انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 413)
سه شنبه 14/10/1389 - 12:23 -0 تشکر 270515
هشدار به علاقه مندان رصد خورشید گرفتگی

دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران با تاکید بر اینکه فیلمهای رادیولوژی، فیلمهای عکسبرداری و نوار سیاه داخل فلاپی دیسکها برای رصد خورشیدگرفتگی مناسب نیستند گفت: در صورتی که فیلترهای مناسب در دسترس نیست می توان از فیلتر جوشکاری نمره ۱۴ استفاده کرد.

اسدالله قمری نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آسیبهای چشم ناشی از مشاهده مستقیم به خورشید افزود: رصد و مشاهده خورشید به عنوان پر نورترین جرم آسمانی (با قدر یا درخشندگی ۲۷ ) بسیار خطرناک است به گونه ای که گزارشهایی از آسیبهای جبران ناپذیر به چشم از کشورهای مختلف ارسال شده است.

وی جلوگیری از این آسیبها را مستلزم استفاده از ابزار مناسب رصد دانست و اظهار داشت: یکی از مهمترین ابزار برای رصد این پدیده نجومی، فیلترها و عینکهای استاندارد است.

هنگامی که رصدگر اقدام به رصد خورشید گرفتگی می کند باید فیلترهای استاندارد را در جلوی دوربین دو چشمی و یا تلسکوپ خود قرار دهد.

دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران با تاکید بر اینکه عینکهای مخصوص رصد خورشید گرفتگی یک بار مصرف هستند توضیح داد: عینکهایی که برای رصد این پدیده تولید و در اختیار رصدگران قرار می گیرند یک بار مصرف هستند و پس از مصرف باید کنار گذاشته شود چرا که فیلترهایی که برای این عینکها استفاده می شود به مرور زمان سوراخهایی بر روی آن ایجاد می شود که در صورت عدم توجه به آن آسیبهای شدیدی به چشم وارد می شود.

وی با تاکید بر نامناسب بودن فیلمهای رادیولوژی، فیلمهای عکسبرداری و نوار سیاه داخل فلاپی دیسکها برای رصد خورشیدگرفتگی به مهر گفت: در صورتی که رصدگران فیلترهای مناسب در اختیار ندارند می توانند از فیلترهای جوشکاری نمره ۱۴ استفاده کنند. این فیلترها توانایی جذب نورهای مضر خورشید را دارند.

 

 

روش قرار دادن فیلتر در مقابل تلسکوپ شکستی

قمری نژاد همچنین به نحوه عکسبرداری از خورشید گرفتگی جزئی فردا سه شنبه ۱۴ دی ماه اشاره کرد و گفت: برای عکسبرداری از قرص خورشید در پدیده خورشیدگرفتگی فردا دوربین های مجهز به لنز تله ۲۰۰ مناسب تر است.

وی با تاکید بر اینکه از رصد خورشیدگرفتگی با تلسکوپ و یا دوربین دو چشمی بدون فیلتر پرهیز شود اضافه کرد:علاقه مندان به رصد این پدیده می توانند به صورت غیرمستقیم اقدام به رصد کنند به این صورت که با نصب کاغذی در پشت تلسکوپ، تصویر خورشید بر روی آن منعکس می شود که این تصویر قابل مشاهده است.

 

 

روش قرار دادن فیلتر در مقابل تلسکوپ بازتابی

دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران، یکی از روشهای بسیار ساده در رصد خورشید گرفتگی را استفاده از اتاقهای تاریک دانست و ادامه داد: در این روش شما با ساخت مکعب مستطیل به اندازه ای که سرتان در یکی ازضلع های آن قرار گیرد، اتاقی تاریک را برای رصد آسان خورشید گرفتگی فراهم کنید.

در این روش در یکی از ضلع های مکعب مستطیل سوراخی به اندازه چند میلیمتر درست کنید. در آن طرف می توانید تصویر قرص خورشید را مشاهده کنید.

هشدار به علاقمندان رصد خورشیدگرفتگی + عکس
 
هشدار به علاقمندان رصد خورشیدگرفتگی + عکس

هشدار به علاقمندان رصد خورشیدگرفتگی + عکس
 
هشدار به علاقمندان رصد خورشیدگرفتگی + عکس

آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست

                                     هرکجا هست خدايا به سلامت دارش

سه شنبه 14/10/1389 - 13:35 - 0 تشکر 270527

سلام "سلام زهرا"ی عزیز
به انجمن نجوم خوش اومدید.
هرچند کمی برا ثبت این مطلب دیر شده بود ولی بازم ممنون از زحمتی که کشیدید.
خدا شما رو از انجمنها نگیراد.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی