سينما و تلویزیون (بازدید: 272)
شنبه 25/10/1389 - 16:43 -0 تشکر 274278
جای خالی *سینما 5*

مدتی است که برنامه های نقد سینمایی تلویزیون به دلایلی نامعلوم تعدیل یافته اند. «سینما 1» که مدتهاست تعطیل شده. «سینما 4» چند هفته ای است که بدون گفتگو و نقد و نظرهای موشکافانه  سابق پخش می شود. بعد از اینها، حالا نوبت به برنامه  «سینما5» رسیده است که شاید بتوان به آن لقب مظلوم ترین و کم ادعاترین برنامه  نقد سینمایی تلویزیون را داد.

برنامه  «سینما5» از سال 1384 در شبکه  تهران تولید و پخش خود را شروع کرد و تا همین چند هفته پیش، تقریباً بدون وقفه، ادامه داشت. عمده  زمان این برنامه به پخش فیلم می گذشت و تنها، مدت زمان کوتاهی در ابتدا و انتهای برنامه به معرفی و نقد فیلم اختصاص داشت که به صورت گفتار روی تصویر(نریشن) ارائه می شد.

 این نقدها تلاش می کردند تا در کوتاه ترین زمان ممکن اطلاعاتی را درباره  آن فیلم سینمایی به تماشاگر خود منتقل کنند. در این نقدها، معمولاً با در پیش گرفتن ادبیاتی ساده تر و عامه فهم تر، هدف این بود که تماشاگران عامتر سینما شناخت بهتری درباره  مقوله سینما پیدا کنند. البته ساده بودن ادبیات این نقدها به معنای پیش پاافتاده بودن آنها نبود، بلکه در این برنامه تلاش می شد نقدهایی با ادبیاتی شیرین، شیوا و گوش نواز و در عین حال، خالی از مغلق گویی ها، شکلی تخصصی تر از نقد فیلم ارائه شود. به طوری که هر تماشاگری در هر سطح و قشر اجتماعی می توانست با نقدهای این برنامه ارتباط برقرار کند. به این ترتیب، این برنامه، در طول این سالها مخاطبان وسیعی پیدا کرد و توانست نقش مؤثری در ارتقای آگاهی مخاطبان تلویزیون نسبت به هنر هفتم ایفا کند.

حدود شش سال از تولید این برنامه گذشته و این برنامه توانسته با گذراندن فراز و نشیب هایی، به مرحله بلوغ خود نزدیک شود. در این شرایط، قطع ناگهانی این برنامه، اقدامی سنجیده به نظر نمی رسد. امید است که با تجدید نظر مسئولان و دست اندرکاران باتدبیر شبکه پایتخت، برنامه «سینما5» با همان شکل و شمایل قبلی از سر گرفته شود.

منبع : شبکه ایران

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی