرمحمدی،مدیرتولید: ابوالفضل کوه میشی تدوین: سمیرا غلام زاده

« 30 یا سی » کاری از گروه سیاسی شبکه دو سیما به موضوع فرارشاه معدوم و تحولات دوران انقلاب با تاکید برمفهوم استقلال می پردازد که 14 و 22 بهمن ساعت 18:30 به مدت 25 دقیقه روی آنتن می رود .

ویژه برنامه 13 قسمتی «همیشه بهار» کاری ازگروه کودک و نوجوان شبکه دو سیما هر روز صبح ساعت 9:25 پخش خواهد شد.

بخش نماهنگ ازموسیقی های ابتدایی پیروزی انقلاب و تصاویر دوران انقلاب ازتدارکات ویژه شبکه دو سیما می باشد.

« ماه من» ویژه برنامه ای از گروه کودک و نوجوان شبکه دو سیماست که به کارگردانی نادرشریفی و تهیه کنندگی اکرم معصومی دردهه مبارک فجرازاین شبکه پخش خواهد شد.

« ماه من » برنامه ای ترکیبی با بخش های متنوع است که در آن، مخاطبان کودک با نمایش و روایت خاطراتی از روزهای زندگی یک کودک به روزهای پرشور پیروزی انقلاب سفر خواهند کرد.
« شخصیت شناسی » ازبخش های متنوع این برنامه است که علاوه بر روایت ویژگی های شخصیتی امام خمینی (ره) به مقایسه قیام امام حسین (ع) و نهضت عاشورا با قیام رهبر کبیر انقلاب در دوران خفقان و ظلم می پردازد.
ویژه برنامه « ماه من » علاوه بر پخش وله و نماهنگ های متناسب با دهه فجر با آیتم طنز لحظات شاد و مفرحی را ایجاد می کند که این فضای مفرح همراه با مسائل آموزشی برای مخاطبان کودک خواهد بود.
بخش طنز« ماه من » به کاربرد صحیح واژه ها توسط کودکان و نوجوانان، نوع ارتباط بین فرزندان و والدین، دست یافتن نوجوانان و حتی کودکان به یک هدف ازطریق تفکر صحیح بر روی آن که به صورت تهیه هدیه ازسوی یک کودک برای مادرش بیان می شود از موضوعات متنوع برنامه « ماه من » است که در 11 قسمت 40 دقیقه ای درایام دهه فجر از شبکه دو سیما پخش می شود.
سایرعوامل این برنامه عبارتند از: نویسنده: نادرشریفی و بیتا خارستانی ، بازیگران: علیرضا کریم خانی ـ حسن نوری ـ مریم رادمنش ، طراح صحنه: بهاره نصرتی ـ آرش طالب زاده

فیلم تلویزیونی «صلات ظهر» کاری ازگروه فیلم و سریال شبکه دو سیماست که به کارگردانی و تهیه کنندگی افشین صادقی درسالروز رحلت پیامبر اکرم (ص) ازشبکه دو پخش خواهد شد.

این فیلم داستان دو دوست به نام یحیی و بهروز را به تصویر می کشد که دوستی آنها به دوران نوجوانی باز می گردد و یحیی جانبازی است که هم اکنون در شغل وکالت روزگار سپری می کند تا اینکه با دریافت پرونده ای که رد پای دوست قدیمی اش بهروز در آن دیده می شود ماجراهایی را به وجود می آورد .
فیلمنامه« صلات ظهر» به قلم مجید مافی و سعید نعمت ا...به نگارش درآمده و مجید مشیری ، اصغر همت ، بهرام ابراهیمی ، فریبا نادری ، روشنک گرامی، نسرین نکیسا، ارسلان قاسمی، کاوه آهنگر، رضا رضوی و حسین رجایی از بازیگرانی هستند که در این فیلم به ایفای نقش می پردازند.
فیلم تلویزیونی «صلات ظهر» چهارشنبه 13 بهمن ساعت 18:25 همزمان با دومین روز از آغاز سی و دومین فجر انقلاب اسلامی و رحلت حضرت رسول اکرم (ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) از شبکه دو سیما پخش می شود.
سایر عوامل این فیلم عبارتند از: مدیر تصویربرداری: حامد فرشته حکمت ، صدابردار: کریم کاشانی ، تدوین: محسن زیاری ، طراح صحنه و لباس: عباس حاجی درویش ، طراح گریم: شادی آفرین اللهیاری ، مدیر تدارکات: مهدی صدیق ، مدیر تولید: بیژن محرمی.

«زنگ بهار» برنامه ای از گروه کودک و نوجوان شبکه دو سیماست که به تهیه کنندگی و کارگردانی مسعود روشن پژوه در سی و دومین فجر انقلاب از شبکه دو پخش می شود.

این برنامه با بخش های متنوع و ایجاد فضای شاد در مدارس ، فعالیتهای مختلف بچه های مدرسه از جمله برگزاری جشن، سرود، نمایش ، چگونگی تزئین مدرسه و کلاس ها را به مناسبت فرا رسیدن ایام خجسته دهه فجر به تصویر می کشد.
این برنامه در 6 قسمت 20 دقیقه ای تهیه شده و دوربین برنامه با حضور در برخی مدارس و ضبط تصاویرساخت کاردستی ، توسط بچه ها با محوریت ایام دهه فجر و برگزاری مسابقات مفرح ، شادی آینده سازان این مرز بوم را درسی و دومین بهار انقلاب ثبت می کند.
گفتگو با دانش آموزان دوران انقلاب به عنوان بچه ها ی دیروز ایران زمین و بیان خاطراتی ازپیروزی انقلاب و اولین جشنی که در مدارس برگزار کردند از دیگر بخش های برنامه « زنگ بهار» است.
سایرعوامل این برنامه عبارتند از: تصویربردارن: علی ابراهیم آبادی و ایمان تقیه، هماهنگی تولید: امین شریفی ، منشی صحنه و برنامه ریز: زویا اویسی

«پیک صبا» عنوان برنامه ای از موسسه فرهنگی هنری صباست که هر روز با انیمیشن های متفاوت موضوعات مختلفی را از شبکه دو سیما به تصویر می کشد.

برنامه «پیک صبا» که مدتی است هر روز ساعت 10/16 با یک انیمیشن با موضوعات متفاوت از شبکه دو سیما پخش می شود؛ سعی دارد در هر برنامه خود به گونه تصویری موضوعات مختلف فرهنگی، قومی، اخلاقی و ... را مورد بررسی قرار دهد.
«داستانک» ، «پسر ترکمن» ، «داستان های تقی» ، «قصه های کهن» ، «ترافیک» از جمله انیمیشن هایی است که در قالب « پیک صبا » از شبکه دو پخش خواهد شد.
«داستانک» به کارگردانی مرجان کشانی «چگونگی پیدایش ضرب المثل ها» را در قالب تصویر و نمایش بررسی می کند.
انیمیشن «پسر ترکمن» به کارگردانی امیرکشاوندی با به تصویر کشیدن روزهایی از زندگی یک پسر ترکمن سعی دارد به ماجراهایی که درطی زندگی برای او اتفاق می افتد را بیان کند.
انیمیشن «داستان تقی» به کارگردانی فرشاد غفوری داستان پسربچه ای را روایت می کند که درهنگام خرید کم فروشی فروشنده را مشاهده می کند و طی آن ماجرا موضوعاتی دیگر برایش شکل می گیرد.
«قصه های کهن» عنوان انمیشینی دیگر است که به کارگردانی علیرضا کاویان راد قصه های پرقدمت از سرزمین ایران با موضوعاتی مختلف را به تصویر می کشد.
همچنین «ترافیک» از دیگر انیمیشن هایی است که به کارگردانی علی درخشی و بیان مباحثی پیرامون علائم راهنمایی و رانندگی به گونه طنز در قالب «پیک صبا» از شبکه دو سیما پخش خواهد شد.
«پیک صبا» هر روز ساعت 10/16 به مدت 30 دقیقه از شبکه دو سیما پخش می شود.

« فصل نو» عنوان برنامه ای از گروه سیاسی شبکه دو سیماست که به بررسی عملکردهای متحدانه در دست یافتن پیروزی انقلاب می پردازد.
این برنامه در 10 قسمت 25 دقیقه ای به کارگردانی و تهیه کنندگی علی تاجیک ازسه شنبه 12 بهمن ( به جز پنجشنبه ها ) ساعت 20:50 برای پخش در ایام دهه فجر آماده شده است.

« پله 32» به تهیه کنندگی علی اکبر ذاکری برنامه ای دیگر از گروه سیاسی شبکه دو سیماست که در آستانه سی و دومین فجر انقلاب اسلامی در 9 قسمت 25 دقیقه ای با آیتم های متنوعی چون پخش فیلم های شاخص و فاخربا مضمون انقلاب اسلامی همچون « ترن» : ساخته مرحوم امیر قویدل ،« تشریفات» : ساخته کامران قدکچیان ، «خانه عنکبوت» کاری ازعلیرضا داوود نژاد ، همچنین گفتگو با برخی عوامل سازنده آن ، پخش نماهنگ ، وله و سرودهای انقلابی ، گفتگو با کارشناسان حوزه های مختلف همچون دکتر مهدی محمدی، دکتر اشرفی ، حجت الاسلام و المسلمین راستگو و ... موضوعاتی چون انقلاب اسلامی، بصیرت دینی و تأکید برفرهنگ و تمدن دینی ـ ایرانی ، انقلاب اسلامی، ولایت فقیه و رهبری ، انقلاب اسلامی ، مردم سالاری دینی و قانون مداری انقلاب اسلامی ـ خودباوری ، پایداری و شکوفایی علمی و ... به استقبال ایام خجسته فجر می رود.
این برنامه هر روز از 12 بهمن ساعت 15 پخش می شود.

برنامه های «روز از نو» ، «غیرمنتظره» و «تصویر زندگی» کاری از گروه اجتماعی ، اقتصاد و ورزش شبکه دو سیما درایام دهه فجربا پخش سرود، نماهنگ، آهنگهای انقلابی، خاطرات ورود امام به میهن، گزارشهای مردمی، گفتگوهای متفاوت متناسب با شخصیتهای مختلف پیرامون ایام خجسته دهه فجر و پخش مستندهایی درباره این ایام سی و دومین فجر انقلاب اسلامی را به جشن می نشینند.
گروه کودک و نوجوان نیز با پخش برنامه های «شیب تند» به تهیه کنندگی نوید محمودی ، «زنگ بهار» به تهیه کنندگی مسعود روشن پژوه و «بچه ها بیایید تماشا» به تهیه کنندگی سوسن کرامتی و ژاله موقر ایام فرخنده انقلاب را گرامی می دارد.

برنامه «شیب تند» در50 قسمت که 7 قسمت آن در ایام دهه فجرپخش خواهد شد با مضمون طنز سعی دارد با نگاهی به روزهای زندگی نوجوانان ، مسائل و مشکلات دوران نوجوانی را بررسی کند که حسین رفیعی، رابعه اسکویی و سوسن پرورازجمله بازیگران آن هستند.

برنامه «زنگ بهار» نیز در 6 قسمت 20 دقیقه ای ساخت کاردستی توسط بچه های یک مدرسه و روایت خاطرات از دوستانشان را به تصویر می کشد.

« راه افتخار » عنوان ویژه برنامه ای به تهیه کنندگی ذبیح اله اجاقلو می باشد که از 12 بهمن ساعت 13:10 به مقایسه دستاوردهای انقلاب اسلامی در زمینه های توسعه ای با قبل از انقلاب می پردازد .

مجموعه نمایشی « نقش عشق » با بازی کوروش تهامی ، لاله اسکندری و حسن جوهرچی از روز سه شنبه 12 بهمن ساعت 23:45 ازشبکه دوسیما پخش می شود.
« نقش عشق» داستان جوانی به نام امید را به تصویرمی کشد که در طی یک تصادفی توانایی راه رفتنش را ازدست می دهد و خانه نشین می شود و ماجراهایی برای وی به وقوع می پیوندد.

برنامه های « راه افتخار» ، « خاله شادونه» و « عمو پورنگ» نیز ازجمله برنامه های شبکه دو سیما در ایام دهه مبارک فجر می باشد .

شـبـکــه ســه

مجموعه نمایشی «ارمغان تاریکی» به نویسندگی و کارگردانی جلیل سامان و تهیه کنندگی سید احمد کاشانچی ازشنبه 16بهمن هرشب ساعت 21از شبکه سه سیما پخش می شود.

نقش اول این سریال را آرش مجیدی به عهده دارد و بازیگران اصلی آن عبارتند از: امیر آقایی، لیلا زارع، سودابه بیضایی ، مجید مشیری ، مجید سعیدی ، حمید رضا هدایتی ، شهین تسلیمی ، سعیده عرب ، امیرغفارمنش ، فریبرز گرم رودی ، آزاده ریاضی ، مریم خدا رحمی ،علی ابوالحسنی ، مریم سر مدی ، ترلان پروانه ، رضا اصغری ،غزل ذوالفقاری ، فرشته آلوسی ، ساقی زینتی ، آرمان ضیایی ، فرید کلهر ، حشمت آرمیده و...
رمغان تاریکی یک درام روانشناسانه است که دربسترسیاسی شکل می گیرد و رویدادهای آن مربوط به سالهای 61 تا 75 می باشد.مجید دانشجوی عکاسی است که در اوایل انقلاب جذب یکی از سازمانهای سیاسی شده و به دلیل هوش و ذکاوت خود مورد اطمینان قرار می گیرد و به او ماموریت مهمی واگذارمی شود.

برنامه « دیروز،امروز، فردا» به تهیه کنندگی علی زاهدی در10 قسمت 75 دقیقه ای ساعت 30/22 ازشبکه سه پخش می شود .

« دیروز،امروز، فردا» برنامه ای زنده و گفتگو محور است که به موضوعات پیش روی انقلاب اسلامی ، آرمانها و تهدیدات آرمانهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می پردازد.
گفتنی است کارشناسان برنامه ازحوزه های مختلف علمی ، فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی در این برنامه حضور خواهند داشت .

مستند 12 قسمتی « خاطرات مشترک » به خاطرات زندانیان سیاسی دربند در زندان کمیته مشترک و شکنجه هایی که در زندان های رژیم منفور پهلوی متحمل شده اند، می پردازد.
برنامه گفتگو محور« خاطرات یا داستان انقلاب » با حضورکارشناسان سیاسی و تاریخی به همراه تصاویر آرشیوی به بررسی ابعاد و عوامل تاثیرگذاردرشکل گیری انقلاب اسلامی چون حضرت امام خمینی(ره) ، روحانیت و... خواهد پرداخت .

برنامه « هفت» به تهیه کنندگی فریدون جیرانی درایام دهه مبارک فجر ساعت 24 از شبکه سه سیما روی آنتن می رود .
این برنامه ازمحل برگزاری بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجردربرج میلاد که از 16 تا 26 بهمن ماه برگزارمی گردد ، بصورت زنده پخش خواهد شد و با حضورمسئولان ، نویسندگان ، بازیگران ، منتقدان و کارگردانان سینما به بررسی فیلم های جشنواره می پردازد.

مجموعه « تا سقوط » به نویسندگی ، تهیه کنندگی و کارگردانی رسول لطفی به 10 موضوع مستقل مانند نخبه کشی رضاخان با محوریت فرخی یزدی ، جریانهای فرهنگی دربار و ماجرای شهریور 1320 از پهلوی اول تا پیروزی انقلاب اسلامی می پردازد.
ازدیگرعوامل می توان: دستیارتهیه : امیرعلی زاده ، مدیرتصویربرداری: امیرمعقولی ، مدیر صحنه و لباس: رضا درگزی ، مدیرتولید : حسن گلپایگانی ، طراح گریم: مهین نویدی ، بازیگران : شهریار فخاری ، محمود بهپوری ، محمد بیاتی ، رحیم بخشش و... اشاره کرد.

مستند 8 قسمتی « یادها » به تهیه کنندگی سعید عباسی به بررسی زندگی جوانان و تاثیرانقلاب در زندگی آنان می پردازد و زندگی نخبگان جوان را از منظر علمی، دینی، اخلاقی، فرهنگی، هنری و... به تصویر می کشد.

برنامه10 قسمتی « اندیشه آفتاب» به تهیه کنندگی حسین ارسلانی دراین ایام پخش می شود.
دیدگاههای امام خمینی (ره) در موضوعات مختلف چون حجاب ، زن ، دموکراسی ، آزادی و... دراین برنامه 20 دقیقه ای بررسی می شود.

« روایت انقلاب اسلامی » برنامه ای است به تهیه کنندگی سید مصطفی موسوی که با استفاده از تصاویر آرشیوی به وقایع قبل و اوایل انقلاب می پردازد.

پخش سخنرانی حضرت امام به مناسبتهای اربعین حسینی(20 صفر)، رحلت پیامبر(ص) و شهادت امام حسن(ع) (28 صفر) ، شهادت امام رضا(ع) (30 صفر) و پیروزی انقلاب اسلامی(سال 1357) ازدیگر ویژه برنامه های شبکه سه سیما می باشد.

برنامه«20 قهرمان » به تهیه کنندگی پیمان یوسفی در20 قسمت 25 دقیقه ای ساخته شده است.
گفتگو با قهرمانان مسابقات آسیایی گوآنگجوکه موفق به کسب مدال طلا شده اند، به همراه پخش گوشه ای ازمسابقات ، ذکرخاطرات تلخ و شیرین قهرمانان قبل از اعزام ،در ایام برگزاری مسابقات تا گرفتن مدال قهرمانی ازبخشهای مختلف این برنامه می باشد.

برنامه 13 قسمتی « مستند 59 » کاری ازگروه سیاسی شبکه سه سیما به تهیه کنندگی غلامرضا محمد قاسمی ساخته شده است. این برنامه با هدف آشنایی هرچه بیشتر نسل سوم با وقایع مهم انقلاب درسال 59 چون انقلاب فرهنگی ، انتخاب شهید رجایی به عنوان رئیس جمهور ، افتتاح مجلس اول ، شروع جنگ تحمیلی و...تهیه شده است.
این برنامه مستند روایی زوج جوانی که درحال تحقیق وپژوهش تصویری درباره رویدادهای سیاسی سال 59 هستند ، به تصویر می کشد.

پرنامه « پرتگاه » به تهیه کنندگی محمد مهدی فرودگاهی در10 قسمت 30 دقیقه ای روی آنتن شبکه سه سیما می رود.
این برنامه به تحلیل سقوط و اضمحلال حکومت پهلوی از منظر فرهنگی می پردازد و مفاهیمی چون اشرافی گری ، تجمل پرستی ، دنیا طلبی به همراه فساد دربار و اطرافیان شاه، دین ستیزی و... از موضوعات مهم و مورد بحث این برنامه است.

برنامه « ماجراهای آشپزخانه شاهی» به تهیه کنندگی غلامرضا محمد قاسمی در20 قسمت 2 دقیقه ای با استفاده ازهنرانیمیشن ، داستانهای عجیب اما واقعی ازپهلوی اول، دوم و نزدیکان آنها را روایت می کند.

برنامه « در سوگ جانان» به طورزنده در طول ایام دهه مبارک فجرازحرم مطهر حضرت امام (ره) پخش خواهد شد.

برای ایام دهه مبارک فجر برنامه «صبح آمد» به صورت ویژه جشنی برگزارخواهد کرد که درآن با دعوت ازجوانان موفق درعرصه های گوناگون علمی، هنری و ورزشی که صاحب موفقیتهای کشوری و جهانی شده اند ، ازآنان قدردانی می شود.
گفتنی است گروه ورزش شبکه سه سیما مسابقات ورزشی دهه فجر را نیزآماده و پخش خواهندکرد.

مجموعه تلویزیونی « پزشکان » در13 قسمت 50 دقیقه ای از شنبه 2بهمن ماه هرروز به جز جمعه ها ساعت 9 صبح از شبکه سه سیما پخش می شود.

ازعوامل این مجموعه می توان به : نویسنده : مسعود كرامتی- اصغر فرهادی و ... ، کارگردان : مسعود کرامتی، تهیه کننده : داود رشیدی، بازیگران : داود رشیدی- فرهاد اصلانی- بهناز نازی-هما خاکپاش- مجید مشیری- تینا قطبی و.... اشاره کرد .
درخلاصه داستان مجموعه آمده : شخصیت های ثابت مجموعه ، رئیس بیمارستان و یک زوج پزشک جوان هستند که علاوه بر روابط حرفه ای ، ارتباطات خانوادگی و دوستانه با یکدیگر دارند. همسر رئیس بیمارستان در یک سانحه رانندگی جان باخته و با تنها دخترش زندگی می کند و ....

مجموعه نمایشی « یک مشت پر عقاب » نیز از 16 بهمن ماه هر شب ساعت 19 روی آنتن شبکه سه خواهد رفت .

شـبـکــه چـهـار

برنامه 13 قسمتی « افق انقلاب » به تهیه کنندگی و کارگردانی حسین بشرزاد در دهه فجر ساعت 16 از شبکه چهارسیما پخش می شود .

افق انقلاب با نگاه به اندیشه ها و افکار امام (ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری هویت و آینده انقلاب اسلامی ایران را مورد تحلیل وارزیابی قرار می دهد .
دراین برنامه آینده انقلاب درکشور، منطقه و جهان مورد بررسی و واکاوی قرار گرفته و اهداف بلند مدت و کوتاه مدت آن مورد کنکاش و بررسی قرار می گیرد .
این برنامه به صورت میزگرد تهیه شده است و در هر قسمت دکترمطهرنیا به عنوان مجری یا میهمان و کارشناس برنامه درمورد موضوعاتی همچون انقلاب اسلامی و آینده آن درسیاست جهان، اسلام و آینده انقلاب اسلامی درجهان ، چالش های دینی و فرا روی آینده انقلاب اسلامی و ... گفتگو خواهد کرد .

ویژه برنامه « راز» نیزاز16 بهمن ماه به مدت 6 شب ساعت 21:30 با موضوع انقلاب ازنگاه کارشناسان و با دعوت از آنان پخش خواهد شد.

پخش مجموعه نمایشی « روزهای اعتراض » نیز از دیگر ویژه برنامه های شبکه چهارسیما می باشد که هر شب ساعت 19 روی آنتن خواهد رفت .

برنامه « دفتر حماسه» کاری ازگروه مستند شبکه چهار برای پخش درایام دهه فجر تولید شده است.

این مجموعه 10میان برنامه 10 دقیقه ای است که به بیان خاطرات برخی ازمبارزان دوران انقلاب بر ضد ستم شاهی می پردازد.
جواد منصوری و محمد مهدی عبد خدایی ازجمله افرادی هستند که با حضور دراین برنامه به بیان خاطرات دوران انقلاب درسال 1357 و حوادث پیش ازآن می پردازند.تهیه کنندگی « دفتر حماسه» را حبیب اله ذوالفقاری برعهده دارد.

برنامه « یکی مثل همه » با موضوع انقلاب اسلامی و دفاع مقدس کاری ازگروه مستند شبکه چهاردرایام دهه مبارک فجرساعت 21 به مدت 30 دقیقه پخش خواهد شد .
« یکی مثل همه » در8 قسمت 30 دقیقه ای تهیه شده است .
هربرنامه به طورمستقل به موضوعات مختلفی ازقبیل دو بال پرواز، خانه متروکه (انقلاب درشهرستان قزوین) ، مدرسه متروکه ( انقلاب درشهرستان خرم آباد) و... می پردازد .

درایام دهه فجربرنامه زنده « اردی بهشت» با حضور کارشناسان به بیان و توضیح دیدگاههای امام خمینی درباره خانواده ابعاد گوناگون شخصیت زن خواهد پرداخت .

« اردی بهشت» هر روز به جز روزهای تعطیل ساعت 12:15 ازشبکه 4 سیما پخش می شود.
« اردی بهشت» برنامه گفتگو محوراست که با حضورافراد مختلف اجتماعی و کارشناسان حوزه و دانشگاه ، به مسائل و موضوعات پیرامون زنان وخانواده های ایرانی می پردازد. این برنامه به تمام عرصه های اجتماعی ، سیاسی ، فرهنگی ، هنری ، بهداشت ، ورزش ، تغذیه و فعالیت های مذهبی حوزه زنان می پردازد .

« تندیس جاودانه» کاری از گروه فرهنگی ، اجتماعی شبکه چهارسیما ازیکشنبه 10 بهمن ماه ساعت 18:15 روی آنتن این شبکه می رود.

« تندیس جاودانه» در13 قسمت 60 دقیقه ای تهیه شده و درهرقسمت به موضوعاتی ازقبیل بررسی جایگاه انقلاب اسلامی درمتون آموزش و پرورش ، انقلاب اسلامی از دیدگاه امام خمینی (ره)، انقلاب اسلامی درجهان بین الملل و ... می پردازد.
این برنامه به صورت میزگرد ترکیبی است و درفواصل گفتگوها گزارش هایی ازکارشناسان و اساتید دانشگاه ، به صورت پلی بک و همچنین تصاویر انقلاب به صورت گرافیکی پخش خواهد شد. دکتر رجب لو اجرا و تهیه کنندگی برنامه را برعهده دارد .

برنامه « کتاب 4» در ایام اله دهه مبارک فجر به بررسی و معرفی کتاب های مرتبط با شکل گیری و پیروزی انقلاب خواهد پرداخت.

دراین برنامه گفتگو محورکه شنبه ها، دوشنبه ها و چهارشنبه ها ساعت 20:35 هر هفته ازشبکه چهارسیما روی آنتن می رود،کارشناسان و صاحب نظران هرحوزه دراستودیو به بحث و گفتگو درباره مسائل روز حوزه کتاب ،خواهند پرداخت.
برنامه « کتاب 4» شبکه چهارسیما با حضور کارشناسان هرحوزه ، تازه های نشر و بهترین کتاب های منتشر شده را به علاقه مندان کتاب و مطالعه هدیه می کنند .

« پشت دیوارهای بلند » مستندی است که درآن حوادث دوران انقلاب و چگونگی تصمیم سازی ها و تعیین سیاست های کلان اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در دوره پهلوی و مبارزات مردمی علیه حکومت شاهنشاهی روایت می شود .
« پشت دیوارهای بلند » در10قسمت 28 دقیقه ای تهیه شده است که روزهای فرد ساعت 16:45 پخش خواهد شد .عبد الحمید ارجمند تهیه کنندگی این مجموعه را برعهده دارد.

شبکه چهارسیما درروزهای شنبه ، دوشنبه و چهارشنبه ایام اله دهه فجرساعت 21 « ایران به روایت علم » را به روی آنتن می برد.

« ایران به روایت علم » کاری از گروه دانش این شبکه در5 قسمت 30 دقیقه ای تهیه شده است که به بررسی کارها و فعالیت های علمی بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی می پردازد.
شش قسمت ازاین برنامه در دهه فجرپخش خواهد شد و درآن شاهد گفت و گو با پزشکان ، متخصصان و پژوهشگرانی خواهید بود که درحوزه فعالیتشان فرد موفقی بوده و فعالیت چشمگیری درحوره کاری شان انجام داده اند.
فعالیتهای دکترملک حسینی و دکترلنکرانی ( وزیرسابق بهداشت) درحوزه پیوند کبد که شهرشیراز را به قطب پیوند کبد خاورمیانه تبدیل کرده است، فعالیت های دکتر نسرین معظمی درمرکزبیوتکنولوژی خلیج فارس، قشم و تولید گیاه آلوء ورا و اقداماتی که موجب پیوند میان شیعه و اهل سنت درمنطقه شده است ازجمله مواردی است که دراین برنامه به بحث و بررسی درمورد آنان پرداخته خواهد شد .

برنامه صبحگاهی « طلوع» شبکه چهارسیما قرار است درایام دهه فجر درگفتگو با روسا و اساتید دانشگاه های کشور دستاوردها و جهش های علمی کشور در دوران پس از انقلاب را بررسی کند.
برنامه صبحگاهی «طلوع » کاری ازگروه دانش شبکه 4سیماست که هر روز صبح به جز جمعه ها ازساعت 7 تا 9 روی آنتن می رود.

برنامه « دورمیزشب » کاری ازگروه فیلم و نمایش شبکه 4 سیما در دهه فجر به بررسی و آسیب شناسی هنرسی ساله انقلاب درحوزه های تئاتر، کاریکاتور، انیمیشن و ادبیات انقلاب می پردازد.
برنامه زنده « دورمـیـزشب » به تهیه کنندگی و کارگردانی سعید بشیری شنبه تا چهارشنبه ساعت 30/21 به صورت زنده روی آنتن شبکه 4 سیما می رود.

شـبـکـه قـرآن و مـعـارف سیـما

برنامه « روایت انقلاب ایران» که با مشارکت مرکزاموربین الملل تولید شده با رویکرد تهیه گزارش ازمتفکران خارج کشوراز 13 تا 21 بهمن ( بجزجمعه ها ) ساعت 20:30 درایام دهه مبارک فجرازشبکه قرآن و معارف سیما پخش می شود .

برنامه « انقلاب های توحیدی » کاری ازتامین برنامه شبکه قرآن و معارف سیما از 9 بهمن تا 11 بهمن ساعت 19:30 پخش می شود.

برنامه « مشکات» دردهه مبارک فجربه بررسی شخصیت امام خمینی (ره) و تفکرسیاسی ایشان و ویژگی های امام خمینی (ره) در روند پیشرفت انقلاب و جهان اسلام می پردازد.

برنامه مستند گزارشی « سفیر صبح » کاری ازگروه معارف وعلوم قرآنی شبکه قرآن و معارف سیما است که از 12 بهمن بجز پنجشنبه ساعت 30 :19 ازشبکه روی آنتن می رود .

برنامه مستند گزارشی « سفیرصبح » در 23قسمت 30 دقیقه ای به بررسی دستاوردهای فرهنگی انقلاب اسلامی می پردازد.
درهرقسمت ازاین برنامه موضوعاتی چون تحول در فرهنگ ، نظام آموزشی ، احیاء شان و منزلت زن ، نوسازی معنوی درمیان جوانان ، ایجاد نظام مردم سالاری دینی ، بازگشت به اسلام ناب محمدی ،احیائ اعتلای هنراسلامی بررسی می شود.
دربرنامه «سفیرصبح» ازبیانات حضرت امام خمینی (ره)،حضرت آیت اله خامنه ای و مستندات تاریخی همراه با تصاویر آرشیوی استفاده می شود .
این برنامه که به کارگردانی و تهیه کنندگی زهیرمیرمحمدی ومجید حمیدی تهیه و تولید می شود،ازسخنان کارشناسان مذهبی چون حجت الاسلام و المسلمین دکتراحمدی ،دکتر ابراهیم فیاض و حجت الاسلام و المسلمین اختری بهره خواهد برد .
در«سفیرصبح » روزنامه های سال های 57 – 58 – 59 باز خوانی شده و آیاتی مرتبط با موضوع بحث قرائت می شود .

برنامه « روایت فجر» کاری ازگروه معارف شبکه قرآن و معارف سیما هر روز بجز پنجشنبه ساعت 17:10 روی آنتن می رود. « روایت فجر» در 12 قسمت 30 دقیقه ای به معرفی فعالان و شخصیت های تاثیرگزار درشکل گیری و به ثمر رسیدن پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی می پردازد.

این برنامه سعی دارد با شخصیت های مهم ومطرح درپیروزی انقلاب اسلامی به گفتگو بنشیند و یا درمصاحبت همرزمان، دوستان وخانواده های این عزیزان یاد وخاطره رشادت های این دلاورمردان عرصه ایثارو شجاعت را گرامی بدارد.
برنامه روایت فجربه سراغ شخصیت هایی نظیرشهید نواب صفوی ، صادق اسلامی ، شهید محلاتی ، امام موسی صدر،شهید اسداله لاجوردی و شهید محراب آیت اله دستغیب رفته و فعالیت های آنان را به مناسبت سی و دومین بهارانقلاب به تصویر کشیده است.
این برنامه که به تهیه کنندگی حمید رضا عظیمی مؤید تهیه و تولید شده دارای آیتم های مصاحبه ، معرفی کتب نویسندگان خارجی درباره انقلاب اسلامی ، بازخوانی روزنامه های سال 57 ، سرودهای انقلابی و پیشگامان نهضت است که از 12 بهمن ماه از شبکه قرآن و معارف سیما پخش می شود.
ازدیگرعوامل برنامه می توان به : مدیرتولید : جواد حاجی زاده و نویسنده : رضا مختاری نیا اشاره کرد .

گروه تامین شبکه قران و معارف سیما ، مجموعه نمایشی « تا صبح » را که 4 سال پیش شبکه تهران پخش کرد،امسال از روز شنبه دوم بهمن ساعت 30/18 روانه آنتن می کند.

مجموعه نمایشی « تا صبح » روایتی از زندگی درهم تنیده چند جوان از اقشارمختلف جامعه از دهه 50 تا اکنون است.
یکی از این جوان ها در رشته پزشکی تحصیل می کند.او که در سانحه تصادف پدر و مادرش را از دست داده، همراه خانواده عمویش زندگی می کند. او به دلیل مسائل عاطفی که برایش به وجود می آید در گیر مسائل سیاسی می شود.

برنامه « انقلاب اسلامی انقلاب قرآنی » کاری از گروه محافل و مناسبت های شبکه قرآن و معارف ، برنامه ای ترکیبی است که با استفاده از مصاحبه های صورت گرفته با سفیران تعدادی ازکشورهای اسلامی و مسلمانان کشورهای مختلف و فعالان سیاسی و اجتماعی و انقلابیون به بررسی ابعاد مختلف انقلاب اسلامی و بازتاب و تاثیرانقلاب اسلامی ایران بر مسلمانان کشورهای اسلامی منطقه و بین الملل می پردازد.

درآیتم های دیگر با استفاده ازتصاویرمختلف از انقلاب اسلامی و مقاطع مختلف پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون به دستاورد های مختلف انقلاب اسلامی در سی و دو سال گذشته پرداخته می شود.
این برنامه در 13 قسمت 25 دقیقه ای به تهیه کنندگی و کارگردانی اسماعیل صادق زاده در ایام دهه مبارک فجر ازشبکه قران و معارف سیما پخش خواهد شد.

شـبـکــه آمــوزش

ویژه برنامه های زنده "صبحی دیگر "به تهیه كنندگی و كارگردانی رامین موسوی ملكی در 9 قسمت 90 دقیقه ای ، " رادیو هفت" به تهیه كنندگی و كارگردانی منصورضابطیان در 7 قسمت 60 دقیقه ای و "هفت و هفت دقیقه " به تهیه كنندگی و كارگردانی امیر قمیشی در 9 قسمت 90 دقیقه ای در ایام دهه مبارك فجربا موضوع معرفی آثار برتر 31 سال گذشته در حوزه فرهنگ ، هنر و آموزش ازشبکه آموزش پخش می شود.

ویژه برنامه 60 دقیقه ای " گل آموز" به تهیه كنندگی و كارگردانی سارا روستاپور هر روز از 12 بهمن تا 22 بهمن برای كودكان ارائه می شود و نیزبرنامه " ایران زیبا " در 10 قسمت 15 دقیقه ای برای پخش در این ایام درنظر گرفته شده است.

به مناسبت ایام دهه فجر، مستند "روزشمار انقلاب" از سه شنبه 12 بهمن از شبكه آموزش پخش می شود.

" روز شمار انقلاب " عنوان برنامه ای از شبکه آموزش سیماست که پخش آن از روز 12 بهمن شروع می شود و در روز پیروزی انقلاب اسلامی (22 بهمن) به پایان می رسد.
مستند "روز شمار انقلاب" به تهیه كنندگی محمدرضا اسماعیلی در 11 قسمت 10 دقیقه ای برای شبكه آموزش تولید شده است.
"روزشمار انقلاب" وقایع تاریخی از تاریخ 12 بهمن ،بازگشت پیروزمندانه امام خمینی (ره) به میهن پس از سال ها تبعید تا 22 بهمن و سقوط حكومت 2500 ساله شاهنشاهی و پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 را به تصویر می كشد.
"روزشمار انقلاب" درحقیقت روایتی از تاریخ است و درهر روزاتفاقات همان روز را برای بیننده تلویزیون روایت می‌كند.

مستند "‌جغرافیای فریاد "‌ وقایع انقلاب را به مناسبت فرار رسیدن ایام دهه فجر به زودی جلوی دوربین شبكه آموزش می برد .

این برنامه تامینی در10 قسمت ، مخاطب را به مكان هایی می برد كه چگونگی رخ دادن انقلاب را به تصویر می كشد . روایت اتفاقات میدان ژاله از زبان مردم و استفاده از گزارش ها ی آرشیوی همراه با آیتم های نمایشی ازبخش های این مستند گزارشی است .
دوربین مستند " جغرافیای فریاد " با ساختار تركیبی به مزار شهدا كه انقلاب مدیون از جان گذشتگی های آنها است می رود و چگونگی پیروزی انقلاب را روایت می كند.
این برنامه به مدت 30 دقیقه درشبكه آموزش سیما پخش خواهد شد .

مستند " امام خمینی بزرگ" با هدف زنده نگه داشتن یاد و نام مردان بزرگ تاریخ ، كه سرنوشت ملت‏ها را با اندیشه‏های الهی و اراده پولادین و پشتكار خود رقم زده‏اند دراین ایام از شبکه آموزش پخش می شود .

این مستند تاریخی زندگی این بزرگ مرد تاریخی را كه فقیه اسلام شناس و عارفی خدا جو بود را در راه اصلاح بنیانهای جامعه ایران را روایت می كند.
این برنامه 10 قسمتی بیانگر تلاش های امام (‌ره )‌ در انقلاب اسلامی است كه مسیر تاریخ را از بسترناهموار آن ، به شاهراه اصلی برگرداند تا درنهایت ، ملتها از بند قدرتهای خودكامه رها شوند و به آئین الهی راه یافتند .
مستند" امام خمینی بزرگ" از 11 بهمن به مدت 10 دقیقه ساعت 00/17 در روزهای دوشنبه ، سه شنبه ، چهارشنبه درشبكه آموزش سیما روی آنتن می رود .
ویژه برنامه زنده « دستاوردهای انقلاب » به مدت 60 دقیقه در ایام دهه مبارک فجر پخش می شود. گفتنی است برنامه های « نیم قرن سلطه» و « مجموعه سخنرانی های شهید مطهری» نیز دراین ایام ازشبکه آموزش پخش خواهد شد.

شـبـکــه مسـتـنـد

شبکه مستند سیما به مناسبت فرارسیدن ایام مبارك دهه فجرو سی و دومین سالگرد پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی در روز دوشنبه 11 بهمن ماه ساعت 20 ، فیلم مستند " ناظر" را پخش خواهد کرد که فیلمبرداران انقلاب را به عنوان نظاره گربه تصویرمی کشد .

سه شنبه 12 بهمن ماه ساعت 20 فیلم مستند « منظر» مکان و برج آزادی را به عنوان نماد روایت می کند.

فیلم مستند "منتظر" که روایتگرمادرشهیدی است که منتظرپسرش درمیدان انقلاب می ماند ، این مستند به کارگردانی لقمان خالدی و به تهیه کنندگی محمد دزفولی ، چهارشنبه 13 بهمن ماه ساعت 20 پخش می شود .

همچنین در روزهای پنجشنبه و جمعه 14 و 15 بهمن به ترتیب فیلم ها ی مستند " تصویرگران انقلاب " و " خانه متروکه " که به تصویرکشاندن انقلاب درشهرستان قزوین و لشکر 16 زرهی درآنجا وارتباط آن با مردم و اتفاقاتی که رخ داده است به کارگردانی " فرهاد مختاری " و تهیه کنندگی " محمد دزفولی " را درساعت 30/21 و 22 جلوی دوربین شبکه مستند می برد .

از روزشنبه تا سه شنبه 16 تا 19 بهمن ماه ساعت 30/21فیلم های مستند " بچه های ژاله " تولیدی سال 1360 پخش می شود که وقایع میدان ‍ژاله واتفاقات آن از زبان سه بچه خردسال و تصاویری كه نقاشی كرده اند به تصویر كشیده می شود .

" آداب بهاری " به كارگردانی " اكبر بنایی " تولیدی سال های اول انقلاب درفضایی شاعرانه و تجربی روند انقلابات و مبارزات را روایت می كند .

" تصویران انقلاب " و" گودرز "‌ 2 مستندی است به كارگردانی مهدی یارمحمدی و تهیه كنندگی محمد دزفولی که وقایع انقلاب دراستان كرمانشاه راتشریح خواهدکرد .

گفتنی است ، مستند سه قسمتی " تصویرگران انقلاب " ازروزچهارشنبه تا جمعه 20 تا 22 بهمن ماه روی آنتن شبكه مستند سیما می رود .

شـبـکــه تـهــران

شـبـکــه تـهــران با توجه به نامگذاری دهه انقلاب اسلامی ویژه برنامه « نردبان » برای گروه سنی نوجوان در هر روز ده عنوان برنامه با موضوع هر روز انقلاب اسلامی ارائه خواهد کرد .

مجموعه تلویزیونی « شب می گذرد » به كارگردانی راما قویدل ونویسندگی "عباس نعمتی" از سه شنبه 28 دی ماه ساعت 12:35 دقیقه هر روز از شبكه تهران پخش می شود.

سریال « شب می‌گذرد» نگاهی به حوادث و وقایع دهه 50 از دیدگاه اجتماعی دارد كه در قالب داستان‌های جذاب به تعداد 20 قسمت 45 دقیقه‌ای به تصویر كشیده می شود.
در این داستان‌ها مواجه نسل‌های مختلف با مسائل انسانی و فرایندی كه در نهایت به انقلاب منجر می‌شود، مورد بررسی قرار می‌گیرد.
پیام اصلی مجموعه، انعكاس فداكاری‌ها و ایثار مردم در زمان انقلاب است. عنایتی مأمور سرسخت‌گیر ساواك مأمور می‌شود تا درخانه معلمی دستگاه شنود بگذارد. اوبه بهانه مامور برق وارد خانه می‌شود و دستگاه شنود را وصل می‌كند و... قصه « شب می‌گذرد» كه فضایی خانوادگی نیز دارد، از سال 54 شروع می‌شود و تا سال 57 ادامه می‌یابد.
این مجموعه كه اولین تجربه «راما قویدل» درساخت مجموعه نمایشی به حساب می آمد برای اولین بار بهمن 87 ازگروه فیلم و سریال شبكه تهران پخش شد.
پرویزپورحسینی ، مجید مظفری ، فرخ نعمتی ، مهدی پاكدل ، بهناز جعفری ، كورش تهامی ، شقایق دهقان و عمار تفتی و... بازیگران این مجموعه هستند.

ویژه برنامه های گروه فرهنگی و اجتماعی شبکه تهران

سـلام تـهــران

- ایجاد فضای معنوی و روحانی در 4 روز آغاز دهه فجر و بررسی موضوعاتی مانند تاریخچة پیوند انقلاب اسلامی ایران و ریشه های آن در دین مبین اسلام .
- تهیه گزارش های ویژه مردمی در 4 روز آغاز دهه فجر مبنی بر تأثیر دین در حفظ انقلاب و دستاوردهای آن و وظایف هم وطنان .
- از 16 بهمن ماه انعكاس فضای شور و شادی و نشاط مردم ایران در آغاز ماه ربیع الاول و پنجمین روز از دهه مبارك فجر و میمنت این تقارن با روزهای فجر و آستانه روز 22 بهمن .
آیتم های برنامه سلام تهران
- بررسی وقایع دهه فجر از 12 تا 22 بهمن با حضور آقای حدادی در لوكیشن هایی كه این اتفاقات جاری شده است . -
پخش مستندهای ویژه از مستندهای ساخته شده برای دهه فجر تحت عنوان (روزی برای بودن) .
- پخش قصه های (یادباد آن روزگاران) به نویسندگی زهرا یساقی و با نریشن سید ابوالفضل طباطبایی از قصه های واقعی قیام مردم در سال 57 .
- پخش 14 نماهنگ مربوط به دهه فجر .
- تهیه گزارش آفتابگردان از وقایع فرهنگی ، هنری ، ورزشی و ... در ایام دهه فجر در استان تهران و البرز . -
تهیه گزارش های ویژه مردمی در 4 روز آغاز دهه فجر مبنی بر تأثیر دین در حفظ انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن و وظایف هموطنان .

تـهــران 20

1- دعوت ازمهمانان مختلف با توجه به عناوین در نظر گرفته شده برای ایام ا.. دهه فجر .
2- بررسی محورهای مختلف سخنان مقام معظم رهبری در روز انقلاب اسلامی ، ولایت فقیه ، امام خمینی (ره) و رهبری و همچنین محورهای سخنان رهبرمعظم انقلاب در قم .
3- با توجه به نامگذاری شعاردهه فجرامسال با عنوان: « پیشرفت و عدالت در پرتو همت مضاعف و كار مضاعف » در این برنامه چند وله كوتاه مدت از جلوه های مختلف پیشرفت و عدالت و همت و كار مضاعف ساخته شده كه با زیرنویس عنوان روز مذكور و تبریك آن پایان می پذیرد .
4- دعوت از مردم برای حضور در راهپیمایی روز 22 بهمن و نمایش تصاویرمختلف از جلوه های حضور مردم در سال های گذشته .

در شـهــر

- انعكاس تغییرات و تحولات شهر تهران در روزهای دهه مبارك فجر و حضور پرشور مردم ، افتتاحیه ها ، جشن ها ، مراسم بزرگداشت ، جوشش مردمی برای آذین بندی خیابان ها در روزهای آغاز ماه ربیع الاوال .
- گزارش مردمی درخصوص عناوین روزهای دهه فجر انقلاب اسلامی.

در استـان

- انعكاس تغییرات و تحولات شهر تهران و استان البرز در روزهای دهه مبارك فجر و حضور پرشور مردم ، افتتاحیه ها ، جشن ها ، مراسم بزرگداشت ، جوشش مردمی برای آذین بندی خیابان ها در روزهای آغاز ماه ربیع الاوال .
- گزارش مردمی در موضوعات عناوین روزهای دهه فجرانقلاب اسلامی. گـوشـه تمـاشـا معرفی سازمانها و مراكز پژوهشی انقلاب اسلامی .
روزی بـرای بـودن
مستند ویژه « روزی برای بودن » ، مستند های اجتماعی انقلاب اسلامی در ایران را به تصویر می كشد.
مستند 11 نقطـه انـقـلاب
مستند معرفی« 11 نقطه انقلاب » درتهران از میدان ژاله تا میدان آزادی ومعرفی 11 جانباز.

پـلـك

- تهیه ده ویژه برنامه با رویكرد تفریحی ، سرگرمی و ایجاد نشاط و شادابی درمردم با بهره گیری از برنامه های مختلف ویژه دهه مبارك فجرسال های گذشته ، این برنامه ها ضمن ایجاد خاطرات از بزرگداشت مراسم دهه فجر در سال های گذشته ، لحظات شادی را برای بینندگان بوجود خواهد آورد .
در برنامه های زنده 4 روز اول دهه فجربا حرم مطهر امام رضا (ع) به مناسبت شهادت حضرت محمد (ص) ارتباط زنده تلویزیونی برقرارمی شود و با گزارشگران مستقر درمدینه منوره در روز رحلت حضرت رسول اكرم (ص ) ارتباط تلفنی برقرارخواهد شود .

ویـژه برنامـه های گـروه سیـاسی شبکـه تهـران

برنامه های ویژه دهه مبارک فجر : ویژه برنامه " راه" با ساختار تركیبی- میزگرد به تعداد 10 برنامه 30 دقیقه ای با موضوع انعكاس پیشرفتهای انقلاب اسلامی از زبان مبتكرین ومخترعین برجسته كشوربا آیتم های مختلف با حضور12 مخترع در زمینه های مختلف با اجرا وتهیه كنندگی كامیاراسماعیلی از 12 بهمن الی 22 بهمن پخش می شود.

برنامه مناسبتی « كلام یار» نیز در ایام دهه فجربیانات امام(ره)ومقام معظم رهبری رادر 3 دقیقه پخش می نماید، تهیه كننده این برنامه مسیح محمودی است .

ویژه برنامه های گروه دانش واقتصاد شبکه تهران ویژه برنامه « از ثری تا ثریا » مستند گزارشی درخصوص دستاورد های علمی- دانشی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی که از16 تا 21 بهمن پخش خواهد شد.

ویژه برنامه های گروه تفریحات و سرگرمی شبکه تهران ویژه برنامه « ایرانیان » به صورت هفتگی با معرفی نخبگان ایرانی در داخل وخارج كشور از 16 بهمن به تهیه كنندگی غلامرضا باقری روی آنتن می رود همچنین گروه تفریحات وسرگرمی در برنامه های ورزشی (ورزش شهروندی ، ورزش از نگاه پنج) ، مسابقات باغ كتاب وگوی طلایی به رحلت پیامبر(ص) شهادت امام حسن(ع) و دهه فجر می پردازد .

تامین برنامه شبكه تهران نیز هر شب از شنبه تا چهارشنبه یك فیلم سینمایی با موضوع انقلاب اسلامی پخش می نماید.

ویژه برنامه « هوا دلپذیر شد » ترکیبی ازبرنامه های « رنگین کمان »،« به خانه بر می گردیم » ، « مسابقه» ، « باغ کتاب (معرفی کتاب های ویژه انقلاب اسلامی )» از 16 تا 21 بهمن ساعت 13:30 تا 17 پخش می شود که دراین برنامه خانوادگی به نسل های اول، دوم ، سوم و چهارم انقلاب اسلامی پرداخته خواهد شد.

برنامه « دانستنیها» نیز با موضوع توفیقات صنعتی و پیشرفت های تکنولوژی کشوربعد از انقلاب اسلامی درایام دهه مبارک فجرپخش می شود.

ویژه برنامه های « معرفی 10 مسجد تاثیرگذار در انقلاب اسلامی ایران » ، « بچه های دیروز» ، «خشت و آینه» درباره تاریخ انقلاب اسلامی ، « سیب» با موضوع دستاوردهای پزشکی کشور، « سیرحرکت امام از تبعید تا تهران » ، « معرفی محلات انقلاب در تهران قدیم » ، ویژه برنامه « 12 بهمن» ازحرم مطهر حضرت امام (ره) و ویژه برنامه « راهپیمایی 22 بهمن » از جمله تدارک گسترده شبکه تهران سیما می باشد .

شبـکه جـام جـم

برنامه های این شبكه به تفكیك گروه های برنامه ساز به شرح زیر می باشد .

الف) گروه سیاسی

این گروه برنامه ساز 4 برنامه را به شرح زیر در ایام فرخنده دهه ی فجر پخش می كند:
*جـستـار « جستار» ویژه برنامه ی مستند تركیبی است كه انقلاب اسلامی را با سایر انقلاب های جهان مقایسه می كند.
كیوان پزشكی به عنوان تهیه كننده 11 برنامه ی 30 دقیقه ای را در ایام دهه فجر برای بینندگان شبكه جهانی جام جم تدارك دیده است.
*كنكاش 3 برنامه ی تركیبی 40 دقیقه ای با اجرای دكتر مهدی مینایی مروری بر رویدادهای انقلاب اسلامی مردم ایران داشته و خاطرات مردم را منعكس می كند. فریدون طاهری تهیه كننده این برنامه است ، ضمناً برنامه روتین كنكاش دراین ایام متاثرازدهه فرخنده فجر است كه با فضا سازی و دعوت از میهمانان ویژه ، بهاران انقلاب را خجسته می دارد. *
برگی از انقلاب به مدت 5 دقیقه روز شماری دوران انقلاب را با استفاده از تصاویر و بحث كارشناسان سیاسی پی می گیرد .
مهدی مهرابی تهیه كنندگی این برنامه ی مستند تركیبی را برعهده دارد.
*چهار سوق ادیان زندگی آزاد و راحت اقلیت های دینی در برنامه « چهارسوق » ادیان به نمایش گذاشته می شود.
در این برنامه كه در سه نوبت 30 دقیقه ای پخش خواهد شد به موضوع آزادی بیان و زندگی اقلیت های دینی در كشور متاثر از دهه فجر خواهد بود.

ب) گروه فرهنگ و تاریخ

• جشنواره جشنواره ها
در طول ایام فرخنده فجر، جشنواره های مختلف سینمایی، موسیقی، تئاتری و هنرهای تجسمی در كشور برپا می شود و علی اكبر كرد به عنوان تهیه كننده ، پوشش خبری این جشنواره ها را در 25 شب و هر شب به مدت20 دقیقه برعهده دارد.
• مجله سینما تئاتر 2 برنامه تركیبی هر كدام به مدت 80 دقیقه درایام فرخنده فجر با محتوایی هنری با اجرای خزایی و تهیه كنندگی حدسنی با دعوت از كارگردانان و بازیگران برجسته سینما و تئاتر كشورمان، آثار برجسته ای كه پیروزی انقلاب اسلامی را دستمایه محتوایی اثرشان قرار داده اند ، بررسی و تحلیل می كند.
• چكامه 6 برنامه ی 40 دقیقه ای در روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه ایام فرخنده ی دهه فجر با دعوت از شعرا و ادبای برجسته كشورمان، شعر، رمان و كتابهای دیگر پس از پیروزی انقلاب اسلامی را دستمایه قرار داده و با بحث و گفتگو به این مقولات می پردازد. نام صبوحانیان به عنوان تهیه كننده و الهامی به عنوان مجری در تیتراژ این برنامه ی تركیبی با محتوای ادبی قرار دارد.

ج) گروه كودك و نوجوان

• یار دبستانی
• به رنگ انقلاب
• ساعت 09:15
• بازی شادی
چهاربرنامه گروه كودك و نوجوان شبكه جهانی جام جم در ایام فرخنده فجر و تحت تاثیر این ایام فرخنده خواهد بود كه با حضور میهمانان جوان و نوجوان كه دارای پیشرفت های علمی هستند تهیه و تولید شده است.
پوشش جشن انقلاب اسلامی، دستاوردهای آن و دعوت از عكاسانی كه لحظات به یادماندنی انقلاب شكوهمند انقلاب اسلامی ایران را با عكس ثبت و ضبط كرده اند ازجمله كارهایی است كه در برنامه های این گروه برنامه سازمشاهده خواهد شد.

د-) گروه اقتصاد و دانش

• مجله علمی
پیشرفت های علمی انقلاب اسلامی در یك برنامه 45 دقیقه ای با حضور میهمانان ویژه مورد كنكاش قرار می گیرد.
• مجله اقتصادی
در 7 برنامه  نیم ساعته دستاوردهای اقتصادی انقلاب اسلامی به بحث و بررسی گذاشته می شود و بینندگان در جریان پیشرفت های حاصل شده در این زمینه قرار می گیرند.

ه) گروه معارف و اندیشه دینی

• روشنا
در دهه فجر برنامه ی روتین « روشنا» با 7 برنامه ی 30 دقیقه ای با محتوای اعتقادی اخلاقی و قرآنی ، نگاه ویژه به ایام خجسته فجر دارد و برنامه های خود را به این رویداد فرخنده اختصاص خواهد داد.

ی) گروه اجتماعی و خانواده

• فجر و برترین ها
همه ساله در ایام فرخنده فجر، در شبكه جهانی جام جم از برترین هایی كه مخاطبان انتخاب كرده اند قدردانی شایسته به عمل می آید و امسال نیز این آیین باشكوه در شهر شعر و ادب فارسی ، شیراز برگزار خواهد شد و از آن 13 برنامه ی 65 دقیقه ای تهیه می شود كه در روزهای خجسته دهه فجر از هر سه كانال شبكه جهانی جام جم پخش خواهد شد.
• آفتاب مهربانی
• خانه مهر
این دو برنامه كه به صورت روتین پخش می شود در 11 روز از دهه ی فرخنده فجر متاثر و منعطف از این دهه و مسائل مربوط به آن است كه در دكور ویژه این ایام تهیه و تولید می شود .
گفتنی است در خبر صبحگاهی « آفتاب مهربانی » خدادادی تهیه كننده و اسماعیلی، پوراسد و ادیبی مجریان آن به مدت 80 دقیقه در خدمت مخاطبان هستند و « خانه مهر» با تهیه كنندگی مزینانی با محتوای آموزشی و اطلاعاتی درهر برنامه به مدت یك ساعت بینندگان شبكه را با مهر و مهربانی همراه می كند.

و) گروه ورزش و تفریحات

• برنامه مجله ورزشی
در برنامه مجله ورزشی موفقیت های ورزشی كشورمان پس از پیروزی انقلاب اسلامی با دعوت از مسئولین تربیت بدنی و دست اندركاران ورزش مورد بررسی قرار می گیرد و افق آینده ورزش با بحث های كارشناسی مورد بررسی قرار می گیرد.
همچنین مسابقات مختلف ورزشی در دهه فجر به صورت زنده و تولیدی به سمع و نظر بینندگان می رسد.
• شادانه
شادانه یك جنگ هنری است كه در آن سرودها و ترانه های مختلف اجرا می شود و در طول ایام دهه فرخنده فجر با حضور میهمانان ویژه، خانواده معزز شهدا و پخش گزارشهای مختلف مردمی و تصاویر انقلاب در سالهای قبل از پیروزی فضای ویژه ای دارد.

علاوه بر این برنامه ها اداره كل تامین برنامه شبكه به مدت 13 شب فیلم های مختلف سینمایی و حداقل 2 مجموعه نمایشی متناسب با ایام مبارك فجرپخش خواهد كرد.

سرود و موسیقی و مستندهای انقلاب نیز ازدیگر برنامه هایی است كه در فواصل برنامه ها پخش خواهد شد.    منبه:جام جم انلاین

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی