انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 380)
يکشنبه 26/10/1389 - 8:25 -0 تشکر 274518
کشف دورترین و جوانترین کلانشهر کیهانی توسط اخترشناس ایرانی

افتخاری دیگر از بهرام مبشر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 کشف دورترین و جوانترین کلانشهر کیهانی توسط اخترشناس ایرانی

 

بهرام مبشر اخترشناس ایرانی و محقق دانشگاه کالیفرنیا طی موفقیتی قابل توجه توانست دورافتاده ترین خوشه کهکشانی که تا کنون توسط بشر رصد شده است را در ابتدایی ترین مراحل رشد مشاهده کند تا افتخاری دیگر به کارنامه علمی خود اضافه کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، پیش- خوشه Cosmos-Aztec3 در حال تبدیل به کلانشهری کیهانی مدرن مشابه خوشه های عظیمی است که امروزه رصد می شوند. این پیش خوشه در فاصله 12.6 میلیارد سال نوری از زمین، جوانترین خوشه ای است که تا به حال مشاهده شده است و برای مقایسه دقیقتر بهتر است یادآوری شود که سن جهان 13.7 میلیارد سال تخمین زده شده است. پیش از این بالغ ترین پیش خوشه کهکشانی که تا به حال رصد شده بود، از زمین فاصله ای برابر 10 میلیارد سال نوری داشت.

 

بهرام مبشر از دانشگاه کالیفرنیا یکی از اعضای تیم بین المللی است که موفق به کشف این خوشه کهکشانی شده اند. او می گوید این خوشه کیهانی در حال رشدی است که 12 میلیارد سال پیش آغاز به شکل گیری کرده است. این پدیده کیهانی در حدود یک میلیارد سال پس از انفجار بزرگ شکل گرفته است و مطالعه بر روی چنین ساختارهایی می تواند پرده از راز چگونگی ترکیب کهکشانها با یکدیگر برای شکل دادن به کهکشانهایی بزرگتر بردارد.

 

مبشر به همراه تیمش موفق به شناسایی تعدادی از اعضای این خوشه کهکشانی شده و فاصله و شتاب آنها را محاسبه کرده است. وی همچنین به محاسبه زمان دقیق آغاز شکل گیری این خوشه پرداخته و با استفاده از تلسکوپ کک در هاوایی به اندازه گیری طیفهای تعیین شده ای از میان خوشه کهکشانی پرداخته است.

 

 

بیشتر کهکشانها در جهان در قالب خوشه ای به یکدیگر متصل شده اند و چشم انداز کیهانی مشابه چشم اندازهای شهری را به وجود آورده اند، به شکلی که پیرترین و سالخورده ترین آنها که سیاهچاله ای عظیم را در بر دارد، در مرکز قرار گرفته است.

 

مبشر و تیمش ابتدا از تلسکوپ چاندرا و تلسکوپ ماکسول در هاوایی استفاده کردند تا بتوانند سیاهچاله ها و انفجارهای ستاره ای مورد نیاز برای شکل گرفتن کهکشانهای عظیم در مرکز کلانشهرهای کهکشانی مدرن را بیابند.

 

سپس با استفاده از تلسکوپهای هابل و سوبارو فاصله این اجرام از یکدیگر محاسبه شده و امکان وجود کهکشانهای جرمگین تر در اطراف آنها مورد بررسی قرار گرفت. در نهایت با استفاده از اطلاعات به دست آمده از تلسکوپ کک محققان تایید کردند این کهکشانها از یکدیگر فاصله ای مشابه داشته و بخشی از یک توده کهکشانی هستند.

 

پس از آن جرم ترکیبی این خوشه با استفاده از تلسکوپ اسپیتزر محاسبه شد و محققان دریافتند جرم این خوشه دست کم برابر 400 میلیارد خورشید است. اسپیتزر همچنین توانست حضور کهکشانی سالخورده را در مرکز این خوشه به تایید برساند و نشان دهد این کهکشان با سرعتی باورنکردنی در حال ستاره سازی است.

 

تلسکوپ چاندرا نیز در این مطالعه نقشی به عهده داشت و توانست ویژگی های ابرسیاهچاله ای که جرمی بیش از سه میلیون خورشید دارد را تعیین کند. این اولین باری است که ارتباط میان سیاهچاله ای به این ابعاد با خوشه ای کهکشانی به این جوانی کشف شده است.

 

بر اساس گزارش دیلی میل، در نهایت میزان گازهای میهانی یا همان سوخت ستاره هایی که در آینده در این خوشه متولد خواهند شد توسط تلسکوپ VLA، تلسکوپ 30 کتری در اسپانیا و تلسکوپ IRM در فرانسه محاسبه شد و نتایج نشان داد این خوشه تا زمانی که به کلانشهر کهکشانی مدرنی تبدیل شود، به رشد و توسعه خود ادامه خواهد داد.

 

به نقل از خبرگزاری مهر

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

يکشنبه 26/10/1389 - 10:20 - 0 تشکر 274563

خوشحالم ۱ چون دکتر مبشر این کشف رو به افتخاراتشون اضافه کردن ۲ چون ایشون یک ایرانین. :)

امیدوارم مثل همیشه موفق و سربلند باشن. :)

خیلی دوست دارم ببینمشون و ازشون چیزی یاد بگیرم. ایشون یه الگو واسه من و علاقمندان نجومی هستن.

به امید موفقیت و سربلندی همیشگی ایران و ایرانی

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

دوشنبه 27/10/1389 - 8:57 - 0 تشکر 274901

من نمیشناسمشون!! دستشون درد نکنه.
کاش بتونید یه معرفی مختصر بذارید ازشون.
چهرشون که خیلی مهربونه مث مدمن! نیست؟

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

دوشنبه 27/10/1389 - 11:47 - 0 تشکر 274946

چیزی که من ازشون شنیدم واقعا هم مهربونن :)

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی