انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 645)
شنبه 2/11/1389 - 15:16 -0 تشکر 276479
نقّاشی و شخصیت کودک

اشاره

کودک با تمام وجود و شخصیت ذهنی و عاطفی خود، نقاشی می کند؛

اگر زبان نقاشی های کودکان را بدانیم، متوجه می شویم که در ورای شکل و ساخت نقاشی ها، رموزی از شخصیت کودک نهفته است.

در این مقاله به تحلیل های روان شناسان از نقاشی کودکان، اشاره می شود.

 

1- شکل آدم

هنگامی که کودک شکل آدمی را می کشد، قبل از هر چیز، شکل خود و یا درکی را که از بدن و تمایلاتش دارد بیان می کند؛ اگر اعضای آدمک، در مجموع، متناسب باشد، احتمالاً کودک کاملاً سازگار است؛

برعکس، اگر آدمک در اندازه ای بسیار کوچک یا در گوشه ای از کاغذ باشد، به این معناست که خود را کم ارزش و پایین تر از دیگران می داند.

کودکانی که خود را بالاتر از بقیه می دانند، آدمک هایی با اندازه های بزرگ رسم می کنند. این کودکان دارای اختلال عاطفی هستند و معمولاً کودکانی زود رنج و حساس هستند.

 

2- خانه

خانه، نماد پناهگاه و هسته ی اصلی و گرم خانوادگی است؛

اگر خانه هایی که کودک می کشد، دارای گل و باغچه، درهای بزرگ و پنجره و پرده های رنگین و دودکش بخاری باشد، نشان دهنده ی زندگی سعادتمند است، برعکس خانه ی بدون در ورودی، با دیواره های بلند، که از بقیه ی خانه ها جدا مانده است، نشان دهنده ی روابط نامطلوب در خانواده است.در سنین 5 تا 8 سالگی، نشانه ی خجالتی بودن و وابستگی شدید او به مادر، بعد از 8 سالگی نماینده ی احساس خود کوچک بینی و تنهایی کودک و در نوجوانی، نشان دهنده ی شرم و حیای زیاده از حد و داشتن احساسات رقیق است.

 

3- درخت

نقّاشی و شخصیت کودک

برای تحلیل نقاشی درخت، باید سه قسمت آن را مشخص کرد که عبارتند از: ریشه، تنه، شاخه ها و برگ ها.

ریشه که در خاک نهفته است، تمایلات درونی است. تنه، بیان گر مشخصات دائمی و عمیق و پایدار شخصیت است. شاخه ها و برگ ها، بیان گر راه های ارتباطی کودک با دنیای خارج است.

 

تنه ی درخت ممکن است کوتاه یا بلند باشد. در سنین پیش دبستانی، تنه ی درخت را بلند ترسیم می کنند؛ ولی در سنین بالاتر، این نشان دهنده ی عقب ماندگی یا بیماری عصبی و آرزوی برگشت به دوران کودکی است. تنه ی کوتاه درخت، نشانه ی جاه طلبی و بلندپروازی کودک است. تنه ی درخت ممکن است مستقیم و صاف یا کج کشیده شود که در حالت دوم، نشان گر بی ثباتی کودک است.

 

کشیدن درخت با برگ های زیاد و درهم، بیان گر شخصیت فرو رفته ی کودکی است که آمادگی تغییر و تحول ندارد.

کشیدن درخت با شاخه های مختلف، که هر کدام به سویی کشیده شده است، نمایان گر کودکی است که مسائل را به سادگی می فهمد و قادر به ارتباط با دیگران است و در عین حال به راحتی می تواند خود را با محیط سازگار کند.

 

4- خورشید و ماه

تصویر خورشید، بیان گر امنیت، گرما، قدرت و به نظر برخی پژوهندگان، نماد پدر مطلوب است. وقتی رابطه ی کودک و پدر خوب است، همیشه خورشید در نقاشی های کودک به طور کامل در حال درخشیدن نمایان می شود و اگر این رابطه مطلوب نباشد، خورشید به رنگ قرمز تند یا سیاه که مضطرب کننده است، کشیده می شود؛ بنا به نظر اوبن، ماه اغلب نشان دهنده نیستی است؛ زیرا زمانی که خورشید، یعنی نماد زندگی ناپدید می شود، ظهور می کند؛ به همین دلیل، بسیاری از کودکان آن را در نقاشی هایی که از قبر و قبرستان می کشند، به کار می گیرند.

 

5- حیوانات

نقّاشی و شخصیت کودک

وجود حیوان در نقاشی کودک، ممکن است به دلیل وفور حیوان در دور و بر او یا به دلیل احساس گناه و تقصیری باشد که کودک در موقعیت های خاص حس کرده و چون جرئت آن را ندارد که گناه خود را ترسیم کند، ترجیح می دهد احساسات و عادات و تمایلات خود را در قالب حیوانی نشان بدهد و آن حیوان را وادار به حرکت و رفتاری کند که خود، شجاعت و قدرت ابراز آن را ندارد.

 

نقاشی خانواده

در نقاشی خانواده باید به چند نکته توجه کرد:

1- فاصله ی بین اشخاص نقاشی

2- برجسته نمودن اشخاص

3- بی ارزش کردن اشخاص

1. فاصله ی بین اشخاص: اعضای یک خانواده هماهنگ در نقاشی کودکان، همیشه با هم و دست در دست هم نشان داده می شود. نزدیک شدن دو یا چند شخصیت در نقاشی، نشان دهنده ی انس و الفت واقعی آن ها، یا تمایل کودک به آن هاست.

2. برجسته نمودن اشخاص: در بیش تر نقاشی هایی که کودکان از خانواده ترسیم می کنند، همیشه یک شخصیت اصلی وجود دارد که کودک بیش تر احساس خود را، چه به صورت عشق و ستایش، چه به صورت ترس و دلهره بر او مستقر می کند. این شخصیت اصلی یا برجسته، غالباً قبل از دیگران کشیده می شود؛ زیرا او مهم تر از دیگران است.

3. بی ارزش کردن اشخاص: وقتی کودک در نقاشی خود، یکی از اعضای خانواده را ترسیم نمی کند، آگاهانه یا ناآگاهانه، آرزوی نبودن آن شخص را دارد. این پدیده بیش تر در مورد خواهران یا برادران روی می دهد. گاهی دیده می شود که کودک خودش در نقاشی حضور ندارد، دلیلش این است که کودک احتمالاً در خانه و میان خانواده احساس راحتی نمی کند.

 

منبع: رشد معلم

يکشنبه 3/11/1389 - 15:19 - 0 تشکر 276722

مطلب جالبی بود، اگر چند تا از نقاشی های کودکان به عنوان نمونه در این جا بررسی شود، بهتر است.

یا حق

التماس دعا

سه شنبه 26/11/1389 - 14:59 - 0 تشکر 284319

با سلام
کاملا درسته از نظر روانشناسی میشه به استعدادها,کاستیها و مایل و مشکلات کودک پی برد.کاش برای هر کدوم از این موارد میشد شاهدهایی آورد البته منظورم همون نمونه کار بچه هاس.

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

چهارشنبه 27/11/1389 - 20:21 - 0 تشکر 285060

با سلام
یک نمونه ساده سوال جواب درباره نقاشی دیدم که اینجا میذارمش:
یا کودکان از کشیدن نقاشی مقصودی دارند؟
- بله، زیرا همه ی کودکان با کشیدن نقاشی گونه ای از احساسات داخلی خود را بیان می کنند، به طوری که با ملاحظه ی نقاشی آنها می توانیم به احساسات درونی آنها پی ببریم و آنها را درک کنیم.آیا شما کودکان از کشیدن مقاشی لذت می برند؟- در صورتی که کودک خود به کشیدن نقاشی علاقه داشته باشد، از کشیدن نقاشی لذت می برد. اما اگر کودک را به کشیدن نقاشی مجبور کنند،او اینکار را از روی علاقه انجام نمی دهد ،بلکه سعی می کند این کار را از روی نفرت انجام دهد.آیا کودک از خط خطی کردن کاغذ منظور خاصی دارد؟- به نظر ما بیشتر به سن کودک بستگی دارد. اگر کودک سن کمی داشته باشد، خط خطی کردن کاغذ برای سنین او یک کارعادی به شمارمی آید واو سعی دارد با نقاشی کردن احساسات درونی خود را بروز دهد. اما اگر کودک این کار را در سنین بالا انجام دهد،معلوم است که به وسیله ی خط خطی کردن نقاشی خود می خواهد نفرت خود را نشان دهد.
چه گونه از روی نقاشی می توان به میزان اعتماد به نفس فرد پی برد؟- اگر کودک تمام صفحه ی دفتر یا ورق خود را به وسیله ی نقاشی پر کند، معلوم است که از اعتماد به نفس بالایی برخوردار است و حضور خود را در میان جمع احساس می کند. اما اگر کودک تنها گوشه ای از تمام صفحه را پر کند، معلوم است که وی از اعتماد به نفس کمتری برخوردار است.


آیا کودکانی که یک یا دو نفر از اعضای خانواده خود را از نقاشی حذف می کنند ،می خواهند منظور خاصی را به حضور ما برسانند؟- بله زیرا کودک هر چه یکی از اعضای خانواده خود را به خود نزدیک تر بکشد، می خواهد علاقه ی خود را نسبت به ان فرد نشان بدهد،اما اگر هر چه فرد آن فرد را از خود دورتر بکشد نشان دهنده ی نفرت کودک نسبت به فرد است.

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

پنج شنبه 12/12/1389 - 21:51 - 0 تشکر 293979

با سلام
من همیشه بچه كه بودم فقط نقاشی خونه و آدم میكشیدم
و ماشین

موفق باشید.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
پنج شنبه 19/12/1389 - 20:59 - 0 تشکر 296791

4) اضافه نمودن شخصیت های دیگر در نقاشی هایی که از افراد خانواده کشیده می شود ممکن است شخصیت دیگری نیز اضافه شود که ممکن است یک مرد، یک زن، یک نوزاد و حتی یک حیوان باشد. به که این شخصیت اضافه شده کودک تمایلات و خواسته هایی را که جرأت عملی کردن آنها را ندارد به صورت تخیلی و تصویری عملی می سازد. این شخصیت اضافه نشده ممکن است با تغییر قیافه ناآشنا به نظر برسد. گاهی او مرد بزرگسالی است در حال انجام کاری مهم و گاهی به صورت نوزاد ی است که در آغوش مادرش ظاهر می شود و نیز ممکن است به صورت همزاد کودک و معرف تمایلات کودک از نظر جنسیت و سن نشان دهندهٔ آن کشش های درونی است که امکان ابراز شدن ندارد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی