انجمن ها > انجمن خراسان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خراسان (بازدید: 417)
چهارشنبه 15/10/1389 - 10:50 -0 تشکر 270707
مشهد آماده میزبانی مسابقات قرآنی دانشجویان برتر۴۰ کشور جهان

مشهد الرضا(ع) این روزها برای میزبانی قاریان برتر ۴۰ کشور دنیا آماده می شود. سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان مسلمان با حضور بیش از ۸۰ شرکت کننده از ۴۰ کشور ۱۹ تا ۲۱ دی ماه در تالار همایش های صداوسیمای خراسان رضوی برگزار می شود. دبیر این مسابقات درباره جزئیات برگزاری این همایش بزرگ قرآنی که هر دو سال برگزار می شود، چنین توضیح می دهد: سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان مسلمان ۱۹ دی با حضور استادان مطرح و فعالان قرآنی و برخی مسئولان کشور در تالار صبای مشهد آغاز به کار می کند. به گزارش ستاد خبری این مسابقات، عیسی علی زاده اسامی اعضای خارجی گروه داوران را که در میان آن ها نام استادان مطرح قرآن نیز به چشم می خورد، این گونه ذکر کرد: «فرج ا... شاذلی» از کشور مصر (داور رشته لحن)، «فاتح  چولاک» از کشور ترکیه(داور رشته تجوید) و «مضارالصحاف» از عراق (داور رشته وقف و ابتدا) همچنین «شیخ رضوان درویش» از کشور سوریه و «شیخ علی المسلمانی» از لبنان نیز داوران رشته های صوت و حسن حفظ هستند.

نعینع و شعیشع در مشهد

سرپرست سازمان فعالیت های قرآنی دانشجویان جهاد دانشگاهی کشور همچنین به حضور قاری مشهور مصری «احمد احمد نعینع» در این مسابقات اشاره و عنوان کرد: علاوه بر «نعینع»، استاد و قاری برجسته مصری «شیخ ابوالعینین شعیشع» رئیس نقابة القراء مصر به عنوان عضو و رئیس شورای عالی نظارت، «علی بورک» از کشور ترکیه و «فخرالدین سارو مپائت صدیق» از کشور اندونزی نیز به عنوان میهمان در این مسابقات حضور دارند و به تلاوت آیاتی از قرآن می پردازند.

داوران ایرانی

«علی زاده» در ادامه از داوران ایرانی این مسابقات هم یاد کرد و گفت: استادان محمدعباسی، هاشم روغنی، سیدجواد سادات فاطمی داوران رشته های صوت، لحن و تجوید هستند و استادان حمیدرضا مستفید و حمیدرضا درایتی هم بخش های وقف و ابتدا وحسن حفظ را داوری می کنند.این گزارش می افزاید: درباره این مسابقات که به همت سازمان فعالیت های قرآنی دانشجویان جهاد دانشگاهی کشور و استانداری خراسان رضوی برگزار می شود، استادان قرآن و شخصیت های مختلف فرهنگی اظهار نظرهایی کرده اند.

 

نظر شعیشع درباره این مسابقات

استاد«ابوالعینین شعیشع» در این باره چنین گفته است: اجرای مسابقات بین المللی قرآن ویژه دانشجویان مسلمان، سنت حسنه وگامی مهم برای گسترش فرهنگ قرآن در کشورهای اسلامی و جهانی کردن تعالیم این کتاب آسمانی است و برگزاری این رویداد عظیم قرآنی شایسته جمهوری اسلامی ایران می باشد. به گزارش ستاد خبری این مسابقات ، وی تأکید کرده است: ایران پیوسته به حفظ قرآن، اجرای مسابقات و جشنواره های بین المللی قرآنی توجه ویژه ای دارد و این سنت حسنه ای است که برای آن باید از ایران تشکر کرد زیرا جهانی کردن و ترویج آموزه های این کتاب آسمانی در کشورهای غیراسلامی پیوسته از آرزوهای هر مسلمانی است که ان شاء ا... جمهوری اسلامی ایران این آرزو را تحقق می بخشد و این مسابقات، سیمای قرآنی ایران را درخشان تر می کند.ابوالعینین شعیشع به برگزاری دومین دوره مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان در تهران اشاره کرد و گفت: این رقابت ها با کمال دقت، اتقان و سازمان دهی بسیار خوب برگزار و جوایز ارزشمندی به نفرات برگزیده اهدا شد که اهدای جوایز نفیس و ارزنده به نفرات برتر، خود عاملی برای تشویق جوانان به حفظ قرآن و ایجاد انگیزه میان دانشجویان برای حضور در دوره های بعدی است و اجرای این رقابت ها از امتیازات و اقدامات قرآنی ارزشمند نظام جمهوری اسلامی ایران به شمار می آید.دبیرکل اتحادیه قاریان و حافظان قرآن مصر در ادامه یادآور شد: من چندین بار به ایران سفر کرده ام و اهتمام به حفظ قرآن و تلاوت این کتاب الهی از سوی کودکان خردسال مرا بسیار شگفت زده کرده است. زیرا کودکانی در ایران، قرآن را در نهایت زیبایی و اتقان و با صوت بسیار زیبا تلاوت می کنند و این در حالی است که آنان حتی نمی توانند یک جمله به زبان عربی صحبت کنند و این از معجزات قرآن است.وی اضافه کرد: ایرانیان به دلیل تکلم به زبان فارسی، در قرائت قرآن با مشکل مواجه هستند، اما با این وجود، قاریانی در ایران هستند که کلام وحی را بسیار زیبا و با مهارت و توانمندی شایسته ای تلاوت می کنند، به طوری که گویی آنان عرب زبان هستند و این مسئله از معجزات قرآن کریم به شمار می آید.ابوالعینین شعیشع درباره توجه مسئولان ایران و در رأس آنان اهتمام مقام معظم رهبری، حضرت آیت ا... العظمی خامنه ای، به مسائل قرآنی و مسابقات بین المللی قرآن گفت: مسابقات بین المللی قرآن در ایران همه ساله با حضور شرکت کنندگان و نمایندگان کشورهای مختلف جهان برگزار می شود و اهتمام ویژه ای به این مسابقات داده می شود که این امر بیانگر توجه مسئولان ایران و به ویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران به قرآن کریم است.وی از برگزاری سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان مسلمان در شهر مشهد مقدس ابراز خرسندی کرد و گفت: اجرای این مسابقات در شهر مقدس مشهد به دلیل وجود بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) به طور قطع از برکات و فضایل معنوی برخوردار خواهد شد. همچنین مدیرکل اداره ارشاد خراسان رضوی چنین می گوید: قرار گرفتن فعالیت های قرآنی در کنار عترت از جمله ضرورت های اجتناب ناپذیر عصر حاضر است.

 

پایتخت معنوی ایران و قرآن

سید جواد جعفری اظهار می دارد: مشهد شهری است که به علت وجود بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) به آن توجه ویژه ای می شود و همچنین به عنوان پایتخت معنوی جمهوری اسلامی ایران لقب گرفته و به عنوان مرکزی است که همواره جهان بشریت از معارف تمام نشدنی فرهنگ رضوی و فرهنگ اهل بیت(ع) بهره مند می شود. باید توجه داشت که قرار گرفتن فعالیت های قرآنی در کنار عترت از جمله ضرورت های اجتناب ناپذیر عصر حاضر است.وی می افزاید: جشنواره های قرآن با حضور دانشجویان یا هر قشر دیگری که به دنبال فعالیت های قرآنی هستند، امر مقدسی است که همه باید برای توسعه این گونه فعالیت ها کمک کنند چون این جریان می تواند به رشد جریان معنویت در کشور و اشاعه ارزش های قرآن و فرهنگ اسلامی و بصیرت در جامعه کمک کند.دکتر بختیاری دبیر اجرایی این مسابقات نیز در گفت و گو با خبرنگار خراسان تأکید کرد: هم زمان با اجرای این مسابقات، محافل متعدد قرآنی در سطح شهر مشهد و نیشابور با حضور میهمانان مصری برگزار می شود.

جهانی فکر کن    با استفاده از امکانات محلی تولید کن    جهانی توزیع کن

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی