انجمن ها > انجمن جراحان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
جراحان (بازدید: 1171)
سه شنبه 21/10/1389 - 19:47 -0 تشکر 273176
بارداری خارج از رحم ، قابل درمان با تشخیص بهنگام

حاملگی خارج از رحم اصطلاحی است كه حتما آن را شنیده اید. این مشكل باید بسرعت تشخیص داده شود تا عوارض ناشی از آن كاهش یابد. این وضعیت گاه می تواند تا جایی پیش رود كه باعث مرگ مادر نیز شود. اما نگران نشوید. به جای نگرانی و دلهره علائم این مشكل را شناخته و مراجعه به پزشك متخصص را نادیده نگیرید.

دكتر الهه ثناگو، جراح و متخصص زنان و زایمان در این باره به «جام جم» می گوید: شایع ترین محلی كه حاملگی خارج از رحم رخ می دهد، لوله های رحمی است.

البته احتمال دارد حاملگی در قسمت های دیگر بدن مانند درون تخمدان، در دهانه رحم یا حتی درون حفره شكمی نیز رخ دهد.

افراد مستعد حاملگی خارج رحمی

این پزشك متخصص به مواردی كه احتمال بروز چنین مشكلی را افزایش می دهد، اشاره كرده و می افزاید: هر عاملی كه منجر به چسبندگی های شكمی و لگنی یا درگیری التهابی داخل لوله های رحمی شود، می تواند احتمال حاملگی خارج از رحم را افزایش دهد؛ مثل افرادی كه سابقه جراحی روی لوله های رحمی یا جراحی های شكمی مانند جراحی آپاندیس، كیست تخمدان یا سزارین داشته باشند. البته سابقه جراحی قبلی حاملگی خارج از رحم نیز عامل مهمی در این رابطه است.

وی ادامه می دهد: سابقه عفونت های دستگاه تناسلی كه منجر به درگیری لوله های رحمی و چسبندگی های درون لوله شده باشد نیز از جمله عواملی است كه خطر حاملگی خارج از رحم را افزایش می دهد. سیگار كشیدن، سابقه سقط های مكرر قبلی، سابقه نازایی و حاملگی هایی كه با روش های آزمایشگاهی مثل IVF ایجاد شده باشند نیز از دیگر علل افزایش خطر هستند.

همچنین اگر خانمی بعد از بستن لوله های رحمی یا با وجود مصرف قرص های هورومونی ضدبارداری باردار شود احتمال بارداری خارج از رحم را دارد.

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

سه شنبه 21/10/1389 - 19:52 - 0 تشکر 273185

نشانه های حاملگی خارج از رحم

دكتر ثناگو در رابطه با علائم بروز این مشكل توضیح می دهد: تاخیر قاعدگی همراه با دردهای شكمی و لكه بینی از مهم ترین علائم بارداری خارج از رحم است.

افرادی كه چنین شرایطی را تجربه می كنند حتما باید از نظر احتمال بروز حاملگی خارج از رحم بررسی شوند بخصوص اگر در گروه های پرخطر ذكر شده نیز قرار داشته باشند.

این متخصص زنان و زایمان در مورد روش تشخیص این مشكل می گوید: سونوگرافی داخل رحمی اولین روش تشخیصی است كه برای دیدن جنین داخل رحم باید استفاده شود. البته روش های آزمایشگاهی خاصی نیز در این زمینه وجود دارد.

وی به اهمیت تشخیص بموقع حاملگی خارج از رحم اشاره كرده و یادآور می شود: چناچه حاملگی خارج از رحم بموقع تشخیص داده شود، بر حسب مورد با استفاده از روش های دارویی یا جراحی قابل درمان است. اما در صورتی كه مشكل دیر مشخص شود، احتمال پارگی لوله، خونریزی شدید یا حتی خطر مرگ مادر را به همراه دارد.

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

سه شنبه 21/10/1389 - 19:58 - 0 تشکر 273209

پیشگیری

دكتر ثناگو با ذكر این نكته كه برای این مشكل راه خاصی جهت پیشگیری وجود ندارد، می افزاید: با وجود این به تمام خانم هایی كه در سنین باروری ۱۵ تا ۴۵ سال هستند، توصیه می شود بلافاصله پس از عقب افتادن قاعدگی به پزشك متخصص مراجعه كنند؛ بخصوص زمانی كه دیگر علائم مانند درد شكم یا خونریزی هم داشته یا در گروه افراد پرخطر باشند.

وی با توجه به این كه گاهی ممكن است خود فرد متوجه بروز چنین مشكلی نشود و هیچ نشانه خاصی وجود نداشته باشد، توصیه می كند: افراد باید تاخیر در قاعدگی را جدی گرفته و در چنین شرایطی به پزشك متخصص مراجعه كنند.

البته به طور معمول زمانی كه قاعدگی بیشتر از ۱۰ روز عقب بیفتد، حتما باید از نظر بارداری آزمایشات لازم صورت گیرد، اما افرادی كه مشكلاتی نظیر تنبلی تخمدان داشته و قاعدگی مرتبی ندارند، همیشه باید تحت نظر پزشك بوده تا بررسی های لازم انجام شود.

در نتیجه، پزشك متخصص تنها كسی است كه با آزمایشات لازم می تواند بروز حاملگی خارج از رحم را تشخیص و اقدامات درمانی را انجام دهد.

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

سه شنبه 21/10/1389 - 20:0 - 0 تشکر 273210

حاملگی خارج از رحم و زایمان های بعدی

شاید اگر شما هم تجربه حاملگی خارج از رحم را داشته باشید، نگران زایمان های بعدی خود باشید.

گاهی حتی خانم ها تصور می كنند حاملگی خارج از رحم منجر به نازایی شده و آنها دیگر شانس مادر شدن را نخواهند داشت.

دكتر ثناگو در این باره توضیح می دهد: با تشخیص بموقع و قبل از پارگی لوله ها می توانیم درمان های لازم را انجام دهیم و عوارض و مشكلاتی را كه ممكن است در آینده به وجود بیاید، كاهش دهیم.

بنابراین حاملگی خارج از رحم در صورت تشخیص بموقع عوارض بعدی برای بیمار ایجاد نكرده و او می تواند بارداری معمول داخل رحمی داشته باشد.

وی می افزاید: در هر صورت كسی كه یك بار این شرایط را داشته است، نسبت به سایر خانم ها احتمال بیشتری دارد كه باز هم حاملگی خارج از رحم داشته باشد.

در جامعه كلی یك درصد از خانم ها در معرض چنین مشكلی هستند. ولی كسی كه یك بار حاملگی خارج از رحم داشته است، ۲ تا ۵ برابر بیشتر احتمال دارد دوباره این شرایط را تجربه كند.

بنابراین در صورت بروز نشانه ها و علائم، مراجعه به پزشك متخصص را فراموش نكنید و از آن غافل نشوید.

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

چهارشنبه 22/10/1389 - 20:58 - 0 تشکر 273499

سلام
تشکر از سلام زهرای همیشه فعال انجمن جراحان
پایدار باشید دوست گرامی

 

thank you for attention

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی