انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 871)
چهارشنبه 10/11/1386 - 7:41 -0 تشکر 27419
آیا میدانید اگر یک...؟

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 آیا می دانید اگر یک حرف را در نماز اشتباه بخوانید نماز باطل می شود .

مخارج حروف :

 

10 حرف داریم که تلفظشان در عربی با فارسی متفاوت است این حروف عبارتند از: ث ح  ذ ص ض ط ظ  ع غ و

اکنون تلفظ هر کدام را در زیر بیان می کنیم:

 

ث : این حرف را باید نوک زبانی و کم حجم تلفظ کرد یعنی در حالی که نوک زبان با دندانهای جلو در آرواره بالا تما س دارد ، هوا را به  بیرون می دهیم و بدون اینکه صدای سوت از آن شنیده شود ، تلفظ میگردد. [ میتوان به عبارت سادهتر گفت : از تماس نوک زبان با دندانهای جلوی « ثنایا »بالا ایجاد میشود ]

 

ذ : این حرف عینا ً مانند حرف( ثاء)از تماس نوک زبان و دندانهای بالا و با صدای نازک و کم حجم تلفظ می گردد دقت کنید که فشار نوک زبان بر دندانها زیاد نباشد .

 

ظ : این حرف دقیقا ً مانند حرف « ذ » از تماس نوک زبان و سر دندانهای جلو آرواره بالا ایجاد میشود ؛ با این تفاوت که در حرف « ظاء » نوک زبان به مقدار کمتری بین دو دندان بزرگ جلو قرار میگیرد و قسمت عقبی نوک زبان نیز مقداری به طرف بالا متمایل شده که زبان حالت طبقی یا قوسی شکل به خود میگیرد در نتیجه  صدا در حرف « ظاء » درشت و پر حجم میگردد . ( کمی عقبتر از نوک زبان به طرف بالا متمایل میشود )

 

ح : این حرف با گرفتگی خاصی در حلق ایجاد میشود . مانند کسی که بخواهد مثلا ً پوست تخمه ای را که در حلق گیر کرده ، با فشار هوا خارج کند .( این حرف از وسط حلق بیان میشود و با گرفتگی اداء میشود )

 

 

ع : این حرف از وسط حلق وبه صورت نرم تلفظ میشود  فرق این حرف با همزه در این است که همزه از آخر حلق بیان میشود وزمانیکه ساکن باشد صدای حرف قطع میگردد اما زمانیکه « ع » سکون داشته باشد صدای حرف مقداری کشیده میشود .

 

 

غ :  این حرف از ابتدای حلق تلفظ میشود از همان محل تلفظ حرف « خاء »  ولی صدای آن نرم و کشیده ودنباله دار میباشد و حالت خراش و خشونت حرف « خاء » را ندارد صدای « غین » را میتوانم هنگامی که آب در گلو غرغره میکنیم ، بشنویم .

ط : حرف « طاء » مانند حرف « تاء » بیان میشود ( یعنی  سر زبان به پایۀ دندانهای پیشین بالا و بخشی از لثه میچسبد ) و هوا پشت آن فشرده میشود و انتهای زبان به طرف کام بالا میرود < و میان زبان گود شده > وحرف « طاء » بیان میشود .

 

 

ص : این حرف مانند حرف « س » تلفظ میشود ؛ ( یعنی از برخورد سر زبان با دندانهای جلو <   پایین > این حرف تلفظ میشود ) درتلفظ حرف « ص » انتهای زبان به طرف کام بالا میرود  و درشت بیان میشود .

 

 

ض : این حرف ازتماس کناره زبان با دندانهای آسیای بالا ( از هر طرف که مقدور باشد ) وکشیده شدن بر آنها ایجاد میشود و با صدای درشت بیان میشود تلفظ این حرف کمی مشکل است برای تسلط به آن باید تمرین کرد .  

 

 

و : این حرف در فارسی از برخورد دندانهای بالا با لب پایین تلفظ میشود  اما در عربی لبها به حالت « غنچه » در می آید و صدای « و » از میان دو لب خارج میشود .

چهارشنبه 10/11/1386 - 9:57 - 0 تشکر 27438

سلام دوست خوبم.دستت درد نکنه بی نهایت لطف کردی اجرت با آقا امام حسین.

یا علی

 • من کوير تشنه کامم
 • مهلتم ده تا بيايم
 • جرعه يي ده تا بنوشم
 • آري آري من کويرم
 • اي خداي مهربانم
 • مهلتي ده تا بجوشم
 • از دل همچون کويرم
 • پنج شنبه 11/11/1386 - 7:28 - 0 تشکر 27590

  ماهرانه بود....

  البته بستگی به شخص گوینده دارد.

  شهيدغلامحسين افشردي

  پنج شنبه 11/11/1386 - 11:22 - 0 تشکر 27630

  به نام الله

  سلام

  من هم رو چند تا از حروف یكمی شك داشتم ممنونم.

   

  آرامش آن است كه بدانی در هر گام دستهای تو در دستان خداست 

  لحظه هایت آرام  

  برو به انجمن
  انجمن فعال در هفته گذشته
  مدیر فعال در هفته گذشته
  آخرین مطالب
  • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
   آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
  • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
   جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
  • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
   خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
  • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
   پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
  • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
   اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
  • وبگردی