• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
سينما و تلویزیون (بازدید: 8001)
پنج شنبه 16/10/1389 - 15:12 -0 تشکر 271070
ماجرای رفتن عمو قناد از فیتیله!

با سلام

 

از این هفته مهرداد نظام آبادی جای عموقناد را در برنامه فیتیله گرفت. قناد برای واگذاری اجرای برنامه فیتیله دلایل خاص خود را دارد. او در این باره به «جام‌جم» گفت: من از برنامه فیتیله نرفته‌ام و همچنان تهیه‌كنندگی این برنامه را به عهده دارم. از 2 سال پیش تصمیم گرفتیم در برنامه فیتیله تغییراتی ایجاد كنیم.
مجید قناد از جمع عموها‌ی فیتیله‌ای رفت! این خبر دیروز به اصطلاح مثل توپ تركید و از طریق رسانه‌ها در همه جا منتشر شد. بعد از شنیدن این خبر اولین سوالی كه به ذهن رسید این بود كه قناد چرا رفت؟ مجری كه سالیان سال است برای كودكان برنامه اجرا می‌كند و بالا رفتن سن و سال نتوانسته محبوبیت او را نزد بچه‌ها كم كند.

حالا بزرگ‌ترهایی كه كودكی خود را با عمو قناد سپری كرده‌اند ذهن خود را با یك افسانه وفق داده‌اند كه می‌گوید برخی آدم‌ها آب حیات می‌خورند به همین دلیل پیر نمی‌شوند. اما این گفته را ما به عنوان یك واقعیت باور نداریم. چون می‌دانیم آنچه باعث شده عمو قناد چندین سال بتواند به عنوان مجری برنامه كودكان دوام بیاورد به یك كنش روانشناختی برمی‌گردد؛ قناد توانسته كودك درون خود را زنده نگه دارد. او به یاد دارد كه چگونه با زبان كودكان با آنها سخن بگوید و همین فن و شیوه او را برای بچه‌های همه دوران‌ها به پای تلویزیون نگه داشته است. از این هفته مهرداد نظام آبادی جای عموقناد را در برنامه فیتیله گرفت. قناد برای واگذاری اجرای برنامه فیتیله دلایل خاص خود را دارد. او در این باره به «جام‌جم» گفت: من از برنامه فیتیله نرفته‌ام و همچنان تهیه‌كنندگی این برنامه را به عهده دارم. از 2 سال پیش تصمیم گرفتیم در برنامه فیتیله تغییراتی ایجاد كنیم.

این تغییرات با اضافه شدن بازیگرانی مانند حسین محب‌اهری و رضا فیاضی به برنامه همراه شد اما به دلایلی تداوم پیدا نكرد تا این‌كه امسال تصمیم گرفتیم روی تغییرات اساسی برنامه جدی فكر كنیم. برای رسیدن به این هدف من به عنوان تهیه‌كننده از خودم شروع كردم!

قناد معتقد است كه همه برنامه‌ها به مرور زمان به نوعی دچار تكرار می‌شوند و اگر گردانندگان برنامه نتوانند تنوع را به بخش‌های برنامه خود وارد كنند، بعد از مدتی آنها نیز از ردیف برنامه‌های پر بیننده حذف خواهند شد.

با همه این تفاصیل پرسش این‌جاست كه تهیه‌‌كننده برنامه فیتیله برای ایجاد تنوع چرا ابتدا از مجری شروع كرده است؟ مجری كه ستون برنامه است و قناد تاكنون نشان داده كه می‌تواند با استفاده از تجربیات خود برنامه‌ را سرپا نگه دارد؟

قناد در پاسخ به این پرسش گفت: اگر تغییرات را از دیگر عوامل برنامه شروع می‌كردیم شاید سوءتفاهماتی پیش می‌آمد اما اكنون چون خودم را از اجرای برنامه كنار كشیدم، سوءتفاهمی هم شكل نمی‌گیرد.

در این وانفسای مجری خوب و كاربلد آیا مهرداد نظام آبادی می‌تواند جایگزین مناسبی برای قناد باشد؟

تهیه‌كننده برنامه فیتیله با تاكید بركار گروهی در پاسخ به این سوال هم از روش فروتنانه استفاده كرد و گفت: گروه سازنده فیتیله در همه كارها با هم مشورت می‌كنند.این انتخاب هم گروهی صورت گرفت و ما امیدواریم مجری جدید بتواند خیلی زود با مخاطبان برنامه فیتیله ارتباط برقرار كند.اما همه مردم كه صبح‌‌های جمعه از خواب بیدار می‌شوند و كانال تلویزیون خود را روی شبكه 2 تنظیم می‌كنند و به تماشای برنامه فیتیله می‌نشینند، می‌دانند كه سازندگان این برنامه محور كار خود را روی تنوع متمركز كرده‌اند! تنوعی كه متن‌های قوی آن را حمایت می‌كند. اما آیا با این همه تنوع بازهم قرار است، یكی از پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیونی دچار تغییرات اساسی شود؟

قناد برای پاسخ دادن به این پرسش از یك مثال استفاده كرد و گفت: بیشتر مردم ایران از كودك گرفته تا بزرگسال قورمه سبزی را دوست دارند. اما اگر هر روز به همین مردم قورمه سبزی داده شود آنها از این غذای دلخواه، دلزده می‌شوند.این اتفاق دقیقا برای برنامه‌های تلویزیونی هم رخ می‌دهد. اگر قرار است برنامه فیتیله همچنان طرفداران خود را حفظ كند چاره‌ای ندارد جز این‌كه تنوع را اساس كارش قرار دهد. بنابراین مخاطبان برنامه فیتیله باید منتظر تغییرات اساسی در دكور، متن‌ها، سرودها و... باشند.

برنامه فیتیله یكی از شادترین برنامه‌های تلویزیونی است؛ برنامه‌ای كه می‌توان آن را در ردیف برنامه‌‌های موزیكال قرار داد. سرودهای شاد همراه با موسیقی‌های رنگارنگ و پر انرژی باعث شده تا بچه‌ها و حتی بزرگ‌تر‌ها از دیدن برنامه فیتیله لذت ببرند اما مدتی است كه در كنار همه نقدهای مثبتی كه درباره برنامه فیتیله گفته، شنیده و چاپ می‌شود، انتقاداتی هم به گوش می‌رسد. برخی بر این باور هستند كه سازندگان فیتیله برای اجرای سرودهای خود از برنامه‌ها و كلیپ‌هایی الگو می‌گیرند كه در خارج از كشور ساخته می‌شوند.

قناد این گفته را قبول ندارد و معتقد است كه در شكل اجرایی سرودها از نمونه‌های خارجی الگوبرداری نشده است اما بر این باور است كه سرودهای برنامه باید بار آموزشی بیشتری داشته باشند.

تهیه‌كننده برنامه فیتیله با تاكید بر این نكته كه فیتیله در شكل و ساختار جدید بازهم شاد شاد خواهد بود، گفت: ما از همه انتقادات در جهت بهتر شدن كار استفاده می‌كنیم. این انتقادات می‌تواند از طرف مدیران تلویزیون یا مردم و مخاطبان برنامه باشد. ما آماده‌ایم كه تغییرات سازنده را در جهت رضایتمندی مردم از برنامه فیتیله اجرا كنیم. به همین دلیل مدام داریم فكر می‌كنیم تا به روش‌های بهتر برای ساختار و محتوای برنامه فیتیله برسیم.

برنامه فیتیله را بچه‌ها و بزرگ‌ترها دوست دارند چون مجریان و بازیگران آن باورپذیر هستند. اگر بازیگر مثلا 40ساله این برنامه كه آقا هم هست، لباس مادربزرگ می‌پوشد و با گریم نقش بزرگ خانواده را بازی می‌كند، این نقش را چنان خوب اجرا می‌كند كه بچه‌ها و حتی بزرگ‌ترها او را قبول می‌كنند. مخاطبان می‌دانند مثلا عمو فروتن دارد نقش مادربزرگ را بازی می‌كند اما این قدرت او به عنوان بازیگر است كه مردم را مجاب می‌كند او را به عنوان مادربزرگ قبول كنند. فیتیله‌ای‌ها اساس كار خود را بر تنوع گذاشته‌اند. تنوع، خلاقیت لازم دارد و این گروه تاكنون نشان داده‌اند كه خلاقیت لازم را برای اجرای برنامه‌ كودكان دارند. بنابراین مخاطبانی كه این گروه را دوست دارند برای نگه داشتن فیتیله روی آنتن شبكه 2 باید از آنها حمایت‌ كنند و بهترین حمایت شاید این باشد كه كمی سعه‌صدر داشته باشیم و به جای بزرگنمایی ضعف‌های كوچك، توانایی‌های بزرگ را ببینیم و با پیشنهادهای خود فیتیله‌ای‌ها را در تغییرات خلاقانه كمك كنیم.


یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

جمعه 17/10/1389 - 11:1 - 0 تشکر 271204

سلام :
مجری جدید به نظر من فوق العاده با نمکه ، من که خیلی ازش خوشم اومد . برنامه ها رو شاد تر می کنه

 

thank you for attention

يکشنبه 19/10/1389 - 10:43 - 0 تشکر 271837

به نظر من رفتن عمو قناد خیلی واجب بود.من مجری جدید رو ندیدم ولی حتما خوبه كه otagh_amal
گفته دیگه

 

 آيا در اين دنيا كسي هست بفهمد كه در اين لحظه چه ميكشم؟چه حالي دارم؟
چقدر زنده نبودن خوب است خوب خوب خوب!!!

باختنت بي گناه ترين گناهم بود،يافتنت بهانه دلم و خواستنت نيازم و با تو بودن آرزويم و تو را گم كردن،پيدايش سراب بود.
شنبه 2/11/1389 - 15:21 - 0 تشکر 276483

سلام

منم دیروز كه داداشام داشتن فیتیله رو میدیدن این مجری جدید رو زیارت كردم!! می دونید چی جالبه...اینكه حركاتش عین عموقناده....من اینطور احساس كردم...حتی یه لحظه با خودم گفتم شاید عموقناد رو گریم كردن!

به هرحال چه عمو قناد چه عموی دیگه!، امیدوارم این فیتیله بهتر شه....

حق یارتون

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

شنبه 2/11/1389 - 16:50 - 0 تشکر 276526

دهکده عزیز ، سلام
منم اولین بار که صدای این مجری رو شنیدم فکر کردم قناده ولی وقتی تلوزیون رو دیدم متوجه شدم مجری جدیده
صداهاشون هم خیلی شبیه به همه ...

 

thank you for attention

يکشنبه 2/6/1393 - 22:36 - 0 تشکر 690604

با سلام  و خسته نباشید ؛ 
خواهشمندم اگر امکانش هست  ، دو ترانه معروف این هنرمند عزیز که یکی با عنوان «نون برنجی دختر» بودش و دیگری در خصوص «پسر» و در واقع مکمل سروده اولی بود ، را در «گنجینه صوتی تبیان» قرار دهید .
با سپاس فراوان ، منتظر پاسخ شمت می باشم.

يکشنبه 30/6/1393 - 13:28 - 0 تشکر 690780

برنامه فیتیله باتوجه به زمانیکه از مخاطب می گیرد بار آموزشی پایینی دارد. برای مثال آنرا مقایسه کنید با برنامه "گل آموز" که از شبکه آموزش پخش می شود و یکی از مجریانش همین آقای فیاض هستند


محبوبیت فیتیله نه بخاطر بارآموزشی آن، بلکه بخاطر آهنگهای تند و نمایشهای متنوع سه بازیگر قدیمی آن است.


من ترجیح می دهم بچه هام بجای فیتیله پای گل آموز بنشینند

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.