• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نصف جهان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نصف جهان (بازدید: 8013)
پنج شنبه 11/11/1386 - 9:51 -0 تشکر 27613
میرن آدمها از اون ها فقط خاطره هاشون به جا می مونه!!!

 

اصفهان شهر مردان و زنان بزرگ

سلام به تمامی دوستان خوبه نصف جهانی و همه ی تبیانی های عزیز .خوب هستین؟؟؟؟؟؟

در نظر داشتم در بیانی کوتاه و به صورت اجمالی و گذرا به شرح تذکره مردان وزنان نامی شهر اصفهان بپردازم.پیش از شروع مطلب برایم جای سوال بود که با وجود این همه رجال بزرگ که تاریخ اصفهان محشون از بزرگی آنهاست،مشکل می توان در مطلبی کوتاه در باره فضایل و مناقب و حدود علم و زهد و تجدد و تشرع آنها صحبت کرد.به خاطر همین تصمیم گرفتم تا به معرفی چند تن از این عزیزان که بین مردم اصفهان و ایران نام آشنا ترند بپردازم.و به مختصری از زندگی گهربار آنان اشاره کنم .با ما باشید:

سید حسن مدرس قمشه ای اصفهانی

علامه بزرگوار،آیةالله سید حسن مدرس،از رجال بزرگ اصفهان می باشد که نام او از دو نظر زیبنده صفحات تاریخ و کتب تذکره شده است.یکی از نظر علوم و معارف اسلامی و دیگر از جنبه سیاسی،آزادمنشی،فظیلت،آزادی و خدمات واقعی او به مشروطیت ایران بر مبنای اسلام، که تا آخرین دم از آن دفاع می نمود.علامه فقید،مرحوم محمد قزوینی،در یادداشت های خود در مجله یادگار می نویسد:« وکیل شجاع نطاق به اجرای مجلس شورای ملی که تا آخر عمر،علناً و جهاداً با سلطنت پادشاه وقت رضاشاه پهلوی مخالفت می کرد، در دهم آذر سنه 1316ه.ق مطابق با 28 رمضان،در حبس ترشیز خراسان وفات یافت.

علامه محمد باقر مجلسی

ملا محمد باقر بن محمدتقی بن مقصود علی اصفهانی،ملقب و معروف به مجلسی،از معروفترین  دانشمندان اسلام است که دامنه اشتهار او نه تنها در دنیای شیعه،بلکه در اکثر ممالک اسلامی رفته است.نسبتش به حافظ ابونعیم اصفهانی صاحب  کتاب«حلیۀالاولیأ» می رسد.وی در سال 1307 م در اصفهان دیده به جهان گشود و علامه مجلسی از لحاظ سیاستمداری و تنظیم امور مردم ایران و مخصوصاً شهر وسیع اصفهان ،که در آن زمان پایتخت بود،نیز ماهر بوده است،تا جایی که صاحب لؤلؤۀ البحرین می گوید:«مملکت شاه سلطان حسین به برکت وجود او محفوظ و قرین آرامش بود و پس از فوت او خلل در اوضاع مملکت  رخنه کرد،تا سرانجام از دست رفت.»محمد باقر مجلسی در شب 27 رمضان 1110 ه.ق در اصفهان در گذشت.

حاجیه خانم امین اصفهانی

بانو نصرت بیگم امین،دختر مرحوم سید محمد علی امین التجار اصفهانی،عالمه فاضله مجتهد است که دانش و فضل او نه تنها در اصفهان بلکه در بعضی از شهرهای دیگر نیز اشتهار کامل دارد.تولد او به سال 1308 ه.ق در اصفهان است و نزد فضلا و علمای بزرگ آن سامان مانند آیت الله حاج میرسیدعلی نجف آبادی آموزش دید.وی سرشار از فضل و دانش و کمال و ادب بود و روزهای چهارشنبه در خانه خود جلسه عمومی برای زنان اهل علم و طالب عرفان داشت.این بانو دبیرستانی به نام فاطمیه تأسیس کرد که دختران فاضل و متدین در آن تربیت می نمودند.

ملا محمد باقر سبزواری اصفهانی

محمد باقر بن محمد مؤمن سبزواری الاصل اصفهانی المسکین،معروف به محقق سبزواری،از مفاخر علمای شیعه،اکابر و حکما و متکلمین است.وی در اصفهان سکونت داشت و مصاحب مجلسی اول و از شاگردان فعال شیخ بهایی و میرفندرسکی و ملاحسن شوشتری بود.در سال 1090 قمری در اصفهان وفات یافت که جنازه اش به مشهد رضوی منتقل و در مدرسه میرزا جعفر درسردابی معاذی قبر شیخ حر عاملی مدفون گردید.

حاج میر سید حسن چهار سوقی(روضاتی)

آیت الله حاج میر سید حسن بن میرزا مسیح روضاتی، عالم فقیه محقق از علمای قرن اخیر اصفهان و در بین اکثر طبقات مردم اصفهان معزز،محترم و مقبول القول بود.تولد وی در رجب سال 1294ه.ق و وفاتش 13 جمادی الاولی سال 1377ه.ق در اصفهان اتفاق افتاد.جنازه روضانی به نجف اشرف  منتقل و در وادی السلام مدفون گردید.از اقدام های وی اهتمام در ساختن(حسینیه اصفهانی ها)در کربلا و پیشنهاد تأسیس هیأ ت علمیه اصفهان می باشد.

هاتف اصفهانی

سید احمد هاتف،از سادات حسینی است.اصل خاندان او چنانکه ازتذکره نگارستان دارا بر می آید،از اهل اردوباد آذربایجان بوده که در زمان پادشاهان صفوی از آن دیار به اصفهان هجرت کرده و در اصفهان متوطن گردیده است.تولد هاتف،در نیمه اول قرن دوازدهم در شهر اصفهان اتفاق افتاده و در آنجا نیز به تحصیل ریاضی  و حکمت و طب پرداخته و مدتی از محضردرس میرزا محمد نصیر اصفهانی استفاده کرده است.اساتید وی در شعر نیز سید علی مشتاق و میرزا محمد نصیر بوده اند.او با صباحی کاشانی و آذر صهبا دوستی و رفاقت داشته است.هاتف روزهای آخر عمر را در اصفهان،کاشان و قم سپری کرد و در اواخر سال 1198ق در شهر قم دیده از جهان فرو بست.پسر هاتف سید محمد سحاب،صاحب تذکره«رشحات»و دختر او به نام« رشحه» هر دو شاعر بوده اند. در تذکره«نقل مجلسی» قریب صد بیت از اشعار رشحه آمده است.این ترجیع بند درباره وحدت وجود و وحدت مشهود از نظر عرفان سروده شده و لبریز از وجد و شوق و جذبه است،اسرار وحدت و نکته هایی دقیق عرفانی  را در قلب هایی ساده و زیبا آورده و به زیور عبارات ظریف و استعارات بد یع آراسته کرده است.

دیگر رجال بزرگ اصفهان:

بابا رکن الدین،میرزا علأالدین گلستانه،میرمحمد اسماعیل خاتون آبادی،آمنه بیگم مجلسی،میر محمد صالح خاتون آبادی،آقا حسین لنبانی اصفهانی،میرزا عبدالله اختری جیرانی،میرزا محمد تقی الماسی،شیخ زین الدین خوانساری،آقا محمد باقر بهبهانی اصفهانی،سید احمد امامی،ملا محمد حسین فشارکی،ملا حسینعلی تویسرکانی،سید محمد شهشهانی ،حاج شیخ محمد باقر اصفهانی،حاج میرزا بدیع درب امامی،سید مهدی درچه ای اصفهانی،سید عبدالله میر محمد صادقی،ابوعلی بن مسکویه،راغب اصفهانی،حکیم شفایی اصفهانی،میرزا باقر قاضی زاده اصفهانی،آقا مؤمن اصفهانی،سید علی امامی،آقا جمال خوانساری،معز اصفهانی،میرزا رفیع الدین نایینی اصفهانی،آقا حسین خوانساری و...وخیلی های دیگه که نمیشه یه جا از همشون اسم برد.به درخواست بچه ها تو پست قبلی اینبار سعی کردم مطلب خلاصه تر و به قولی سانسور شده باشه.انشاالله که مقبول واقع شده باشه.

یا علی

 • من کوير تشنه کامم
 • مهلتم ده تا بيايم
 • جرعه يي ده تا بنوشم
 • آري آري من کويرم
 • اي خداي مهربانم
 • مهلتي ده تا بجوشم
 • از دل همچون کويرم
  پنج شنبه 11/11/1386 - 11:28 - 0 تشکر 27633

  سلام حالت چطوره زود باش بگو 123 123 123؟

  راستی از اطلاعاتی که دادی ممنونم من نمی دونستم چنین شخصیتهایی اصفهان داشته

  در وفای تو چنانم که اگر خاک شوم / آید از تربت من بوی وفاداری تو . . .

  منتظر شما در وبلاگ دل شکسته
  جمعه 12/11/1386 - 7:24 - 0 تشکر 27749

  اصفهان نصف جهانه ولی مردمش یه دنیان

  این هم عنوان یکی دیگه از تاپیک هایی هست که به همین موضوع پرداخته

  با تشکر

  !!!!!!!!!!!!!تبيان !!!!!!!!!!!!

  يعني جايي كه امضايت هم ويرايش مي شود

  جمعه 12/11/1386 - 16:1 - 0 تشکر 27808

  سلام مریم خانم

  مرسی از بحث خوبت

  فقط یه سوال

  چرا بین این همه آدم اسمی از من نیاوردی؟

  والا منم اصفهانیم

  ...........حکايت همچنان باقيست
  شنبه 13/11/1386 - 1:20 - 0 تشکر 27898

  سلام مریم جان

  من بلاخره بعد از دو سه هفته غیبت دوباره اومدم

  خوشحالم که هنوزم اینقدر فعال هستی .

  به جرات میتونم بگم که  تو جزِ  یکی ازبهترین اعضایی هستی که انجمن نصف جهان تاحالا به خودش دیده .

  من که خودم از مطالب شما خیلی چیز یاد گرفتم ،البته بعضی هاشو  یادم رفته .

  مرسی از این  همه تکاپو

  دوستار تاپیک های فوق العاده ی تو  :  Magic MP5

  در کجاي اين فضاي تنگ بي آواز من کبوترهاي شعرم را دهم پرواز
  شنبه 13/11/1386 - 20:45 - 0 تشکر 28008

  سلام خدمت  دوست گرامی (كویر تشنه )

  امیدوارم از اونها فقط خاطره‌هاشون به جا نمونه بلكه ما باید از علم و اخلاق و هنر آنها كمال استفاده را ببریم . ان شاء الله

  بزرگترین اشتباه زندگیت رو نوشته بودی . من مطمئنم كه با این همتی كه شما دارید حكمتی در كار بوده ( الله اعلم) . راستش  امیدوارم بتوانیم یك جبهه فرهنگی برنامه ریزی شده تشكیل دهیم  و به افتخار عظیم ( سربازی آقا امام زمان (عج)) نائل شویم . 0ان شاء الله

  در رابطه با برنامه ریزی فرهنگی بعداً در قسمت انجمن دانشجویی یه تاپیك می دهم . خدا نگهدار

  وقتی به  دنیا آمدم در گوشم اذان گفتند وقتی از دنیا رفتم بر من نماز خواندند پس عمر انسان فاصله‌‌ایست  بین اذان تا نماز . یا علی

  يکشنبه 14/11/1386 - 3:24 - 0 تشکر 28061

  سلام مریم جاان

  آقا مجیک از شما به خاطر توجه ظریفتون ممنونم. خب؟

  هر سلام خداحافظي اي هم دارد.

   

  يکشنبه 14/11/1386 - 8:42 - 0 تشکر 28074

  سلام دوستای گلم.

  خیلی ممنونم از همگی که اینقدر به من لطف دارین.خوشحالم که به این مطالب توجه دارین.ولی یه سوالی داشتم از دوست خوبمون 841137 که نوشته بودن :

  بزرگترین اشتباه زندگیت رو نوشته بودی.من مطمئنم که با این همتی که شما دارید حکمتی در کار بوده.

  من متوجه منظورتون نشدم .میشه لطف کنین بگین من کجا اشتباه کردم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  یا علی

 • من کوير تشنه کامم
 • مهلتم ده تا بيايم
 • جرعه يي ده تا بنوشم
 • آري آري من کويرم
 • اي خداي مهربانم
 • مهلتي ده تا بجوشم
 • از دل همچون کويرم
 • يکشنبه 14/11/1386 - 11:38 - 0 تشکر 28100

  با سلام

  انگار من ساخته شدم که هر چند وقت یه باری که به اینترنت دسترسی پیدا می کنم بیام فقط از تو تعریف کنم.ولی خداییش مطالب جالبی میذاری.

  آنگاه که خنده بر لبت مي ميرد              چون جمعه پاييز دلم مي گيرد

  ديروز به چشمان تو گفتم که برو            امروز دلم بهانه ات مي گيرد

   

  دوشنبه 15/11/1386 - 0:0 - 0 تشکر 28190

  بنام  خداوند رحمتگر مهربان

  سلام   مطلب جالبی بود دستت درد نکنه از زحمتهایی که می کشی پاینده باشی و ماندگار

  الهی در راه خود اول زخودم بی خود کن

                                       بی خود چو شدم زخود به خود راهم ده

   

  پنج شنبه 18/11/1386 - 3:47 - 0 تشکر 28849

  باز سلام

  خدمت اون دوست عزیزی که آیدیشون عدده هم سلام عرض می کنم.

  وقتی یه نفر از دنیا خداحافظی می کنه جسمش واسه همیشه از اینجا میره.

  ولی این رفتار خوب و بدش و این خاطراتی که از خودش به جا گذاشته و اون اثرهای ناب و یا بی خودش هست که برجا می مونه.

  اگه یه نفر یه کتاب بنویسه این جزو چیش محسوب میشه؟ جزو خاطراتش یا رفتارش یا جسمش؟

  جزو اثراتیه که از خودش به جا میذاره.(یادگاری) این اثرات می تونه خاطراتی باشه که دیگران از او به یاد دارن. مثلا مرحوم مجلسی فلان صفت خوب رو داشته ، این خاطره ایه که ازش توی ذهنمون می مونه ولی خودش بای بای کرده باهامون. اگه کتابی نوشته ، اون رو یادگار گذاشته در میان مردم بعد از خودش و خودش غزل بای بای رو خونده.

  پس شاید گیر شما بر سر این باشه که چرا اسم تاپیک :

  میرن آدما از اونا فقط خاطره هاشون به جا می مونه هست.

  و به نظرتون باید این باشه :

  میرن آدما از اونا فقط یادگاریشون به جا میمونه.

  دتس رایت؟

  هر سلام خداحافظي اي هم دارد.

   

  برو به انجمن
  انجمن فعال در هفته گذشته
  مدیر فعال در هفته گذشته
  آخرین مطالب
  • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
   آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
  • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
   جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
  • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
   خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
  • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
   پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
  • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
   اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.