دانش و فن آوری (بازدید: 976)
دوشنبه 8/11/1386 - 9:28 -0 تشکر 27098
آیا می‌دانستید كه....؟(سری چهل و هشتم)

  آنتن وسیله ای است که در رادیو و تلویزیون مورد استفاده قرار می گیرد.  کار آنتن گیرنده گرفتن امواجی است که از دستگاه فرستنده منتشر گشته و بعد از یمودن راه درازی ضعیف شده است. آنتن این امواج ضعیف را می گیرد و به آمپلی فایر دستگاه می سپارد، تا دوباره قوی شوند و به صورت صدا و تصویر در آیند .

دوازده دسامبر سال 1901 میلادی بود که «مارکنی» در یک اتاق اجاره ای دستگاه فرستنده ای کار گذاشته بود که از ساعت 15 تا 18 هر روز علایم رادیویی می فرستاد. این پیام فقط «اس» بود که به دنبال هم از دستگاه فرستنده به صورت امواج الکترو مغناطیسی صادر می شد . وی تواسته بود این امواج را از روی دریای مانش عبور دهد و این کار او با موفقیت قرین بود.

ولی این بار که می خواست این علایم رادیویی را از فراز اقیانوس اطلس بگذراند با ناکامی روبه رو شد. زیرا دستگاه گیرنده او این علایم را دریافت نکرد. مارکنی در این موقع فقط بیست و پنج سال داشت. وقتی در حضور تماشاگران زیادی آزمایش خود را بی نتیجه دید، بدون اینکه خودش را ببازد، یک بادبادک درست کرد .یک سیم نازک به آن متصل ساخت و بادبادک را به هوا فرستاد، در حالی که انتهای پایینی این سیم به دستگاه گیرنده وصل بود.وقتی ارتفاع بادبادک از زمین تقریباً به پنجاه متر رسید، ناگهان گیرنده به صدا در آمد و علامتهای «اس» پشت سر هم از آن شنیده شد. مارکنی فریادی از خوشحالی برکشید. او به وسیله اولین آنتنی که ساخته بود، موفق شد، پیامهای رادیویی را بعد از طی مسافت سه هزار و پانصد کیلومتر اخذ کند. زیرا بین گیرنده و فرستنده اقیانوس اطلس قرار داشت. امروزه نیز گیرنده رادیویی یا تلویزیونی وقتی می تواند نتیجه مطلوب بدهد که آنتن مناسب داشته باشد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.