بهداشت و سلامت (بازدید: 295)
سه شنبه 14/10/1389 - 21:8 -0 تشکر 270623
كم‌خونی موجب كوتاه قدی می‌شود

محسن خوش نیت در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: ژنتیك نقش مهمی در تعیین قد نهایی افراد دارد. برای بهبود رشد قدی تشخیص قطعی علت كوتاهی قد مهم است و باید درمان متناسب با علت بروز آن شروع شود و در كوتاهی قد ژنتیكی درمان با هورمون رشد مؤثر نیست. این فوق تخصص غدد گفت: كمبود هورمون رشد ، فقط بر اساس آزمایش‌های هورمونی مشخص نمی‌شود. سرعت رشد در دوران كودكی نیز باید بررسی شود، یعنی اگر در دوران كودكی، سرعت رشد قدی خوب بود، بر اساس یك آزمایش هورمونی نمی‌‌توان كمبود هورمون رشد را تشخیص داد و درمان را شروع كرد. خوش نیت اضافه كرد: كوتاهی قد به علت‌هایی مانند كوتاهی قد ژنتیكی، تأخیر سرشتی در رشد، سوء‌تغذیه، كمبود ویتامین D و كمبود كلسیم كه موجب نرمی استخوان می‌‌شود ، كم‌خونی‌ها ، بیماری‌های التهابی دستگاه گوارش ، بیماری‌های كلیوی مزمن، نارسایی قلبی، بیماری‌های مزمن ریوی یا كبدی و كم‌كاری تیروئید می‌تواند باشد. وی افزود: كودكانی كه از سن 2 سالگی، كوتاهی قد دارند و سرعت رشد آنها در سال تقریباً طبیعی است، ولی سن استخوانی آنها عقب‌تر است. بلوغ در این كودكان با تأخیر است، ولی در نهایت، بیشتر این كودكان به حد ژنتیكی قد خود می‌‌رسند. خوش نیت اضافه كرد: همه افراد در 3 مرحله رشد می‌كنند. در 2 سال اول زندگی 30 تا 35 سانتی‌متر افزایش قد دارند كه این رشد سریع با افزایش سن كاهش می‌ یابد. از دو سالگی به بعد كودكان هر سال 5 تا 7 سانتی‌متر قد می‌كشند. البته در نزدیكی سنین بلوغ سرعت رشد كمتر خواهد ‌شد. سرانجام در دوره بلوغ یك جهش رشد قدی وجود دارد كه به طور متوسط در پسران 25 تا 30 سانتی‌متر و دختران 20 تا 25 سانتی‌متراست. این فوق تخصص غدد گفت: حداكثر جهش رشد قدی در دختران پیش از شروع عادت ماهانه و در پسران در مراحل انتهایی‌تر بلوغ است. به‌ طور معمول در سنین 15 تا 17 سالگی در دختران و 16 تا 18 سالگی در پسران، صفحات رشد (صفحات غضروفی استخوان) بسته می‌‌شوند و امكان افزایش قد، پس از آن وجود نخواهد داشت.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی