پاسخ به شبهات (بازدید: 5083)
جمعه 24/10/1389 - 0:57 -0 تشکر 273785
مدت زمان اسارت امام موسی كاظم علیه السلام؟؟؟؟؟

با توجه به این كه حضرت موسی بن جعفر(ع) بیش تر عمرشان را در زندان به سر برده‌اند، چگونه تعداد فرزندان ایشان زیاد است؟

 

پاسخ:

 

حضرت امام ‌موسی بن جعفر علیه السّلام در ماه صفر سال 128 هـ ق متولد شدند و شهادت این امام بزرگوار در رجب سال 183 به شهادت رسیدند؛ بنابراین هنگام شهادت، 55 سال از عمر شریفشان می‌گذشته است. علاوه بر این مدت زندانی بودن آن حضرت بیش‌ از 5 یا 6 سال نبوده است. بیش‌تر دوره زندگی ایشان مصادف با حكومت عباسیان بوده است. آن حضرت با چند تن از خلفای عباسی همزمان بودند و زندانی شدن آن‌ بزرگوار اغلب در دورة هارون الرشید عباسی صورت گرفته است. آن حضرت حدود 9 سال با منصور عباسی همزمان بود. منصور به ظاهر متعرض آن حضرت نشد. در دورة مهدی عباسی، حضرت مدت كوتاهی را در زندان به سر برد. مهدی عباسی در آغاز خلافت متعرض امام هفتم نمی‌شد، ولی فعالیت‌های آن حضرت را كنترل می‌كرد... او كه حكومت خود را به واسطه محبوبیت عمیق پیشوای هفتم در جامعه اسلامی، در خطر می‌دید، دستور بازداشت امام را صادر كرد... پیشوای هفتم مدّت كوتاهی در زندان بغداد بود، ولی طولی نكشید كه مهدی براساس برخی از ملاحظات سیاسی، امام را آزاد ساخت. در دورة هادی عباسی هم آن حضرت آزاد بود، هر چند حكومت او بیش از یك سال طول نكشید.

 

بیش‌ترین مدت زندانی شدن امام هفتم علیه السّلام در دوره هارون بوده است. در سال 179 هـ ، هارون برای استحكام خلافت خود ‌و به منظور دستگیر كردن امام موسی علیه السّلام اراده حج كرد... هارون، فضل بن ربیع را فرستاد و آن حضرت را در اثنای نماز دستگیر كردند و سپس حضرت را در بصره زندانی كردند. با توجّه به این‌كه شهادت آن حضرت در سال 183 هـ ق اتّفاق افتاده، مدت حبس آن حضرت در دوره هارون بیش از چهار سال نبوده است.

 

نتیجه آن‌که حضرت موسی بن جعفر علیه السّلام در دوران خلفای عباسی مدّت چهار یا پنج سال در زندان به سر برده‌اند و بقیه این مدت را در شهر مدینه در كنار خانواده خویش بوده‌اند. و با توجّه به این‌كه فرزندان آن حضرت، هر چند نفر، از یك مادر متولد شده‌اند و همچنین با توجه به عمر شریف آن حضرت‌ (55 سال)، استبعادی وجود ندارد كه تعداد فرزندان ایشان زیاد باشد.

 

اندیشه قم

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

شنبه 2/11/1389 - 11:39 - 0 تشکر 276414

باری كلا قشنگ وزیبا بود

شنبه 2/11/1389 - 14:23 - 0 تشکر 276453

سلام

این طرز تشكر شما به دل میشینه داداش، شما لطف داری

حق یارتون

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی