کتاب و کتابخوانی (بازدید: 997)
جمعه 24/10/1389 - 2:6 -0 تشکر 273798
انتشار رمان «جنگ و صلح» تولستوی به قلم سرشار

به گزارش شبکه ایران، تلخیص رمان «جنگ و صلح» لئو تولستوی توسط محمدرضا سرشار منتشر می‌شود. این نویسنده طرح تلخیص این رمان را متعلق به 15 سال پیش خواند و به ایسنا، گفت: بیش از 15 سال پیش، رمان «جنگ و صلح» تولستوی را در حلقه‌ی نقد حوزه‌ی هنری و دفتر ادبیات ایثار بنیاد جانبازان نقد کردم. حاصل این نقد، یک کتاب 300صفحه‌ا‌یی شد با عنوان «نگاهی تازه به جنگ و صلح». درعین مطالعه و نقد به این نتیجه رسیدم که این رمان ارزشمند در زمان نگارش خود رمان خوش‌خوانی بوده؛ اما اکنون زیادی حجیم است و دارای بخش‌های زایدی است که حذف آن‌ها نه تنها باعث لطمه‌ خوردن به آن می‌شود؛ بلکه باعث منسجم‌تر شدن و خوش‌خوان‌تر شدن برای خواننده‌ی امروزی می‌شود.

 

 

او با اشاره به این‌که طرح تلخیص رمان‌های بزرگ دنیا پیشنهاد مقام معظم رهبری بوده است، گفت: من با نکاتی که از نقد متوجه شده بودم، رمان «جنگ و صلح» را تلخیص کردم؛ اما تلخیص رمانی با 500 شخصیت مهم کار بسیار دشواری است. برای این کار باید رمان را به گونه‌ای تلخیص کنیم که نه شخصیت‌ها بی‌مقدمه وارد داستان شوند و نه در جایی از داستان فراموش شوند.

انتشار کتاب در حجم 900صفحه

سرشار با اشاره به حجیم‌ بودن این رمان، گفت: من در این تلخیص، رمان را که بالغ بر سه‌هزار صفحه دارد، در 900 صفحه یعنی یک‌سوم تلخیص کردم که چاپ آن از 13 سال پیش که قرار بود در حوزه‌ هنری به چاپ برسد، به تأخیر افتاد.
این نویسنده با اشاره به ترجمه‌ این اثر، گفت: چون ترجمه‌ این رمان متعلق به سال 1334 یعنی 55 سال پیش بود و مترجم به علت آشنا‌ نبودن با داستان‌نویسی، این رمان را با نثر مقاله‌ایی ترجمه کرده است، در این خلاصه مجبور شدم که با حفظ امانت، ترجمه را بازنویسی کنم.

تلخیص با رعایت زیبایی‌های اثر

او با اشاره به تلخیص‌های انجام‌شده از رمان «جنگ و صلح» در جهان، گفت: در تلخیص‌هایی که از این رمان در جهان انجام شده است، اثر ابتر شده و شما با «جنگ و صلح» واقعی مواجه نمی‌شوید بلکه با برداشتی از آن مواجه‌اید؛ اما در این تلخیص، تمام زیبایی‌های اثر حفظ شده است و من معتقدم اگر روزگاری تولستوی در این زمان زندگی می‌کرد و می‌خواست این رمان را بنویسد، آن را این‌گونه می‌نوشت.

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

سه شنبه 28/10/1389 - 17:42 - 0 تشکر 275442

من دوجلد کتاب جنگ و صلح رو 30 سال پیش خریدم ولی حقیقتش بعلت زیاد بودنش هرگز اونا رو نخوندم ولی تعریفشو شنیدم

سه شنبه 28/10/1389 - 20:39 - 0 تشکر 275523

سلام

منم این كتاب رو خیلی دوست دارم ولی ندارمش....به امید خدا خلاصه شدش رو می خرم...شما هم بخرید

راستی درست خوندم...گفتید 30 سال پیش؟...چه عالی...تو خونه ماهم كتاب های قدیمی خیلی هست...مال پدرمه....حتما مراقب این كتابا باشید.....

حق یارتون

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی