انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 919)
سه شنبه 21/10/1389 - 0:7 -0 تشکر 272923
ماه هسته‌ای شبیه به هسته زمین دارد


گروهی از سیاره شناسان ناسان با هدف یافتن راهی برای درک تاریخ تکامل ماه دریافتند که هسته ماه شباهت بسیاری به هسته زمین دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در ماموریت آپولو که بین سالهای 1969 تا 1972 انجام شد فضانوردان چهار حسگر را بر روی سطح ماه قرار دادند. یکی از این دستگاهها "آزمایش لرزه نگاری انفعالی آپولو" نام دارد که تا سال 1977 تکانهای "ماه- لرزه ها" و دیگر فعالیتهایی که امواج صوتی تولید می کنند را ثبت می کرده است.

این شبکه برای رصد مستقیم امواجی که از هسته ماه ساطع می شدند بسیار محدود بوده است به همین علت دانشمندان برای بررسی لرزه های هسته ماه از تکنیکهای مشاهده غیرمستقیم مثل اندازه گیری تغییرات جزئی جاذبه استفاده می کنند.

اکنون دانشمندان مرکز پروازهای فضایی مارشال ناسا در هانتس ویل آلاسکا در تحقیقات جدیدی، وجود یک هسته جامد داخلی و یک لایه مایع خارجی را درون ماه تائید کردند که این ویژگیها بسیار شبیه به درون زمین است، با این تفاوت که در ماه همچنین یک لایه مذاب خمیری نیز در بخش خارجی هسته وجود دارد.

 

 

این تحقیقات جدید تئوری رایجی را که براساس آن ماه در اثر برخورد یک جرم آسمانی عظیم به زمین و خرد شدن سیاره ایجاد شده است را تائید می کند.

برپایه این تئوری، حدود 4 میلیارد سال قبل در اثر برخورد یک جرم آسمانی به زمین، توده ای از خاک و سنگ در فضا معلق شد، سپس این توده  متراکم شده و تنها قمر زمین را ایجاد کرد.

براساس گزارش دیسکاوری نیوز، این بررسیها نشان می دهد که ماه یک هسته جامد دارد که بیشتر آن از آهن تشکیل شده است. این هسته درونی آهنی تا حدود 240 کیلومتری از مرکز ماه گسترده شده است.

اطراف این هسته را یک لایه مایع با پهنای 90 کیلومتر احاطه کرده است و سپس یک لایه مذاب خمیری به قطر 150 کیلومتر لایه خارجی هسته را شکل می دهد.

این بررسیها همچنین نشان می دهد که چگونه اطلاعات لرزه نگاری می توانند برای جمع آوری اطلاعات مربوط به سایر اجرام سیاره ای مثل مریخ مورد استفاده قرار گیرد.

 

منبع: خبرگزاری مهر

 

 ما مي توانيم ....

سه شنبه 21/10/1389 - 0:19 - 0 تشکر 272925

ممنون
جالب بود

خیلی وقت ها خدا پشت خطه ولی مامشغولیم

پاشو جواب بده الان پشته خطه ...

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی