انجمن ها > انجمن عمومی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عمومی (بازدید: 187)
دوشنبه 4/11/1389 - 11:24 -0 تشکر 277054
موافقت پادشاه عربستان با تخریب كامل مسجدالحرام

موافقت پادشاه عربستان با تخریب كامل مسجدالحرام !
شركت انگلیسی معماری اتكینز طرح جدید توسعه مسجدالحرام را برای افزایش جمعیت زائران به 5 میلیون نفر به پادشاه عربستان ارائه داده كه لازمه اجرای آن، تخریب كامل مسجدالحرام به غیر از بنای كعبه است.

به گزارش مشرق؛ شركت انگلیسی معماری اتكینز طرحی جدید برای توسعه مسجدالحرام به ملك عبدالله، پادشاه عربستان پیشنهاد داده كه انتخاب و اجرای آن نهایی شده است. لازمه اجرای این طرح در فاز یك تخریب قسمتی از مسجدالحرام و در فاز دوم تخریب كامل مسجدالحرام و باقی ماندن كعبه به تنهایی می باشد.

با اجرای این طرح زائران و نمازگزاران مسجدالحرام از 900.000 نفر به 3 میلیون نفر افزایش یافته و در فاز دوم با تخریب كامل مسجد الحرام به 5 میلیون نفر ظرفیت خواهد رسید. 650 معمار حرفه ای در شركت اتكینز كار می كنند و طرح مزبور را با سرپرستی تیم معماران توسط زاها حدید(معمار آوانگارد عراقی الاصل) و نورمن فاستر(معمار انگلیسی صاحب سبك های تك) طراحی نموده است.
این طرح كه یادآور طراحی های سانتیاگو كالاتراوا معمار اسپانیایی صاحب سبك بیونیك در معماری است (كه از اندام واره های جانوران و اسكلت جانوران بزرگ جثه برای سازه بنای خود الهام می گیرد)، از نمای جانبی نیز شباهت زیادی به ستون فقرات جانداران عظیم الجثه دارد.

كانسپت این طرح دید مستقیم از داخل این به اصطلاح رواق های مخوف به سمت كعبه به واسطه شیب تند این رواق ها به سمت داخل می باشد به گونه ای كه وقتی حجاج در این رواق ها قدم می زنند یا نماز می گزارند، چشم انداز آنها به سوی كعبه باشد.
در فاز دوم طرح تمام بنای مسجد الحرام، بجز كعبه تخریب می شود واین طرح به صورت مدولار با تقارن مركزی كعبه، به صورت كامل به دور كعبه طبق آنچه كه در تصویر زیر می بینید، اجرا خواهد شد.

در این طرح یك جبهه كامل از مسجد الحرام تخریب می شود و به جای آن طرح جدیدی كه شامل مسجدی بزرگ است ساخته می شود این مسجد همان رواق هایی است كه به سمت كعبه شیب دارد و به پنج دروازه عظیم الجثه با نقوش اسلامی به ارتفاع 38 متر ختم می شود. این دروازه ها در

هنگام انجام مراسم مذهبی و برگزاری نماز برای محدود كردن فضای اطراف كعبه بسته می شود و صرفا در ماه رمضان و ایام حج تمتع گشوده می شود.غرض ما مخالفت با تخریب مسجد الحرام برای توسعه آن و افزایش ظرفیت برای زائران و استفاده از طرح های بدیع و نوآورانه نیست، بلكه معماری بی قواره غربی كه در آن استفاده شده كه مانع از حضور قلب زائران می شود نكته ای است كه اعتراض ما را برانگیخته است.

قرار بود معماری مسجد الحرام، حافظ حرمت كعبه باشد به گونه ای كه توجه قلبی حجاج را به سوی كعبه معطوف كند نه آنكه معماری این مسجد دعوت به خود معماری آن كند و حجاج ره كعبه را گم كنند.

قرار بود معماری مسجد الحرام آرامشی به حاجیان بدهد كه جز كعبه نبینند. نه آن كه چنان شیفته یا مرعوب تكنوسیویلایز (تمدن تكنیكی) شوند كه در پیچ و خم پله برقی ها و طاق و تویزه های اوج گرفته( كه به دلیل عدم رعایت مردم واری لاجرم به تحقیر انسان می انجامد) راه آسمان را فراموش كند و سفر معنوی خود را به كعبه مقصود نرسانند

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی