انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 26932)
جمعه 24/10/1389 - 23:50 -0 تشکر 274115
چرا نماز می خوانیم ؟

با سلام 

اگر میشود با مدرک و منطق جواب بدهید و جواب هم داخل عبارات نماز باشد.

با تشکر بیت الزهرا اراک 

شنبه 25/10/1389 - 18:11 - 0 تشکر 274305

به نام خدا
با سلام وتشکر از سوال حضرتعالی
انسان در زندگى این جهان با توجه به «عوامل غافل كننده» به تذكر و یادآورى نیاز دارد.
باید وسیله‏اى او را در فاصله‏هاى مختلف زمانى به مبدأ هستى توجه دهد، هدف آفرینش را به یادش آورد و از غرق شدن در گرداب غفلت و بى‏خبرى بازش دارد.
این وظیفه مهم به عهده نماز است
‏1؛ به عبارت دیگر، انسان موجودى دو بعدى است و خداوند هستى‏بخش او را مركب از جسم و روح آفریده است. همان‏گونه كه وى از ابتداى خلقت جسم و ماده خویش تا پایان زندگانى در این دنیا به افاضه از ناحیه خالق خویش نیاز دارد و بدون آن لحظه‏اى درنگ نخواهد كرد، در زندگانى روحانى نیز از هنگامى كه درك و شعورش كامل شد تا پایان زندگانى به فیض‏بخشى از سوى مبدأ پیدایش خویش نیازمند است تا قلبش نمیرد و به زندگانى روحانى‏اش ادامه دهد؛ و این مقصود جز از راه ارتباط با آفریدگار متعال حاصل نخواهد شد؛ و چنان كه خود فرمود و در آیات بسیارى از قرآن بر آن تأكید ورزید: بهترین راه ارتباط با او نماز است. از این رو، در نخستین دستورها به موسى(ع) آمده است «نماز را برپادار تا به یاد من باشى»
2. یكى از مفسران مى‏گوید: این كه در این آیه «ذكر» و یاد خدا را مخصوص نماز كرده بدان سبب است كه نماز برترین عملى است كه فروتنى و بندگى در آن نمودار مى‏شود؛ و به عبارتى در نماز «یاد خداوند» تجسم پیدا مى‏كند
3. در چندین آیه قرآن، مهم‏ترین مسأله پس از شناخت خداوند و ایمان به او برپا داشتن نماز شمرده شده است‏
4. امام صادق(ع) نیز مى‏فرماید: پس از شناخت خداوند هیچ عملى نیست كه با نماز برابرى كند
5. برخى از احادیث بر این نكته تأكید ورزیده‏اند كه نماز اساس و پایه اصلى دین و ایمان است؛ پایه‏اى مركزى كه در وسط خیمه قرار مى‏گیرد و اگر برداشته شود، خیمه فرو مى‏ریزد
6. برخى از اعمال چون امر به معروف و نهى از منكر و جهاد در راه خدا آثار بسیار دارند و بر آن‏ها تأكید فراوان شده است؛ اما اگر نیك بنگریم در مى‏یابیم همه آن‏ها بسان طناب‏ها یا چوبك‏هاى اطراف خیمه‏اند. البته براى برپا ماندن خیمه به همه این طناب‏ها و چوبك‏ها نیاز است؛ اما آنچه انگیزه كارهاى نیك را تقویت مى‏كند و كارهاى امر به معروف و جهاد و... جهت مى‏دهد یاد خدا است كه بهترین قالب آن نماز است.
قرآن كریم در دو سوره مؤمنون(آیات 1 تا 11) و معارج(آیات 22 تا 34) به ترتیب شش و هشت ویژگى انسان‏هاى شایسته را برشمرده و در آغاز و انجام آن‏ها نماز را مطرح فرموده است. از نماز شروع و به نماز ختم مى‏گردد. این آغاز و پایان نشان مى‏دهد در میان تمام این اوصاف توجه به نماز برترین و مهمترین آن‏ها است؛ چرا كه نماز مهم‏ترین رابطه مخلوق با خالق و برترین مكتب تربیت است
‏7. پى‏نوشت :
1. تفسیر نمونه، ناصر مكارم شیرازى، ج 13، ص 174.
2. سوره طه(20):14.
3. المیزان فى تفسیرالقرآن، علامه طباطبایى، ج 16، ص 140.
4. بقره(2):3؛ نساء(4):162؛ توبه(9):18.
5. بحارالانوار، مجلسى، ج 82، ص 225.
6. همان، ص 218 و 223 و 227.
7. تفسیر نمونه، ج 25، ص 30 و ج 14، ص 201.
منبع:سایت جواب به نقل از پرسمان

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

شنبه 25/10/1389 - 18:14 - 0 تشکر 274306

منبع جهت سوال حضرتعالی

کتاب "چرا نماز بخوانیم" مهم‌ترین پرسش‌های جوانان را در رابطه با چرایی و چگونگی نماز پاسخ می دهد
کتاب "چرا نماز بخوانیم" مهم‌ترین پرسش‌های جوانان را در رابطه با چرایی و چگونگی نماز، در قالب سی پرسش و پاسخ، با زبانی ساده به خوانندگان به ویژه نسل جوان ارائه می‌دهد.
از جمله ‌پرسش‌های آمده دراین کتاب می توان به چرانماز بخوانم؟، فایده نماز چیست؟، آیا اسلام روی نماز پافشاری دارد؟، ایا نماز تکراری نیست؟، تاثیر نماز در زندگی دنیوی ما چیست؟، آیا نماز همه انسان‌ها یکسان است؟، آیا میانه‌روی در عبادت لازم است؟ و چرا باید نماز را عربی بخوانیم؟ اشاره کرد.
در بخشی از پاسخ به سؤال «دزدی در نماز چیست؟» آمده است: «نماز با عجله نمی تواند با حضور قلب باشد چرا که فکر و قلب چنین آدمی دائما متوجه اتمام نماز و عمل بعد از نماز می باشد.
بله، انسان باید حواسش را جمع کند و خود را آماده کند تا بتواند در وقت «نماز»، خدا را درک کند و به اندازه درک خود از آن عبادت لذت ببرد. در این صورت است که فرشتگان نمازش را برنمی‌گردانند و بر سرش نمی‌زنند.»
حقیقت نماز چیست؟، آیا مال حرام مانع کمال نماز است؟، آثار نماز در زندگی روزمره چیست؟، راه درمان حواس پرتی در نماز چیست؟، موانع اقامه نماز چیست؟ و انگیزه مخالفت با نماز چیست؟ از دیگر سئوالاتی است که در این کتاب آمده است.
کتاب چرا نماز بخوانیم، نوشته یدالله نفری در 152 صفحه و با شمارگان پنج هزار نسخه برای نخستین‌بار در سال جاری از سوی انتشارات معصومین(ع) منتشر شده است.
منبع :سایت پرس و جو

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

شنبه 25/10/1389 - 19:8 - 0 تشکر 274327

سلام علیكم؛
خداوند خودش می فرماید:
ان الصلوه تنهی عن الفحشا و المنكر : پس نماز می خوانیم تا از فحشا و منكر فاصله بگیریم.
واستعینوا بالصبر و الصلاه : پس نماز می خوانیم تا از آن اتعانت بجوییم.
اقم الصلوه: از همه مهم تر خداوند دستور به نماز داده نماز می خوانیم تا اطاعت از دستور خالق خود نموده باشیم.
خداوند می فرماید ۀ وما خلقت الجن والانس الا لعیبدون : من جن و انسان را نیافریدم مگر اینكه عبادت من نمایند و یكی از راههای عبادت خداوند نماز گزاردن است.

چهارشنبه 27/11/1389 - 17:26 - 0 تشکر 284993

بسم الله الرحمن الرحیم

گفتی چرا نماز بخوانیم با مدرک و منطق از عبارات نماز.

1- ابتدا می گویی الله اکبر خدا بزرگتر از هر چیز است. نماز یعنی خشوع در مقابل بزرگترین یعنی خشوع در مقابل کسی که قدرت ما فوق او نیست. یعنی متصل شدن به قدرت دائمی و جاودان. آیا این قدرت خشوع و خضوع و کرنش ندارد؟

2- می گوییم بسم الله الرحمن الرحیم. به نام آن خدایی که هم در این دنیا به همه چه کافر و چه مومن نعمت داده و هم در قیامت مومنان را رحمت دائمی می بخشد. این رسم مروت است که این همه رحمت و نعمت الهی را دیده و درک کرده و استفاده کرده ولی یک تشکر نکنیم؟

3- الحمد لله رب العالمین الرحمن الرحیم. امیرالمومنین علیه السلام فرمود من علمنی حرفا فقد صیرنی عبدا هر کس یک کلمه به من بیاموزد من را عبد خود قرار داده. خدایی که همه چیز به ما یاد داد پروردگار و پرورش دهند عالم است آیا نباید عبد او شویم؟ و آیا اولین وظیفه عبد خشوع و تواضع و تشکر از مولا نیست؟

4- مالک یوم الدین خدا مالک و ملک روز قیامت است. کدام انسان عاقلی برای روز گرفتاری خود ذخیره جمع نمی کند؟ مگر آن روز نمی خواهیم مقامی نزد مالک و قاضی آن روز داشته باشیم؟ نماز آبروی انسان در روز قیامت است.

5- ایاک نعبد و ایاک نستعین. عبادت بالاترین رابطه عاشقانه بین عاشق و معشوق است. زمانی که انسان به اوج عشق می رسد معشوق خود را می پرستد. و نتیجه پرستش این است که هیچ کسی را جز او در مشکلات نمی بیند. نماز نماد عبادت بین عاشق و معشوق است.

6- اهدنا الصراط المستقیم صراط الذین انعمت علیهم غیر المغضوب علیهم و لضالین. کسی که دنبال افتادن در چاه هست را جز دیوانه نام می نهند؟ هر انسان عاقلی دنبال این است که راه صحیح و مستقیم را پیدا کند و برود. گمراهی در بیابان ظلمات، منفور شدن و بیچاره شدن از چیزهایی است که هر انسانی از آن فراری است. نماز توسل به کسی است که انسان را از ضلالت و گمراهی و بیچارگی به راه مستقیم و هدایت باز می گرداند.

پنج شنبه 19/12/1389 - 17:21 - 0 تشکر 296673

بسم الله الرحمن الرحیم
باسلام:
بنده زیاد نمی توانم فلسفی حرف بزنم اما آنجه به ذهنم می رسد می گویم:
اول عملی که در نماز انجام میدهیم نیت است ودرآن یاد می کنیم که نماز را قربه الی الله (برای نزدیک شدن به خدا )می خوانیم نه لله(برای خدا).یعنی نماز را در طول شبانه روز در 5 نوبت جداگانه می خوانیم تا از خدا فاصله نگیریم وهمیشه به یاد خدا باشیم.
در نماز مفاهیم اعتقادی مانند تمامی اصول دین را بارها وبارها تکرار می کنیم تا با جان ما در آمیزد و از راه مستقیم فاصله نگیریم و همیشه به آن پایبند باشیم چراکه گفتن همین کلمات خوب درانسان اثر میگذارد . بعضی جاها حقایق زندگی را به ما یاد آوری می کند مثلا در هنگام رفتن به سجده میگوید ما از خاکیم هنگامی که بر می خیزیم می گوید ازخاک زندگی گرفتیم دوباره به سجده میرویم تا بگوید هنگام مرگ دوباره به همین خاک بر می گردیم ودوباره بر می خیزیم تا قیامت را که از همین خاک بر انگیخته خواهیم شد به یاد ما آورد.
طبق آیات قرآن نماز یاد خداست و یاد خدا به انسان آرامش میدهد.خلاصه نماز وسیله ای است تادر تلاطم زندگی از خدا جدا نشویم

ان شاءالله طبق آیات قرآن نماز مارا بهشتی کند
اقم الصلاه لذکری....الا بذکرالله تطمئن القلوب....یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه فاد خلی فی عبادی وادخلی جنتی

شنبه 21/12/1389 - 9:54 - 0 تشکر 297383

سلام نمازنوعی تشکر از خداست برای همه نعمتهای که به ماداده است چون ماانسانها چیزی دیگه براتشکر از خدا نداریم وعلاوه براین مگه ما بنده خدانیستیم واو ارباب نیست ؛اگه اواز ما خواسته دیگه چون وچرا نباید داشته باشیم حتما یه فوایدی درخواندن نماز هست که اومارا به آن امرکرده است که یکیش تنهی عن الفحشاء والمنکر است.

شنبه 6/1/1390 - 12:42 - 0 تشکر 301438

با نام خدا و سلام
وقتی تو نماز این عبارت را می خونیم که «خدایا فقط تو را عبادت می کنیم و از تو یاری میجوییم» نماز یه جور عبادت است .

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

چهارشنبه 24/1/1390 - 1:19 - 0 تشکر 307006

می شه ساده و خلاصه گفت برای تعظیم و اطاعت و بندگی خدا و اجابت امر و دعوت او به نماز ! نه برای احتیاج یا میل و رغبت خدابه نماز

اینا ازخودم نمیگم از تعقیبات مشترک نماز می گم!

سه شنبه 11/5/1390 - 19:54 - 0 تشکر 347001

یکی از آرزوهای انسان ارتباط است جتی با ماورا طبیعت
شما چه ارتباطی را پیشنهاد می کنید

جمعه 4/6/1390 - 1:46 - 0 تشکر 358342

سلام خدمت اساتید عزیز...همه اومدن جنبه ی معنوی کار رو گفتند...همه که به اندازه ی شما در مرتبه ی سیر و سلوک معنوی بالا نیسند که هی همه جا میگید...ارتباط با مخلوق ارتباط با مخلوق ! اولا اینکه کعبه قطب مغناطیسی جهان دوما سجده به روی مهر به طرف کعبه باعث خارج شدن بارهای منفی مضر از روی سر شما به زمین و از آنجا به طرف قطب مغناطیسی جهان...پس بیاییم یه کم علمی فکر کنیم اسلام دین سلامتی است...روح سالم در بدن سالم...اگه به یه جوون مثل من اینطوری از جنبه ی علمی توضیح بدی بیشتر حرف شنوی داره تا بیای بعد معنوی قضیه رو توضیح بدی...

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی