تجارت و بازرگاني (بازدید: 1572)
شنبه 25/10/1389 - 10:54 -0 تشکر 274157
بورس

 

بورس 2


بورس

چرا بورس....؟

 


قیمت سهام در بورس چگونه مشخص می‌ شود؟

نظام قیمت ‌گذاری در بورس به گونه ‌ای طراحی شده است که هیچ کس نمی‌ تواند در قیمت ‌گذاری دخالت کند؛ به این ترتیب که در بورس افراد نمی ‌توانند شخصاً اقدام به خرید و یا فروش سهام بنمایند و این کار باید از طریق کارگزاری ‌های بورس و کارگزاران آن انجام شود. کارگزاران افرادی خوش‌ نام و مطمئن هستند که علاوه بر این که سابقه‌ی تخلفات مالی ندارند مجوز فعالیت خود را از سازمان بورس دریافت کرده ‌اند؛ یعنی فعالیت‌ های آنها تحت نظارت بورس انجام می ‌پذیرد.

ورود به بورس بدین طریق است که، چه فروشندگان و چه خریداران سهام در اولین قدم تقاضای خود را به کارگزاران بورس تحویل می ‌دهند. کارگزاران هر روز به جز روزهای پنج ‌شنبه و ایام تعطیل از ساعت 9 صبح الی 12 ظهر در تالار بورس حاضر شده و تمامی تقاضاهای خرید و فروش را وارد سیستم معاملات می‌ کنند. پس از وارد شدن لیست تقاضاها در سیستم معاملات، تقاضاها در دو صف؛ صف خرید و صف فروش، براساس قیمت و زمان ورود، اولویت ‌بندی می‌شود. این سیستم به گونه‌ ای طراحی شده است که قیمت‌ هایی را که برای فروش ارزان ‌تر است و تقاضاهای خریدی را که قیمت بالاتری دارند در ردیف اول قرار می ‌دهد. بدین ترتیب هر کس که به ارزان‌ ترین قیمت بفروشد در اول صف فروش و هر کس گه به گران‌ ترین قیمت بخرد در اول صف خرید قرار می ‌گیرد و بنابراین قبل از دیگران معامله خواهد کرد. البته در صورتی که دو تقاضا با یک قیمت وارد سیستم شود، سیستم اولویت را به تقاضایی می ‌دهد که زودتر وارد سیستم معاملات شده باشد. این عملکرد سیستم بیانگر آن است که روند معاملات و قیمت سهام براساس عرضه و تقاضا مشخص می‌ شود و امکان دخالت افراد در آن وجود ندارد.

 

چرا در بورس سرمایه‌ گذاری کنیم؟

سرمایه ‌گذاران در هر کجا که سرمایه ‌گذاری می‌ کنند علاوه بر این که به دنبال کسب سود هستند، در انتخاب نوع سرمایه ‌گذاری نیز به دنبال جایی می ‌گردند که سود بیشتری بدهد، مورد اطمینان و قانونی باشد، هر زمان که بخواهند بتوانند از وضعیت سرمایه‌ گذاری خود مطلع شوند، هر وقت که بخواهند بتوانند سرمایه ‌ی خود را نقد کنند و...... برخی نیز علاوه بر این، معیارهای متعالی ‌تری دارند. به عنوان مثال، به دنبال سرمایه‌ گذاری در کاری هستند که علاوه بر خودشان، جامعه نیز از آن بهره‌مند شود. مثلاً ایجاد اشتغال بکند و..... بورس از جمله مراکزی است که جمیع این ویژگی‌ ها را داراست. پس سرمایه‌ گذاری در بورس نه تنها برای سرمایه ‌گذاران و سرمایه ‌پذیران سودمند است بلکه برای کل جامعه نیز فواید قابل توجهی دارد. در ادامه به برخی از تأثیرات بورس برای سرمایه ‌گذاران اشاره می ‌کنیم.

 

فواید بورس برای سرمایه‌ گذاران

1- درآمد

مهم‌ ترین هدف هر فرد از سرمایه‌ گذاری کسب درآمد است. سرمایه ‌گذاری در بورس می ‌تواند از دو راه این خواسته‌ را محقق سازد. نخست از طریق پرداخت سود ناشی از فعالیت کارخانه ‌ها و شرکت‌ ها؛ بدین ترتیب که، کارخانه‌ ها یا شرکت‌ هایی که سهام شان در بورس عرضه شده است بخشی از سودی را که از فروش کالاها و خدماتشان حاصل می‌ شود بین سهامداران تقسیم می ‌کنند. بدین ترتیب کسانی که با خرید سهام شرکت‌ ها و یا کارخانه‌های بورسی در این مراکز شریک شده‌ اند از این طریق کسب درآمد می ‌کنند. راه دوم کسب درآمد سهامداران بورس، ناشی از فعالیت ‌های مفید و مؤثر مدیران شرکت‌ های مربوطه است که باعث افزایش قیمت سهام شرکت ‌ها می ‌شود که این به معنی افزوده ‌شدن بر دارایی سهامداران است.

بورس

2- قابلیت نقد شوندگی

کسانی که در بورس سرمایه‌ گذاری می‌ کنند اگر به پولشان نیاز پیدا کنند بسیار سریع ‌تر از بسیاری از سرمایه ‌گذاری‌ های دیگر می‌ توانند سهام خود را به پول نقد تبدیل کنند.

برای این کار کافی است به اولین کارگزار بورس مراجعه نمایند و فرم تقاضای فروش سهامشان را تحویل دهند. سهولت فروش سهام طوری است که حتی در سخت ‌ترین شرایط هم، درصورتی که فرد سهام خود را اندکی کم ‌تر از قیمت روز بازار ارائه نماید، در کم ‌ترین زمان سرمایه‌ اش نقد خواهد شد.

این در حالی است که بسیاری از سرمایه‌ گذاری ‌های دیگر فاقد این ویژگی می‌ باشند. به عنوان مثال، فرض کنید فردی در خرید ماشین، زمین یا منزل مسکونی سرمایه ‌گذاری کرده و حالا نیازمند پول شده است. روشن است که تبدیل هر یک از موارد ذکر شده به پول نقد به مراتب مشکل‌ تر از فروش سهام شرکت‌ های بورسی خواهد بود.

 

3- مشارکت در تصمیم‌ گیری ‌ها

تصمیم ‌گیری برای اداره ‌ شرکت‌ های پذیرفته شده در بورس با نظر صاحبان سرمایه انجام می ‌پذیرد. افرادی که سهام شرکت‌ های بورسی را خریداری می ‌کنند مطابق قانون می ‌توانند در مجامع شرکت مربوطه حضور پیدا کنند و با شنیدن گزارش فعالیت‌ ها از گردش کار شرکت آگاه شوند و همچنین با حق رأی خود نسبت به انتخاب هیئت مدیره، طرح ‌های مورد نظر و میزان سود تقسیمی به سهامداران شرکت اظهار نظر نمایند. این مزیت شرکت ‌های بورسی سبب شده است که سهامداران بتوانند هم از فعالیت‌ های شرکت آگاه شوند و هم در تصمیم‌ گیری‌ ها مشارکت داشته باشند.

 

4- اطمینان از مکان سرمایه ‌گذاری

بورس مکانی بسیار امن برای سرمایه‌ گذاری است. برای اثبات این مدعا کافی است به قانون حاکم بر بورس توجه کنیم. بورس براساس قانون بازار اوراق بهادار تأسیس شده است و مطابق آن فعالیت می‌ کند. در قانون علاوه بر این که کلیه ‌ی فعالیت ‌های بورس مشخص شده است و هر نوع فعالیتی با اخذ مجوز قانونی صورت می ‌گیرد یک نهاد ناظر به نام " سازمان بورس" نیز در نظر گرفته شده تا بر تمامی فعالیت ‌هایی که انجام می ‌شود نظارت کند.

نکته‌ ی دیگر این که شرکت‌ های بورسی براساس قانون موظف‌ اند اطلاعات مجاز مربوط به خود را به طور مرتب در اختیار خریداران و فروشندگان قرار دهند. این کار باعث شفاف شدن بازار می ‌شود و بدین ترتیب هر کس که اطلاعات لازم را برای خرید و فروش در اختیار داشته باشد می‌ تواند با اطمینان اقدام به معامله کند. نتیجه این که، قانون حاکم بر بورس و ساز و کارهای پیش ‌بینی شده مکانی مطمئن برای سرمایه‌ گذاری فراهم آورده است.

سازمان اطلاع رسانی بورس

 

برای پناهدگی به خدا نیاز به هیچ ویزایی نیست. 

مدیر انجمن تجارت و بازرگانی

نوشته های بنده:

                  

 

شنبه 25/10/1389 - 10:56 - 0 تشکر 274159

بورس1

بورس

همه ‌ی افراد جامعه‌ ی ما بورس را نمی ‌شناسند و با نحوه سرمایه ‌گذاری در آن و فواید و سودمندی‌ های ناشی از آن آشنا نیستند. این در حالی است که آشنایی با بورس و فعالیت در آن می ‌تواند در زندگی اقتصادی مردم بسیار مؤثر باشد. تا همین سال ‌های اخیر، بیشتر مردم پس‌ اندازهای خود را فقط در بانک ‌ها نگهداری می ‌کردند و با راه‌های دیگر استفاده از اندوخته ‌های خود آشنا نبودند. اما امروزه بسیار شنیده می ‌شود که راه دیگری هم برای استفاده از پس‌ اندازها وجود دارد و آن این است که یک فرد عادی می ‌تواند در مالکیت واحدهای تولیدی و تجاری بزرگ مشارکت نماید و از نتایج مشارکت و سرمایه‌ گذاری خود به سادگی بهره ‌مند شود. اما به راستی چگونه ممکن است یک فرد عادی با سرمایه ‌ای اندک در سرمایه ‌گذاری‌ های بزرگی شریک شود در حالی که نه شرکای خود را می‌ شناسد و نه امکان کسب اطلاع از نحوه‌ فعالیت، میزان هزینه‌ ها، درآمدها و ... دارد؛ گذشته از این، اصلاً چنین کسی چگونه می‌ تواند از حساب و دخل و خرج این مرکز تولیدی که در آن مشارکت کرده است آگاهی پیدا کند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که، بورس امکان هر آنچه را که برای سرمایه‌ گذاری و مشارکت در این مراکز لازم است فراهم آورده و علاوه بر نظارت دقیق بر فعالیت‌ های این مراکز، مطابق قانون مدافع حقوق سرمایه‌ گذاران است.

در این مجموعه مقالات سعی شده است خواننده با ساز و کارهای قانونی بورس آشنا شود و با توضیحات ساده در مورد فعالیت‌ های مختلف آن، از جمله نحوه‌ی خرید و فروش، راه‌های مختلف سرمایه‌ گذاری، فواید سرمایه ‌گذاری و .... آگاهی پیدا کند و اطلاعات اساسی و اولیه‌ ی مورد نیاز خود را کسب نماید.

تاریخچه

اندیشه ‌ی ایجاد بورس زمانی شکل گرفت که عده‌ ای از بازرگانان اروپایی از فعالیت ‌های تجاری خود ضرر کردند، بنابراین به فکر راه ‌حلی افتادند تا به وسیله ‌ی آن بتوانند جلوی این ضرر را بگیرند و یا آن را به حداقل برسانند. نتیجه آن شد که تعدادی از بازرگانان عده ‌ای را در فعالیت ‌های خود شریک کردند تا با این روش سود و زیان احتمالی را با آنها تقسیم کنند. این تجربه موفقیت ‌آمیز بود لذا به تدریج هر تاجری سعی می‌ کرد تا فعالیت ‌های تجاری خود را با این روش ادامه دهد؛ به خصوص که این روش برای افرادی که فعالیت ‌های بزرگ اقتصادی انجام می ‌دادند بسیار مطلوب ‌تر بود. رفته رفته این تجربه قانونمند شد و به تشکیل شرکت‌ های سهامی تبدیل گردید. اولین تجربه مربوط به تشکیل یک شرکت سهامی در کشور روسیه بود که در سال 1353 میلادی تصمیم گرفت کالاهایی را بدون این که آفریقا را دور بزند، از شمال اروپا به شرق آسیا و چین ببرد و این کاری بود که احتمال ضرر در آن بیشتر بود. برای انجام این کار عده ‌ای از تجار سرمایه ‌ی لازم را تأمین کردند و هر کس به نسبت سرمایه ‌ی خود در سود و زیان شرکت شریک شد و این کار با موفقیت صورت گرفت. بعدها با گسترش مبادلات در اروپا به سرمایه‌ های زیادتر و شرکای بیشتری نیاز شد. برای این کار نیاز به مراکزی بود تا بتوان بین سرمایه‌ گذاران و سرمایه‌ پذیران رابطه برقرار کرد. چنین مراکزی تأسیس شدند و بورس نام گرفتند. اولین بورس دنیا در قرن هفدهم میلادی در شهر آمستردام هلند تشکیل شد و امروز اکثر کشورهای جهان دارای بورس هستند. در ایران نیز در سال 1345 قانون تشکیل بورس به تصویب رسید و از 15 بهمن‌ ماه سال 1346 آغاز به کار کرد.

در بازارها به طور کلی دو نوع دارایی، دارایی ‌های واقعی و دارایی‌ های مالی، مورد معامله قرار می ‌گیرند.

بورس چیست؟

برای شناخت بورس و آشنایی بیشتر با آن بهتر است از "بازار" و تعریف آن شروع کنیم. در یک تعریف ساده، می‌ توان گفت که، بازار مکانی است که در آن خرید و فروش صورت می‌ گیرد؛ و ساده ‌تر این است که بگوییم هرگاه شرایطی فراهم شود که بین خریدار و فروشنده رابطه‌ برقرار شود و معامله‌ ای صورت پذیرد بازار تشکیل شده است. این شرایط می ‌تواند مکان خاصی باشد یا شبکه ‌ای ارتباطی مثل اینترنت.

در بازارها به طور کلی دو نوع دارایی، دارایی ‌های واقعی و دارایی‌ های مالی، مورد معامله قرار می ‌گیرند. دارایی ‌های واقعی همان دارایی ‌های فیزیکی هستند مثل زمین، ساختمان و انواع کالا مانند ماشین، لوازم خانگی و .... اما دارایی‌ های مالی دارایی‌ های کاغذی و بهتر بگوییم اسنادی هستند، مثل سهام و اوراق مشارکت. بورس‌ بازاری است که در آن دارایی‌ های مختلف مورد معامله قرار می‌ گیرد. از این رو، انواع بورس‌ ها را می ‌توان به سه دسته ‌ی کلی بورس کالا، بورس ارز و بورس اوراق بهادار طبقه ‌بندی کرد.

1- بورس کالا:

بازاری که در آن خرید و فروش کالاهای معین صورت می‌ گیرد و به طور منظم و دائم فعال است بورس کالا نام دارد. در بورس کالا معمولاً مواد خام و مواد اولیه مورد معامله قرار می‌ گیرد. هر بورس کالایی را با نام همان کالایی که مورد معامله قرار می‌ گیرد نام ‌گذاری می‌ کنند. مثلاً بورس نفت و بورس گندم.

2- بورس ارز:

در بورس ارز، همان طور که از نام آن مشخص است، کار خرید و فروش پول‌ های خارجی انجام می ‌گیرد. این بورس در کشور ما فعال نیست اما در کشورهای پیشرفته فعالیت چشم‌ گیری دارد.

3- بورس اوراق بهادار:

در بورس اوراق بهادار دارایی ‌های مالی از قبیل سهام، اوراق مشارکت و ........ مورد معامله قرار می ‌گیرد. در ایران، به بازار خرید و فروش اوراق بهادار که به طور رسمی و دائمی در محل معینی تشکیل می ‌شود " بورس اوراق بهادار" می ‌گویند ولی ما در این نوشته برای اختصار آن را بورس یا بورس اوراق بهادار می‌ گوییم.

بورس‌ ها را می ‌توان به سه دسته ‌ی کلی بورس کالا، بورس ارز و بورس اوراق بهادار طبقه ‌بندی کرد.

بورس اوراق بهادار چه می ‌کند؟

کار اصلی بورس اوراق بهادار این است که زمینه ‌ای فراهم می ‌آورد تا دو گروه از مردم، به طور قانونی، در یک فعالیت اقتصادی شریک و علاوه بر تأمین نیازهای یکدیگر، از منفعت و سود این فعالیت بهره‌مند شوند. این دو گروه سرمایه ‌گذاران و سرمایه ‌پذیران می ‌باشند.

اصولاً در یک تقسیم‌ بندی ساده، افراد جامعه را می ‌توان به دو گروه تقسیم کرد؛ یک گروه کسانی که پول، سرمایه و یا پس ‌انداز دارند اما نمی ‌توانند با آن کار کنند و گروه دوم کسانی که توانایی انجام فعالیت ‌های اقتصادی دارند اما سرمایه و پول کافی ندارند. این دو گروه علاوه بر این که یکدیگر را نمی ‌شناسند و تعداد آنها نیز کم نیست دارای ویژگی‌ های مختلفی هستند. به عنوان مثال، همه ‌ی سرمایه‌ گذاران به یک اندازه پس‌ انداز ندارند. برخی دارای مبالغ اندک و برخی صاحب مبالغ کلان می ‌باشند، سلیقه ‌ی این افراد هم برای سرمایه‌ گذاری متفاوت است، مثلاً عده ‌ای تمایل به سود کم در کوتاه‌ مدت دارند و عده‌ ای به دنبال سود بیشتر ولی در درازمدت ‌اند و ده ‌ها ویژگی دیگر.

سرمایه ‌پذیران نیز از ویژگی‌ های مختلف برخوردارند، برای مثال، هر گروه در زمینه ‌ی خاصی فعالیت می ‌کنند، با توجه به نوع فعالیت ‌شان سودهای متفاوتی پرداخت می‌ کنند، در اداره‌ی مراکز تولیدی خود سلیقه ‌ی متفاوت دارند و...... حال با این همه ویژگی‌ های متفاوت چگونه می‌ توان بین این دو گروه رابطه برقرار کرد تا همه ‌ی آنها ضمن قبول شرایط یکدیگر حاضر به شراکت شوند؟ یکی از ‌کارهای اساسی بورس همین است که با ایجاد یک فضای مناسب و قانونمند زمینه ‌ای فراهم ‌آورد تا از طریق آن برآوردن تمامی خواسته‌ های قانونی طرفین با حفظ حقوق آنها میسر شود. بورس یک مشکل بسیار بزرگ دیگر را نیز حل کرده است، به طوری که می ‌توان ادعا کرد حل این مشکل باعث گسترش سرمایه ‌گذاری و در نتیجه توسعه ‌یافتگی و پیشرفت سریع‌ تر کشورهای جهان شده است. آن مشکل این است که اگر افراد مختلفی که با سرمایه ‌های متفاوت وارد بورس شده و در فعالیت ‌های اقتصادی بزرگ شریک می ‌شوند، بخواهند، در هر زمان که تصمیم بگیرند، سهم و سرمایه ‌ی خود را به قیمت مناسب بفروشند، باید چه کار کنند؟ به عنوان مثال اگر فردی 100 سهم از 125 میلیون سهم یک کارخانه ‌ی سیمان را دارا باشد و تصمیم بگیرد آن را همین امروز بفروشد چگونه می‌ تواند قیمت سهام خود را مشخص کند؟ چطور می ‌تواند قیمت کارخانه را محاسبه نماید تا براساس آن قیمت سهم خود را مشخص کند؟ چه قدر زمان، چه تعداد افراد و چقدر هزینه برای این کار لازم است؟ و... بورس این مشکل را حل کرده و ساز و کاری را طراحی کرده است که هر فرد با هر میزان سهم، در هر روز تصمیم به فروش سهامش بگیرد بتواند از قیمت سهام خود آگاه شود و یا حتی اگر تصمیم به فروش نداشته باشد قیمت روز سهام خود را بداند.


سازمان اطلاع رسانی بورس

 

برای پناهدگی به خدا نیاز به هیچ ویزایی نیست. 

مدیر انجمن تجارت و بازرگانی

نوشته های بنده:

                  

 

شنبه 14/12/1389 - 17:3 - 0 تشکر 294358

سلام میشه تجزیه وتحلیل بورس را راه انذاری کنید یا مثلا سبد پیشنهادی برای خرید و یا فروش باتشکر

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی